A0. 1S38. leydsche O E A. N ïc 23 J U L IT MAANDAG, NEDERLANDEN. TE ^fESSLE% v Leyden den sasten Julij. H ,w 7 In ons vorig Nommer hebben.wij de aankomst te Texel medegedeeld van fijner Majs. fregat Belloila, uit de Oost-fmlre, aan boord waarvan zich f Z. K. H. Prins IVillem Frederik Hendrik, derde Zoon van Z. K. H, den Prins van Oranje, bevond, alsook dat Z. K. H. Donderdag nog in 's Gravpnhage verwacht werd. De Prins is dan ook werkelijk dien dag, tusschen 4 en 5 ure, vergezeld van den Kapitein-Luitenant. Arriens,in. den besten w.elstand op Konings.buitenverblijf het Huis ten Bosch aangekomen, alwaar al de leden der Koninglijke Fanuelje, die zich in de Residentie bevonden, ter tpaaltyd vereenigd w.aren. De wederzijdsChe vreugde over het gelukkig wederzien en de aandoening vooral bij de gedachte', diat dejPrins hier eene. voortreffg- lijke Vrouw, zijne Grootmoeder, de becreurde Koningin der Nedetlanden miste, moeten groot en treffend geweest zijn. Z. K. H. de Prins was den 17 October 1836 naar zee gezeild. Den aosten dezer is er op het Huis ten Bosch weder groot diner geweest waaraan al de leden van het Koninglijk Gezin, die in de Residentie tegen, ■woordig waren, hebben deel genomen. Door Z. M. is, op het daartoe door hen gedaan verzoek, eervol ont- rslag verleend aan den beer P. C. Serener, als Burgemeester der gemeente Kats (provincie Zeeland) en aan IV. L. Vader als Secretaris der gemeente Wissekerke, Geersdijk, 's Gravenhoek en Campens-Nieuvvlandin hetzelfde .gewest. Voorts zijn benoemd: tot Secretaris der gemeente Winkel (prov. Noord- Holland), in plaats van wijlen A. Hauwertde heer P. C. Jt. Dekker; tot rBurgemeester en Secretaris van IJsselmonde, in Zuid-Hollandde heer..7. Mo lenaar, in plaats van wijlen P. Molenaartot Burgemeester der stad gne.ek, ,de heer S. ten Cdte.,. in plaats van wijlen T. ten Cate\ tot Wethouder der stad Sneek, de heer H. IVouia, Ijd van den stedeliiken Raadin plaats van .7. Cuiper, die, op het daartoe door hein gedane verzoek, als zoodanigeervol is ontslagen. Zijne Maj. heeft Hoogstdeszelfs goedkeuring en tevredenheid doen be. tnigen aan de matrozen der 2de klasse, Johannes van KeulenJohannes Jans Kramer en Jan Martinet, dienende op de zich'- in de Middellandsche zee bevindende brik Mercuur, en aan hun doen uitreiken de zilveren medaille, Ingesteld ter belooning van edele en menschiievende daden, ter zake van het kloekmoedig hulpbetoon door hen bewezen bij het redden van een over boord gevallen officiersjongen, die, daar zijn linker dijbeen gpbroken was, zonder hunne tusscbenkomst onvermijdelijk zou zijn verdronken; Ingevoige Zijner Majs. besluit van den iSden dezer, is de corvet Ne- hatennia, liggende te Hellevoetsluis, bestemd, om op het einde dezer maand, onder bevel van den Kapitein-Luitenant ter. zee IV. A. Lans, naar dgfOost- Indië te vertrekken, ter vervanging van de zich aldaar bevindende, corvet Boreas, gecommandeerd ooor den Kapitein ter zee D. IV. Paling, die na de aankomst van eerstgemelde corvet zal repatriëren. In den morgen van den 2isten dezer is Z. K. H de Erf-Groot-Hertog van Saksen-JVeimar uit de Residentie-stad vertrokken. In die stad is aangekomen de Consul van Zijne Maj. den Koning der Nederlanden te Triëst, de heer D. P. Dutilh, De Staatsraad, Gouverneur van Zuid-Holland, heeft ter kennis van de daarbij belanghebbenden in Zuid-Holland gebragt, dat de jagt op ganzen, eenden en watersnippen zal geopend zijn op Woensdag den 1 sten, Augustus 1838, en dat dezelve jagt niet zal kunnen worden uitgeoefend dan in die Realiteiten, waar zulks door den Opperhoutvester voor de Noordelijke pro. vincie zal worden toegestaan; zullende alzdo, wat de p.ublieke jagt aangaat, deze slecht*, op het water, langs de stranden, oevers van meren, veenplas. sen en rivieren, mitsgaders op lage en moerassige gronden, en bepaaldelijk nimmer in en langs boss'chen, of op bouw- en weilanden, tot hep gewone jagtveld behoorende, mogen worden uitgeoefend; terwijl verdei; den hooi beden wordt herinnerd, dat, volgens art. 3 van Zijner Majs. besluit,.in jlapo I December 1820, Staatsblad N". 26), hunne kooi-eenden tot den isten Sep tember moeten zijn opgesloten of gehokt,.op de boete daarbij bepaald. De Staats-courant van den 20Sten dezer bevat het overzigt van dén 'staat der gewassen en het vee, met betrekking tot de levensmiddelenin de provincie Zuid-Holland, over de afgeloopene maanden April, Mei enjunïj: De tarwe is meest moeten uitgeploegd worden en die enkele stukken win- ter-tarwe, welke nog zijn blijven staan, zullen nog geen half gewas geven. Die landen zijn veelal bezaaid geworden met zomervruchten, welke vrij gunstig staan. ïn den Alblasserwaard, Lande van Arkelvan Vianen en Leerdam, alwaar men meest roode tarwe zaait, welke beter tegen koude be stand is dan wit ie, is nog wel de helft der gezaaide wintër-tarwe overgeble ven welke'even als de zomer-tarwe, vrij gunstig staat. De prijs, die op ƒ8.50 tot 10.50 stond, is op de laatste markten een weinig dalende geweest. De wintdr-rogge staat goed in Delfland en het Westland; op Voorne en Tutten en het eiland Rozenburg, en den Alblasserwaard, Lande van Vianen, van Arkel en Leerdam, in den Lande van IJsselmonde en den Zwijndreclit- sqhen Waard; doch heeft ook veel geleden op Overflakkee en Goedereede, in de Beijerlanden, en zal aldaar maar.een half gewas geven: evenwel staat de zomer-rogge goed in Rijnland. De prijs is 6, f 6.80 h f 7 pér mud. De landen winter-garst die door de koude geheel vernield is, zijn op hieuw bezaaid met maartsche- en zotner-garst, welke vrij gunstig staat. De prijs is f 3.80, 4 h 4.75 per mud. Het havergewas staat gunstig te velde; men heeft dit jaar meer haver dan gewoonlijk gezaaid. Vele akkers, waarop de winter-tatwe is uitgeploegd, zijn met haver bezaaid geworden. De prijs is van korte-havèr ƒ2.50 ƒ3.5Ö, en van voeder-haver ƒ2 h/2.75 het mud. De paarden- en duivenboonen beloven een gunstig gewas, doch staan pp sommige plaatsen wat dun. Van witte boonen kan nog niets gezegd worden. De ptijs der paarden- en duivenboonen is 120 h f 125 per last. De verschillende soorten van erwten beloven een goed gewas, en zijn vele velden, waarop de winter-tarwe is vernield, met dezelve bezaaid; op den iaatsten marktbrief waren de prijzen f 138 S f 165 per last. De vroege aardappelen, zoo als de stoelematters in het Westland, staat; zeer goed; zoo ook de late of winter-aardappelenvooral op Flakkee en C'óedéréede. De moeslanden beioven veel te zullen opleveren. De vruchtboonien si-hit", "nen van de koude niet veel geleden te hebben en hebben over het algemeen goed gebloeid; doch verwacht men door het gttre voorjaars weder en de rup sen geen overvloedige pink van dezelve. Persiken, abrikozen en-de wijn gaarden hebben doorde koude veel geleden en zullen weinig vruchten opleveren. Bijna al de kweeboomeu zijn dood gevroren. - Omtrent de graslanden en dén staat van het hooi, kan men melden, dat in de lage polderlanden de graslanden zeer slecht staan; zijnde de mat op vele derzelve doodgevroren; na, de ingevallen regens beginnen dezelve wat te bjko'.jen. Op de hoogete stukken staat bet g.beter en belooft een vrij goed geivas van hooi, doch door het la.e voorjaarsweder zal over het algo- "meen het h.óoi later gewonnen worden dan gewoonlijk. lit al de gemeenten van Zuid-Holland, alwaar de longziekte groote sterfte onder het vee heeft gebragt, tnag men zich verheugen, dat die ziekte bijna overal van lieverlede afneemt en de slagcoffers derzelve in getal verminderen. Overigens is het vee gezond, groen goed en geeft overvloedig zuivel. De prijzen zijn niet hoog, a Er wordt veel en goede boter gemaakt, alhoewel het gras laat is gekomen. De prijzen zijn te Delft 33.-, 35 h 36.-,} het f of 40 te Leiden - 31.h f 35.-,/Nederl. ponden. De kaas, waarvan veel gemaakt wordt, staat 12, 13 h 15J cents het Nederl.'pond te Rotterdam. Schapen, lammeren en varkens zijn gezond gebleven en groot in getal. De lammeren en wol zijn duur en de varkens hebben veel biggen voortgebragt. Op Voorne, Putten en Rozenburg staat het vlas zeer goed te veld. Het -w'inttrzaad is geheel bevroren. De jonge kiemen meekrap staan goed, doch de oude en jarige meekrap heeft veel geleden. In Flakkee en Go'edereede is al het winterkoolzaad en de wintergarst omge. ploegd en door zomervruchten vervangen. Het vlasgewas staat zeer gunstig. Het meekrap gewas daarentegen doet reeds zien, hoe aanmerkelijk hetzelve door de vorst is getroffen; het tot hiertoe meestal koele, vochtige weder is daarenboven voor dit gewas zeer ttadeelig, zoodat daarvan niets te verwacli. ten is. Uit Amsterdam schrijft men, dat het Zijne Maj. behaagd heeft, om, ten behoeve van het-kweekschool voor de zeevaart aldaar, aan de Commis sie voor het fonds 'ter aanmoediging van 's Rijks zeedienst, eene subsidie Van"/'19,000 toe te staan, 1. Uit Tiel wordt van den 16 Julij het volgende geschreven: Eergisteren avond zijn aan den dijk, onder Echteld, acht aan elkander gelegen huisjes afgebrand; er is weinig gered, doch er zijn ook geen men. schenlevens te betreuren. Men zegt algemeen, dat de brand door onvoor- ztgtigheid is ontstaan, doordien eene vrouw, die met de lamp in het bed lichtte, om naar haar kind te zien, eene vonk in het stroo zou hebben la ten vallen. Uit Groningen meldt men van-den 19 Julij het volgende: I Mén verneemt van goederhand, dat hut Zijne Maj. den Koning behaagd heeft, op eene buitengewone wijze de benoodigde fondsen toe te staan, toe het doen verrïgten, bovén én behalve het gewoon onderhoud, van verschilt lende herstellingen en vernieuwingen aan de gebouwen der Hoogeschool te Groningen, en dèt-het bestek dier werken eerstdaags in her openbaar zal wor den aanbesteed, om nog in den loop van dezen zomer te tvorden uitgevoerd. Uit Assen meldt men, dat in de markte van Gasselter-Boerveenin de laatste dagen van Jttnii, door turfgravers is gevonden een rad, uit een sti k eiken hout vervaardigd, houdende in doorsnede 96 duimen, met eene vaste nave of tuit, en van het middenpuntnaar den omtrek in afnemen.de dikte uitloop,énde, Dit rad lag in eene horizontale rigting, op ongeveer 60 Neder- landsche duimen boven den zandbodem en meer dan 3 ellen onder het veeit bedolven. Het rad draagt de bewijzen van veel te zijn gebruikt, door dp afronding van den omtrek, en is uit eenen zwaren boom regtdradig gemaakt, til de nabijheid van hetzelve is tevens gevonden een gelijksoortig rad, maar van minderen omtrek, doch hetgeen door de turfgravers in stukken geslagen is, om de vergraving te kunnen voorzetten. ,/Tê Geertruidenberg is den 20sten een hevigen brand ontstaan in rfp f]oede'nfabrij"k van den heer F.. F. Smolders. Dezelveheeft zich alleen bil dat gebouw bepaald. Fabrijk en koopmansgoederen waren tegen brandschade verzekerd. AMERIKA* Óver Engeland heeft men berigten, dat dé blokkade der kitsten van Mexico doorde Fransche oorlogschepen wordt voortgezet. Omstreeks 20 koopvaardets zijn door hetzelve aangehouden en meerendeels gedwongen, om huiswaarts te keeren. Men verhaalde, dat de Fransche bevelhebber aan een koopvaar. dij-Ka'pitein van zijne natie te kennen had gegeven, dat het voor dezen raadzaam was, om met zijn schip den lodp der gebeurtenissen af te wachten; hetgeen de hoop op eene minnelijke beslechting der geschillen tusschen Frankrijk en Mexico had verlevendigd, Maar niets verder was daaromtrent: uitgelekt. De Mexieaansche Regering scheen integendeel koelbloedig den storm te willen trotseren, en door de wetgeving waren verscheidene krach tige besluiten genomen, waaruit men het voornemen kon opmaken, om de zaken tot het uiterste.te drijven. Bij een daarvan wordt elk Fransch schip, hetwelk in eene Mexieaansche haven binnenloopt, met verbeurdverklaring bedreigd. Alle Fransche eigendommen en fabrijkgoederen, onverschillig oti. der welke vlag zij werdén aangebragt, worden daarbij evenzeer aan vep; beurdverklaring onderworpen, en zulks voor de schepen, die van eënige haven in den Atlantis'chen Oceaan komen, binnen 90 dagen na de dagteeké^ ning van het besluit (den 23 Mei) en voorde havens in den golf van Mexico binnen 20 dagen na dat tijdstip. Aiverder is de Regering gemagtigd tot alle maatrégelën van wedervergelding, om de dbor de Fransche bewerkte schade te vergoeden. Eene premie van 5 dollars per quintaal -is uitgeloofd voof al liet kwikzilver, hetwelk gedurende de blokkade en zes maanden daarna worde aangebragt; behalve als dit met Fransche schepen geschiedt, als wanneer dat, voor de mijnwerken noodzakelijke, metaal verbeurd zal worden ver klaard. De havens van Alvarado, Titspan, Cairo Roxo, Soto la Marina gn van het eiland de Carmen, in den golf van Mexico, alsmede die van Hual- tulco en Manzanilla, in de Stilie-Zuidzee, welke anders voor het te keer gjan van den. smokkelhandel gesloten waren, ziin voor vreemde schepen geopend verklaard. Men veronderstelde, dat de Fransdien eeueit aanval té-

Leydse Courant | 1838 | | pagina 1