Berigten over Parijs van den 12 "December. Uic Bayonne wordc van den /den gemeld, dat aan Espartero op nieiuv uit Madrid 500,000 fr. toegezonden wareji, De herkenning van Espartero langs de linie cot aan Zubiri den 1.dezer, )s van weinig belang geweest. Toen eenlge geweerschoten gewisseld waren en er zich verscheidene bataljons Carlisten vercoonden, is hij naar Pampeluna terug getrokken. Don Carlos was den .pden nog te Amnfio. DUJTSCHLAND, In de Rhijn-provincien is van wegen Z. M. den Koning van Pruissen een verbod uitgevaardigd, tegen het te Luik "maandelijks verschijnende' blad, het Journal Historique et Litteraire. Dit blad namenlijk bevatte de hoosaardigste en leugenachtigsce aanvallen tegen de Pruissische Regering; om die reden mag hetzelve in de Scaten van den Koning van Pruissen niet meer uitgege venverkocht worden of in leesbibliotheken of openbare leesgezelschappen voorhanden zijn. Uic Minden meldt men, dat de Aartsbisschop van Keulen aldaar zeer stil en afgezonderd leeft. Hij had nog niemand tot zich toegelaten, houdt steeds de mis in de huiskapel en bidt den ganschen voormiddag en ook een groot gedeelte van den avond. Uit Göïtingen wordc gemeld, dat er door 77 predikanten, regtsgeleer- den hoogleeraren en geneesheeren te Hamburg een adres gezonden is aan de Göctingsctie hoogleeraren, die tegen het Patent van den Koning van Ha nover geprotesteerd hebben; in welk adres zij hunne handelwijze prijzen. De Secretaris van Staat voor de Buitenlandsche Zaken te Rome, Ca- pacciniheefc, wegens zijne zwakke gezondheid zijn ontslag aan den Paus gevraagd en hetzelve verkregen; hij is, als een bewijs van de erkentelijkheid van den Pans voor zijne verdiensten den Scaat bewezen mee het kanonikaat der Patriarchaalkerk begiftigd geworden. FRANKRIJK. Parijs den it December. Men melde in eenen biizonderen brief, dat de Koning van Pruissen geweigerd bad, om zich met Engeland te vereenigen, ten einde de procesteren tegen het voortdurend bezie van Constantine door Frankrijk. De Afgevaardigden zijn volgens eenen brief van den Koning tegen den i8den December opgeroepen, om de opening der zitting bij te wonen. In ons vorig nommer deelden wij in het kort de aankomst mede van den Hertog van Nemours te Havre en de ongevallen hem op zijne reis beje gend ziet hier hetgeen de Moniteur hiervan bevat: „De Hertog van Nemours is den 8sten,,aan boord van de stoomboot Pharedoch ten gevolge van een hem overgekomen ongeluk nog in efenen lijdenden toestand, te Havre aangekomen. Gedurende den overcogcdie zeer mocijelijk is geweest, en waarbij men zeer met onstuimig weder te kampen heefc gehad, heeft de Prins door het hevig stooten van het schip een val gedaan, en daardoor zijnen linkerarm gebroken. Wij haasten ons, om er bij te voegen, dat dit ongeluk geene treurige gevolgen heefc gehad, en dat Z. K. H. zelfs niet door de toevallen, die met zulke soort van kwet suren gewoonlijk gepaard gaan, te lijden heeft gehad. Het gevaar, hetwelk de Prins heefc geloopen, heefc hem daarenboven op nieuw de gelegenheid verschaft, om zijnen moed en zijne koelbloedigheid aan den dag te leggen. „Nadat de Prins Oran verlaten had, werd hij tot tweemalen door tegen wind gedwongen, om die haven weder binnen te loopen, en diezelfde on- gunstige winden hebben hem vervolgens Gibraltar doen aandoen. Daar heefc de Prins, die te Oran geenerlei tijding uic Europa ontvangen had, besloten, om over Havre terug te keerenuic vrees, dat de voortdurende tegenwin den in de Middellandsche zee hem in de onmogelijkheid mogten stellen, om zoo tijdig te Parijs aan te komen, dat hij den Koning bij de plegcige opening der Kamers (die den 18 December moet plaats hebben), kon vergezellen. „Bij den brief, waarmede de4 Prins Z. M. van zijne aankomst te Havre verwittigt, betuigt hij tevens zijn leedwezen, dat hij zich niet, zoo als zijn voornemen was geweest, onmiddellijk na de openingszictingnaar het zuiden des Rijks zal kunnen begeven 5 maar hij heefc ce gelijk aangekondigd van dadelijk, nadat de toestand vaq zijnen arm hem de reis zal toelaten, aan den Koning daartoe verlof te vragen, opdat hij de gekwetsten en zieken van Constantine mogt kunnen bezoeken, en de steden Lyon, Marseille en Tou lon voor de toebereidselen, die zij tot zijne feestelijke ontvangst hadden gemaakt, zijnen dank mogt betuigen. „Z. K. H. lijdt nog te veel, om de reis met een rijtuig te kunnen doen, en zal dus met eene stoomboot naar Parijs terug keeren. „Wij hebben niet noodig te zeggen, welke ongerustheid de Koning en het Koninglijk gezin gevoeld heeft, op de tijding van het aan dezen Prins overgekomen ongeluk, en zulks terwijl men zich nog verheugde, dat hij met zeldzaam geluk voor de geweer- en kanon-kogels der Arabieren be. waard was gebleven, H. M. de Koningin en Hfl. KK. HH. de Hertog van Orleansde Hertog van Aumale en de Prinses Clementine, zijn in den avond van den 9den uic Parijs vertrokken, om den Prins te gemoec te reizen. Men hoopt, dat de Prins in den loop van den uden of iaden re Parijs teruggekeerd zal zijn." Uit een dagorder van den Generaal Bugeaud te Oran blijkt, dat hij de regimenten der Spahi's en Zuaven aan den landbouw wil gewennen- en hun eerige streken ter bebouwing aangewezen heefc. Deze maatregelen hadden te Oran veel genoegen gegeven. Te Versailles houdt men zich tegenwoordig bezig de Konings-doodltiok weder in den zoogenaatnden Marmorhof te plaatsen. Zoo men weet is deze kiok zonder uurwerk. Zij heeft slechts éin wijzer, welken men, als de Koning van Frankrijk stierf, juist op de stcrvens-seconde rigtte, en die, gedurende den Regeringstijd van zijnen opvolger, dus onbewegelijk staan bleef. Dit monarchistisch gebruik is afkomstig van bodewijk Vilt-, hetzelve werd bij den dood van bodewijk XVI niet in acht genomen. Napoleon dachc er niet aan. Bij den dood van bodewijk XVIII werd de doodklokwijzer we der gerigr, en deze wijst nog steeds diens sterfuur aan, vermits hec over lijden van Karei X niet als Konings-dood wordt beschouwd. De terugkeer tot de oude hofgebruiken ligt Lodcwijk-Philips na aan het bart. Den 12 December. Door bijzondere berigten beeft men tijding ontvan gen, dat Z. K. H. de Hertog van Nemours gisteren morgen vroeg te Parijs van Havre aangekomen is en zich nog wegens zijne armbreuk in lijdende toestand bevindt. Hoewel de Hertog te Rouaan incognito op de stoomboot had willen passerenkreeg echter de Regering weldra kennis van zijne te genwoordigheid en is hem aan boord van de stoomboot komen verwelkomen. Z. K. H. heeft echter aan haar zijne verontschuldiging gemaakt, dat hij thans wegens zijn ongeval de stad niet kon bezoeken. Hij heeft op een andere stoomboot de reis naar Parijs voortgezet. De Koningrijke famielje, die hem te gemoet was gegaan, heefc hem te Rouaan niet meer aangetroffenwelke daarop dadelijk naar Parijs is wedergekeerd, doch de Hertog van Orleans heefc de stoomboot ingehaald en is terstond op dezelve gegaan en zoo mee zijnen broeder de hoofdstad binnengekomen. Uic Ronaan wordt gemeld, dat een jonge leeuw, dien de Hertog uit Afrika had medegebragt, en oo dek aan een ketting lag, op de Seine over voord-is geslagen. Wegens den snellen stroom was het aan het scheepsvolk onmogelijk het dier te redden en hetzelve is dus waarschijnlijk in hec water omgekomen. Drie groote kapitalisten te Parijs zonden weder over eene leening voor de Koningin van Spanje, groot 200,000,000 realen onderhandelen. Men sclirijft uit Toulon van den - December: De stoomboot Ie Vautour, dezer dagen van hec noorden van Afrika aange. komen, zal Maandag vrij mogen binnenkomen. Onder de passagiers van dezen bodem, bevindt zich Horace Vernet, welke door Z. M. den Koning naar Constantine gezonden wasalwaar hij 5 dagen vertoefd heeft. Men weet, dat deze beroemde kunstenaar belast was om een schilderij te vervaardigen' voorstellende de inneming van Constantine door het Fransche leger en den dood van den Luitenant-Generaal Damrémont. De Luitenant van de rijdende artillerie in diénst van Saksen, Bernhardt, bevindt zich ook aan boord van den Vautour. Deze officier heeft den veld. cogc van Constantine medegemaakt. De berigten uit Afrika zjjn bij voortduring zeer voldoende. ZEE- T IJ DING. in Tessel binnengekomen J. O. Kuiper, bl. H. Alberts en J. A. Lidskes, van ko ningsbergen, D. Nieutvinanvan Dantzig, M. Karseboom, vau Croonstad. In hec Vlie niets binnengekomea. Te Tcrsch. niets gepasseerd. Het schip Ingeborg. Kapt. A. A. Kruse, van Amsterdam naaV Kopenhagen, is, vol gens een briet van den Helder van den 10 Dcc.reeds voor cenige dagen van Tessd naar zee gezeild. 'Het schip Cecilia, Kapt. B. J. Wilts, van Rusterzyl naar Antwerpen, te Ilarltadfei binnen /(bevorens gemeld), heeft volgens een brief vandaar van den 10 Dec. de lading weder ingenomen en was gereed om de reis voort te zetten. De schepen AnicsisKapt. K. A. Stek, van Riga naar Amsterdam, der Morgenstern- Kapt. J. Appel, van Riga naar Delfzyl, zijn den 28 Nov. te Marsirand binnengeloopen! Van Croonstad wuS.lt van den 24 Nov. gemeld, dat Kapt. A. Satowdien dag van Londen aldaar aangekomenden 22 dico op de hoogte van Packerortli eene HoUandsclie kbf gezien heeft. liet schip de-Jonge Egbert usKapt. J. B. Mulder, van Jersey naar Rotterdam, is den sdeiien hec schip the HollanderKapt. W. h. Kelly, van boston naar Rotterdam' den 7 Dec. te Portsmouth binnengeloopen. Het schip de Batavier, Kapt. F. Scharper, van Batavia naar Rotterdam, is den 6den, en het schip NeptunusKapt. P. W. Narinvan New-York naar Rotterdam, den 7 Dec. te Cowes binnengeloopen. liet schip II. Z.Kapt. S. K. de Vries, van Havana naar Amsterdam, is den 6 Dcc» te Plymouth binnengeloopen. PRIJS-COURANT der EFFECTEN. Amsterdam den 13. December 1837. Nederlanden. Werkel. Schuld 2}pCt.53tsea Dico 5 101 |a Uicg. a Kans-Biljetten22,a Amort.Syndic. 4( 93,a93r? 3i— 7ÓI|a 76I Hand.-Maats. 4^.I7l|al72ï Nieuwe dito..4*-a Aandl.H.Spoorw. a Rotterd. Dito ii8jau8J Frankrijk. Inschr. Grb. 3 pCt. 8o;[a Rusland. Gb.tf.&C°.i798 5pCt.l04}a i8|S 5 i°5,a Ins. en Certif. 666 sa l8|i S96'!a Gebl 93 17ai Pruissen. Geld!, te bond. 4pCt. a - Aandeelen van dito.a - Spanje. Nieuwei835Ê85 5pCt.i9;aa2oA Ditoonbep.st...I9,9sai9f Dito passivea— Dito uitgest.6lsn6fle Coupons 1 Nov...a Oostenrijk. Obl. GollC°. 5 pCt. a Certificaten.2 a Neg. Metaliek2{— a Idem5 ioo;[a Dito in bond. 5 a Bank-Aktien.3 a Napels. Certificaten.5 pCt. a Dito in Napels. 5 a GeH. 20 ~6\ LEYDSCHE SCHOUWBURG. Op Maandag den 18 December 1837. 'Tot Sluiting van het Tooneèl tot na het Kersfeest DE OOM, Tooneelspel, in 5 Bedrijven, naar het Hoogduitschvan Me- vrouw de Prinses Amalia van Saxen. Na hetzelve HONIG en AZIJN- of ERNST MET SCHERTS OMKLEED, Huisselijk Tafereel, in één Be drijf, met Zang, naar het Fransch, door C, Alex. van Ray, Beide Stukken nooit alhier vertoond. HALVE LOTEN worden eerst na half negen ure afgegeven. (De Aanvang ten zes uref) Heden overleed alhier, in den ouderdom van circa 72 jaren, na een langdurig lijden, onze waarde Vader JOHs. CORTS, Schoolonderwijzer te Lisse. Lis se Ook uit Naam mijner Zuster, den 13 December 1837. B. CORTS Jz. Gevoelig voor de menigvuldige blijken van deelneming, aan mij en mijne huisselijke betrekkingen betoond, bij het afsterven van mijnen geliefden Vader, JEAN BAPTISTE MOQUETTE, op den isten Decern- ber j.l. te Baambrugge overleden, betuige ik daar voor, langs dezen thans gebruikelijken weg, mijnen hartelijken dank. Leyden, B. MOQUETTE, 15 December 1837. Predikant bi] de IValsthe Gemeente. De Rentmeester van Rijnland zal op Woensdag den 27 December 1837, des voormicidags ten elf ure, in het Gemeenlandshuis binnen Leyden, met opene deuren, ten aanhooren van elk en een ieder, die daarbij zal willen tegenwoordig zijn, doen deszelfs REKENING en VERANTWOOR DING, van primo Jnnuarij tot ultimo December 1836. Er wordt TE KOOP of TE HUUR gevraagd: Een Notabel HUIS en ERVE, met annex ruim Koetshuis en Paardenstal, op een vrolijken stand binnen Leiden. Iemand daarop reflecteerendeadresseere zich ter nadere Informatie, onder letter X, bij de Boekhandelaars Van BENTHEM JUTTING, te Middelburg. PUBLIEKE VERKOOPING, om Contant Geld, op Maandag dert 18 December 1837, Van ESSEN-, ELZEN- en WILLI GEN-HAKHOUT, staande langs de beydsc'ie en Haarlemse/te Ttrekvaartvan de Kwaakbrug tot nabij de Noordwijkerhoek; aan te vangen 's morgens om 10 ure, aan het eerste Perceel, nabij de Noordwijkerhoek. Aan het BIBLIOGRAPHISCH INSTITUUT te Amsterdam, is uitgegeven en verzonden: De Eerste tot Tiende Aflevering der Groot Kwarto-Uitgave en De Eerste tot Twaalfde Aflevering der Klein Kwarto-Uitgave van de PRACHT-HUIS-BIJBELS, met eene verbeterde spelling, naar de gewone Staten-overzetting. De Groot Kwarto Uitgave versierd met 40 op staal gegraveerde Platen en eene Kaart van Palestina, in 40 Afleveringen, ieder i i. en dé Klein Kwarto Uitgave, versierd met 30 op staal gegraveerde Platen en eene Kaart van Palestina, in 30 Afleveringen, ieder k 45 Cents. De buitengewone talrijke Inteekening, welke ons op deze Bijbels té beurt is gevallen', betuigt de hooge waarde derzelven. Ierieren beminnadr van het Goddelijk Woord wordt dus nog de gelegenheid geboden, zich van het kostelijkste Boek, dat er bestaat, te voorzien, en wel nog voorden Inteekenitigsprijs tot nader berigt. Bij de Wed. ANTHONY de KLOPPER en ZOON, te Leyden»

Leydse Courant | 1837 | | pagina 2