A". f§37. LEYDSCHE O R A N WOENSDAG, ftSWOOS T® rgfSXF f3 DECEMBER. NEDERLANDEN. Leiden den inden December. "Men méldt uit 's Gravenhage van den nden dezer: Z. K. H. de Prins van Oranje is heden morgen uit deze Residentie naar hét hoofdkwartier te Tilburg vertrokken. Dezer dagen is alhier verkocht de van ouds vermaarde hofstede Zorg vliet, gelegen in het Duin, bezijden den Scheveningschen straatweg, even buiten deze Hofstad, en bekend ais tot buitenverblijf gestrekt te hebben voor dfen Raadpensionaris Ridder Jacob Cats, die aldaar vele zijner gedichten, in afgezonderde stilte, heeft vervaardigd, en welke plaats nog met den eigen stoel en andere voorwerpen prijkt, welke deze vermaarde Staatsman en Dich. tér in gebruik gehad heeft. Naatiwelijks had deze verkooping plaats gehad, en eer nog de overdragt was geschied, heeft Z. K. H. de Prins van Oranje de gemelde hofstede van den kooper overgenomen. Sommigen willen, dat deze hofstede tot een zomerverblijf voor Hoogstdeszelfs gezin zal worden ingerigt. Wij vernemen, dat de door H. K. K. H. Mevrouw de Prinses van Oranje, over 17 jaren ingestelde naaischool van behoeftige Schevemngsche meisjes, weder op tien 6 November jl. op het Badhuis is geopend, en dat H. K. K. H., door daarbij, niettegenstaande haren diepen rouw, in persoon tegenwoordig te zijn, een blijk heeft willen geven van het groot belang, hetwelk Hoogstdezelve stelt in eene inrigting, die zoo zeer tot de bescha ving der laagste klassen medewerkt en zulke goede uitkomsten oplevert, blijkens de uitdeeling, op den 6den dezer maand gedaan, bij gelegenheid van de verjaring van Z. K. II. den Prins van Oranje, van kleedingstukken alle in eene maand tijds, door deze jonge meisjes vervaardigd, en uitgereikt aan de armen, die niet ophóuden honne verhevene Weldoenster te zegenen, welke hunne elleride, zoo veel mogelijk, verzacht. lieden morgen hebben de afdeeli'ngén van de Tweede Kamer der Staten- Genèraal beraadslaagd over het aanhangige ontwerp van wet, houdende eenige verandering in het tarief der régten op den in- uit- en doorvoer. Vervol gens heeft de cpmrale afdeeling eene conferentie met Zijne Exc. den Minister van Financien over de aanhangige begrootings-wetten gehouden. Naar men kérzekért, zullen, ten gevolge van deze bijeenkomst, de voordragten dier wetten, zonder eenige verandering, in beraadslaging worden getrragt. Mor gen len twee nre zal de Tweede Kamer eene openbare zitting houden, waar in de centrale afdeeling waarschijnlijk haar verslag over de begrootingswetten zal uitbrengen, weswege de beraadslagingen op het einde dezer week wór. "den te genroet gezien. Heden heeft Zijne Exc. de Minister vah Buitenlandsche Zaken aan de beide Kamers der Staten-Generaalen W'el aan de Tweede Kinder in eene zitting met gesloten deuren, eene staatkundige rüededeeiing gedaan, welke in de Troonrede aan de vertegenwoordiging tvas toegezegd geworden. Aan de Kamer is, wegens het in dit comité medegedeelde en voorgevallene, door den Voorzitter het geheim opgelegd. Van goederhand verneemt men, dat door Z. Exc. den Minister op nieuw opening is gedaan van den gdng der staatkundige gebeurtenissen, sedert de laatste daaromtrent aan de verga dering gedane rnededeeling, voor Zoo ver ilit Rijk er bij betrokken was. Naar men verzekert zouden de bestaande wettén, becrekkelijkde indee ling des Rijks in regterlijke arrondissementen en kantons, 'bij de aanstaande'in voering der nieuwe-regterlijke organisatie, zoodanig als 2ij'vastgesteld zijn, •in werkitig gebragt worden. Deze morgen'is hét stoffelijk overschot van wijlen dén heer C. J. Lech. leitner, Concertmeester van 's Koning Hofkapel, onderwijzer der Koiiinglijke Muzijkschool, honorair lid der Maatschappij tot bevordering der Toonkunst enz, plegtig ter aqrde besteld. De kist in het graf nedergelaten zijthle 'werd er door de leden van de Maatschappij der Toonkunst'een treurzang, 'op de droevige omstandigheid toepasselijk, aangeheven. De stoët, zich naar de begraafplaats begevende, is de Koninglijke Muzijk-schoöl voorbij getrokken. Naar men verzekert zou het nader verzoek om gratie, ten behoeve van den ter dood veroordeelden vadermoordenaar Koster, van de hand gewezen zijn, doch zou de straffe des doods waartoe Pièrre Michel, wegens moe- dermoord, veroordeeld was, in geeseling, brandmerk en 20 jaren confinement veranderd geworden zijn. Men verneemt, dat den 30 November jl. te Yarmouth aan wal zette de bomschuit, de Twee Jonge Guurtjes, schipper Korving Keus, behooremie aan de reederij van den heer Varkcvisserte Scheveningen. Deze komst den tngelschen tolbeambten verdacht voorkomendeonderzochten zij het vaar tuig met de meeste naauwgezetheiden bevonden in hetzelve tiiee, tabak en jenever, waarvan de invoer, zooals bekend is, in Engeland hoog belast is. Volgens de bestaande Engelsche wetten, is niet alleen de lading haring, die zeer aanzienlijk was, maar ook de schuit, verbeurd verklaard. Ónze Correspondent meentdat het geen betoog behoeft dat de reeder aan den gepleegden sluikhandel geheel vreemd is en geen kapitaal van f 5000 voor de insluiking van eenige ponden tabak en eenige kannen jenever op het spel zetten zou. Hij denkt dat het gebeurde aan de trouweloosheid van het scheeps. volk toe te schrijven ishetwelk des te strafwaardiger zon zijndaar het ieder jaar voor het collegie der kleine visscherij den eed aflegt.dat het zich getrouw tot deze visscherij bepalen, en hoegenaamd geen handel drijven zal terwijl bovendien, van wege de nationale nijverheid telken jare, voor elke ter steur, haring-visscherij uitgaande schuit, f 300 premie wordt verstrekt. Men hoopt, dat de Engelsche Regering van dezen strengen maatregel nog terug te bren gen zal zijn, en men mag haar bereids dank weten, dat de schipper en het scheepsvolk, om dat zij vreemdelingen waren, door haar zijn vrijgelaten. Nog meldt men uit 's Gravenhage van den 12 December: In de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van beden heeft de centrale afdeeling verslag gédaan op de ontwerpen der begroo- tings-wetten voor den jare 1838, en zijn de beraadslagingen voor dezelve bepaald op aanstaanden Vrijdag, des morgens ten tien nre. Wijders zijn door de Comtpissie tot de verzoekschriften onderscheiden verslagen op in bare handen gestelde stukken gedaan. r;Uit Amsterdam schrijft men van den 11 December: ff In de Zwaluwenbuurt, nabij de Nes (gemeente Nieuwer-Amstel)is gis teren morgen, den loden dezer, omstreeks 10 ure, de vrouw van zekeren 'Grijioen, door een tot dns verre onbekend persoon, gewelddadig aangevallen en met een mes zoodanig aan den hals gewond, dat zij spoedig daarop is overleden. De nedergeslagene schijnt zich, terwijl haar man naar de kerk was gegaan, op gemeld tijdstip geheel alleen in de eenigzins afgelegens woning te hebben bevonden. Dc echtelingen behoorden vroeger tot den boerenstand, doch leefden thans vreedzaam van de.vroeger gespaarde vruch ten huns arbeids, uit welke omstandigheid men gelooft te mogen opmaken, dat ook hier weder begeerlijkheid naar des naasten goed aanleiding tot het gruwzame feit gegeven heeft. Het schijnt dat de daders gestoord zijn, althans volgens geruchten zoude er niets ontvreemd wezen. Op den 4den dezer is te Kampen, in den ouderdom van 82 jaren, overleden de Hoog Edel Gestrenge heer Normand Mac-Leod, Generaal- Majoor in dienst van Zijne Maj. den Koning der Nederlanden. O O S T - I N D I Uit Batavia wordt van den 28sten Augustus gemeld, ten aanzien van de eerste door het op het Lucipara-rif gestrande stoomschip Willem I afgezon- dene boot, van welke sedert niets vernomen was, dat dezelve, bemand met den 2den Luitenant Rauws, den opper-stuurman .7. A. Muller, den stuur, mans-leerling Schrooijensteineen Europeesch matroos en vier inlandsche roei. jers, den ndrn Mei op de hoogte van het eiland Wetter, door eenige Man dénganosche roover-praauwen genomen, en van alles, zelfs de bemanning Van derzelver kleederenberoofd geworden isna tot den ióden Julij in eene kleine praauw, en ook bijna zonder voedsel, gevangen gehouden te zijngedurende welken tijd men beraadslaagde om hen ter dood te brengen of te Manilla als'slaven te verkoopen, was men eindelijk over den losprijs, bestaande in 1000 Spaansche matten, eenig finnen, opium, enz., eens ge worden; werd de Luitenant Rauws en de matroos naar Bima gezonden om den losprijs te halen, na welks uitbetalingdoor den civielen gezaghebber te Bima Steins en den Sultan bijeengebragtook de stuurman Muller en de stuurmans-leerling Strooijenstein werden vrijgegeven; de vier geredde Euro peanen weiden vervolgens van Birma naar Macassar overgebragt, en aldaar opgenomen door Zr. Ms. oorlogs-schooner Janusin der tijd tot opsporing lvan het stoomschip Willem I uitgezonden. SPANJE. Berigten over Parijs van den 10 December. Telegraphische Depeciie. Bayonne, 5 December. Espartero berigt uit Pampeluna van den 3den, dat de door hein op 1 dezer gemaakte verkenning op de linie van Ztlbiri, hem de onmogelijkheid heefc bewezen om dezelve gedurende den winter te herstellen. De. gemeenschap met Frankrijk zal onderhouden worden door de afdeeling van Ulibarri en door posten in de valeijen van Abescoa en Salazar. Uit Ba'yonne wordt van dètt sden gemeld, dat aan Espartero uit Ma. dffii eerie som van 500,'000 fr. was toegezonden en spoedig hem nog meer dere golden zouden geworden. Ovk —Or.l. ui. <i;„ gontoid, <3ac k)clnó schcpcn, 1VÖC InOlldbe- boeften bevracht. Uit Nederlandsche havens komende, gelukkig in de Car. üjlische haven Barneo binnengeloopen, en dus de Engelsche en Spaansche kruisers ontsnapt, waren. Hét Fransch blad Bon Sens schreef uit Madrid van den 30 November dat al de Ministers hun ontslag hadden ingezonden, hetgeen echter door bo venstaande depeche niet bewaarheid wordt. Men heeft berigten uit Madrid van den 3den December', datdeMadrid- sche Regering van Eipartero troepen had gevraagd om de provinciën van het midden des Rijks, die door benden Carlisten, die zeer talrijk zijn, ge durig worden afgeloopen en verontrust, te beschermen. Espartero zou daarop geantwoord hebben, dat hij niet eene afdeeling van zijn leger kon wegzen. den, zonder zelf in groote ongelegenheid te geraken. Dit antwoord had te Madrid geen genoegen te weeg gebragt. -»ë- De Gazeta de Madrid v.an 28 November bevat eene 'verklaring der Ko- mihgin betrekkelijk de door den Opperbevelhebber des legers te Pampeluna voltrokken strafoefening jëgens de aanleggers en medepligtigen van den mili tairen opstand-, die den 27 Augustus daar ter stede uitbarstte en ten gevolge 'waarvan de mnitelmgeh bii verrassing de vesting binnendrongen, den Luite nant-Generaal Graaf Saarsfieidden Colonel hleniivil en verscheiden andere personen van het leven beroofden en poogden het Koningrijk Navarre onaf hankelijk te verklaren. H. M. gelast voorts dat deze verklaring ter kennisse wofde gebragt aan al de militaire en burgerlijke gezagvoerders der provin. cienopdat dit voorbeeld tot leering verstrekke aan al degenen, die verder trachten mogten de krijgstucht te ondermijnen door ontevredenheid en twé'e» dragt in de gelederen van de dappere verdedigers der vrijheid te zaaijen. GR O OT-BR IT A NNI Londen den 9 December. Woensdag heefc in het Lager-Hris de heer Smith CrBrien eene petitie ingeleverd tegen het daarstellen van het fonds, uit hetwelk de Cons'ervativen de kosten der verzoekschriften tegen een aanc'al Iersche leden willen bestrijden. Mee 234 tegen 203 stemmen is, na hevige debatten besloten, dat genoemde petitie zou gedrukt worden. Den vol genden dag heeft dat Huis sle.chts zeven uren getwist of de pecicie van 0* Bi ten in handen van eene afzonderlijke Commissie zou gesteld worden; hetgeen echter met 331 tegen 121 stemmen verworpen werd. Ook werd nog verwor pen een voorstel van den heer Harvey, hetwelk in zich bevatte om voor het vervólg 'dergelijke inschrijvingen tot vernietigen van verkiezingen van Pat- lements-leden te beletten. De Kanselier van den Exchequer heefc een voorslag gedaan, die mee 62 stemmen is aangenomenom de pensioenslijsc te herzien. Sommige leden vonden, dat eene dergelijke herziening tot oneer van den overleden Koning, die de pensioenen had vastgesceld, ziin zon. De Protestantsche Associatie te Londen, wier doel het is de belangen van de Protestantsche Kerk te verdedigen heefc den 8sten hare eerste verga dering gehouden. Deze Associatie schijnt toe nog toe weinig medewerking bij de Ëngelscheiï te vinden. f r a n k r ij k. Parijs den 9 December. Per telegraaoh is naar Tonlon de tijding over- gebragt, dat Z. K. II. de Prins van Nemours niet aldaar zou ontschepen,

Leydse Courant | 1837 | | pagina 1