O S T - I N D I E. Data via den 15 November. Door Z. Exc. den Gouverneur-Generaal is een besluit genomen, waarbij bepalingen zijn vastgesteld, ter voorkoming, dat belangrijke werken over Nederlandsch Iudië, geschiedkundige en statis tieke schrifturen en andere stukken, door den tijd verloren gaan en waarbij tevens bevolen is, om zoodanige werken aan te schaffen, als welke aan de Gouvernements-boekerij ontbreken. In verband daarmede zullen de in 's Gou- vernements-archiven verspreide schrifturen, memorien, kaarten en wat aldaar verder van dien aard voorhanden is of komen mogt, yereenigd en volgens de verschillende onderwerpen gerangsdhikt worden, om alzoo tot grondslag van een statistiek bureau te Buitenzorg te strekkeD. S P A N J E. Logrono den 27 Februarij; Nadat Espartero de gemeenschap met Haro en Vittoria hersteld heeft, is Latre aldaar met 9003 man gebleven, om Pena- cerraia gade te slaan. Espartero, zal, aan het hoofd van 18000 man, door de vallet van SofaÜa» op Estella aanrukken, terwijl Leon el Conde en Alaix den vijand van achteren zullen, aantasten; men ziet een beslissend gevecht te gemoet. Volgens berigt van Martin Jurbanogedagteekend uit Oyon, alwaar hij eene verkennig heeft gedaan, trekken de Carlisten om Estella te zamen, doch maken echter geene toebereidselen, om den Ebro over te trekken. GROOT-BRITANNIE. F R A N K R IJ K. ol ilechts met eentg nog afkomend drfijfijs bedekt. Dear afzoo het gevaar voor dezen winter geacht kan worden geweken te zijn, hebben de dijksbe- aturen reeds de dijklegeringen verlaten, en zullen de ambtenaren van den waterstaat, die zich, als naar gewoonte, naar de punten, waaroij voorko mende rampen hunne tegenwoordigheid het nuttigst kon zijn, hadden bege- ven, weldra weder naar hunne gewone verblijfplaatsen terugkeeren, Het inundatie-waterdat zich, ten gevolge van de doorbraken in den regcer-Rhijndijk bij Rees in een gedeelte van Gelderland en Overijssel heeft vertoond, is over het algemeen vallende. Uit Westervoort meldt men, van den 8sten's morgens, dat de Bingerdensche overlaat toen reeds niet meer werkte. Uit Doesburg wordt geschreven» dat het inundatie-water in dien omtrek den 7den voormiddags, in 24 uren 52 duim gevallen was. De bruggen van Warnsveld en voor de nieuwe stadspoort te Zutphen waren reeds den 7den hersteld. Te Deventer werkte op dien dag de overlaat nog op de laagste plaatsen met 44 duim. Eindelijk meldt men van het Katerveer, onder dag. teekening van den 8sten des morgens. „Het inundatie-water van den Snip- pelings-overlaat, dat reeds in den morgen van den öden in de Wetering bij Zwolle werd bespeurd, heeft thans de hoogte van 22 duim dagelijksch wa ter, en wast geregeld 1 duim fa. hét uur. Heden zullen ook de landerijen om Zwolle door hetzelve onder water gezet, zijn*" Volgens de gewone rivierberigten uit Keulen, stond de Rhijn aan de peil schaal aldaar den 6 Maart, des morgens, op 14 voet 7 duim (4,578 el) en den 7den morgens, op 14 voet 9 duim (4,631 el), zijnde het water aldaar in de twee laatste etmalen alzoo 10 duim (0,262 el) gewassen. Daar men voor die stad geen van boven afkomend ijs meer kon verwachten, was de schipbrug over den Rhijn hersteld. Te Dordrecht is de stoomboot naar Rotterdam den pden dezer weder- om op het gewotie uur afgevaren. De ijsgang in de Zuider zee heeft, tusschen Spakenburg en Nykerk eenige schade aan den dijk-veroorzaakt. Met eenen Noord-Westen wind is een ijsdam in den zeedijk geschoten, is door denzelven heen gegaan en heeft een huis achter den dijk gedeeltelijk vernield. Met groot gevaar hebben de bewoners zich zeiven en hun vee kunnen redden. Op eenigen afstand is eene massa üs over den dijk geslagen en een ijsdam in de Nykervaart geschoven. Voorts is door Z. Exc. den Gouverneur-Generaal de aanvoer van zoo genaamde Chinesche nieuwelingen op Java, onverschillig van waar en op welke plaats, verboden geworden, tot dat deswege anders zal zijn beslist, terwijl er tevens strafbepalingen zijn vastgesteld tegen hen, die die verbod mogten overtreden. Berigten over Parijs van den 9 Maart. Te Parijs liep den öden het gerucht, dat Rusland zich zou verbonden heb ben om aan Don Cartas gedurende vilf maanden f 1,500,000 s* maands door tusschenkomst van Holland te doen uitbetalen, en dat de eerste termijn van die toelaag reeds was overgemaakt.De Gezant van Don Carlos, de Baron de Los falies is te Petersburg geweest, doch bevindt zich thans te Weenen en zal daar naar Berlijn gaan. Basilio Carcia is den 19 Februarij met 6000 man infanterie en 700 paar den te Pozohondo aangekomen, en heeft zijne troepen op den weg naar Chin cilh» geëchellonneerd, terwijl Tallada zich met 2500 man te Ventannera be vindt; men gelooft, dat de Carlisten zfch van Chincilla en Albaceta zullen jbeester maken,; Eepe. compagnie carabinieri van de Christinosweike het garnizoen van HelÜD uitmaakteis noot Basilio Garcia overgeloopen. Volgens een berigt, uic Estplla;- waar thans het hoofdkwartier van Don Carlos gevestigd is, van den 28 Februarij, was de colonne Christinos onder den Generaal Don Diego Leondie zich om marsch had begeven op de ver. schansingen, welke de Carlisten te Belascoain begonnen op te werpen, te vernielenden 25sten en aösten op eene ernstige wijze met de geregelde troepen vart' Don Carlos slaags geweest. De laatste waren zoodanig versterkt geworden, dat Don Diego Leon zich gedwongen had gezien, om naarPuente la Reyna af te trekken. De Graaf Mirasol is den 22tten, met een corps cavalerie en artillerie, te Toledo, binnengetrokken; de krijgsgevangenen, welke te Yebenes gemaakt zijn, en die zich in het klooster van St. Juan de Los Ryes bevinden, zul. len den 23sten naar Ocana vertrekken, om naar Andalusie gebragt te worden J)e dood van Jara schijnt zich niet te bevestigen, Gandesa verdedigt zich nog altijd met goed gevolg tegen de aanhoudende aanvallen der Carlisten. De tydingen uit Badajoz zijn gunstig. Het Journal de la Haye bevat het volgende: Wij haasten ons aan onze lezers de volgende tijdingen mede te deelen. gezelve is ons door eenen correspondent van Parijs gezonden, die goed kan iderrigt zijni - V - Nieuwe Spaansche leening vodr de Koningin Tsabelle. De heer Lajjittc heeft gisteren een tractaat van leening gesloten met den Ambassadeur van de Koningin van Spanje. Hij belast zich om 100,000,000 Jf. te negotieren, voor de cours van 50, i 4 pCt. voor commissie. Men «I in betaling nemen 25 pCt. waarde van de oude schuld; de andere 25 feCt. zullen in geld betaald worden. De leening wordt gewaarborgd: i°.door het laagste votum der Cortes, die de opbrengsten van het eiland Cuba hebben gangewezen; 2°.door de inkomende regten, welke men zal kunnen betalen Jh de bons der leening; 3°.door de bijzondere aanwijzing van 400,000,000fr. nationale goederen; 4°.door de mijnen van Almaden, door de heeren Roth schild reeds overgegeven, aan wie men de voorschotten op die mijnen zal terug betalen. Deze leening is gesloten op aansporing van den heer Thiers en den linker. Vleugel der Kamer, die den Koning meent te zullen overhalen tot eene be. weging tegen Don Carlosmaar er zal niets van komen. DUITSCHLAND. In Weenen zijn gedurende 1837 geboren 15,653 kinderen,hetgeen527meer is dan in 1836, overleden zijn 16,177 personen, zijnde 4,062 minder dan in 1835, gehuwd zijn 3461 paren, 518 meer dan in het voorleden jaar. Uit Weenen schrijft men van 1 Maart, dpt te Belgrado de Russische Consul voor Servie was aangekomen; men zag aldaar ook den Franschen Con 'sul te gemoet. Uit Griekenland wordt berigt, dat aldaar de meest ge- wenschte rust heerschte en geen tak van beheer zoo goed.ft/as behandeld, als sedert de Koning de teugels der R.egering zelf genomen had. Te Munchen wil men weten, dat ten gevolge van het gebeurde met den Aartsbisschop van Keulen, tusschen de Hoven van Berlijn en Munchen sterke botsingen ontstaan waren, welke aanleiding zouden geven tot eenen geliee- len vriendschap'sbreuk tusschen dezelve. Be verjaardag van de Koningin van Hanover is in' de hoofdstad den 3den mét veel geestdrift gevierd. Eene deputatie uit de Stenden-Vergade ring, heeft haar de -geiukwenschingen gebragt en is zeer vriendelijk ontvangen. h Bij het ontwerp van de grondwet, aan de Stenden aangeboden, heeft de Koning een schrijven gevoegd,- waarin hij verklaart: dat die wet de, gewig. tigste beginselen bevat, die vóór de bekende gebeurtenissen'van de iaats: verloopen jaren in de Duitsche Staten geheerscht hadden. Die grondwet bevat alleen zulke nieuwe wetten, die dringend gevorderd werden, en staat in het geheel in overeenstemming met de besluiten der Duitsche Bondsver gadering; zöodat de Regering niet twijfelt, of er zal geen verschil van ge. voelens tusschen haar en de Stenden bestaan. Uit Dusseldorp wordt van den öden Maart een treurig tafereel opge. hangen van den toestand, waarin zich de plattelands-bewoners in de Pruis- sische dorpen, in de nabijheid van de doorbraken bij Rees bevinden. Door die ramp zijn alleen te Bienen een tiental woningen geheel vernield, en verscheidene aanmerkelijk beschadigd. Veel vee is verdronken en reeds twee lijken van omgekomene menscheu zijn opgevischt. Van de zijde der Pniis- sische Regering zijn dadelijk de noodige maatregelen genomen, om de in gezetenen, die op of in hunne woningen in gevaar verkeerden, in veiligheid te brengen, en men zal dus geen verlies van meerdere menschenievens. te betreuren hebben; maar de schade, die de behoeftigen zullen lijden, vooral ook omdat zij nog zoo lang van alie gelegenheid tot arbeid verstoken zul len zijn, wordt voor zeer aanmerkelijk gehouden. Op de laagste plaatsen in den omtrek van Rees stond, tijdens het afzenden dezer berigten, nog tien voet water. Volgens berigten uit V/ezei is de schade tusschen die stad en Emmerik aan weilandengebouwen en vee door de overstrooming veroorzaakt, aller, aanzienlijksc. Van sommige eigenaars zijn meer dan 200 schapen en 20 stuks hoornvee door den snellen aandrang van het water verongelukt. Onderschei, den menschen hadden ook het leven verloren. Uit Petersburg schrijft men van den 24 Februarijdat de Keizer het plan van een nieuw op te bouwen winterpaleis had aangenomen; hetzelve zou, eenigé kleine veranderingen uitgezonderd, in alles naar het afgebrande gelijken. - De bevolking van Polen, die in 1829, het jaar vóór den opstand, 4.137-634 zielen bedroeg, doch ten gevolge van den oorlog en geheerscht hebbende ziekten, sedert aanmerkelijk was afgenomen, was In 1834 reeds weder tot 4,103,196 zielen aangegroeid. Warschou telde 136,062 inwoners» Uit Chnsciapia wordt van 15 Februarij gemeld, dat de kwik aldaar be. vroren was, staande de thermometer van Reaumur 36 graden onder nul. Londen den 7 Maart. In het Hooger-Huis werp op voordragt van Lord Glenelg, den 5den, de bill tot wijziging van de acte tot afschaffing van de slavernij voor de eerste maai gelezen. Lord Brougham toonde zich met de bill niet te vreden en verklaarde spoedig een voorstel te zullen doen tot ge- heele afschaffing der slavernij. V— Lord Russell, heeft in het Lager-Huis verklaard, dat H. M. het adres, ten aanzien van de bevordering der officieren van de marine, in overweging zou nemen. - Sir Robert Peel heeft daarop het woord genomen en verklaard, dat hij aan den Minister eene vraag moest voorstellen omtrent den Engelsche handel op Java. De kooplieden voor wie hij sprak, meenden, dat er belastingen op sommige artinelen bij den invoer op Java door het Nederlandsch Gouverne. ment gelegd waren, strijdig met den geest en de Ietter van het tractaat; zij wilden weten of er eene voldoende regeling met de Nederlandsche Regering tot stand was gekomen, en zoo niet, of er uitzigt bestond, dat dit spoedig zou gebeuren. De Minister van Buiteniandsche Zaken, de Burggraaf Palmerston, zeide, dat de Nederlandsche Regering eenigen tijd geleden een nieuw tarief op Java had uitgevaardigd, hetwelk volgens hare ppgave, met het tractaat overeen, stemde. Hij, Minister, verwachtte spoedig eene officiële mededeeling van dit tarief van den Britschen Gezant te 's Gravenhave. Hij had intusschen langs een bijzónderen weg een afschrift van dit stuk bekomen, en'meende te kunnen zeggen dat hetzelve ten deete -als voldoelde, in andere opzigtecj als niét voldoende zal worden - aangemerkt. Het verschil van regten whs nil niet gegrond op het verschil van den oorsprong der goederen, maar van de vlag en invoeders. De goederen, door Britsche onderdanen, in Britsche sche pen, op Java-in te voeren, zónden het dubbel betalen van de goederen, irt Nederlandsche bodems, door Nederlandsche onderdanen, in te voeren; en wanneer er geetre regten op artikelen bestonden, die door Nederlandsche onderdanen en schepen ingevoerd worden, zal het regt van 6 ten honderd slechts op de Engelsche goederen gelegd worden, jlij geloofde, dat de schaal van regten behoorlijk geregeld was; doch indien hij, als hij het officiële stuk, dac hij,. gejijK hij gezegd had, dagelijks uit 's Gravenhage wachtende was., ontving en Jiet mogt blijken, dat niet behoorlijk naar de bepalingen var, het tractaat gehandeld was, zou hij het als zijn pligc beschouwen op die veran deringen aan te dringen, welke hij alsdan noodig zou achten, Den 6.den heeft Sir IV. Molesworth eenen regtstreekschen aanval, op den Minister van Koloniën gedaan door het uitbrengen zijner motie ter veroor deeling der staackundedie ten aanzien van de koloniën gevolgd werd. Lord Palmerston heeft daarop verklaard, dat die aanval tegen éenen Minister zeer onheusch was, en bijaldien het voorstel door het Huis werd aangenomen, al de Ministers hun ontslag zouden nemen. Daarop stelde een lid, Lord San. don voor, dat een adres aan H. M. zou aangeboden worden, om het leed wezen van het Huis voor te stellen over het voorgevallene in Kanada, doch ook tevens deszelfs genoegen wegens de schikking van de zaken aldaar; met bijvoeging, dat het gebeurde te Kanada grootendeels moest worden toege. schreven aan het weifelende bestuur en geringe doorzigt der Ministers. De afloop dier zitting is nog niet bekend. Parijs den 9 Maart. -Men verwacht dat alhier binnen korr onderhande. lingen geopend zullen worden met gemagtigden van onze twee voorname tégenstanders in Afrika, den Emir Abdel Kader en den gewezen Bey van Constanrine AchmetHet is bekend, dat de eersrgemelde eenen Agent met geschenken en voorslagen naar Parijs heefc afgevaardigd. De ander schijnt evenzeer eenen zendeling derwaarts te willen zenden. Het is de beruchte Ben-Aïssa, die, volgens de jongste berigten uit Algiers, van den 24«ien Fe. bruarij, reeds te Bona aangekomen was. Hij is ëen welgemaakt man, die ongeveer 50 jaren oud schijnt, en wordt vergezeld door zijnen zoon, eenen jongeling van 18 h 20 jaren. Zie bier welke voorslagen men zegt dat hij in naam zijns meesters te doen heeft. Men zou Achmed-Bey te Constanrine herstellen, waartegen hij het oppergezag van Frankrijk erkennen en eene schatting betalen zou, welker

Leydse Courant | 1838 | | pagina 3