A". 1838; VRIJDAG, NEDERLANDEN. O O S T - I N D I E. L'KTDSCHK Leyden den 5den Julij. ."Men meldt nit''s Gravenhage van den 4den dezer: Heden is alhier aangekomen Z. D. H. de Erfgrootherieg van Saksen- tfVeimar met gevolg en afgestapt aan het palets op het Plein, vroeger door »HH. KK. HH. Prins en Prinses Albert van Pruissen bewoond. In den middag was er weder diner op 's Konings zomerpalaS, waarop jsl de Vorstelijke personen van buitenslandsdie zich in deze Residentie be vinden, genoodigd waren. Z. K. H. de Prins van Oranje, is door Z. D. H. den Groothertog van Sahen-lVeimar tot Ridder der eerste klasse der orde van den Witten Valk benoemd. Z. D. H. de Groothertog van Baden heeft in deze Residentie onder scheiden gebouwen, kabinetten en andere merkwaardigheden bezigtigdv Men verwacht binnen kort Z. K. H. den Groot-Vorst Troonopvolger van Rusland in deze Residentie. Sinds eenigen tijd bevindt zich te Carlsbad Zijne EXc. de heer Falck, Minister van Staat van Zijne Maj. den Koning der Nederlanden. De heer Falck was bij zijne aankomst te Carlsbad ernstig ongesteld, maar sedert heeft 'men gunstige berigten, wegens den toestand van dien Minister ontvangen. Heden is door 'Zijne Exc. den Baron van Pallandt van Keppel, Minister van Staat, belast met de generale diriétie voor de zaken der Hervormde Kerk, enz., vergezeld van den heer Secretaris en Adviseur Janssen, de drie en twintigste vergadering van de Algemeene Synode der Nederlandsche Her. vormde Kerk geopend; bestaande dezelve uit de navolgende leden, als: De heeren: Dr. 77. 77. Donker Curtius, Predikant te Arnhem, President; B, Nieuwold, Predikant te Leeuwarden, vice-President; .7. D er mout -Predikant te 's Gravenhage, Secretaris; .7. J. Roozeboom, Predikant te 's Gra. -venhage, Secundus-Secretaris; L. L. von den Broek, Predikant te 's Gra. venhage, Secundus van den vice-President; P. J. Ameshojf, te Amsterdam, Secundus van den quaestor-Generaal; IV. A. van Hengel, Hoogleeraar te Leiden; J. kV. Finke, Hoogleeraar te Utrecht; .7. F. van Oordt, Hoog leeraar te Groningen: 77. Oort, Predikant te Rotterdam; L. .7. van Dam, Predikant in de Beemster; 77. M. Bouvin, Predikant te Koudekerk; IV. IV, van Beusêkom, Predikant te Amersfoort; TV. S. Hoek, Predikant te Kampen, J.J. Damsti, Predikant te UitltuistermedenS. G. Prins, Predikant te Chaam; 77. van Heiningen, Predikant te Meppel; C. 77. M.Dclprat, Predikant te Rotterdam; D. D. BuchlerOuderling te Amsterdam. De vergadering der Staten van Holland is den 3den dezer alhier geo. pend geworden. Volgens alhier ontvangen berigt "uit Utrecht, is Jhr. Mr. H. M. A. .7. van Asch van IVijck, door de Staten der provincie, tot lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal herkozen. Naar men verneemt, heeft de heer de Bordes voor de betrekking van lid der Tweede Kamer, voor de provincie Holland, bedankt. In het Dagblad van 's Gravenhage wordt aangekondigd, dat in de zaal van het St. /7»/Aa»(«-gasthuis, bezijden de Hal te 's Hage, de schilderij van den heer C. Kruseman, voorstellende Z. K. H. den Prins van Oranje te Bau. tersemop het oogenblik der verwonding van Hoogstdeszeifs paard, op den 12 Augustus 1831, tot den lyden dezer maand, van des morgens 10 tot des namiddags 3 uren, tegen betaling van 50 centen voor de armen, te zien is. De troepen waren den 3den Julij in het kamp van Reijen vereenigd en hadden hunne tenten opgeslagen. De hitte was er zeer drukkend, zoo. dat deze de troepen meer hinder deed, dan de vermoeidheid van den marsch. In den Avondbode leest men van den 3 Julij: Bij rondgaanden brief is gisteren aan de primitieve inschrijvers op de nego- ciatié van den spoorweg van Amsterdam naar Arnhem te kennen gegeven, dat, volgens een daartoe aan Z. M. gedaan voorstel, over al de aandeelen in de bedoelde negociatie, welke vroeger niet zijn toegestaan en geplaatst, alsnu tot den koers van 108 pCt. zal worden gedisponeerd edoch om daar van tot dienzelfden prijs alsnog vooraf aan alle inteekenaars van 5 [unij II. zoovele aandeelen af te staan, als deze zouden mogen verlangen te verkrij. gen, terwijl, indien het beloop der inschrijvingen het nog ongeplaatste ge- deelte der aandeelen mogt te boven gaan, zulks ponds pondsgewijze zal ver. deeld worden. De bedoelde inschrijvingen zullen op den pden en ïoden dezer maand, van 's morgens 10 tot 's namiddags 2 ure, ten huize van den Koning, lijken Commissaris J. Bondt, plaats hebben, en die van den eersten dag de voorkeur genieten boven die van den tweeden, met dien verstande echter, dat, zoo de inschrijvingen op den 9 Julij toereikende mogten zijn, die van •den volgenden dag niet in aanmerking zullen komen. Nog leest men in dat blad van heden: Wij vernemen, dat er schikkingen zijn getroffen, wegens de overname, door het Gouvernement, van het zoo belangrijk Japansche Ethnographisch kabinet van den heer ven Siebold [te Leyden,] dirigerend officier van ge zondheid bij het leger in Oost-Indië, en dat Z. M. eenige bepalingen heeft gemaakt, ten opzigte van het verder verblijf in Nederland van dien verdien, stelijken geleerde, waardoor hij in staat zal zijn, zijne zoo uitgebreide wer. Ven, betreffende Japan, te voltooijen. Uit Vlissingen meldt men van den isten Junij: Voor het Hof van Assises in de provincie Zeeland, te Middelburg, ge. presideerd door den heer Mr. M. J. Paauw, Raadsheer in het Hooggeregts- hof, stond Vrijdag jl. te regt: Sara Fans Geldhof, huisvrouw van Huision, vrachtrijder te Middelburg, beschuldigd van het I3jarig dochtertje van den landman kViUem Blok, in haar huis gelokt, daarna met een mes eene doo. •delijke wond aan den hals toegebragt, en vervolgens het lijkje in het secreet geworpen te hebben. De heer Mr. van Diggelen, Advokaat te Middelburg, was de beschuldigde als verdediger toegevoegd. Met zeer veel welsprekend heid en in eene treffende pleitrede kweet hij zich van zijne taak; doch de misdaad zoowel als de premeditatie waren door een en twintig getuigen 'zoo stellig bewezen, dat zijne bekwaamheid niet beletten konde, dat het 'Hof gisteren de doodstraf, te voltrekken door worging aan eeuen paal, tegen •de beschuldigde uitsprak. Uit onze Overzeesche Bezittingen worden de volgende berigten medegedeeld: Ter Westkust van Sumatra hebben de Nederlandsche troepen zich meester gemaakt van eene vijandelijke sterkte te Pertibie, in het district Mandaheling, en men oordeelde, dat die omstandigheid zeer veel zou bijdragen tot de ver. dere bevestiging van de rust in die streken. JÜÜIS. N*. 81. OORA T. i JOL Jj. fn het Paiembangsche duurden de onrustige bewegingen nog voort; doch verwachtte men, dat, ten gevolge van gegeven bevelen ter versterking vait de militaire magt aldaar, spoedig een eind daaraan zal worden gemaakt. Tn de andere gedeelten der Oost-Indische Bezittingen werd eene geivenselue rust genooten; terwijl, met betrekking tot de maatregelen ter wering van eeerooverij in de wateren van Linga, steeds in de beste verstandhouding mie de Britsche Autoriteiten werd gehandeld. In de Preanger regentschappen en in het Rantamsche hebben zware regens in den loop der maand januartj II., eenige schade aan bruggen en wegen ver oorzaakt. De ineenzetting der twee ijzeren stoombonten, die niet lang geleden van Gouvernementswege naar Indië zijn verzonden, tvas te Soerabaya tot stand gebragt. Een dier vaartuigen, de Etna, heeft zeer goed aan de verwachting voldaan; met het andere, de Hekla, was dit minder het geval. Het model, waarnaar mt laatste is vervaardigd geworden, hetzelfde zijnde als dat, het. welk voor de Etna is gebezigd, zoo geeft deze omstandigheid alle hoop, dat-, bij meerdere ondervinding, de bespeurde gebreken niet onoverkomelijk zullen bevonden worden; de Hekla-was dan ook reeds bestemd geworden om langs de Noordkust van Java te kruisen, ter verjaging en verdelging van zeeroovers, en op die wijze zal de gelegenheid verkregen worden, om de verschillende gebreken van het vaartuig, en te gelijker tijd, zoo men hoop- tede middelen tot herstel te leeren kénnen. Volgens berigten uit China, loopende tot het einde van het vorige jaar, scheen het Chineesch Gouvernement den Europeschen handelin het bij. zonder dien der Engelschen, door verschillende maatregelen te willen be- leinmeren, en men meende reden te hebben, om te vermoeden, dat het gè. melde Bestuur voornemens was, zich voor het vervolg te onttrekken aan de voldoening der schulden van gefailleerde, zoogenaamde Hongkooplieden aan Europeanen, waarvoor hetzelve zich tot dusver verantwoordelijk had gesteld. AMERIKA. Mee de pnket van Noord-Amerika is te Londen berigt ontvangen van de landing van Lord Durham te Quebec, den 28 Mei. Zijn Lordschap heefc terstond na zijne aankomst eene proclamatie uitgevaardigd, waarin bij ver klaart te vertrouwen op de medewerking van alle Hr. Majs. onderdanen; de eerlijke voorstanders van hervormingen en verbeteringen te zullen ondersteu nen; manr de verstoorders der openbare orde, de vijanden der kroon en van het Britsche Rijk te zullen tegenstaan met al de magt, zoowel militaire als burgerlijke, dte hem verleend is Uit Boston wordt géschrevendat de heer Aniali, architect aldaareenen schouwburg geheel van blik heeft doen vervaardigen. Dit plan waartoe de veelvuldige schouwburg-branden van de laatste tijden aanleiding gegeven hebben, is in zeer korten tijd en met het beste gevolg tot stand gebragt. De schutdoeken, de schermen, de banken, de loges, de gaanderijen, ja zelfs het souffleurshok, en het portiek van het tooneel, alles is van blik. Het schilderwerk is veel frisscher en levendiger van kleur dan op doek. Of. schoon de zaal zeer groot is, verliest men geen woord van hetgeen de acteurs spreken, en bij al die voordeelen kan men nog voegen, dat het veel zuiniger uitkomt. Bij de eerste voorstelling in deze zaal gegeven is de toejuiching Ontzettend geweest en de uitvinder uitgeroepen geworden. Het ligchaam der kooplieden heeft den heer Aniali eene tabaksdoos vereerd, ter waarde van 15,000 dollars (ƒ37,500) en de acteurs hebben hem in triumf naar huis geleid. SPANJE. e Berigten over Parijs van den 3 Julij. Espartero heeft het volgend rapport, in dato 22 Junij, aan den Minister van Oorlog overgemaakt: Excellentie! het leger, waarover ik de eer heb bevel te voeren, heefc heden twee schitterende zegepralen behaald: de inneming van Penacerrada met alle artillerie, en de geheele nederlaag der Carlisten, die zich aldaar bevonden. Aan het hoofd van het regiment huzaren, en beschermd door de colonnes der infanterie, heb ik hen achtervolgd; de vijand was toen uiteen, gejaagd: wij hebben 4 stukken geschut, eenige equipages en paarden bemag. tigd; 300 Carlisten zijn op het slagveld gesneuveld en ofschoon het getal der krijgsgevangenen op dit oogenblik nog niet te bepalen is, zoo hebben wij reeds 800 man in onze magt. Het gerucht werd alhier verspreiddat de troepen van den Generaal Narvaezdoor de Carlisten van Pallillos, in de omstreken van Templeque, eene nederlaag hebben geleden. De Generaal Guerguê, die voor Penacerrada den slag verloren heeft, ij door Don Carlos van zijn bevelhebberschap ontzet, en de Generaal-Majoor Marotto in deszelfs plaats gesteld. In de Gazette de France, een blad, dat den Carlisten gunstig is, leest men, omtrent het gevecht vïn Penacerrada, het volgende: Onder dagteekening van den 28 Junii, deelr men ons nadere bijzonderhe den, wegens het gevecht van Penacerrada roede. Hec blijkt daaruit, dat Espartero eerst in de stad is gekomen, na hare ontruiming door de Konings- gezinden, die alle de omliggende forten vernield en alle de krijgsbehoeften weggevoerd hadden. Om de troepen van Guerguê aan te tasten, heefc Es partero, aan het hoofd zijner ruiterij en van eenige bataljons voetvolk, een oogenblik van rust waargenomen, hetwelk de Generaal der Koningsgezinden aan zijne soldaten vergunde. Aan deze omstandigheid vooral schijnt men het door den eersten behaalde voordeel te moeten toeschrijven. Overigens heeft de aftogt der Koninglijke troepen in goede orde plaats gehad, en het schijnt niet, dat hun verlies grooter dan dat des vijands geweest is. Men schrijft van Bayonne van 28 Junij: De laatste tijdingen van het hoofdkwartier der Carlisten te Elorrio zijn van den 25sten. Maroto, nieuw opperbevelhebber, was naar het leger ver- trokken. De Graaf d'Ëspagne, Espartero, is in Catalonie gekomen, waar hij door den Chef Ros tTEroles, aan het hoofd van twee bataljons ontvangen is, Rynosa en onderscheiden stellingen van het gebergte van Santander worden van nabij door Castor gedrukt. DUÏTSCHLAND. Uit Weenen meldt men van 25 Junijdat bij den wandeirid, die den dag te voren in den tuin van Schönbruun gehouden was, de Erfprins van Oranh l

Leydse Courant | 1838 | | pagina 1