a*. letdsche coliein WOENSDAG, TV* ST> 1 i O Kj> a'? M E I. >Mf -*«>' I P* >y> POVOO; ..•--- PUBLICATIE. <Burghmeestër en Wethouders der Stad Leyden, waarschuwen bij deze êen 'leder, wien het zoude mogen aangaan, dat, ingevolge de bestaande wetten, op de aan staande Kermis, geene IloroskooptrekkersPlaneetlezersDobbelaarslijfelaarsDraai' Hordenof diergelijke schadelijke spelen zullen worden toegelaten, en dat onder voor wendsel of schijn van iets te vcrtoonen als anderzins, geene bedelaarsverminkte oï ge brekkige personen alhier zullen worden gedoogd, maar dadelijk door dc Agenten der Po ö&le opgevat, ten einde omtrent dezelve naar>bevind> van zaken zoude kunnen worden gehandeld. Terwijl wijders aan allen, die in de termen der wet op het Patentregt vallen, bij deze nadrukkelijk wordt herinnerd, dat zij niet zullen worden toegelatenten zij van teen behoorlijk patent voorzie»waaruit tevens blijkt, dat het diensvolgens door hun verschuldigde regt is betaald. Dat-éindelijk niemand, gedurende''deze'Kennis, met iets rzal mogen voorstaan, op de straten vertoonen, of daarmede rondgaan,- zonder daartoe niet alleen het vereischte consent verkregen te hebben, maar ook het deswegens ver schuldigde markt geld.aan den Marktmeester te hebben betaald. -Wordende den lieer 'Di- .recteur en Commissarissen van Policie bij deze geqtialiliceerdom voor de executie dezer te zorgen. - Aldus gedaan en gepubliceerd, bij H. II. Burgemeester en Wethouders der Stad Leyden, op den 21 Mei 1838. J. G. DE MF.Y. Ter ordonnantie van dezelve, P. A. du Pui. N E DE RLANDEN. f j Leyden den astcen Mei, Men meldt uit 's G'raéenhage van den 2iscen dezer: Gisteren morgen heeft H. K. H. Mevrouw de Prinses Albert van Pruissen den heer C. Kruseman de eer aangedaandeszelfs groote schilderij, voor stellende het kwecsen van het paard van den Prins van Oranje, re Banter sem, op den 12 Augustus 1831,. te komen bezigtigen, en heeft H. K. XI. aan denzelven hare bijzondere goedkeuring gelieven te betuigen. Zijne Maj. heeft benoemd Zijne Exc. den Staatsraad Bondttot Hoogst 'deszelfs Commissaris bij den spoorweg, van Amsterdam tot Arnhem en later paar de Pruissische grenzen, waarvan Zijne Maj. de renten, bij besluit van den 30 April U., gegarandeerd heeft. Zijne Maj. de Koning, heeft, bij bes.l.uit yaü den 12 Mei 11», goedge kenrd de aanstelling van den heer S. Simiriottey to; Vice-Consul te Aivaly. Door Zijne Maj. zijn benoemd: tot Burgemeester van Maassluis A. de Jonghin'plaats van wijlen A. Roest; tót-Burgemeester vap Oudelande J. Witte; tot Secretaris van Geldrop en Ogehuchten .7. H. O. Reiily;toi Se 1 cretaiis van Mill en St. Hubert J. Verstraeten; .tot Heemraad van den Assen- iHelver Zeedijk Florent IJf, en tot Hëemraad van den1 polder te Schermeer Dr. D, IV. vanLeeuwente Alkmaar. In het bagblad. van s Gravenhage van den 21 Mei leest men: Wij zijn In staat gesteld, met zekerheid te kunnen opgeven de oorzaak van den brand van 1. I. Donderdag, in he.t paleis, van Z. M. den Koning in "'het Bosch. In het jaar 1809, ten tijtle van Koning bodewijk, werd in hec vertrek, alwaar de brand is ontstaan, een schoorsteen gebouwd, van wel .ken, waarschijnlijk door overgroote haast, het hout of de bank, die onder ide vuurplaat lag, niet is weggenomen. Daar nu I-. I. Woensdag, ter ver warming van deze, voor Z. M. bestemde-kamer, „eenig vuur op de plaat was aangelegd,; is de vermelde balk in brand geraakt, en heeft het vrttir zich langzamerhand uitgebreid tot in eene belendende kast, van waar bet verder is voorfgeloopèn. Dir is na rijp onderzoek, aan Z. M. den Koning persoon aangewezen door den Brandmeester-Generaal IV. van Hulst, en den 'eersten brandmeester der paleizen J. Noordendbrp. De Avondbode, nadere meldin'g makende van den brand in het Huis ten Bosch, en daarbij ds KpningS beradenheid en bedaardheid aanvoerende, ais. mede die van XI. IC. H. Prinses Albert van Pruissen, welke, zoo men de zelvê'in andere landen bij gekroonde hoofden had opgemerkt, zouden zijn uitgebazuind _en algemeen met grooten ophef verkondigd, doch die in ons .land bijna niet,worden opgemerkt, omdat het Koningliik Gezin dagelijks proeven van bedaardheid, beradenheid en overige maatschappelijke en Chris, lelijke deugden geeft; voegt voornoemd blad er bij, dat de kamerdienaar, die het eerst, den brand ontdekt heeft. Zijne Maj.' den Koning des morgens om drie udh, volgens gewoonte, kwam wekken!! Kapitein Leenden Berkhof, het beve.l. voerende over het kofschip de ,/joop, van Rotterdam, die de equipaadje van het zinkende Fransche schip ,Jei Trois Fréresvan Portbailbestaande in vier man, gered en daaraan met eene volmaattê „belangloosheid de hulp. en zorgen, welke hun toestand vor derde, overvloedig verschaft hééft, is door het Fransche Gouvernement nret eene gouden eere-medaille beschonken, zijnde den heer de Lagau, Fransch Consul te Rotterdam, dé last opgedragen, om dezen braven zeeman de erken telijkheid der Fransche Regering, welke hij door zijn edelmoedig gedrag zich waardig heeft gemaakt, te betuigen. Den 21 Mei werd door den, scheepsbouwmeester J. Otte, te Krimpen op den IJssel, de kiel gelegd voor een fregatsèhip, genaamd Straat Baly, .groot ongeveer 1000 tonnen, voor rekening van de heeten Gebroeders Hén- Serieus en Cohip, te Amsterdam. Uit Utrecht meldt men van den 20 Mei: Wij vernemen met genoegen, dat Zijne Exc. de Baron van der Capellen, oud-Gouverneur-Generaal van Nederlandsch Indië, President Curator onzer Hoogeschool, door Zijne. Maj. den Koning is benoemd tot buitengewoon ■Ambassadeur in Engeland, om Hoogstdenzelven bij de plegtige krooning van Hare Maj. de. Koningin te Londen te vertegenwoordigen. In de Leeuwarder Courant vah den 17 Mei leest men het volgende Gisteren hebben Tjailing Douwes Bosma en Trijntje Klazcs van Tuinen hunne zestig jarige bruiloft gevierd, en het is door bijzondere ondersteuning gelukt, dit behoeftig paar, waarvan de man 85 en de vrouw ruim 84 jaren teit, eenen regt aangenamen dag te doen genieten. Iedere te gemoetkoming en gelde lijke ondersteuning zal ook in het vervolg hoogst welkom zijn bij hen, die in den avond van hun leven bijna aan alles gebrek lijden. Leopold van Belgie heeft het ontslag van het Bestuur van Brussel sangeromen. Volgens sommige dagbladen heeft het Groothertogdom Luxemburg eene oppervlakte van laö-vierkame mijlen en 312,000 inwoners. Volgens de 24 artikelen, komt aan Holland 46 vierkante mijlen gronds, met 154,000 bewo ners, en Belgie 80 vierkante mijlen, met 158,000 bewoners. De provincie Limburg heeft eene uitgestrektheid van 86 vierkante mijlen en eene bevol. king van 383,000 inwoners, waarvan 36 vierkante mijlen, met 156,000 be- woneis aan Holland, en 50 vierkante mijlen, met 227,000 bewoner» aan Belgie komen, AMERIKA, Uit Kanada heeft men berigt, dat de Generaal Sutherland, een der.hoof den van den opstand, tot den strop was verwezen, doch men meende, daf dit vonnis zou verzacht worden. Twee andere hoofden, Leunt en Matthews hadden de doodstraf reeds ondergaan, nog twee anderen Theller en Chase wa ren ook tot dezelve verwezen eenige minder schuldigen waren verbannen geworden. Berigten uit New-York van 20 April meiden, dat te New-Orieans een geweldige brand de entrepóts, waarde katoen wordt gepakt, had vernield, waarbij meer dan 7000 balen katoen waren verteerd. Het vclies wordt op ruim 500.000 dollars geschat, hetwelk echter door assurantiën meerendeels zal woiden vergoed. Men meent reden te hebben om te onderstellen, dac het vtiur is aangelegd. De toenemende bevolking der Vereenigde Staten van Noord Amerika valt best in het oog, wanneer men de statistiek van elke stad in het bijzon, der nagaat. Zoo bevatte in 1751 de stad New-York slechts 8,622 inwoners, als: 7045 blanken en 1,577 negers van beide kunne, terwijl in 1837 het getal der inwoners aldaar nagenoeg 200,000 blanken beliep en meer dan 9,000 negers, T U R K Y E, Konstantinopel den 25 April. Het vraagstuk wegens de quarantaine is thans beslist. De Sultan heeft bevolen, dat er quarantaine gestichten toe beveiliging dér hoofdstad aangelegd moeten worden. De Admiraal Roussin heeft te dezer zake groote verdiensten jegens de menschheid verworven; aan hem heeft men het hoofdzakelijk te danken, dat er maatregelen tot wering der pestbesmetcing genomen zijn, want het heeft groote moeite gekost, dé hier heerschende vooroordeelén te overwinnen. Dit is nu geschièd, en wel dra zal misschien het geheel Europesche Turkije niet meer van het overige Europa afgezonderd zijn, maar veeleer een dam vormen tegen het doordrin. .gen der verschrikkelijke ziekte uit Azie. Al had de Sultan niets anders voof zijn land 'zijn gedaan,, dan zou hij toch alleen door het invoeren der quaran- taine eenén onscerfelijken naam verwerven. SPANJE. Berigten over Parijs van den 20 Mei Telegraphische Depeche. Narbonne, 19 Mei. Dè troepen van Zorèlla1,650 man bedragende, zijn den i7den dezer, 9 in de nabijheid van Figniereis, door 600 man, onder bevel van den Gou verneur van Veronne, geslagen; 180 Carlisten zijn daarbij gesneuveld en 100 andere, waaronder 8 officieren, krijgsgevangen gemaakt. Van den 13 Mei wordt van de Navarresche grenzen geschreven: Na de onlusten van den 3sten hebben te Estella nieuwe plaats gehad, waarvan de bijzonderheden nog niet bekend zijn. De rijtuigen van Don Carlos zijn In den brand gestoken. De leden der Junta waren gelukkiglijk niet tegen woordig; 'sommigen hadden reeds de vlügc genomen anderenzegt menzijn gearresteerd of op Fransch grondgebied aangekomen. Don Carlos is uit Estella naar Villafranca vertrokken. Men verzekert dat-de geïnsurgeerde bataljons den weg naar/Tolosa hebben ingeslagen. Men spreekt ook van eene andere even ernsefga beweging, welke te Guernica moet zijn voorgevallen. De Pre.- tendent «moet wederom eene nederlaag hebben ondervonden en ten gevolge van verregaande onlusten een 'nieuwe afval hebben plaats gehad. Hij tvordc gezegd uit Estella naar Onate vertrokken te zijn. DUITSCHLAND. Uit Munster schrijft men van den 14 Mei: Alhier heeft men het berigt ontvangen, dat de stad Drolshagen in den Kreitz Olpe, Regèrings-districc Amsber, den loden dezer geheel is afge brand, met uitzondering van'een huis, de pastorij, de kerk en Let school gebouw; meer dan 460 menschen hebben daardoor have en goed verloren. In den tijd van een half uur stonden 80 huizen in iaaije vlam, die, niette genstaande' de aangebragce hnip, daar de wind zeer hevig was, tot den grond zijn afgebrand; de meeste der huizen zijn niet voor brandschade ver. Zekerd. Men heeft bijna niets kunnen redden, zoodat de toestand der be woners ellendig is; voor de eerste dagen heeft de naburige stad Olpe in Ie. vensmiddelen en behoeften voorzien, die naar evenredigheid verdeeld zijn. Er zal eene Commissie tot inzameling van liefdegiften worden opgerigt. Het ontstaan van den brand is tot dusver nog niet bekend; gelukkig hebben geene menschen bij denzelven het léven verloren, slechts eene vrotuv is daarbij deerlijk gewond. De onder-Koning van Aegypte zou ai de belastingen op de granen in zijn Rijk hebben afgeschaft, hetgeen groot genoegen onder hec volk had veroorzaakt. Berigten uit Syrië melden, dat de opstand der bevolking in lang nog niet gedempt was. GRO OT-BRIT ANNIE. Londen den 19 Mei. Het geboortefeest van H. M. is den ipden mét veel luister gevierd. O'p het gehoor, dat H. M. gaf, zijn meer dan 2000 per sonen van den aanzienlijksten rang geweest. De stad was des avonds prachtig verlicht. De Minister Melbourne heefc aan eene Commissie van kooplieden uit de hoofdstadwelke hem een verzoekschrift overhandigde, ten doel heb bende om te vragen dat de kroonings-plegtigheid wierd uitgesteld en de oude gebruiken daarbij wierden in acht genomen, geantwoord, dat, zoo het Parlement daarin geene verandering voorsloeg, het bij het bepaalde blijven zou. Iii de zitting van het Lager-Huis van Dingsdag zijn wederom de zaken van Kanada ter sprake gekomen. De Kanselier van den Exchequer heeft vervolgens hec budget voorgelegd, en de ongerustheid trachten weg te nemen, tvelke het bestaand te korc bij sommigen had te weeg gebragt. Wel erkende hij dat de inkomsten van het vorig jaar één miliioèn honderd zestig duizend st. beneden zijne raming gebleven waren, en dat de uitgaven die begrooting met vijfmaal hon derd duizend st. waren te boven gegaan, door welk een en ander een deficit van ruim anderhalf millioen bestond, maar men moest daarbij in aanmerking nemen, dat de uitgaven door twee vroeger onbekende posten, namelijk de som ter schadeloosstelling der eigenaars van slaven, en de kosten door den Kanadaschen opstand veroorzaakt, verzwaard waren, en vooral niet uit hec tvqg verliezen dat het jaar 1836 een zeer gunstig slot had opgeleverd, zoo. dat, wanneer men de beide jaren bijeen rekende, het saldo nog voordeelig was.

Leydse Courant | 1838 | | pagina 1