Retds dingsdag heeft men, met eene schietschouwwaarin 8 men. schen, den overtogt over het ijs van de Lage Zivaliwe naar Willemsdorp gemaakt, zonder op dien geheelen overtogc ergens door het ijs te vallen; iets hetgeen tot-de grootste zeldzaamheden behoort. Van den Moerdijkeen goed half uur lager liggende dan de Lage Zwaluwe, was gisteren het ijs tot op eenigen afstand van Wilmsdorp nog drijvende, doch zal, indien de vorst aanhoudt, zich daar weldra mede vastzetten. In den nacht van den 19 op den sosten dezer schijnt men hier te lande de feiste koude gehad te heboen: Te Nijmegen heeft men, des morgens ten 7 ure van den 2osten, eene koude van 4 gr. onder nul waargenomen, en volgens de opgave van eenen weerkundige liefhebber te Strijen wees reeds des avonds te voren, ten 11 ure, een aldaar in het N. O. hangende ther mometer 1 graad onder nul aan. Een minimum-thermometer, op eene zeer opene plaats te Breda opgehangen, gaf voor het maximum van koude in dien nacht 2J graad onder nul, Dac er voorts verschil 111 de waarnemingen en opgaven van den graad van koude tusschen de eene en de andere plaats bestaat, behoefc niet te bevreemden. Men heeft reeds vroeger meermalen opgemerkt, dat op den graad van koude hoogere en lagere liggingen, en meerdere of mindere nabijheid van groote waterplassen veel invloed hebben. Zoo moeten vooral de waarnemingen op den huize Zwanenburg, half weg Amsterdam en Haarlem, en dac alzoo genoegzaam van alle zijden aoor groote waterplassen omringd is, eenen minderen graad van koude aanwijzen dan op vele andere hooger liggende punten. Te Zaandam heeft den 27Sten dezer eene harddraverij met narresleden plaats gehad, bij dewelke het paard de Koninginvan den heer van der Hoop, de prijs behaald heefc. Te Hilversum is den 24sten dezer overleden .7. Dekkerden ouderdom van 100 jaren bereikc hebbende. Deze had in zijn leven alle zijne kinde ren, zijnde 18 in getal, ten grave gedragen. Te Leeuwarden is door An toni us Akkergardinier achter de hovenbuiten die stad, op den i3den dezer geschoten een arend, van ruim twee Neder- landsche ellen vlugt, nadat deze roofvogel, gedurende drie dagen, van tijd tot tijd te vergeefs getracht had zich meester te maken van hoenders uit een van latwerk vervaardigd hoederhok, staande naast eene bewoonde huizing. Anna Maria Pieten Botkéeoud 27 jaren, huisvrouw van Haaije Tije Dijkstrawoonachcig in de Pijlsteeg, te Leeuwarden, verloste den i5den dezer van drielingen. De moeder mag zich in dit haar eerste kraambed over eene goede gezondheid verheugen; ook waren hare drie welgeschapen kin deren, een zoon en twee dochters, gedurende eenige dagen, welvarende, doch later is een kind overleden. Uit Groningen wordt gemeld, dat de Studenten der Iloogesqhool aldaar, zich in dit barre jaargetijde bijzonder loffelijk onderscheiden, door zich met ijver de moeite te gecroosten, om de afgelegene hutten der armoede, door al de geringe buurten d.er stad heen, zelve te bezoeken en hunne weldaden te brengen, waar _zi] zich, zonder aanzien van persoon of geloofsbelijdenis, met eigene oogen kunnen overtuigendac waarlijk de bitterste armoede huisvest. Daarenboven is door hun eene som van 350 voor de armen bijeengebragc. Professor Lulofs aldaar zal den 29 dezer, op een groot concerteene met muzijk vergezeld gaande declainacie houden. -• Zondag den cisten dezer, des morgens tusschen tien en elf ure, is in de gemeente Liempdo (Noofd-Braband), aan den straatweg, in de huizing van den landbouwer Hendrikus-J^erdonkbrand ontstaan, welke zoo snél toe nam, dac binnen een half uur het geheele huis, de stal en schuur in de asch .werden^gelegd, zonder dat daaruit iets is kunnen gered ivorden, dan alleen het vee, een bed en eéne kar, welke, benevens een kind van tien maanden oud, door de soldaten R. Dcekstra en G.Rozenboom uit de huizingen zijn ge baald, .{oen deze reeds in vollen brand stonden. De brand was reeds te ver gevorderdtoen men met brandspuit en verdere 1 Dlusclimiddelèn ter plaatse aankwam. Met buicengewonen ijver werden deze door de-spuitgasten en een grooc getal ingezetenen .gebezigd, welke zich niet hebben ontzien, hoe koud het ook ware,,, op ladders, uit de diepste putten het water te scheppen. Bij deze verdienen ook allen lof de serjant' majoor de Keizerde korporaals J. A.^de Koning en G. P. Posthumamet nog ongeveer een twintigtal manschappen van de 3de compagnie 2de bataljon der 18de afdccling infanterie, gecanconneerd te 's Iiertogenboschwelke zich bijzonder hebben onderscheiden en al wat in hun vermogen was hebben aangewend om den feilen brand te blusschen en iets voor de ongelukkige bewoners te. behouden, die nu van alle middelen tot hun bestaan en kleeding beroofd, zijn. Niets was voor brandschade gewaarborgd. AMERIKA. De laatste berigten uit Kanada melden, dat de opstandelingen in Neder. Kanada eene gevoelige nederlaag hadden geleden. De Koninglijke troepen hadden St. Eustache ingenomen, velen gedood en de huizen der voornaam- sten, benevens de kerk, waarin onderscheidenen eene schuilplaats hadden gezochtin brand gestoken. In Opper-Kanada ging de opstand ook ach. teruii. In Texas was een Zaakgelastigde der Vereenigde Staten van Noord- Amerika aangekomen, zoodat men aan de erkenning der onafhankelijkheid van Texas door die Staten niet langer twijfelde. SPANJE. Berigten over Parijs van den 26 January'. Don Carlos bevond zich den I4den te Llodio; de beide vijandelijke corp sen, welke ter observatie in de valleijen van Mena staan, hebben hunne stellingen niet verlaten. Een bataljon Castilianen is te Llodio op nieuw ge. kleed, aldaar kwamen vele deserteurs der Cnristiuo's. Het schijnt, volgens b/ieven uit San-Sebastian, den I4den dezer, dat de twee regimentenwelke bestemd waren zich te Portugalette in te schepen, tegenbevel hebben ont vangen. De Generaal O'Dtnnell onderrigc, dat de Carlisten tegen zijne linie een aanval wilden beproeven, heeft al zijne manschappen bij zich gehou den. De Carlisten zijn rot de omstreken van Hernani opgerukt, met voor nemen. 0111 de buiten die stad gelegene forten te overrompelen. Het garni- zoen heeft bij eenen krachtigen uitval de Carlisten genoodzaakt, zich op Andoain te verspreiden. De Christino'swelke hen vervolgden, waren tot halfweg Urnieta en Andoain. Het berigt, dat de Carlistische legerbendeotider Garcia den Ebro over getrokken, een groot verlies zou geleden hebben, wordt nog niet bevestigd. Er zijn andere berigten, die melden,dat hij ongehinderd doorNienw-Castilie doortrekt, en naar Ia Mancha marscheert, om zich met de Carlisten, die den omtrek van Madrid verontrusten, te vereenigen, ten einde alzoo Espartero naar het zuiden te lokken en aan Don Carlos in het noorden de handen vrij te geven. Uit Madrid wordt van den lóden geschreven: Een gedeelte van het nieuwe expeditionnaire corps der Carlisten moet, ra eenige manschap binnen Cantavieja gebragt te hebben, tot in de provincie Cuerfa zijn genaderd en zelfs te Huerta zijn binnengerukt, hetgeen in het eerst veel schrik in de hoofdstad veroorzaakte, doch spoedig gaf men zich wederman de vermaken der gemaskerde bals over. Intusschen is eenige krijgs- magt tegen de Carlistische benden uitgezonden. In la Mancha is de ellende zoo groot, dat de plattelands-bewoners alle paarden en ezels, die van gebrek omkomenterstond villen en opeten; zelfs verzoeken de ingezetenen levensmiddelen van de Carlisten, hunne vijanden. De staatsliedendie door de gebeurtenissen van La Granja uft Spanje waren verdreven, en welke eene meer bevredigende staatkunde in hun vader land heeft terug gebragt, maken gebrhik van hunne wederkomst te Madrid, en van hunnen terugkeer tot de bewindszaken, om hun voormalig gedrag te verklaren en om de twijfelingen op te helderen, die wegens hunne verknocht heid aan het constutionnele en liberale stelsel waren opgeworpen; met een woord, om op nieuw eene staatkundige geloofsbelijdenis af te leggen. Dus heeft de heer Toneno in den loop der jongste parlementaire discussién gele. genheid gehad zich zeiven te verklaren de heer Martinez de la Rosa heeft zich van op het spreekgestoelte en in de dagbladen bepaaldelijk en duidelijk nopens alle de voornaamste aangelegenheden uitgedrukt; en de heer Isturit» heeft aan de kiezers van Cadix, wier gedeputeerde hij is, eenen brief ge zonden, waarin, bi) de benaming van estatutist van zich stoot, en zich als aanhanger van den vooruitgang verklaart, doch tevens verzekert, dat hij al tijd voor de orde en voor de hechtheid van den troon van Isabella II gestre den heeft en strijden zal. Dc Carlistische Generaal Garcia bevondt zich den i8den in de omstre ken van Ocagna. De Generaal Quiroga zou, zoo als men zeideuit Madrid met 6000 man tegen hem afgezonden worden. De benoeming van den Minister van Oorlog, Caratala, is nog niet officieel bekend gemaakt. Men schrijft uit Catalonie van den 15 Januarij: Het oorlogstooneel in Caialonie biedt geene gebeurtenissen ter vermelding aan. De Carlistische oneenigheden worden te Berga voortgezet. Het bloed heeft te Murcia gestroomd, bij gelegenheid van de Munici. pale verkiezingen; de overwinning is aan de gemaiigde partij gebleven. De Minister van Justitie heeft op de formeelste wijs voorgeschreven aan den Magistraat van eerste instancie te Murcia, om de daders van de bui tensporigheden welke in die siad bij gelegenheid van de verkiezingen ziju voorgevallen, te vervolgen en te doen straffen. Z W I T S ER LAND. Te Pruntrut, in Zwitserland, werd op Driekoningendag ter eere van de aardappelen, dat brood der armen, eenen aardappel-maaltijd gehouden, waar aan oud en jong, arm en rijk deel namen. De maaltijd bestond, van de soup to't het desert, uit aardappelen, klaar gemaakt in alle mogelijke verscheiden, lieden en gedaanten, waarin de kookkunst ze weet te bereiden. Gelijk be kend is, zijnde Zwitsers, na de Ieren, de sterkste aardappelenecers in Eu- ropa; en gelijk de Arabier de zoodanige voor eene voortreffelijke vrouw houdt, die hém zijn geregt van dadels, drie maanden lang, dagelijks op eene andere wijze toebereid voorzet, zoo hebben ook in Zwitserland de huisvrou wen hetin de wijze van aardappelen toe te bereidentot eene buitenge, wone volkomenheid gebragt. Uit Geneve wordt gemeld, dat de thermometer aldaar nooit zoo laag gedaald was, als in den nacht van den loden op den ndtfn dezer, namen- lijk 13 gr. onder o van de thermometer van Farenh. D U I T S C H L A N D. Berlijn den 19 Januarij. De bewoners van een gedeelte def stad wef- den voor eenige dagen des avonds met schrik vervuld, daar zij plotseling eenen doffen en hevigen schok vernamen, waardoor de muren geschud, en sommige meubelen in de vertrekken verplaatst werden. Den volgenden dag werd de oorzaak daarvan eerst bekend, het marktplein was op denzelfden avond, vermoedelijk dooide strenge vorst, diagonaalsgewijze gebarsten, en vertoonde eene menigte scheuren. Dergelijke schokken, ofschoon van min der belang, hadden ook gedurende eenige volgende nachten plaats. De volgende circulaires zijn door het Dom-Kapittel je Keulen, na de wegvoering van den Bisschop dier stad, aan de geestelijkheid van dat Bis dom geschreven, dezelve zijn onderteekend door den Wij-Bisschop, Vrijheer de B.yere „Om zeer wigtige redenen'is de Hoog-Eerw. Clemens Augustus, Vrijheer van Droste tot Fi.cheiingonze Aartsbisschop, verre van zijne Dioecese vervoerd geworden, en zóó, dat hem de uitoefening van het Bestuur der kerk is belet geworden. Weshalve, daar nu de Aartsbisschoppelijke zetel, als ware het, vaceert, volgens den regtsregelvastgesteld in het Kapittel: Si episcopus 3, de supplcnd. negligent, praelat. (1. 8.) moet het kapittel in het bestuur, zoovel naar het geestelijke ais het tijdelijke, voorzien. Dat wij nu datzelve bestuur heden hebben op ons genomen, daarvan berigten wij u door deze, bevelende, dat gij alle brieven, omtrent kerkelijke zaken, aan ons zult rigten, tot dat u, volgens de kerkelijke wetten, iets anders bevo len zijn zal. Dadelijk zullen wij, zoo als ons voegt en door de wetten is voorgeschreven, over de geheele zaak en den tegenwoordigen staat van het Dioecese uitvoering en naauwkeurig berigt geven aan den H. Apostolischen Stoel, wiens pligt het is in de nooden der kerken te voorzien, en denzelven ootmoedig smeeken, ons met raad bij te staan en te bevelen, wat bij noodig keure. Weldra zullen wij de Apostolische bevelen ontvangen, en wij ver manen u in den Heere, zeer geliefde broeders, dat gil dezelve eveneens, met ons, gerust en met vertrouwen verbeidt, en, om de liefde tot God, omzigtig en met verstand zorg te dragen, dat noch de Kerk noch de Staac schade lijde, noch de zielen der geloovigen beroerd of verontrust worden." „Daar wij, het bestuur van het Dioecese op ons genomen hebbende,zoo als wij 11 den aisten der vorige maand meldden, even als of de stoel wer kelijk vaceerde, naar het voorschrift des Conciliums van TrenteSess. 24. cap. 16. de ref., hetzelve aan een bepaalden bestuurder ad interimmoes ten overdragen, zoo zijn wij, 111 kapittel vereenigd, overgegaan tot de keuze van een Kapittel-vicatis. Bij de volgens de wetten gehoudene stemming bleken, na het openen der briefjes de stemmen eenparig te zijnen ais ver kozen te verklaren: den Zeer Eervaarden en Foorttefelijken Heere Johannes Hüsgen, Doctor der H. Godgeleerdheid en der beide regten onzen Deken, sedert vele jaren Hicarius des Aartsbisdoms in spirituatibus en ridder der Roode Adelaars-Orde3de klasse. Dezen, met eenparige stemmen verkozenheb ben wij bevestigd en geproclameerd ais Kapittel-Vicaritisen op hem het bestuur des Aartsbisdoms overgedragen. Hetgeen wijna daarop gevolgde Koninglijke goedkeuring, door deze u bekend maken, bevelende, dat alle brieven, betrekkelijk kerkelijke zaken, aan Hem worden gerigt,en gij Hem den verschuldigden eerbied en gehoorzaamheid bewijst." Den bisten heeft het kroonings- en orde-feest met de gebruikelijke plegtigheden plaats gehad. De Koning bevond zich echter bij hetzelve niet tegenwoordig, doch de Kroonprins vertegenwoordigde hem. Bij de 500per sonen zijn bij deze gelegenheid tot ridders verheven. Na die bevordering heeft de Evangelische Bisschop en Hof-prediker Dr. Eylert eene redevoering gehouden, waarin hij over de vaderlandsche gemeenschap gesproken heefr. Hij heeft aangemerkt, „dat 's Konings dienaren van den eersten tot den laac- scen de organen van's Konings wil en de uitvoerders van deszelfs bevelen zijn en behooren te wezen." Na herinnerd te hebben aan de groote zege ningendie de Koning, het Koninglijke Huis en het volk genoten had, verklaarde hij: „dat de kampstrijd mgt vijandige hindernissen in dit moei. tevolle leven niet ophield; dat elke blik in de onzekere toekomst alien toeriep: „„Waakt! Ziit standvastig en onbeweeglijkBJijft getrouwVol. hardt in den strijd tot het einde toe."" Aan het slot zijner rede gewaagde de spreker ook van de betrekking der Kerk ten aanzien van den Staat. Hij merkte deswegens aan, dat de Kerk, hare leerstellingen en mysteriën met opzigt tot de onzigtbare wereld bewarende, volgens de leer barer geloofs belijdenis, ten aanzien van de zigtbare wereld, in het werkdadige leven4 alle hartstogteiijkheid behoorde af te wenden, orde en tucht beboorde aio

Leydse Courant | 1838 | | pagina 2