gen het krt-steel van St. Juan de Ulloa in den zin hadden. Het is, voegt fle 'Tima er biiopmerkelijk en geeft onder den Londenschen handelstand tot algëmeene klagten aanleiding, dat te midden van alle deze viiaüdelnkhe.K'n op de kusten van Mexico geen enkel Britsch oorlogschip in die wateren gezien wordt, ten einde onze belangen te beschermenterwijl daarentegen oorlogschepen van de Noord-Amerikaansche republiek aldaar ijverig voor de belangen der onderdanen dier republiek waken. De laatste berigten uit Buenos-Ayres melden, dat de Argentijnsche 'Staten tot de voorwaarden, welke hun door den Franschen Admiraal Lehlanc waren opgelegd, zijn toegetreden en dien ten gevolge de blokkade van de haven van Buenos-Ayres was opgehouden. Men had deze uitkomst wel voorzien, daar genoemde haven en stad 'door de blokkade zeer leed en het onmogelijk lang in dien toestand had kunnen uithouden. De Gouverneur echter van die Staten, Rozas, had nog onlangs hoog opgegeven van den tegen, stand, vveike hij den Franschen toonen zou. AFRIKA. Er zijn berigten van de Kaap de Goede Iloop van den 18 Mei ontvangen, welke een uitvoerig verslag bevatten van de ontvangst aldaar, Z. K. H. Prins Willem Frederik Hendrik der Nederlanden te beurt gevallen. Z. K. H., ver gezeld van den Kapitein-Luitenant Arrieus en eenige Hollandsche en Engel sche officieten, reed, op Zondag den 6 Mei, de Kaapstad binnen, alwaar, van het kasteel tot aan de Strandstraat, en langs de Heerehgrachtalles met belangstellende aatiscliouvvers bezet was. Eene menigte rijtuigen volgden de koets van den Prins. Zoodra Z, K. H. voor het huis van Mejufvroinv de Weduwe de Wit uit het rijtuig stapte, alwaar eene militaire eerewacbt hem ontving, werd het God save the King aangeheven, en de Prins van atle kan ten mee een luid hoezee', begroet. Op den avond van den 9 Mei was de geheele stad geillumineerd. Aan vele huizen zag men zeer prachtige transparanten, met name aan die van den heer Mr. ,7. H. Neethling en van de heeren Sinclair. Op onderscheiden plaatsen prijkten de borstbeelden van Zijne Maj, den Koning der Nederlan den en van Hoogstdeszelfs Zonen. Jongelieden, met oranje versierd, door. kruisten de straten, welke van vrolijke muzijk wedergalmden. De Hollandsche vlag werd rondgedragen, en voor het huis, waar de Prins zijn intrek genomen had, werden, onder aanhoudende toejuichingen, vuur werken afgestoken, terwijl eenige Hollanders en Kapenaars het Wilhelmus, lied aanhieven. Omstreeks zeven ure des avonds kwam het Zuid-Afrikaansche muzijklie- vend gezelschap op de stoep van genoemd huis bijeen, en hief er Neder, landsche volksliederen aan. In het gebouw der koopmansbeurs is een zeer prachtig bal en souper gegeven, bij welke gelegenheid de danszaal met door. een geslingerde Hollandsche en Engelsche vlaggen versierd was. In één woord, de Prins is, zoowel van Gouvernementswege als door de ingezete. nen, op de minzaamste en vereerendste wijze ontvangen. Aan de Commis. siën uit de Kerkenraden is door Z. K. H. audiëntie verleend. Ook behelzen deze papieren een aantal berigten, omtrent de lotgevallen der uitgeweken zoogenaamde Boeren. Een driehonderdtal hunner, onder aanvoering van zekere Piet Uys en Potgieter, hadden zich, met verlies van den eerstgenoemden aanvoerder en tien andere manschappen, benevens van handpaarden en bagaadjen, door de vijandige Zoolas heengeslagen. De veld- cornétten Jouber en Obsrholster stonden gereed om met honderd man van de Oranje-Rivier te vertrekken en den emigranten hulp te bieden. Nog wordt uit de Kaapstad van den 10 Mei gemeld, dat Z. Exc. de Gouverneur van voornemen is, de Kaffers te dwingen aan de met hen ge maakte verdragen getrouw te blijven, Het fort Peddie, door Z. Exc. in oogenscbouw genomen, zal versterkt en van het vereischte getal barakken worden voorzien. Het fort Armstrong zal men afbreken, doch daarentegen aan het bovenste gedeelte der Kat-rivier eenen anderen post aanleggen. Des. gelijks zijn op eenige plaatsen Hottentotsche woningen of dorpenter be. schenning der kolonie, gebouwd, en op andere plaatsen militaire posten daargesteld, om de Hottentotten te verdedigen. De Gouverneur heeftjGra. ham's-town verlaten, ten einde de grenzen te bezoeken, en in het bijzon, der den staat der langs de linie geplaatste militaire posten in oogenschouw te nemen. Aan het fort Peddie komende, heeft Zijne Exc. eene aanspraak gehouden aan de verzamelde T'Slambie-stammenbij welke gelegenheid zekere Kaffer Umkey tegenwoordig was, en door 15 k 16 personen beschul. digd werd van deel aan den laatsten opstand te hebben genomen, doch zulks hardnekkig ontkende. Men verwacht van het bestuur des nieuwen Gouver neurs veel goeds voor de kolonisten. GRIEKENLAND. Uit Athene meldt men van 27 Junijdat het Bestuur veel bezuiniging maakte en nog meerdere in den zin had, vooral met betrekking tot de Aka- demie. Men kan aan dezelve veel bezuinigen, omdat het getal Studenten in vergelijking met dat der Professoren zeer gering was. Er waren meer Professoren in de Medicijnen dan Studenten in dat zelfde vak; in de Wis kunde, waarin twee Hoogleeraren zijn, telde men slechts 7 Studenten. Er was nog geen handelsverdrag tusschen Griekenland en de Turken tot stand gekomen, daar de laatsten verondersteldendat een handelsverdrag, op het toestaan van wederkeerige regten gegrond, voor de Grieken voor- deeliger, dan voor hen zeiven zou zijn. RUSLAND. De Russische Regering heeft bepaald, dat schepen, die geheel of ge deeltelijk met katoen geladen en naar eene der Russische havens in de Oostzee bestemd zijn, of het Holsteinsche kanaal moeten passeren, voor zien moeten zijn, van eene verklaring, die de hoeveelheid en soort van katoen, welke het schip in heeft, bevatten moet, en van een certificaat door eenen Russischeu Consul, of door zulk eene Mogendheid afgeleverd, onder welker gebied het schip behoort, welke den inhoud opgeeft, wanneer namelijk bovengezegde papieren op de plaats zijn afgegeven, waar de katoen aan boord werd genomen. Geen schip zal in de Russische havens worden toegelaten als het die bewijzen mist, en zich aan geen der quarantaine-etablissementen van Denemarken heeft opgehouden. De Kapitein zal van een dier etablissementen een certificaat van quarantaine en zuivering moeten overleggen, zoo het met Aegyptisch katoen is geladen, of met eenig voortbrengsel, dat van eene verdachte plaats Itomr. De sChepen, die zulke certificaten niet kunnen ver. toonen, zullen weder naar Elseneur moeten stevenen. Uit Polen meldt men dat de Keizer, gedurende zijn jongst verblijf in dat land, hetgeen langduriger, dan eenige vorige keeren geweest is, meer toe. gankelijk en meer welwillend dan anders geweest is, zoo dat men die han delwijs des Keizers tegen zijne eenmaal oproerige onderdanen, als een goed voorteeken voor het Koningrijk beschouwde. Verre was men van de ge- dachce, dat alle wenschen, die door de ingezetenen van dat Rijk geuit werden, zouden bevredigd worden, maar men rekenende het al veel gewon nen, dat de Keizer op nieuw jtijn vertrouwen had geschonken aan hun, die dezelve sedert 1830 verloren hadden. ZWEDEN, Men meldt uit Scokholm van den 10 Juiij: Z. M. den Koning is een ongeluk overkomen, hetgeen men hopen moet, en dat ook werkelijk schijnt van geene ongunstige gevolgen te zullen zijn. Den fiden des avonds had de Koning zich n,aar het Ladugars-veld begeven, om het dragonder-corps van het lijfregiment ce monsteren en aan de vier escadrons, welke den yden naar hunne woonplaatsen zouden opbreken, hun afscheid te geven. Nadat de manoeuvres der troepen ten genoege Zr. M. volbragt waren, reed de Koning over de Ponronbrug naar Rosendahl, waap hij van paard verwisselde, om naar Ce siad terug te keeren. Het paard» hetwelk de Koning bij deze gelegenheid ontving, was nog nooit door htm bereden geworden bij Framnas ging het op hol. Vergeefs poogde de Ko ning het op te houden, tot dat hij het eindelijk, nadat bet de blaauwe poort gepasseerd was, tegen een paalwerk wendde, hetwelkde weide bij Lejonudd omsluit. Door den stoot tegen dit paalwerk, wierp het paard den Vorst ovef hetzelve heen en verscheiden voeten verre op de wei. De Koning rees óp,- zette zich op een ander paard eu kwam binnen weinige oogenbliitken op het Kouings slot aan, ofschoon hij een vrij zware kneuzing aan den linker sclioti. der bekomen had. Bij het onderzoek, dat nu terstond gedaan werd t bleek het dat de stoot het sleutelbeen getroffen en de bee^pijp van den bovénarnt uit deszelfs plaats gerekt had. Nadat zij wed'pr gezet eb het verband gelegd' was, bragt de Koning, uitgezonderd eenige van tijd tot tijd wederkomende pijnlijke trekkingen of schoten in het aangedane deel, eenen vrij gerustetr nacht door. Den yden kwamen de Kroonprins en de Kroonprinses naar de' stad, om in persoon naar Zijner Maj. toestand te vernemen. Dezelve is toe nog toe steeds verbeterd en ondanks de zwaarte van den stoot en liet warme' weder, heeft zich geene koorts opgedaan; ook zijn de pijnen met het ver minderen der zwelling geringer geworden. PORTUGAL. Lissabon den 10 Julij, De gemeende verandering in het Ministerie had nog geen plaats gehad, hetgeen daardoor veroorzaakt scheen, dat de ver schillen van het Kabinet bijgelegd waren. De nog niet ontbonden 14 batal* jons en 3 compagnien nationale garden, zullen geene organisatie ondergaan. De verkiezingen voor nieuwe Afgevaardigden zouden op het einde van Augus tus beginnen. Het finantieel agentschap van H. M. de Koningin van Portugal te Lon* den, heeft het volgende beltend gemaakts i°. Aan de houders van de Portugesehe ieening, in Engeland gesloten, die in het bezit zijn van coupons, verschenen i Junij en 1 Juiij 1838, wordt ingevolge het besluit van H. M. d. d. 7 Mei, bekend gemaakidat, indien zij mogten verkiezen, dezelve te verwisselen tegen debentures, die verwis seling vóór of op den 15 Augustus aanstaande moet plaats hebben. 20. Dat de houders, die in het laatste halfjaar hunne verklaringen hebben ingediend, en de conversie nog niet hebben bewerkstelligd, hun regt zullen hebben verloren, indien zij zich niet v-óór het einde van deze maand zullen hebben aangemeld. De onderhandelingen met het Britsch Gouvernement over de door het Por« tugeesch gebied aan Britsche onderdanen verschuldigde gelden, zoo ten aan zien van militaire als burgerlijke betrekkingen, hebben eenen aanvang genomen. Het guerilla's opperhoofd,Remechido, blijft nog steeds veilig in het ge bergte werkzaam; onlangs heeft hij van 26 gevangen genomen soldaten, ia doen doodschieten. Op het eiland St. Vincent zal eene nieuwe stad, Mindello te noemen, aangelegd worden, in welke de zetel van het bestuur der Kaap-Verdiscbe eilanden wezen zal. Dezelve zal eene vrijhaven bevatten, terwijl dat voor- regt zich ook gedurende iojaren tot alle havens van dat eiland zal uitstrek ken; slechts het bestaande geringe ankergeid zal moeten betaald worden. SPANJE. Berigten over Parijt van den 20 Julij. Daar onze Regering, dus schrijft men uit Madrid van den 9den, niet kan besluiten, om de door de heeren Laffitte en Safont voorgeslagen bedingen, ten aanzien eener geidleening aan te nemen, als ook de voorslagen van den heer Garcias zijn verworpenis men thans wederom terug gekomen op dê aanbiedingen van den heer Aguadodie in de hoofdzaak aan de volgende voorwaarden zijn verbonden. De buitenlands te plaatsen Ieening, ten beloope van 500 millioen realenzal den naam dragen van buitengewone oorlogs- leening. Ter dekking van de interesten dezer leening zullen iedere maand drje millioen realen, op de staatskas van Havana en op de zuivere opbrengst der mijnen van Almaden en Linares worden aangewezen. De heer Aguado wordt gemagtigd zich met het huis Rothschild te verstaan wegeDs de vorderingen, welke dit nopens den afloop van het kwikzilver-contract maakt. Zoodra deze overeenkomst is tot stand gebragt zal het kwikzilver van Almaden op nietuv worden verpacht tot eenen prijs, die niet minder dan óa piasters mag bedra. gen. De vervallen en niet betaalde coupons der buitenlandsche schuld zullen tot aan het jaar 1841 gekapitaliseerd en in twaalf gedeelten contant betaald, doch van nu af aan bij den aankoop van nationale goederen in betaling aan, genomen worden. De prijs, tot welken de rente zal worden uitgegeven, wordt niet vooruit vastgesteld. Ter bestrijding van de oorlogsvereischten zal de Spaansche schatkist op de door den geldleener aan te wijzen Parijsche huizen wissels uitgegeven en te Parijs een comitté van Spaansche financiële en militaire ambtenaren worden gevestigd, ten einde, naar gelang van de behoeften der operatie-armee, de gelden terstond aan te wijzen. Van deze grondslagen gaat de heer Aguado bij zijne onderhandelingen uit, tenzij hij zich thans, nu hij ziet dat hij de eenige is, op wien het Spaansche Gouvernement rekent,|mogt genoopt zien, om zijne diensten tot hoogerenprijs te verkoopen, De Gazette de Franceeen voor Don Carlos partijdig bladvermeldt het volgende Men schrijfc ons van de Spaansche grenzen, dat Espaftero, die zich in den omtrek van Logrono ophoudt, eenige bataljons afgezonderd en naar de provincie Santander gezonden heeft. De aldaar aanwezige strijdkrachten der Christinos zijn buiten staat, om aan de Koninglijke troepen het hoofd te bie. den. De Carlistische Bevelhebber Marotto heeft van zijne zijde aan den Bri gadier Castor Andechaga, dte voor den Koning in genoemde provincie bevel voert, eene versterking gezonden, waardoor hij die nieuwe vijanden goed zal kunnen ontvangen. In het Carlistische hoofdkwartier was het gerucht ver spreid, dat Balmaseda zich van het fort Monasterio, op den weg naar Bur gos meester gemaakt, en de aldaar in bezetting liggende Christinos gevapgen genomen had. De Cortes te Madrid hebben den iaden dezer met eenparigheid vaa stemmen liet besluit genomen, de Regering te magtigen de belastingen op den voet van het budget van 1836 uit te schrijven. Bayonne den 14 Julij. De Christinos en Carlisten hebben thans beider) eene aanzienlijke tnagt in den omtrek van Estella bijeen. De Generaal Ma rotto schijnt eenen slag te willen Wagen, terwijl de Graaf de Luchdnaonge twijfeld in afwachting der gebeurtenissen in Arragon, alwaar na de aankomst der versterking, die Pardinaz aan Oraa heeft aangebragtde krijgsverrig- tingen hebben moeren beg-innen, zich tot het in het oog houden zijner tegen standers bepaalt. Voor de Carlisten en hunnen nieuwen bevelhebber kont het er op aan om het zelfvertrouwen der troependat door het gevecht bj Penacerrada geschokt is, weder te doen herleven; ten gevolge dier neder laag hadden zich eenige bataljons Navarrezen, zoo goed als ontbonden. Er is te Bayonne eenig geld voor Don Carlos aangekomen. Verscheiden* duizenden linnen broeken zijn daarvoor vervaardigd, en gedeeltelijk reedi over de grenzen vervoerd. De gestrenge blokkade, waarin de Carlisten sommige door de Christinol bezette plaatsen hieldenis thans verzachtnadat eenige lieden het slagt offer der poging, om benoodigdheden naar die plaatsen te brengen, gewor den zijn. Hoe wreedaardig de Carlistische bevelhebbers ook gestemd zijn, zij konden hnnne maatregelen, die in geheel het land ontevredenheid opwek ten, niet volhouden. Don Carlos heeft, na langen tegenstand, in het ver zachten der door hem uicgevaardigde bevelen toegestemd. De Infant Dol Sebastiaande bij deze gelegenheid, eveu als bij vele andere, zich eegel

Leydse Courant | 1838 | | pagina 2