A0. 1838. _>J**q£g2ks^' LEYDSCHE VRIJDAG, £.7 m nt* N P UKWOOI* l^isgr; C O U R A N T. 2D J U L IJ, Burgemeester en Wethouders der Stad Leyden^ brengen mits deze ter ken- V.sse vart de belanghebbenden, dat bij Hun Ed, Aclub. van den Heer Controleur der Directe Belastingen is ontvangenhet primitieve Kohier der Personeels Belastingover itfen dienst van 1838 en 39, van de laatste Fier JVijken dezer Stad, welke op den I3£-6n «dezer maand is executoir verklaard, en dat dezelve aan den Heer Ontvanger is verzonden. Jjeydenden 19 July 1838. j. G. d e M e y. Ter ordonnantie van dezelve, P. A. du Pui. NEDERLANDEN. Leyden den ipden Julij. Men meldt uit 's Gravenhage van den i8den dezer: Gisteren heeft Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden een dejeuner ge geven op het door Hoogstdenzelven onlangs aangekochte landgoed Ter Horst; hetzelve hebben bijgewoond HH. KK. HU. Prinses Albert van Pruissen, Prinses SophiaPrins Alexander en de Erf-Groothertog van Saksen-iVeimar. Z. K. II. de Hertog van Saksen iVeimar heeft den iöden onderscheiden merkwaardige inrigtingen in deze 'Rekidentië bezocht. De komst van Z. K. H. de Grootvorst Troonopvolger van Rusland in ons.land zou tot October aanstaande uitgesteld zijn. (Zie echter beneden onder Hamburg.) De buitengewone Gezant en gevoimagtigd Minister van Zijne Maj. on. «en Koning bij de Duitsche BondsvergaderingGraaf von Grunne, bevond zich den 15 Jnlij te Brussel, komende van Frankfort. De 23ste vergadering van de Synode der Nederlandsche Hervormde Kerk is heden op de gewone wijze geslóten geworden. Het Departement van Marine, in het afgeloopene jaar 1837, eene nieuwe opneming hebbende doen bewerkstelligen van de zeegaten en vaar waters van de Goeree en Maas, waarvan de kaait thans in gravure is, en, zoo mogelijk, nog met het einde van het jaar voor het algemeen verkrijg baar zal zijn, zoo is inmiddels uit hoofde van de groote veranderingen, welke de vaarwaters hebben ondergaan, dienstig geacht de bij die kaart be. hoorende beschrijving te doen drukken, ten einde daarvan door de zeeva. renden, welke die riviermonden bevaren, inmiddels reeds gebruik zou kun nen worden gemaakt tot aanwijzing der vaarwaters, tonnen, bakens, enz., en is deze beschrijving, tot den prijs van ao cents per exemplaar, verkrijg baar gesteld aan de secretarie van het Departement van Marine, de secreta. Tijen der Directien in de hoofddepartementen van de Marine te Amsterdam, Rotterdam en Vlissingen. Sedert de laatste gedane bekendmaking, zijn door de belanghebbenden gelige de navolgende door Z. M. verleende octrooijen: Een octrooi in dato 21 Maart 1838, voor den tijd van tien jaren ver leend aan C. Campbell te Rotterdam, op de invoering van eene verbeterde wijze van vervaardiging van platen of rollen met verheven oppervlakten, om op papier, zijde, boomwollen stoffen, en andere fabrikaten en zelfstan digheden te drukken en te stempelen. Een octrooi in dato 29 Maart 1838, voor den tijd van tien jaren verleend aan L. Zilcken te 's Gravenhageop de invoering der uitvinding om in twaalf dagen en met eene groote bezuiniging mest te vervaardigen. Een octrooi in dato 15 April 1838, voor den tijd van tien jaren verleend aan T. Bellamy Dale te Leamington in Engeland, domicilium verkozen heb bende bij C. C. Uhlenbeck te Amsterdam, op de invoering van eene verbe terde wijze om zekere gedachtige zelfstandigheden, bekend onder de bena ming van vischlijm te zuiveren, en ook oplosbaarder en tot een algemeen gebruik voordeeliger te maken. Een octrooi in dato 20 April 1838, voor den tijd van tien jaren verleend aan de weduwe Hendrik Duys en Zoon te Rotterdam, op de uitvinding van eene zamenstelling, door hen genaamd, branders zetgeil, geschikt om in branderijen de bierbrouwers-gest te vervangen. Een octrooi in dato 5 Mei 1838, voor den tijd van vijftien jaren verleend aan A. Scheerboom te Amsterdam, op de uitvinding van een toestel om in paleizen, bureaux, kazernen, hospitalen, gevangenissen, bijzondere wonin gen en ook in schepen, bij beete luchtgesteldheid, de temperatuur te ver. koelen en de lucht te zuiveren. Een octrooi in dato 8 Mei 1838, voor den tijd van vijftien jaren, van den 17de!! Augustus 1836 verleend aan IV. E. Newton, woonachtig te Lon den, domicilium verkozen hebbende bij C. C. Uhlenbeck te Amsterdam, op de invoering van eene verbetering in het gebruiken der voortbrengselen, welke men verkrijgt bij het bereiden van soda uit gemeen zout. Nog meldt men uit 's Gravenhage van heden den 19 Julij: Met genoegen verneemt men, dat het fregatBellona, waarop zichZ.K.H. Prins fVillem Frederik Hendrik, derde Zoon van Z. K. H.den Prins van Oranje, bevindt, gisteren aan den Helder is aangekomen, en dat Z. K. H. zich in goeden welstand bevindt. Dit berigt naar Noord-Braband zijnde overge maakt, is Z. K. H. de Prins van Oranje onmiddellijk daarop naar deze Re. sidentie teruggekeerd, alwaar Z. K. H. den jongen Prins, die nog heden in deze Residentie verwacht wordt, zal afwachten. Dezer dagen zijn alhier aangekomen Sir IVilliam Baron de Tuyll. ko mende uit Londen, de Generaal in Nederlandsche dienst Boreel, en de Baron van Knobelsdorjf. Volgens de onderscheiden in de versiagen der Provinciale Staten opge geven berigten, beliep de bevolking van Noord-Nederland, op i°. Januarij 1838, 2,552,339 zielen, zoodat in 1837 eene vermeerdering in de bevolking van 22,621 zielen beeft plaats gehad. Er is een verslag in het licht gegeven omtrent de Nederlandsche Portn- gesche Israëlitische Armschool te Amsterdam, waarin de toestand dier school zeer geroemd wordt. In hetzelve vindt men een uittreksel van het verslag van den Inspecteur der Latijnsche scholen, den heer H. JVijnbeek, die bij. zonder belast is roet de inspectie van het maatschappelijk onderwijs op de Israëlitische scholen te Amsterdam, welk verslag met deze woorden eindigt: „Kortom, ik vond hier allezins redenen van tevredenheid over den aard en den gang van het onderwijs." De Avondbode van den :8den dezer, bevat de volgende particuliere correspondentie uit Londen van den 15 Julij Ik haast mij u te melden, hetgeen mij ter liefde van Nederland en uwen Koning opregt verheugt, dat, naar het gevoelen van welonrierrigte perso nen, dé Hollandsch-Belgische kwestie met snelle schreden hare afdoening te gemoet gaat. Het is niet onmogelijk, en ik zou mij gelukkig achten, wanneer ik spoedig reeds in staat mogt zijn, n te melden, dat alles zijn beslag had gekregen. Uit Alkmaar berigt men, dat ér in het jaar 1836 ëidaar 4,757,969 Ned. ponden kaas aan de stadswaag zijn gewogen, buiten de aanzienlijke partijen, die door particulieren in hunne woningen afgewogen en verkocht zijn. Er zal in Vriesland een straatweg van de Lemmer over Sneek tiaar Leenwarden en vandaar naar Harlingen aangelegd worden. Men meldt, dat het vlek de Joure eene som van vijftigduizend gul dens heeft aangeboden, wanneer de zijtak-straatweg van den grooten weg naar de Lemmer over Sneek en nat vlek mogt worden aangelegd. Te Makaum is den I4den dezer een pannebakkerij en te Sneek eensteen" bakkerij afgebrand. Uit Groningen meldt men, dat te Aduard den, i4den dezer de bliksem in de boeren-behuizing van den landman, H, Banning geslagen is, brand heeft veroorzaakt en aanmerkelijke schade aangerigt. Het huis was voor brandschade verzekerd. Uit 's Hertogenbosch wordt van den 16 Julij geschreven Laatstleden Donderdag had alhier in de groote zaal van liet hótel van het provinciaal Gouvernement, onder het voorzitterschap van Jhr. en Mr. H. B. Martini van Ouwerkerk, plaats, de eerste vergadering der maatschappij tot invoering der zijdeteelt in Noord-Braband, waarbij na het aanhooren van een kort verslag door den Voorzitter, van het door de provisionele Commissie, in het belang der maatschappij voorloopig verrigte, tot instandhouding en behoud van hetgene, dat tot dat einde door den heer IJ. Berail, te St. Mi» chiels-Gestelaanvankelijk met zoo veel zorg, vlijt en kennis der zaak, reeds was daargesteld, de statuten van gemelde maatschappij werden gear resteerd, en het Bestuur benoemd. SPANJE. Berigten over Parijs van den 17 Julij Uit Madrid meldt men van den 7tien dat de Commissie ad hoe haar rapport over het budget nitgebragt heeft, waaruit is gebleken dat er een deficit van 700,000,000 realen bestaat ten aanzien van de noodzakelijke uitgaven en de berekenbare inkomsten. De Christinos-GeneraaiBaron de Meer, die Barcelona verlaten had, om den marsch van eene Carlistische afdeeeling, die zich in Neder-Arragon werpen wilde, te stuiten, is uit hoofde van zijne zwakke gezondheid te Barcelona teruggekomen. Hij heeft alle posten door de nationale garde doen affossen,. om de linietroepen met die van de districten van het Westen te vereenigen, en daardoor den intogt van de Carlisten onder Cabrera, die door de troepen van Oraa in Neder-Arragon zijn gevallenin Cataionie tegen te gaan; in de omstreken van Figueras hebben zich wederom eene partij Car» listen vertoonddoch zijn spoedig weder vertrokken. De Graaf VEspagna, een nieuw Carlistisch bevelhebber, is met eene afdeeling in Arragon gerukt, om eene afwending te maken, ten voordeeie van Cabrera, die door Oraa te Cantavieja zou belegerd wordon. Munagorry, die, zoo als gemeld is, een derde partij in Spanje vormt, en steeds vele Carlistische overloopers verzamelt, heeft laatstelijk velen zij ner manschappen verloren, omdat hij door geldgebrek, in de noodzakelijk heid was het hun beloofde tractement van 1 fr. daags in 50 centimen te veranderen. ITALIË. Uit Rome meldt men van den 5 Julij, dat de Pruissische Legatieraad von Buch, die, na het vertrek van den Pruissischen Gezant Bunsente Rome was achtergebleven, een gehoor bij den Paus had gehad; op hetwelk hij aan hem eenen brief van zijnen Koning overhandigde, waarin berigt werd, dat voornoemde Bunsen teruggeroepen en in andere betrekkingen overgeplaatsc was. De heer von Buch zal den post van Gezant te Rome thans ad interim waarnemen, daar niet spoedig eene nieuwe benoeming zal geschieden. De Pruissische Regeringsraad Bruggeman, die te Rome eenige maanden vertoefd had, om namens zijne Regering in de onderhandelingen, betreffende de Keulsche zaak, deel te nemen, is uit Rome afgereisd. ZWITSERLAND. De Commissie van den Landdag om de zaken van Schwyz-te regelen, heeft bij meerderheid het volgende voorgesteld: i°. De grondwettige orde zal in het kanton Schwyz hersteld worden. 2°. Een nieuwe kantons-Landdag zal onder bescherming van eed-genootschap pelijke Commissarissengehonden worden, om de verkiezingen te doen. 3°. Deze Landdag zal uiterlijk den 22 Julij te Rothenturm gehouden worden, onder de leiding Her ambtenaren, die daarmede den 6 Mei belast waren. 4°.Na. den afloop der kantonnale vergadering zullen de districts-landdagen gehouden worden, mede ondef eed-genootschappelijke bescherming. 50. Alle geregte- lijke vervolgingen wegens de gebeurtenissen van 6 Mei en daarop gevolgde staatkundige handelingen zullen gestaakt worden. 6°. De algemeene Landdag benoemt uit zijn midden eed-genootschappelijke vertegenwoordigers, welke van zijnentwege de kantonnale en districcs-vergaderingen in Schwyz zullen bijwonen. 70. Het voorzittend kanton en de eed-genootschappelijke verte genwoordigers zijn met de uitvoering van dit besluit beiast. Uit nadere berigten blijkt het dat de Landdag het omtrent dit voorstel noch omtrent het andere, dat door de minderheid der Commissie was ingeleverd, had kunnen eens worden. Die vergadering heeft daarop besloten twee Com missarissen naar Schwyz te zenden, om de Regering van dat kanton over te halen tot het vrijwillig oproepen eener nieuwe kantons-vergadering. Den 7den is op den Landdag eene nota van de Regering van Schwyz ge. lezen, waarbij zij tegen het niet toelaten van hare Gezanten protesteert en tevens hare begeerte te kennen geeft, dat de Landdag over de handelwijze van haren Voorzitter ten deze zal beslissen. Aan dit verlangen is echter niet voldaan. Door de Gezanten van Uri en Unterwalden is het protest van de Regering van Schwyz goedgekeurd. DUITSCHLAND. Uit Weenen meldt men van den 9dendat Z. M. de Keizer van Oosten rijk thans volkomen van zijne ziekte hersteld is; er was te Schönbrunn bij die gelegenheid een Te Deum gezongen, waarbij de Keizerlijke famiclje te genwoordig was. -.1

Leydse Courant | 1838 | | pagina 1