A0. 1838. LEYDSCHE ODRANT VRIJDAG» RE NNISGEVING. Burgemeester en Wethouders der Stad Ley den,,brengen bij deze ter kennis der belanghebbenden, dat, door Hun Ed. Gr. Acbtb. de H. H. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, bij dispositie van den 15. dezer maand, N°. 9., is goedgekeurd het door den Edel Achtbaren Raad dezer Stad, op den 9. April bevorens, gearresteerd Reglement op de algemeene Stedelijke begraafplaatsen Vinnen deze Stadén op het begraven der lijken binnen dezelve vallende met autorisatie om voorloopig in te vorderen het verhoogde Ta rief der begrafenisregtenbehoudens Zijner Majesteits nadere goedkeuring.van hetzelve alsmede dat genoemd Reglement op den eersten Junij aanstaande zal worden in werking gebragt en hetzelve voor de belanghebbenden, tegen betaling van dertig centsbij den Opziener der Stedelijke begraafplaatsen zal te verkrijgen zijd* Aldus gedaan en gepubliceerdby H. H. Burgemeester en Wethouders der Stad Leydenop den 25. Mei 1838. j. G. de mey. Ter ordonnantie van dezelve, P. A. du Pui. J o /ft -fö Cr ff®. V# V. V- V NEDERLANDEN. Leyden den 3isten Mei. Gelijk in het naburig 's Gravenhagezoo is ook in onze Stad de Kermis dit jaar talrijker bezocht en schitterender, dan wij ons herinneren sedert eenige jaren gezien te hebben. Onder de openbare vermakelijkhedenvan welke men op dezelve gebruik kan maken, bekleedt eene eerste plaats de sedert zoo vele jaren binnen- en buitenlands beroemde Manége van den heer Baptise Loisset. De loftuitingen, die voornoemde lieer en zijne Sujetten in de Residentie hebben ingeoogst, zijn niet óverdreven geweest, want teder die de voorstellingen van verschillenden aard, die worden opgevoerd, gezien heeft, zal zich met di» loftuitingen gaarne vereenigen. Nieuwe en sterke evolutien worden in die Manége uitgevoerd,, welke ons zoowel de vlugheid als de kracht, welke de rijders bezitten, volmondig doen bewonderen. Ook liet edele paard, door den Heer Baptiste Loisset zeiven bereden, gedres. seerd om op de muziek naauwkeurig zijne pis te maken, doet ons zien, welk eene zorg die Heer daaraan besteed heeft en met welke gelukkige ge- volgen zijne pogingen zijn bekroond geworden. De pantomimen, die, eenig in detzelver soort, ook aldaar vertoond worden, zooals de inneming van Constantine enz. worden geheel naar het leven uitgevoerd; terwijl eindelijk de op gisteren gehouden wedren die op Zaturdag middag herhaald zal wor den. zeer schitterend was. Het zou overtollig zijn het Leydsche publiek uit te noodigen die voorstellingen te komen aanschouwen. Met loftuiting verdient ook melding te worden gemaakt van het Theatre de Funambules van de Heeren Price, Lehmans en IVinther. Alles wordt in dat Theater, dat zeer goed ingerigt is en onderscheiden schitterende decoratien heeft, aangewend, om den aanschouwer zoowel de kunst van de akrobati. sche manoeuvren te doen bewonderen, al de pantominen belangrijk en ver vrolijkend te maken. Alle Sujetten, .zonderonderscheid, munten in hetzelve meesterlijk uit, iedereen houdt zijne rol zeer goed vol. Gisteren avond.had. den Pierrot en Mejufv. Roza Price de eer, dat zij, na het afloop der pantomimeop het tooneel werden geroepen en hun de goedkeuring oer talrijke aanschouwen met een daverend handgeklap werd betuigd. r Zelden zagen wij in onze Stad een Theater, waarin alles zoo juist en 300 vlug werd uitgevoerd, zoodat wij onze Stadgenooten ook ten volle kunnen aanbevelen, hetzelve te bezoeken en eenige aangename uren aldaar door te brengen. Het Theatre van gedresseerde Apen van den heer H. Schreijer van Wee. nen, onderscheidt zich ook bijzonder. Het kunstrijden, voltigeeren, koord, dansen enz., door viervoetige acteurs uitgevoerd, kan geheel eenig in ziine soort genoemd worden en laat ons verlegen, waarover wij ons meer zullen verwonderen of over de kunst van hen, die deze dieren geleerd hebben, of over' de leerzaamheid der dieren zeiven, die men gewis tot zulk een werk onbekwaam zou rekenen. Wil men zien, waartoe honden en apen kunnen opgeleid worden, men kome, zie en verwondere zich. Heden is de heer C. J. van Oeckelen, Jr., alhier van Groningen gear riveerd, met zijn Mndroïde Klarinettist, waarvan wij jl. Maandag (zie ons Nommer 64) gemeld hebben. Deze in sierlijk Troubadours costuum uitgedoste automaat heeft op alle plaatsen in ons Vaderdand, waar deszelfs verdienste, lijke vervaardiger dezelve heeft laten hooren en bezigtigen, de hoogste ver wondering verwekt, zoowel door zijn uitmuntend klarinetspel, hetwelk met eene smaakvolle en naauwkeurige uitvoering gepaard gaat, die het mensche- lijk gevoel alleen tot dusverre slechts eigen was, als door zijne veelvuldige ligchaams-bewegingendie den toeschouwer doen vergeten, dat een onbe zield werktuig voor hem staat. Zoo als elders, zal ook hier dit vernuftig uitgedachte Kunststuk, hetwelk eenendriejarigen arbeid heeft gevorderden, eenig in zijn soort, gezegd kan worden nimmer overtroffen te zijn, eene menigte bezoekers uitlokken, om hetzelve te komen zien en hooren. Men verneemt, dat de heer van Oeckelen, na nog eenige steden in ons Vaderland te hebben bezocht, eene reis er mede buiten 'slands zal doen. waar de hooge waarde en zeldzame volmaaktheid van dit Mechanische Kunstwerk niet minder de aandacht en bewondering tot zich zal trekken. Men meldt uit 's Gravenhage van den 30 Mei: Bij besluit van 29 Mei 1. 1., heeft Z. M. het bestuur der Kanselarijen van de Militaire Willems-Orde en van de Orde van den Nederlandschen Leeuw tijdelijk en met voorbehoud eener nadere beschikking, opgedragen aan den Luitenant-Generaal, Minister van Binnenlandsche Zaken H. Baron Merkus de Koek. Het heeft Z. M. behaagd te benoemen tot edellieden bij de buitenge wone ambassade, welke, bij gelegenheid der krooning van H. M. de Ko. ningin van Groot-Britannie, naar Londen zal worden gezonden, de hoog- welgeb. heeren Baron Rengers van IVurivenhuizenBaron Kincent van Tuyll, Baron Tindall, Baron IV. van der Duyn en Jhr. G. Clifford. Z. M. heeft zich laten welgevallen, dat aan de Latijnsclie School te Harderwijk, genaamd het Nassauwsck Veluv/sch Gymnasium, de vakken van orderwijs vermeerderd worden met die der hedendaagsche talen, voor welke vakken een afzonderlijke onderwijzer zal worden benoemd, die den titel zal voeren van Leeraar der hedendaagsche talen. Aanstaande Vrijdag zal de Hooge Raad in deze Residentie geïnstalleerd worden door den Minister van Justitie, als Commissaris des Konings, Naar .men verneemt, zullen de President, de vice-President en de leden van dien Raad alvorens in 's Konings handen den eed afleggen. Des middags zal er groot diner zijn bij Zijne Exc. den Minister van Justitie. Blijkens berigt der Administratie voorde Nationale Nijverheid zijn er? Mgen den aanstaanden winter-cursus, die met den eersten October begint; «JUK IJ. aan *s Rijks vee-artsenij-school te Utrecht eenige plaatsen open voor jonge lingen, die aldaar de lessen voor eigen rekening mogten wilden bijwonen. Zij, die aldaar als kweekelingen verlangen geplaatst te worden, moeten zijn; i°. niet beneden zestien en niet boven twee en twintig jaren oud; 20. ge. zond van gestel en zonder ligchaamsgebrelten3°. van onbesproken zede- lijk gedrag, en 40. grondig ervaren in het lezen, schrijven en rekenen. De kweekelingen genieten aan gemelde school kost, inwoning, onderwijs, be. wassching en onderhond hunner kleeoitigtegen betaling van een kostgeld van vier honderd gulden 'sjaars. Zij brengen echter voor eigen rekening eenig linnengoed en ontleedkundige werktuigen mede; terwijl huu de boven, kleeding van .wegen de school wordt gegeven. Zij', die omtrent een en an der nadere inlichtingen begeeren, kannen dezelve schriftelijk verzoeken aan den Horgleeraar B. Numan, Directeur der school; zullende de personen, die bepaaldelijk verlangen geplaatst te worden, zich daartoe schriftelijk bij de Administratie voor de Nationale Nijverheid behooren aan te melden, vóór den isten Augustus aanstaande. Dezer dagen is tusschen Egmond aan Zee en Zantvoort, door een' Scheveningch visscher, een stuk geschut of zoogenaamde draaibank gevon. den, dat, naar eenige kenteekenen en bijzonderhedenwelke zich daarop bevinden, zoo men meent, tot de vloot van Doggersbank behoord heeft. Voorts meldt men nog uit 's Gravenhage van den 31 Mei: Siuts eenige dagen zijn er ook in deze Residentie geruchten in omloop, dat er bij ons Gouvernement gunstige berigten uit Londen zouden zijn ont vangen; dat de vijf grooie Mogendheden zich eenstemming allezins bereid verklaard hebben, om het verdrag der 24 artikelen met Z. M. den Koning te ceekenen doch dat het vraagstuk der achterstallige rentebetaling door dezelve niet is opgelost en hetzelve alzoo aan de beslissing der beide par. tijen, zou worden overgelaten. Door het Hof van Assises van Noord-Holland, is den 29sten dezer Bugust lVeinieich, varensgezel, oud 18 jaren, schuldig verklaard aan moed. willigen dooaslaggepleegd tegen Niels Janssente Amsterdam, endiensvol. gens veroordeeld tot de straf van het zwaaijen met het zwaard over het hoofd en een confinement van 7 jaren. Uit Groningen wordt van 28 Mei gemeld: Wij vernemen, dat de ge vaande Doofstomme, de vondeling Johan Bauer, voor eenige dagen, van het Instituut voor Doofstommen alhier, naar de ko. lonie Veenhuizen is overgebragt, hoogst dankbaar voor deze gunstige be- schikking van hoogerhand ten zijnen opzigte gemaakt. GRIEKENLAND. Men berigt uit Athene van den 30 April, dat de opstand op Hydra geheel was onderdrukt. Dezelve was, zooals gemeenlijk geschied, wat al te don. ker afgemaald, want dezelve had zich alleen tot hethoonen der Overigheid uit. gestrekt, terwijl er geene gewelddadigheden gepleegd en de publieke kassen en het paleis van den Gouverneur geëerbiedigd waren. De Minister van Ma. ring Kryasis, die zelf een Hydrioot isen naar dat eiland dadelijk op het .eerste gerucht van oneenigheden gestevend washad veel tot onderdrukking van den begonnen opstand medegewekt. SPANJE. Berigten over Parijs van den 29 Mei. Brieven uit Pampeluna spreken van eene ernstige ontmoeting tusschen het garnizoen der stad en Tarraguaop den ipden, te Venta de Villalva. Dat garnizoen wilde een convooi, voor de Carlisten bestemd, onderscheppen, maar hetzelve is tot Cordovilla, bijna onder de wallen van Pampeluna, terug gedreven, na 350 man op het slagveld te hebben gelaten. De Carlisten heb. ben 60 man verloren. Saragossa den 21 Mei. Eene Carlistische expeditie,.bestaande uit 12 ba. taljons en 8 escadront, is den ipden te Verdun aangekomen. Volgens alhier ontvangen brievenstaan Don Carlos en de Infant Don Sebastiaan aan het hoofd dezer colonne. Van eenen andere kant verneemt men, dat de Carlisten Salvatierra, Villaréal, Majores en Gioustala bemagtigd, en de aanzienlijkste inwoners met zich gevoerd hebben. Op het berigt4.dat de Carlisten den Arga zijn overgetrokken, heeft Kspar tero den Generaal Don Diego Leon tegen hem afgezonden. Door het Madridsche Ministerie is eene Commissie benoemd, die be. last is om de verschillende voorstellingen, eene leening betreffendete onder zoeken. Bij dezelve bevindt zich de gewezen Minister, Martinez de Roza. DUITSCHLAND. Naar men uit Weenen schrijftzou Keizer Ferdinand de onderscheiden Enropesche Hoven verwittigd hebben, dat, naardien zijne aanstaande kroo. ning te Milaan slechts eene provinciale ceremonie is, hij niet verlangt dat buitengewone Gezanten tot bijwoning dier plegtigheid worden afgezonden, maar alleen dat de gewone Ambassadeurs hunne respective Hoven daarbij ver tegenwoordigen. Bij die kroonings-plegtigheid zal overigens de grootste luis» ter worden ten toon gespreid, zoodat zij in pracht alles zal overtreffen wat sedert het beroemde congres der Monarchen te Verona in de Oostenrijksche Staten is gezien geworden. De Koning van Wtmemberg met beide dochters, is in den avond van den 24 Mei te Berlijn aangekomen. De Turksche Gezant wordt bij alle festi. viteiten genoodigd. Uit Berlijn wordt van den 2Ósten gemeld, dat aldaar den vorigen en dien zelfden dag groote militaire evolutien waren uitgevoerd; dezelve stelden de inneming van Spandau voor. De meeste hooge gasten zijn bij de manoeu vren tegenwoordig geweest. In het Pruissische Staatsblad worden de inwoners van dat Rijk door de Regering aangemaand, om bij het slecht vooruitzigt van den graan-oogst zoo vee! mogelijk aardappelen te pooten. Eenige huisgezinnen, die, door dweeperij gedreven, zich in Silezie van de Luthersche kerk hebben afgescheiden, maken gereedheid om naar Australië over te steken. De Pruissische Regering heeft deze dwarsdrij.vende menschen laten vermanen, otn hun dwaas ontwerp te laten varen en vreed zaam in Duitschland te blijven wonen.

Leydse Courant | 1838 | | pagina 1