A". 1S37 VRIJDAG, NEDERLANDEN. Leyden den 19de» October. Men meldt uit 's Gravenhage van den i8den dezer: Naar men verneemt zijn, ten gevolge eener missive van Zijne Exc. den I Minister.van Staat, belast mee de generale directie voor de zaken der Her vormde Kerk, enz., waarbij kennis wordt gegeven van het overlijden van Hare Maj. de Koningin, de Kerkbesturen in ons Rijk van deze treurige ge beurtenis oliicieel 'onderrigt geworden, en tevens uitgenoodigdom, als een blijk van deelneming in dit algemeen treffend verlies, bij den eerst mogelTi- ;;e dienst, in een toepasselijk gebéd, deze treurige omstandigheid aandach tig g'e gedenken. .Naar men verneemt^ zou de aanstaande Dingsdag, den 24sten dezer, I bestemd zijn om met de meest mogelijke plegtigheid het stoffelijk overschot van wijlen Hare Maj. de Koningin naar den Koninglijken grafkelder te Delft jver.ke brengen., De Opper-Kamerlieer van Zijne Maj. heeft heden op last van den Ko- I ning bekend gemaakt, dat de rouw wegens het overlijden van Hare Maj. de Koningin, zal worden aangenomen, te rekenen van den nader aan te kon- I diggffi dag van de bcgMfenis. De.rouw zal gedragen worden gedurende vier en dertig weken, te weten: A. 25 weken de groote of gehede rouwbestaande als Volgt: Voor de heeren: Een zwarte lakensche rok, vest en onderkleeding, met I lakensche knoopen, gedurende de 8 eerste weken met plenreuses van wit I batist, met bfeede zoomen, welke onder aan den opslag van de mouwen van [den rok worden vastgehecht, zwarte of loodklenre handschoenenzwarte I degen en gespen, en zwart floers of krip om den bol van den hoed. De civiele beambten, een eostume hebbende, behouden daarvan den rok, jdoch dragen daaronder een zwart lakensch vesten onderkleeding, zwarte gespen, en zoo zij degens en dragonnei, tot her behoorende, dra- Igen, worden dezelve met een floer; 0f krip omtogen; anders dragen zij [zwarte 'degenseffen hoeden met een floers om den bol. Voor 's pfhiendj of nSgiige; Een zwarte of donker graauwe lakensche frak inet knoopen van dezelfde kleur of stoffe, zwarte vesten, de onderklee ding zwarr of donker graauw, om den hoed een floers of krip. AITe militairen behouden hunnen montering-rok, en dragen, wanneer zij I niet iri volle militaire costume zijn (wanneer zij alleen een zwart krip of I iloers 0111 den linker arm dragen) een zwart vest en onderkleedingzwarte I kousen en gespen, en om het gevest van den degen een zware floers of krip} tij behouden hunne militaire hoofdbeklet'dselem Voor de dames: Kleederen van zwart bombazijn, of andere wollen stof- Ifen, zonder garnituren, geddrende de 8 eerste weken met hangende kappen van krip, ter lengte van die, welke gewoonlijk tot vaders rouw gebruikt worden, zwarte kousen; zwarte kamoeslederen schoenenzwarte gespen, nats-'èn oorversierselenzwarte handschoenen, zwarte waaijers, van floers of krip. Des ochtends of negligé: Geheé! wit (zonder garnituur of lintengeene zijden stoffen zijnde. De mutsen of halsdoeken van kamerdoek zwarte koua [sen, schoenen en handschoenen. B. 6 weken de middelbare of Halve rouw. Voor de heeren: Een zwarte lakensche rok, vest en onderkleeding, met I gewerkte knoopen, loodkleure handschoenen, blaauwe degens en gespen, I effen hoeden, zonder floers of krip. Des ochtends of negligé: Als onder Adoch met gewerkte knoopen en zonder floers of krip om den hoed. De militaire en civiele beambten onder A vermeid, gedragen zich zoo als [aldaar bepaald is, met uitzondering, dat in deze het blaauwe het zwarte 1 vervangt, en de degens en dragonnes niet overtogen worden. Voor de dames: Zwarte zijden stoffen kleederen, schoenen, handschoe I nen en kousen, de oor-en halssieraden blaauwe of paerlenmaar geene inweelen of edele gesteenten, de garnitufeh, van zwart floers-gaze, geene kanten, de waaijers zwart geglaceerd. Des ochtends of negligé: Gelijk als onder A, doch alsnu gegarneerd en geene zwarte kousen of handschoenen, C. 3 weken kleine of ligte rouw. Voor de heeren: Een zwarte rok, vest en onderkleeding, gekleurde gespen en degen. Alle militaire en civiele beambtenonder A vermelddragen alleen een zwart krip of floers om den linker arm. Voor 's ochtends of negligé zijn zij naar welgevallen. Voor de dames: Zwarte zijden of fluweelen kleederen met witte of ge kleurde linten, waaijers, halsdoeken en kragen, ook gouden, zilveren of witte stoffen met zwaite linten, witte kousen en gekleurde schoenen, juwee. Ier en edele gesteenten en kanten en witte handschoenen. Voor 's ochtends of negligé zijn zij naar welgevallen. Bij besluit van Zijne Maj. is eervol ontslagen F. Stokhuyzenofficier I van gezondheid der 2de klasse van het leger in Oost-Indie, en benoemd in I die zelfde betrekking bij de garnizoens- en hospitaaldienst te Maastricht. jr. K. H. de jonge Prins bevindt zich heden veel beter. De Eerste Kamer der Staten-Generaal heefc gisteren hare eerste zicting gehouden en zich geconstitueerd. In de zitting van de Tweede Kamer van Woensdag, 18 dezer, is voorgelezen een ingekomen Koninglijk besluit van eergisterenwaarbij de Baron van Sytzama benoemd wordt tot President der Tweede Kamer voor de thans geopende zitting. De heer Luzac zegt aan de gevoelen van zijn hart te voldoen door, voor. dat hij de plaats verlaat, welke hij gedurende de afgeloopene zitting, ten gevolge van de door de Kamer te zijnen opzigte betoonde welwillendheid heeft bekleed, zijnen hartelijkeh en opregten dank te betuigen voor de on. 1 dersteuning en medewerking, welke hij in de vervulling der eervolle betrek- king van President der Kamer, van alle de leden heeft mogen ondervinden, en die hem in staat gesteld hebben zijne zwakken pogingen, voor bet alge- meene welzijn te bezigen. Met genoegen zal hij uit dien hoofde steeds op den afgelegden werkkring terug zien. De heer van Sytzamabezzi daarop den Voorzicterscöel en doet de volgen. de aanspraak Edel Mogende Heeren! „Door 's koninas vcrccrcnde keus tot Voorzitter dezer Kamer benoemd, uit de vo'ir- 'ragt door U Wej-Ed. Mogenden aan Zijne Majesteit daartoe* gedaan, en waarop U Wcl- 20 OCTOBER. Ed. Mosendon welwillendheid mij wel had gelieven te plaatsengevoel ik mij bfj bet] aanvaarden van deze waardigheid gedrongou, tot de uitboezeming van mijn levendig .jee 1 voel van dankbaarheid voor zoodanig uitstekend bewijs van achting-en vertrouwen maar tevens tot de verzekering, van het diep besef .der plinten mij daardoor opgelegd. Om, de grondwet in de hapd U. Wel Ed. Mogepden werkzaamheden en beraadslagingen mei orde, onpartijdigheid en waardigheid te leiden, daardoor, vobr zoovee) deze Kamer betreft, I aan het gemeen overleg van Neirlands volksvertegenwoordigers met Neêrlaiids .eerbied I waardigen Koning, die volheid van uitdrukking trachten te geven, waardoor hetzelve j maar eenigzins vatbaar is, hierdoor mede te, werken tot het doel van dit grondwettig voorschrift, de bevordering namelijk, van den -roem des Vaderlands en de welvaart van deszeifs ingez-tenendit alles zal mijn ernstig streven zijn.. 7.al ik hierin echter geluk kig slagen, dan heb ik, U lèdcl Mog. welwillendheidondersteuning en medewerking al- 1 leriiijzonderst noodig, en het is deze, welke ik met bescheidenheid, maar dringend, in- j rr.-.p»Kn is het infl niet gegeven het voetspoor te kun'drukken van mijn zoo boog I gcachtèn voorganger, aan alle mogelijke krachts-inspaiming en. ijver, om den mij opge dragen chrvollen lastdezer vergadering waardig, te volbrengen, zal het mij liict ont breken." I De heer Schiinmelpenninck en andere leden verzoeken, dat de beide aan. I spraken mogen worden gedrukt. Daartoe wordt besloten. Ten gevolge van de sluiting der zitting, in Mei jl, zijn de Notulen van het verhandelde in de zittingen van Zaturdag 6 en Donderdag ij Mei, niet gearresteerd kunnen vkorden. Dezelve worden thans gelezen en goedgekeurd. De heer H'óynck van Papendrecht geeft geschriftelijk kennis, dat liy door ongesteldheid verhinderd wordt voor als nog aan de werkzaamneden der Kamer deel te nemen. Aan de Kamer wordt mededeeling gedaan van zes Koningiijke besluiten, sinds de sluiting dier vorige zitting genomen, en bekende veranderingen in onderscheidene ministerieele portefeuilles bevattende. Dezelve worden voor kennisgeving aangenomen. Eveneens worden voor notificatie aangenomen twee Koningiijke boodschappen, waarbij, ter voldoening aan art. 58 der grondwet, aan de vergadering mededeeling gedaan wordt: i°. van het op 3 Jnnij jl. tusschen de Nederlandsche Regering en die van Pruissen geslo ten verdrag van scheepvaart; en 20. van de geslotene overeenkomst tusschen de Regering der Nederlanden en de Hertogdommen van Saksen-Meiningen Hildburgliausen en van Saksen-Coliurg Gotha, tot wederkeerige afschaffing van het aftogts-regt (jus detractus) en der belasting op de landverhuizing. Laatstgemelde stukken zullen worden gedrukt en rondgedeeld. Aaii dé Kamer wordt hulde gedaan: i°. door Z. Ex. den Minister van Bin nenlandsChe Zaken, van de officiële uitgave van de wét, houdendealgc'meene bemalingen der wetgeving van het Koningrijk; 20. van het algemeen verslag nopens bet Instituut voor Doofstommen te Groningen30. door den heer' Aug. Clavareauvan eene vertaling van hét gedicht van Tollens, de overwin tering van de Hollanders op Nova Zembla en 4°. door den heer Douchet van een paar tooneelstukjes. De twee laatstgemelde geschriften worden aan de Kamer aangeboden door deri heer van Alphen, die dè keurige uitvoering van het welk van den heer Clavabeau prijst. Wat aangaat de t-ooneelstukjes van den heer Douchet, zégt dat geëerde lid, dat de schrijver getracht heeft daarmede eene proeVë te nemen tot vervanging der Fransche vaudevilles. In hóe verre nti de heer Douchet in die proeve geslaagd zij, onderzocht de heer ran Alphen niet. Hij voldoet alleen aan het te kennen gegeven verlan gefl, om dat geschrift aan dB'vergadering aan te bieden. Alle deze boek werken zullen in bare boekerij geplaatst worden. Tot bet opstellen van een ontwerp van adres, in antwoord der troonrede, I wordt door den Voorzitter eene Commissie benoemd, zamengesteld uit de heeren LuzacLUybenSihimmelpenninckOp den Hoof en van SwinderenA Dezé Commissie zal zich onverwijld van de aan baar opgedragené taak kwijten Bij eene missive van Z. Exc. den Secretaris van Staatwordt aan de Ka mer kennis gegeven, dat Z. Exc. de Minister van Financien door den Koning is gelast geworden, om op morgen, ten een ure, aan de vergadering eenige ontwerpen van financiële wetten voor te dragen. Mitsdien wordt er eem Commissie benoemd, bestaande uit de heeren ban Rhppardvan den Mortel, van Reenen en Tngehoust0111 den Minister te ontvangen en 11 ft te leiden. Tot de trekking en indeéling der afdeeling van de Kamer voor de maand October, overgegaan zijnde, worden tot derzelver Voorzitters en onder- Voorzitters benoemd de heeren: iste afd., van SwinierenPresident er Op den Hoofvice-President2de afd., IVarin en Cats3de afd., 1 an Dam I van Pselt en Schimmelprnninck4de afd., var. Rappard en Luyben5de afd., Donker-Curtius en Luzac. Niets meer aan de orde,van den dag zijnde, zoö wordt de vergadering tot morgen ten half een ure gescheiden. Nog meldt men uit 's G'ravenhagé van. heden den 19 October: In de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van beden, zijn door Ziine Exc. den Minister éan Financien, namens Zijne Maj., aan de- zelve aangeboden vier ontwerpen van wet, ais: i°. eene tot vaststelling der begrooting van staatsbe.hoeften over 1838. Dezelve wordt voorgedragen op eene som van ƒ44,687,045.30, en bovendien 500,000 voor onvoorziene behoeften; 20. eene tot vaststelling der middelen tot dekking van de uitga, ven. begrepen in de begrooting over 1838, (onder welke begrepen is eene j tiitkeering van f 1,200,000 uit de geldmiddelen dcr.Overzeesche Bezittingen')1 3°. eene omtrent den inkoop en de aflossing van schuld over 1838; en 4° eene tot gelijkstelling van den accijns op de grove maarkolen en kolengruis. Bii laatstgemeld ontwerp wordt voorgesteld, dat de aceiins op. grove maat- kolen, en kolengruis bedragen zal dertig centen van elke inudde; meerdere of mindere hoeveelheden naar evenredigheid. In de aanspraak van den Minister komt hét volgende voor: Op de begrooting zijn de kosten der regterlijke magt voor de twéedê zes maanden, op den voet der nieuwe zamenstelling geraamd. Voor zee-havens en zee-werken wordt 79,310 meer aangevraagd. Het totaal der uitgaven beloopt fy0,032,30 meer dan die óver 1837 zijn toegestaan. De in dt troonrede aangekondigde vermindering van lasten, bestaat in het brengén Van de 24 opcenten op het zout. de zeep, de bieren en azijnenden turf en de steenkolen, op slechts vijf. Van deze vermindering op de meest noodzakelijke Behoeften, zullen alzoo voornamelijk de minder vermogende standen bet genot hebben. Eene gebeele herziening van het tarief der regten op den in-, 11 ft- en doorvoer, is voor alsnog niet raadzaam toegeschenen. Met de herziening van het muntstelsel h'ondt de Regering zich. ernstig bezig. Alle ae/.e ontwerpen, met de daarbij behoorende stukken, zijn aan de af deelingen, ter overweging, toegez.onden. De vergadering is gescheiden to morgen ten 'naif één ure; zullende er alsdan eene zitting met gesloten deuren worden gehouden.

Leydse Courant | 1837 | | pagina 1