Ititilag is bekroond geworden, en den vorigen dag aldaar bekend gemaakt was, dat de bevolking der 13 Kotta's zieli aan bec Nederlandsche Gonver nement had onderworpen, en alzoo op de bescherming van hetzelve kan staat maken. T U R K Y E. ICofisTANTiNorEE den 6 Junij. Er is door de Turksche Regering een linie schip bestemd, om als quarantaine-plaats te dienen tot tijd en wijle dat een geschikt gebouw daartoe gereed is. De Sultan had bepaling gemaakt omtrent de verlichting welke den sden, bij gelegenheid van den geboortedag des Propheten moest plaats hebbenhij had voor ieder naar zijnen rang het getal lampions, dat hij branden moest, voorgeschreven. Men vindt in het Turksch regeringsblad een stnk, de oorzaak bevat tende, waarom de Sultan een lid van zijnen nieuw benoemden Raad zijne dimissie gegeven heeft; het is het volgende: Z. II. de Groote Heer had, in zijne hooge wijsheid, bij alle nieuwe instellingen, die het hem behaagde in te voeren, steeds op het algemeene welzijn en nut, tot in kleinigheden toe, zijne geheele opmerkzaamheid ge. vestigd. Toen derhalve de Groote Heer goedvond, om den oppersten Staatsraad en den Raad der Porte op te rigten, was het zijn welmeenende wensch, dat men zich daarin met de aangelegenheden des lands en der onder, danen bezig hield, zonder op het onderling verschil in rang en stand te let. ten, en vooral zonder dat eenige persoonlijke wrok in de raadsvergaderingen binnensloop. Daar bovendien aan de leden dezer beide Raden een aanzienlijk jaargeld is toegewezen, is het hunne pligt, om hunne hooge waardigheid in het oog houdende, hunne opmerkzaamheid geenszins aan twisten over den rang of hoogmoedige aanmatigingen te wijden, raaar zich met de aangelegen heden van het geloof, den Staat, het land en het volk, op eene onpartijdige, het welzijn van allen bedoelende wijze bezig te honden. Desniettemin heeft Essad-Pachagewezen Stadhouder van Erzerum, die tot lid van den Raad der Porte benoemd is geworden, zijne oplettendheid aan dergelijke kleinig heden geschonken, en er op steunende, dat hij langen tijd in de provinciën hooge waardigheden bekleed, den kouden en den heeten wind gevoeld, het zoete en bitter,e geproefd heeft, wil hij zijne oude neigingen, zijn hoogmoed en overmoed niet laten varenhoezeer dit thans zijn pligt ware. Zoo ziet hij, b. v., met eenen verachtenden blik op de overige leden van den Raad der Porte, die hij toch als broeders beschouwen moest, neder; en slaat, indien liet gevoelen eens anderen zijne eigenliefde of bovenmatigen trots kwetst, daarop in het geheel geen acht, hoe welmeenend en nutaanbrengend zulk een geuit gevoelen ook zij. Daarenboven beeft hij reeds dikwijls zijnen wensch, om uit den Raad der Porte in den oppersten Staatsraad over te gaan, te kennen'gegeven en liet zelfs gewaagd, om met verachting van dien eersten Raad te spreken. Eindelijk heeft hij zich vermeten, om den vorigen Inten. dant der vrome stichtingenZiVer-Effendimedelid van den oppersten Staats, raad, gewelddadig te dwingen, dm het door dezen gehuurde huis van den overleden Sadikz.s e aan den Bosporus te ontruimen, om het hem tot woning over te laten. Daar een zoodanig onbehoorlijk gedra'g lijnregt met den wil des Groeten Heers strijdt, zoo heeft het den Sultan behaagd, om door een hoog bevel, Essad-Puchz van den Raad der Porte uit te sluiten; doch hem tevens, uit het gevoel zijner allerhoogste barmhartigheid en uit aanmerking der door Essad-Pacha reeds bewezene diensten, een genoegzaam pensioen, alsmede tie vergunning verleend, om te Konstantinopel of aan den Bosporus te mogen blijven en aldaar voor het behoud en welzijn Zr. H. te bidden. RUSLAND. Petersburg den 16 Junij. Zijne Maj. de Keizer, vergezeld door zijne zonen, de Grootvorsten Nikolaas en Michael, zijn gisteren voormiddag ten* li ure, tot groote verrassing én blijdschap van al de bewoners dezer hoofd, stad, alhier teruggekomen. De stoomboot had de vaart van Stokholm her waarts'in 57 uren zeer voorspoedig volbragt. Brieven uit Warsehauw, alhier aangekomen, melden, dat in de nabij, held dier stad op het Marienwerderveld een kamp van 100,000 man Russi. sciie troepen is zamengeltomenin welks .midden een prachtig paleisvatr een park omgeven, is, voor Z. M. den Keizer gebouwd; door deze groote volksmenigte zijn de levensmiddelen aanmerkelijk in prijs gestegen. PORTUGAL. Lissabon den 19 Junij. Uit deze plaats wordt geschreven, dat er den 14de!) groote onlusten waren voorgevallen. In het kort wordt het volgende medegedeeld Op Sacramentsdag toonde eenige nationale garden groot ongenoegen, dat er linietroepen bestemd waren om de straten te bezetten, door welke de pro. cessie komen moest. In hunne uniform gekleed begaven een honderdtal na. tiouale garden zich naar de hoofdkerk en eischten, dat het revolutionnaire 'lied van 1S20 zou gespeeld worden. Hetgeen gebeurde, en de gemoederen der aamvezenden, vooral van het graauw, meer en meer opwond. De Ko. ning, de kerk .willende verlaten, kon naauwelijks in het rijtuig komen, de soldaten moesten met blanken sabel plaats voor hem maken, en hij werd op eene verregaande wijze uitgescholden en beleedigd. Hij is, door snel weg te rijden, aan verdere beleedigingen ontsnapt. De gewezen Minister J. da Silva Carvalho kwam daarop in het gedrang; het graauw wilde hem vermoorden en zou zeker zijn plan bereikt hebben, zoo de Gouverneur der stad geen pistool op hetzelve afgeschoten en het toen eenigzins tot staan gebragt had. De Burggraaf Sa da Bandeira wilde daarop de menigte bedaren, doch in plaats van gehoor te vinden, werd hij met een bajonnetsteek in de borst getroffen en zou zeker doorboord geworden zijn, zoo de steek op een van zijne ridderorders niet afgestuit washij viel ech ter ter aarde en bekwam een ligte wond. Daar het nu onmogelijk was op een gematigde wijs de rust te herstellen, moest de militie tusschen beide ko. men en aldus de volgsgroepen verdrijven. Toen het na den middag eenigzins tot rust was gekomen, zijn de Koning en Koningin de stad weer doorgere. den, doch eenige bataljons der nationale garden zijn ontbonden, eenigen, onder welke ook officierengevangen genomen en eooo man troepen naar de hoofdstad ontboden. SPANJE. Berigten over Parijs van den 29 Junij. De troepen, onder het bevel van Esparterohebben Logrono verlaten, om zich naar Penacerrada te begeven; de Generaal Guergvè heeft dezelfde rigting genomen, 0111 de bewegingen van den vijand gade te slaan. Volgens brieven uit Vaicarlos, heeft den iSden re Monrea, eene kleine stad, gele. gen op den weg van Sanguesca tot Papipuluna, een hevig gevecht plaats gehadtusschen eene colonne, vermoedelijk van de divisie van den Generaal Leonwelke aldaar gecantonneerd was, en de Carlistische bataljons, onder het bevel van den Brigardier Ripaldaanderen beweren van Carmonade Carlisten wilden de Christino's overrompelendoch hebben eene groote ne. derlaag geleden. Hun verlies beloopt 1000.man, welke buiten gevecht zijn gesteld, waarvan 600 gekwetsten naar Aoiz en in de Vallei van Urroz zijn gebragt; de brieven geren het getal dooden en krijgsgevangenen, welke in de magt der Christino's zijn gevallen, niet op. Volgens de Sentinelle des Pyrehées van den 23stenzou het gevecht intus. schen niet zoo hevig zijn geweest, en' het getal der Carlistische krijgsgevan genen slechts iéo man bèloopen; intusschen bevat de Quotidienne eenen brief uit St. JeaD Pied de Port, dd. 22, welke de tijding bevestigt, door de Pharc gegeven, en die het verlies der Carlisten op 700 man berekent, waarvan 450 gekwetsten te Aoiz zijn gebragt. Tf LUGRAPÜISCHE DePECIIE. Bavonne 29 Junij. Espartero heeft den 02sten dezer Guergué geheel verslagen, en hem vier" stukken geschut ontnomen; terwijl ook nog op dienzelfden dag Penacerrada in zijne magt is gevallen. De Generaal Espartero had den 15 Junij zijne stellingen aan den Ebro verlaten en zich naar Penacerrada, eenige uren ten noorden dier rivier bege. ven. De Carlisten legden op onderscheiden punten in Navarre verschan. singen aan en hielden Pampeluna naatiw ingesloten. Zi] hebben den 2osten twee uren lang de linien van Ernani, nabij San-Sebastianhevig beschoten. Het Madridsche Bestuur heeft aan de artillerie van het ontbonden Britsch legioen bevel gegeven, om zich bij het leger van het centrum, onder den Generaal Otaa, in Valencia, te gaan voegen. De Kamer van Afgevaardigden te Madrid heeft den 18 Junij het Mi nisterie gemagtigd om nog gedurende 1838 de belastingen te heffen, zonder dat er eene begrooting werd ingediend. De gewezen Minisier Torreiio is, om over eene leening te onderhande. len, den iSden uit Madrid naar Parijs vertrokken. Het Christinos-garnizoen van Bilbao heeft den i8den een uitval gedaan, waarvan men de gevolgen nog niet kent; het geweervuur moet hevig zijn geweest. Men vermoedt, dat de Christinos van voornemen waren, om eenige fabrijken, die de Carlisten in de smederijen van Artunduaga enüsarzolo, op twee mijlen afstands van Bilbao, hadden aangelegd, te vernielen. Uit Madrid meldt men van den i8den Junij: Alhier houdt men zich bezig om toebereidselen te maken, ten einde het verjaringsfeest te vieren van de afkondiging der constitutie van 1836; de aanwezige Afgevaardigden zijn voornemens zich op, dien dag te vereenigen, en zullen een schitterend feestmaal houden: Onder het getal der Afgevaardigdendie in de vergadering der Corte» zitting nemen, telt men 112, die alle beambten bij ministerien zijn; 92, welke van wege hunnen maatschappelijken stand onafhankelijk zijn, 19ande ren, die gekozen waren, hebben nog geene zitting in de Kamers genomen, en eindelijk moeten er nog 17 leden gekozen worden, ten einde het getal van 240 voltallig te maken. Men leest in de Gaceta de Madrid hec volgende: De' Cortes hebben gedecreteerd, en wij hebben bekrachtigd, dat aan hec Koninglijk huis 43,500,000 realen zullen worden toegestaan, en aldus verdeeld: Aan H. M. de Koningin Isabella 28,000,000, aan H. M. de Koningin Re gentes 12,000,000, aan Z. D. H. den Infant Don Francisco, deszelfs echtge noot en familie 3,500,000. Aan het Ministerie van Buitenlandsche Zaken zal eene som van 8,801,220 realen worden toegekend, welke zullen worden ver deeld: Staats-Secretarie 617,000, vertalingen uit vreemde talen 25,000, voor de Ambassadeurs bij de vreemde hoven 2,199,420, voorde Consulaten buiten 's lands 919,800, voor onvoorziene uitgaven 1,000,000, voor de tijdelijke uitgaven 1,500,000, voor het oprigten van de Legaten op den ouden voet 1,040,000, voor hec oprigcen van de Consulaten in de nieuwe Staten van Amerika 1,500,000. Onder dagteekening van den 15 Junij heeft het Ministerie van Don Carlos bepaald, dat alle bewoners der provinciën Guipuzcoa, Alava, Biskaye en Navarre, die naar Frankrijk uitgeweken zijn, binnen veertig dagen naar hunne haardsteden moeten terugkeerenzullende bij gebreke van dien hunne goe. deren verkocht en zij voor altijd uit het Koningrijk verbannen worden. Brieven uit Saragossa melden, dat Cabrera, het opperhoofd van Tro~ queto, met deszelfs troepen, te Yesa, Neder-Arragon, heeft aangetast, ett laatscgemeiden eene nederlaag hebben geleden, waarbij zij 60 doodenbekwa. men en 160 krijgsgevangenen, benevens vele geweren en krijgsbehoeften, hebben achtergelaten. Men is alhier zonder tijdingen, zoowel uit het leger van het Noorden als uit dat van het Centrum; men zou waarlijk zeggen, dac een wSpenscil- stand tusschen beide partijen heeft plaats gehad: intusschen kan het niet lang zoo blijven. DUITSCHLAND. De ziekte van Zijne Maj. den Keizer van Oostenrijk is bijna geheel gewe. ken; hij heeft hec bed reeds verlaten. Er worden geene biiletins meer uit gegeven. Z. K. H. de Erfprins van Oranje wordt te Weenen met aan zijnen rang verschuldigden eerbied ontvangen; dadelijk is hem een officier van den gene- ralen staf toegevoegd en eenige hofrijtuigen ter zijner beschikking gesteld. Hij heeft voor eene eerwacht bedacht. Den ïpden heeft hij een bezoek bij den Prins ven Metternich afgelegdvoorgesteld door den Nederlandschen Ge. zant, Baron Mollerus; des avonds heeft Hoogstdenzelven nogmaals een be- zoek bij den Prins op zijn buitenverblijf afgelegd. De Tweede Kamer der Hanoversche Stenden is met hare beraadslagin gen over de nieuwe wetten gevorderd tot het 6de hoofdstuk. De bepalingen, omtrent het zamenstel der beide Kamer, voorkomende in het 5de hoofdstuk zijn aldus veranderd, als zij in de constitutie van 1833 voorkwamen. Uit Dresden wordt gemeld, dat Z. M. de Koning van Eaksen, van Hcogstdeszelfs reis in Daimatie, den 2isten dezer des voormiddags, in zijne residentie te Pillwitz teruggekomen is. Dezer dagen zijn te Bamberg twee groote rijtuigen naar Holland inge scheept zij zijn bestemd om de dienst van het vervoeren van reizigers en goederen op den spoorweg van Amsterdam naar Haarlem waar te nemen. Dezelve zijn voor 24 en voor 30 a 36 personen ingerigt en zien er goed uit. In de Keulsche Courant wordt gemeld, dat de moeijelijkhedenwelke aan de Dusseldorpsche stoomboot-maatschappij en die der Rhijn en IJssel— maatschappij in den weg stonden, uit den weg zijn geruimd, zoo dat de stoombooten dier maatschappijen eerstdaags hare vaart zullen beginnen. Keulen den 27 Junij. Het door verscheidene dagbladen 'medegedeelde berigc, dat door den Paus een gunstig en voorde gemoederen geruststellend besluit, ten opzigte der Aartsbisschoppelijke aangelegenheid is genomen, heeft zich werkelijk bevestigdwant volgens zekere berigten is het Pause lijk breve met Koninglijke autorisatie bij het Domkapittel alhier ontvangen; hetzelve is, zegt men, zoo wel ten opzigte van het Aartsbisschoppelijke beheer als zelfs ten opzigte van den daarin heerschenden verzoenenden geest, van eenen zoo bevredigenden inhoud, dat hetzelve buiten twijfel en na ver vulling der voorgeschrevene formaliteiten spoedig zal openbaar gemaakt worden. De Paus te Rome heeft wederom eenige boelten ter lezing verboden, zoo als: le Livre du Peuple, van den Franschen Abt Lamennais, en His toirt philosophique, politique et critique du Chrislianismevan de Potter. Uit Napels schrijft men van 16Junij: De Engilsche vloot is heden van hier weggezeild, de Prinses Charlotte naar Maltha en de drie fregatten naar Genua; de Admiraal Stopford heeft zijne famielje te Castelamare achtergelaten. GROOT-BRITANNIE. Londen den 27 Junij. H. M. heeft gisteren Z. K. H. den Hertog van Nemours en den Maarschalk Soult in gehoor ontvangen. De Maarschalk heeft zijne geloofsbrieven overhandigd. De Minister Palmerston scelde den Hertog van Nemours voor. Tegen Donderdag zijn door H. M. na den afloop van de Kroonings- plegtigheid ongeveer 100 adeliike personen ter diner genoodigd. Door den Hertog van IVellington zal dien zelfden avondter eer van de Koningin, een luisterijk bal gegeven worden.

Leydse Courant | 1838 | | pagina 2