Vvcht plaats gehad; niettegenstaande laatstgenoemde minder in getal warén, hebben zij gezegepraaldde strijd was hevig en duurde van des morgens acht tot des avonds acht ure. De Carlisten werden genoodzaakt naar Man- K-u terug te trekken. Carbo is met 2,400 man te Ovis aan de Tor binnen gerukt; van beide kanten ;e zamen zijn 2,500 man, waaronder ongeveer 80 officieren, bqiten gevecht gesteld. De Commissie van den Senaat te Madrid had het ontwerp van leening, door de Cortes aangenomen, goedgekeurd. ITALIË. Napels den 27 Maart. Ais een der meest gelukte nieuwere schilderijen welke men sedert jaren hier gezien heeft, verdient het grootste stuk van den Nederlandschen schilder Fervloet, liet Marcusplein te Venetie» genoemd te worden. De sierlijkheid, waarmede alle bijzonderheden uitgevoerd zijn, - de natuurlijkheid waarmede zich de ontelbare veelkleurige marmerzuilen verheffen, de ingang en diepte der nissen, de beide bronzen paarden boven den hoofdingang der kerk, verrassen en bloeijen eiken aanschouwer. De kunstenaar nam het oogenblik waar, dat eene processie over het plein naar •- de kerk trekt, en ongeveer vijf honaerd uitvoerig geschilderde beeldjes verlevendigen in bont gewoel het tafereel. De heldere middagzon schijnt zoo, dat bijna geene schaduw zigtbaar is, hetgeen eene nieuwe en be- r tooverende uitwerking doet. De heer Fervloet vervaardigde deze schilderij voor Z. M. den Koning, die het bij hem voor drie jaren bij zijne doorreize te Venetie bestelde, en bragt dezftve vqor weinige maanden herwaarts. Z. M. was volkomen daarmede te vreden en gaf den kunstenaar, aanstonds den last om als tegenhanger de prachtige hoofdkerk van Palermo te schilde- ren. Voorloopig is de schilderij voor liet publiek ter bez.igtiging gesteld. Gelijk vroeger eens, brengt thans weder een bièderiander de lcalianen in ver- Tukking, door hun de heerlijkheid van hunnen hemel voor te spiegelen. Uit Rome schrijft men van den 7 April, dat men daar zeer verwonderd was geweest over de berigten van Dui.sche dagbladen, dat de Pausseluke Nuntius te Brussel zich met de geestelijke zaken van Keulen bemoeid bad, als ook dat de Paus de benoeming en fle handelingen van Dr. Hüsgen in het Kenlsch Domkapittel had afgekeurd. Men wist te Rome van die beide zaken niets, en men kon vrij stellig verzekeren, dat er niets van aan was. Wat van den Pausselijken Nuntius te Brussel, Spinelli, gezegd werd,.was geheel bezijden de waarheid, daar er niet eens een Nuntius te Brussel, maar Spinelli alleen Privaat-Secretaris van Msg. Gizzi was. [Uit de berig. ten van Brussel, van den 20sten dezer, ziet men, dat de nieuw benoemde Nuntius in Belgie, Fornari, den I7den te Namen was aangekomen; het al. gemeen gevoelen was, dat hij bijzondere instructien in de Keulsche zaak overbragt. 4 DUITSC K L AN D. In onze vorige deelden wij een berigt uit Aken mede, volgens hetwelk de Bestuurder van het Dom-Kapittgl te Keulen, Dr. Hüsgen, zijne betrekking tzou nedergelegd nebben; men schrijft thans uit Keulen, dat men aldaar er niets van weet. Het yolgende is eene mededeeling omtrent het vuur, hetwelk deDuitsch. schers in zich voelen branden, om aan inschrijvingen voor spoorwegen deel te nemen'; er wórdt namelijk uit Weetien van den 9 April gemeld Heden was het de dag tot de openbare inschrijving van het publiek, ter bekoming van aandeel in. de voorbehouden 5,500 stuks actiën van het huis Sinavoor den Weener-Raaber ijzeren spoorweg. Het Vorstelijke Zwart- senbergsche paleis aan den repweg was zeer floelma;ig hiertoe ingerigc en mij derwaarts begevende, voorzag ik wel, dat het er zeer druk zoude toe gaan. Reeds in de verte zag ik toebereidselen, als moest het paleis tegen het stormloopep van eehen vijand verdedigd worden. Policie-wgchtente voet en te paard, militaire troepen, beide cavalerie en infanterie stonden in gesloten rangen langs de muren van het voorplein geschaard, en sterke mili taire detachementen waren van buiten bezig met het afweten van het over. groot gedrang van massa's menschen, die zich met levensgevaar den toegang betwistten om eene enkele actie, (want volgens gedane aankondiging kon niemand op meer dan eene enkele rekenen) magtig te worden. Ter plaatse genaderd, zag ik eerst hoe verschrikkelijk het gedrang was en vernam dat de fondsen-spelers en derzelver landhangers reeds den voiigen middag voor het paleis waren beginnen post te vatten, om zeker te zijn van den volgen, den dag te zullen kunnen binnendringen. De verleiding was re groot, want 'ter beurze behaalt men voor eene na den vervaltijd te leveren actie 9 pCt. agio, hetgene op het bedrag van 500 fl. eene winst van 45 fl. biedt; deze hoop nu was reden genoeg oiii zich Dloot te stellen aan het gevaar van zich te laten dooddrukken. Het is ook werkelijk niet zonder ongelukken afgeloppen. Verscheiden menschen zijn dood of zieltoogend uit het gedrang weggesleept. Om de zaak zóó veel mogelijk te bespoedigen had men de uitgifte reeds ten zeven lire des morgens, in plaatse van zoo als aangekondigd was, ten 9 ure begonnen, maar noch deze, noch meerdere voorzorgen hebben de ongevallen kunnen verhoeden. Het militair, hetwelk almede 's avonds te voren het paleis bezet had, heeft de grootste, gematigdheid betoond, maar heeft eenen zwaren post door te staan gehad. In. weerwil van deszelfs aanzienlijke magt scheen het enkele keeren op het punt van het te sterk gedrang niet la.ngèr te kunnen keerenen heeft het slechts aan de zeer gunstige plaatselijke gelegenheid van het paleis fe danken gehad, van niet overhoop te zijn geworpen. Dit gedrang, waaronder zich meenigeen bevond, die thans gaarne zijne kans om een aandeel te bekomen, zou hebben willen laten varen, zoo hij slechts de mogelijkheid had gezien zich uit de verwarring te redden, hield op deze wijze aan tot omstreeks 11 ure, toen de aankondiging verscheen, dat de 5,500 actiën geplaatst waren en het proces-verbaal gesloten waswaarop de dringers zich in alle rigtingen begonnen te yerstrooijen. In de rii/gemeine Zeitung leest men uit Berlijn van 7 April: De staat van zaken in Posen trekt de algemeene aandacht tot zich. Niet alleen in het Groothertogdom, maar 00k ten deele in West-Pruissen, en in Ermeland. zelfs in Oost-Pruissen, waar de bevolking meestal uit Pool. sche Kstholijken bestaat, zijn de gemoederen zeer opgewonden, ten minste op hét platte land. De invoering van de Duitsche taal houdt het volk voor eene aanranding van zijne godsdienst, waartoe hier en daar ook wei aanlei- 'dïng kan gegeven zijn, door den onberaden ijver van Duitsche schoolmees ters, die zelfs geene Poolsche gebedenboeken in de scholen wilden dulden. Daarbij komt, dat eenige Katholijke kerken aan Evangelische gemeenten afgestaan, en vele kloosters, waarbij het volk vroeger in tijden van nood ondersteuning vond, opgeheven en derzelver inkomsten tot algemeen nuttige einden gebezigd zijn, waarvan echter de gemeene man geen dadelijk voor. deel ziet'. Deze ontevredenheid wordt thans, bij den twist tusschen Kerk .en Staat, te baat genomen door staatkundige woelgeesten. De adel van zijnen kant gelooft, dat de Regering het doel heeft, om den band tusschen hem en de boeren geheel te verscheuren, en dat, hetgeen voor den boeren, stand gunstigs gedaan wordt,, geschiedt om den politieken invloed der adel lijken te breken. Daaraan schrijven dan ook vele grondbezitters het verval hunner zaken top, en aan den wrevel daarover paart zich die over het ver lies van hunne vroegere schier soiivereine regten. Zoo Is ook de stemming van den adel ongunstig en heeft men reden om te vreezen, dat het hier en daar tot stoornis der openbare rust zoude kunnen komen. Uit Frankfort meldt men van 17 April; Onze nltramontaansche partij is door het uit Weenen ontvangen berigt, dat, nadat drie Bisschoppen in Hongarije, opzigtelijk de gemengde huwelij ken, dezelfde zienswijze alt de Aartsbisschop van Keulen hebben aan den dag .gelegd, terstonddoor tW Overheid daar te lande la 1»eèol«edie geestelijke heeren hunne inkomsten te onthouden en verslag van het gebeurde naar Wee- nen op te zenden, in groote verslagenheid, gestort. Dat "die Overheden in deze zaak niet. naar eigen goeddunken zijn Te werk gegaan maar volgens een tegen zoodanig geval reeds vooruit vastgesteld voorschrift des Gotiver- nements, is wette begrijpen, en levert het bewijs, dat de beheerscher van Oostenrijk, ofschoon tot een zuiver Kathoiijk, huis behöörende, niettemin krachtdadig iveèc te beletten, dat de hiërarchische partij aldaar zoude verge- ten, wac zij den Heer des lands verschuldigd is, te weten gehoorzaamheid, even als ieder ander onderdaan. GROOT-BRIT ANNÏE. Londen den 18 April. Voor eenige dagen had de Marquis de Londonderry, .in eene zitting van het Hooger-Huis geklaagd, dat, bij gelegenheid van de krooning der Koningin, onderscheiden bezuinigingen zouden ingevoerd wor den, waaronder behoorde de maaltijd in Westmjnsterhallthans'heeft de Al. derman Copeland in eene vergadering van den Municipaien Raad der hoofdstad dezelfde klagten aangeheven en gemeend, dat die bezuinigingen, zoo wel met de waardigheid des lands en der jonge Koningin, als met de belangen van de fabri.jken, die in eenen zeer kwijnenden toestand verkeerden, streden daar die andersdoor het leveren van zijden en andere stoffen voor het feest, zeer. zouden bevoordeeld worden. De heer Copeland gaf, na eenige tegen, spraak en op de aanmerking, dat de krooning van George IF, het land 300,000 gekost had, zijn gevoelen te kennen, dat mende vereischte sommen uit vrijwillige inschrijvingen bijeen zou krijgen; men is echter in den Raad nog tot geen bepaald besluit gekomen» r" Volgens de Ltndon Gazette van den ipden, zijn de heeren J. D. Blight F. Cartwricht en H. E. Fox, tot dusverre in officiële betrekkingen aan andere vreemde Hoven gebezigd, nieuwelings door H. M., de eerstgenoemde tot Britsch Afgezant aan het hof van Zweden, de tweede tot gevolmagcigden Minister bij de Duitsche Bondsvergadering en de laatste tot Britsch Gezant- schans-Secretaris te Weenen benoemd. Door de gezamenlijke conservative leden van het Huis dei Gemeenten zal op den 12 Mei aanstaande, ter eere van derzelver hoofd. Sir R. Peel, een luistervol gastmaal gegeven worden. Reeds meer dan 280 parlements leden hebben hun voornemen ter bijwoning van dit maal in deze hoofdstad te kennen gegeven. (FCornell houdt zich thans in Ierland, met zijne partij druk bezig aan de wets-oncwerpen betrekkelijk dat land te arbeiden, welke binnen kort in het Parlement moeren beraadslaagd worden, F R A N K RIJK. Parijs 20 April. Men wil weten, dat onderscheiden Russische onderda nen, die vaste goederen in Frankrijk hadden aangekocht, door de Russische Regering verpligt zijn geworden, van dezelve afstand te doen en bevel heb ben gekregen, om in het vervolg zulke goederen niet meer te aanvaarden. In de,Kamer der Afgevaardigden is thans de wet over de conversie der 5 pCt. schuldbrieven in beraadslaging. Onderscheiden sprekers hebben reeds voor en tegen hec woord gevoerd. Den ipden en 2osten April zijn de beraadslagingen over de conversie der renten voortgezet. De heer Lafltte had een nieuw ontwerp van conversie medegedeeld, hetwelk nog al indruk gemaakt had, het bevatte 13 artikelen- De Minister van Financien heeft zich tegen het door de Commissie voor.' gesteld ontwerp verklaard, meenende dat, zoowel de geldelijke toestand van Amerikaals ten tweede de Parijsche beurs de conversie ontijdig maakten, In de zitting van den 2osten hebben nog onderscheiden sprekers het woord gevoerd. Er zou ep den tsten Mei, het naamfeest van Z. M. den Koning, in het Champ de Mars eene groote wapenschouwing over de nationale garden en de bezetting van Parijs gehouden worden. Men meldt als zeker.dat de Maarschalk Soult door den Koning benoemd is, om Z. M. bij de krooning van Koningin Fictoria te vertegenwoordigen; de heer St._ Aulaire zou. eene dergelijke zending bij de krooning van den Keizer van Oostenrijk tot Koning van het Lombardijsch-Venetiaansch Koning, tijk te Milaan bekleeden. Du bevolking van Parijs wordt thans op 1,200,000 zielen geschat, In het departement des Vosgés ieeft een man, die jaarlijks een inkomen heeft van 20,000 fr., maar zoo gierig is, dat hij om de belasting op de deu ren en vensters te; ontgaan, alle die openingen toe beeft laten metselen; in het dak alleen heeft hij eene opening gelaten, waar hij met behulp van een ladder in en uit klimt. Een der Parijssche dagbladen deelt een berigt uit konstaniinope! van den 18 Maart mede, volgens hetwelk de Russen op nieuw eene geduchte nederlaag door de Circassiers geleden en alle hunne vestingwerken aan het zeestrand zouden verloren hebben. MENGELINGEN. MISS MARTIN EAU in NOO R D-AME RIK A, Bij geene soort van boeken, heeft de meening of vooringenomenheid des schrijvers eenen zoodapigen invloed op deszelfs werk, als bij reisbeschrij. vingen. Miss Harriet Martineau schildert ons, in haar hier bedoelde laatste werk, den toestand van het gezelschap in Noord-Amerika, naar den indruk en de waarnemingen, welke zij op hare reize, door het grootste gedeelte van het gebied der Vereenigde Staten, verzameld heefc. Het ware te wen. sclien, dat alle schrijvers van zoodanige werken hunne vooringenomenheid of vooroordeel zoo openlijk en eerlijk ten offer bragcen, als Miss Martineau. Dit haar laatste boek is leerrijk, dnobel leerrijk, dewijl de schrijfster, zij bekent het yelve, hare reize met eene groote geneigdheid begon, om de democratische inscellingen van Amerika van nabij te bewonderen, dewijl zij den republikeinschen regeringsvorm voor het ideaal van alle staatsregelin, gen hield, en zij desniettemin,: om der ivaarheidswille, met leedwezen we gens hare teleurstelling, ja met afschuw van de buitensporigheden en he; bedorvehe des Araeraanschen levens., spreekt. In een woord, haar boek is een der beste werken; waarin wij ons over den tegenwoordigen maatschap- pelijken toestand der Noord-AmerikaansChe Vrij-Staten het noodige licht kunnen verschaffen. Aan welke inwendige gebreken de geprezene staatkundige zamenstelling dezer Vrij-Staten mank gaat, hierover hoore men Miss Martineau zelve. Het jagen naar ambten gaat daar alle denkbeelden te boven. Het gevolg hiervan is, dat een ieder, die om eenen post solliciteert, of zich in zijtj ambt wil handhaven, de meeningen en vooroordeelen zijner committenten, met opoffering zijner eigene overtuiging, huldigen moet, en alzoo de acht- baarste en voortreffelijkste mannen, of van alle posten afzien, of voor Can- didaten moeten onderdoen, die minder karakter en een ruimer geweten heb. ben. Lieden van dien stempel maken dan van hunne ambtsmagt gebruik, tot bevordering van eigen belang, en dragen door hun voorbeeld, hunnen invloed en hunne handelwijze, veel bij, om alle zedelijke beginselen, zoo die er nog bestaan, bij hunne committenten te ondermijnen. Men is genegen de openbare meening, die zich door middel der onvoor waardelijk vrije drukpers kenbaar maakt, als een correctief voor alle inge- slopene misbruiken aan te zien. Hooren wij hoe het daarmede gaat; „Een talentvolle redacteur; die te Washington leeft, schrijft brieven over de Staats-

Leydse Courant | 1838 | | pagina 3