NOORWEGEN. Van Christfenia worde van den 21 November gemeld, dat een aldaar aan gekomen Zw'eedsche Kapitein rapporteert, in de scheeren van Adevvalla te hebben gezien, dat eene Hollandsche kof, beladen met ijzer en metselstee- nenhebbende buiten de eqmpagie ook des Kapiteins vronw en kinderen aan boorddoor den stroom naar de kust gedreven en vervolgens door eene golf opgeheven, en tnsschen twee klippen opgehangen werd, zoodat men, sedert bij bedaard wedermet booten onder dezelve doorvoer. Vermoede, lijk is dit het schip Anna, Kapitein Vegter, van Amsterdam naar Koningsbergen. RUSLAND. Hoewel men Z. M. den Keizer, wegens zijn geboortefeest te Petersburg 'verwacht hadzal hij echter te Moskou tot het midden van December 'vertoeven. Den 17 November was de ijsgang op de Newa begonnen en de Isaaks- brug te Petersburg weggenomenden 25 November is dezelve evenwel 'wederom hersteld wegens het invallend dooiweder. Volgens brieven uit Konstantlnopelzouden de Russische troepen, Wegens geleden verlies in den Circassischen oorlog naar den Kuban zijn terug getrokken. De laatste berigten uit Odessa melden-, dat de pest er reeds aan het afnemen was. PORTUGAL. Lissabon den 29 November. De beraadslagingen in de Cortes over de wijziging van de Constitutie van 1820, waren gesloten. Men vreesde ech ter, dat de in dezelve gebrachte veranderingen niet zouden kunnen worden ingevoerd, omdat de liberalen te Lissabon geene verandering in dezelve willen. Er waren sedert de laatste berigten 54 conto's nationale goederen ver. kocht, er bleven er nog 153 te verkoopen over. Ofschoon de dividends der Portugesche bons nog niet in Lissabon zijn uitbetaald werd er echter de betaling der dividends van de nationale schuld als op handen zijnde beloofd, ten welks gevolge de Lissabonsche effecten gerezen zijn. De Eritsche Ad miraal Sir IVilliam Cage, had den 28sten Lissabon verlaten om naar Engeland terng te keerenhij is vervangen door den Admiraal Sir J. Ommaney. Het gemis van regen werd nijpende gevoeld, en de oogst van het volgende sai. zoen werd dus als mislukt verwacht. De voorzittende Minister Sa da Bendeira had verklaard, dat hij slechts onder ééne voorwaarde in het bestuur zou blijven, indien namenlijkde le den van den Senaat door de Koningin zouden verkozen worden, uit eene lijst door het volk opgemaakt. SPANJE. Berigten over Parijs van den 6 December. Mên mèldf uit IVfftdrid van 27 November, dat de Minister van Binnenland. £Cbe Zaken zijn ontslag had ingediend en ad interim door den Minister van Marine vervangen was. Op het gerucht, dat de Generaal Espartero voornemens was om ook Haar Victoria te komen en aldaar de moordenaars van den Generaal Quesada tg regt te stellen, zijn onderscheiden personen en militairen uit die stad naar Eransch grondgebied vertrokken. Ondertusschen was volgens de laatste berigten Espartero nog te Pampelnna. In Catalonie heeft de Baron de Meer alle ongehuwde manspersonen of 'weduwenaars zonder kinderen, van 17 tot 40 jaren, voor zes maanden onder 'de wapenen doen Toepen. Men wil dat hij voornemens is, met de alzoo bijeen gebragte magt, de provincie, die bijna geheel in handen der Carlisten is, van hen te zuiveren. Te Girona heeft de Meer verscheiden leden der hooge geestelijkheid doen opligten en gevankelijk naar Barcelona voeren. Berigten over Parijs van den 7 December. Uit Castellon wordt gemeld, dat de Christinos-Generaal Oraa den 19No vember trtar Alcaria getrokken is, waar Cabrera en Forcadel gelegerd waren. Hij zou dezelve in den achtermiddag aangetast en de overwinning op hen behaald hebben; aan hunne zijde zouden 300 dooden op het slagveld zijn ge. blevgn. Het spreekt van zelve dac deze berigten van eenen kanc komen die de zaak der Christines is toegedaan. De getalsterkte van de Chrisrinos in eenige provinciën is de volgende zeker nfet zonder vergrooting opgegeven In Navarre 2$,8oö, in Guipuscoa 5660, in Alava 9000 en in Biskaye9ioo man, nog een reserve corps ter sterkte van 6500 man, te zamen 6o,o6oman, waaronder de nationale garde niet is begrepen. De stelling der constitution, nele troepen was den 30 November steeds dezelfde. Espartero heeft van het stedelijk Bestuur van Pampeluna 30,000 piasters voor de betaling zijner troe. pen verlangd. Genoemde Generaal heeft in al de dorpen van Navarre doen bekend makendat de gevlugte huisgezinnen binnen den tijd van 15 dagen ten hunnent moeten terugkeeren-, zullende zoowel zij als hunne bezittingen geëerbiedigd worden. Berigten over Parijs van den 8 December. Men heeft berigt ontvafigen van de zitting der Cortes van den 28 No. vember. In dezelve heeft de Minister van, Justitie bepaaldeliik te kennen gegeven, dat er alle hoop bestond, om het toezigt op de Fransche gren zen ten einde den toevoer van levensbehoeften en krijgsvoorraad voor de Carlisten te beletten, weldra door nieuwe maatregelen, met de Fransche kegering beraamd, te zien versterken. De voorzigtigheid gebood hem daar- omtrent in geene nadere bijzonderheden te treden. De redevoering van den heer Martinez de ia Rosa is vooral belangrijk omdat deze staatsman eenen grooten invloed op de beraadslagingen over het adres schijnt uitgeoefend te hebben, en ook omdat deszelfs wederoptreding als eerste Minister voorniet onwaarschijnlijk gehouden wordt. Hij prees voornamelijk aan een stelsel van verzoenenden aard, waardoor een eindpaal zoude gesteld worden aan de gruwelen en de moordtooneelenwaaronder Spanje thans gebukt gaat. Men had te Madrid ongunstige berigten van Cadix ontvangenomdat aldaar oneenigheid tusschen de nationale garde en de troepen waren uitge broken. De troepen der Koningin waren, volgens berigten uit Valencia den 23 November te Castellon de la Plana binnengekomen; de Carlisten waren naar het gebergte geweken. Het stadje Lucana was ontzet en geapprovian. deerd geworden. DUITSCHLAND. Uit Berlijn schrijft men van 29 November, dat wegens den grooten toe loop van jonge lieden tot de krijgsdienst, Z- M. een bevel heeft uitgevaar digd volgens hetwelk niemand meer in het leger onder voorwaarde van bevordering zal kunnen worden aangenomen. Verscheiden zonen van hooge famieljes, die met de hoop op bevordering de dienst hadden gekozen, heb- hen daarop hun ontslag gevraagd. (Jok tot alle vakken van bestuur zijn een al te groot aantal Candidaten disponibel. Uit Frankfort meldt men, dat door den gunstigen waterstand, de bin- aenlandsche scheepvaart nog zeer levendig islangs den Beneden-Rhijn Werden uit Noord-Nederland vooral vele koloniale waren aangebragtzoo. dat de gewone beurtschippers niet toereikend waren, om de waren te ber- gen en nog andere vaartuigen zijn moeten gehuurd worden. De handel in koloniale goederen was gedurende verscheiden jaren te Frankfort niet zoo belangrijk geweest als dit jaar. Uit Stettin wordt het volgende van 2 December gemeld: Bij eene, op den 13 November te Rietherfost gehoudene drijf-jagt, waar. aan verscheiden eerste jagtüefhebbers uit Stettin doel genomen hebbeniï een adelaar van de grootste soort, terwijl hij bezig was zich aan liet ove. schot van eenen gevangen haas te vergasten, door een der drijvers, verrast gegrepen en levend en onbezeerd overgeleverd geworden aan den talrijken jagerenstoet, die onmiddellijk standrhgt over hem heeft gehouden. Het is welligt een voorval, waarvan tot dus verre geen voorbeeld bestaat, dat een zoo schoonevan zoo fijne zintuigen voorziene vogelzich b'lindeüng door zijne gulzigheid heeft laten vervoeren, van zijne eigene veiligheid tot zoo verre te vergeten. Niet minder zonderling en stout is het levend git pen van eenen zoo sterken van drieërlei wapenen voorzienen vijand; eene soortgelijke poging zou misschien nimmer weder gelukken. 'GROOT-B RIT ANNIE. Londen den 6 December. Ibrahim-Effendinieuw benoemde Fransche Gezant bij het Engelsche hof, is alhier aangekomen. In het Lager-Huis is een voorstel van den heer Groteom de belijders van de Joodsche Godsdienst tot alle municipale waardigheden verkiesbaar te maken, door ben van het formulier van den eed, even als de Kwakers en Hernhutters te ontheffen, niet 172 tegen 156 stemmen verworpen.' Zoo als men weet is de wet op de Municipale Corporatien in het vorige Parlement door het Hooger-IIiiis verworpen geworden; thans heeft de Mi nister Russell een vernieuwd ontwerp van wet daaromtrent ter tafel gebragc en verklaard, dat hij van de tegenwoordige vergadering verwachtte, dat de zelve het ontwerp, zoo als de vorige gedaan had, zou aannemen. De hervormings-gezinden hebben, onder voorzitting van Colonel Evait; eene vergadering te Westminster gehouden en in dezelve bepaald, dat het verkiezingsregt nog meer algemeen moest gemaakt worden, In het laatst van November heeft de heer Htiofe, Architect van de Tunnel-waterwerken onder den Theems te Chiswick, de eerste proeve met dezelve genomen, door ten dien einde, het eerst, gevolgd door zijne drie zonen, in de opening re gaan. De Tunnel is liit 68 pijpen daargesteld, waarvan ieder 9 voet lang, en 3 voet diameter is. Deze brengen nu water in overvloed naar de Middlesex-zijde van Surrey, alwaar vergaderbakken voor de zuivering van hetzelve zijn aangelegd, ieder van 30 acres groot. Niet alleen korat den heer Hoofe de eer toe, van dit werk te hebben begon, nen en gelukkig voleindigd, maar ook is hij de eerste man, die ooit onder de Theems is doorgegaan; men zegt, dat hij daartoe op handen en voeten moest kruipen, en dezen togt in 23 minuten heeft afgelegd. Te Liverpool noodigde onlangs een zekere Samuel Pachett het publiek ter bijwoning van een schouwspel, dat door hem zou gegeven worden. Hij zou namelijk van eene hoogte van 193 voet in het Victoria Dock sprin. gen. Bij den eersten sprong zon hij zich onder water verkleeden bü de tweede duikeling een pistool lossen. Velen beschouwden deze aankondi ging als een pasquil. Doch ondanks deze veronderstelling en het gure we der, was de bepaalde plaats, op het bestemde uur, door meer dan 12,000 personen bezet. Ook op de dekken en ra's der schepen bevond zich een aantal toeschouwers; zoo zelfs, dat men somtijds inderdaad vreesde, dat sommigen daarvan, door topzwaarte zouden kantelen. Vijf minuten na den middag verschijnt Pachett, klimt in het want van de Dalhouse Castle, ter hoogte van meer dan 150 voet, waagt den sprong, vermijdt gelukkig het scheepsboord, duikt onder water, gekleed als een man, en komt na weinige minuten in vrouwen gewaad boven. Na tien minuten verscheen hij op nieuw, om den tweeden sprong te wagen. Bij dezen moest hij eene pistool lossen en duikelen. Een lievige rukwind en regenvlaag schenen hem te dwarsboomen. Hij sprong, daalde snel, doch slingerend. Ai de aanschou- wers beefden; geen geluid werd geboord. Een oogenblik slechts en hij herneemt de perpendiculaire rigting, vuurt zijne pistool af, duikelt, en komt op de oppervlakte van het water neder. Hij was zoo weinig afgemat, dat hij zelfs de boot, welke hem opwachtte, naar den wal roeide. Pachett is te Londen geboren. Nimmer heeft, naar wij gelooveneiders zulk eene vertooning plaats gehad. F R A N K R IJ K. Parijs den 8 December. De Minisrer van Oorlog heeft aan verscheiden agenten van het Spaansche Gouvernement verboden om manschappen voor het vreemden-legioen te werven. Eenigen die zich daaraan niet hebben ge- stoord zijn gevangen genomen. Een beambte van den telegraaphdie bijzondere tijdingen met denzel. ven had bekend gemaakt, is door de Policie opgeligt. De Minister van Oorlog heeft ter kennis der Akademien van weten, schappen en letterkunde gebragt dat hijin overeenstemming met de Mi nisters van Openbaar Onderwijs en Koophandel, besloten heeft eene Com. missie van kundige mannen naar Afrika te zenden., ten einde in alle toe- gankelijke gedeelten des lands te onderzoeken al wat voor de geschiedenis en aardrijkskunde des lands, de nijverheid, de wetenschappen en kunsten van gewigt is. De Minister vraagt het advies der genoemde Akademien nopens de wijze waarop, volgens haar gevoelen, die Commissie behoorde te zijn zameneesteld. Het berigt, dat Z. K. H. de Hertog van Nemours den isren December reeds te Toulon was aangekomen, is te voorbarig geweest. Ilij was er den 3den nog niet gearriveerd. Men begon over dit lang uitblijven op de Tuilè- rien reeds ernstig ongerust te worden, omdat men stellig weet, dat hij Gi braltar den 23 November verlaren heeft. MENGELINGEN, BLIK op RUSLAND, DESZELFS MILITAIRE KOLONIËN EN LETTERKUNDE. 'Vervolg Men kan ligtelijk begrijpen, dat bij eene natie, alwaar de afstand, welke de kleinen van de grooten afscheidt, onmetelijk, diep, bijna onoverkomelijk is; alwaar alles wat niet onder de heeren of onder de slaven behoort, voor niets gerekend wordt, even als het stof in eene weegschaal, de letter kunde moet worden beschouwd als uitsluitend de eenige bevoorregte klasse vertegenwoordigende. Wel is waar heeft men op verschillende tijden, on der deze millioenen lijfeigenen, een buitengewoon genie zien verschijnen, die er in geslaagd is, de banden te slaken, welke zijnen geest en zijn lig- chaam, in eene schandelijke onderwerping hielden; maar zulke wonderen zijn zeer zeldzaam: want hoe moeijeliik is het niet, het schandmerk der dienstbaarheid, hetwelk op het voorhoofd des slaafs drukt, uit te wisschen. De verbeteringen, van welken aard ook, kunnen niet dan trapsgewijze en zeer langzaam bij de Russen gaan. Zij bezitten, wel is waar, zekere hoe. danigheden in eene hooge mate, zoo als onder anderen den géést van na. volging; wij hebben echter opgemerkt, dat het hun zeer moeijeliik was, hunne begrinpen verder dan eene zekere grens te brengen. Zij bereiken die grens spoedig, maar geene poging hoegenaamd, heeft hun dezelve tot nu toe kunnen doen overschrijden. Bü eene zoo weinig gevorderde natie als de Russische, ziin de geschied schrijvers en dichters de eenige klassen van schrijvers, welke belang kun- ren inboezemen, en eenige gunstbetooning kunnen verkrijgen. Wij zullen ons meer bepaaldelijk met deze bezig houden, ons vergenoegende de vVef-

Leydse Courant | 1837 | | pagina 3