A". 1837. L 13 Y 0 S C II E O U E A N T* WOENSDAG, .V* EJ .'jfiES [I OCTOBER. NEDERLANDEN. Leyden den loden October. Bij Zijner Majs. besluit van den 26 September 11., is tot Vrederegter van het kanton Bergum benoemd, Mr. C'. F. Rinia van Nayta. I let genootschap: Ter bevordering der Heelkunde, te Amsterdam, hield op Woensdag den i3den September 11., eene algemeene vergadering in het Athenaeum Illustre dier stad, onder voorzitting van den Hoogleeraar G. Vrolik, die deZe vergadering opende met eëne gepaste aanspraak, waarbij, onder meerderen, hulde gedaan werd aan de wetenschappelijke verdiensten van die leden des genootschaps, welker verlies hetzelve, sedert de laatste flgemeene vergadering, te betreuren had; en waaruit bleek, dat Sedert den 'jare 1835 aan hetzelve ontvallen waren, de zeer geleerde heeren: H. Berck- man, stads Heel- en Vroedmeester te Amsterdam; .7. A. van de IVater, Heel- en Vroedmeester te Utrecht; IJ. IV. Hermse, Heelmeester te Amster dam; .7. Bal, stads Heelmeester te Thiel, en H. Benraad, Heelmeester te Amsterdam. He Secretaris deed vervolgens verslag van hetgeen de beide laatste ge nootschapsjaren belangrijks hadden opgeleverd, en berigtte: dat, terwijl op de vraag: over de geneeswijze der verschillende aan de gewrichten voorkomende gebreken, gestaafd door eigene waarnemingen en die van anderen, geene nieu. we verhandelingen waren ingekomen, de schrijver van het reeds vroeger, onder het motto: in magnis voluisse sat est, ingezonden antwoord van de, bij het Programma des jaars 1835 gedane uitnoodiging gebruik gemaakt, en voor den bepaalden termijn eene op nieuw bewerkte verhandeliug aan het genootschap had ingezonden. De adviesen der over dit stuk geraadpleegde leden hierop voorgelezen, en daaruit gebleken zijnde, dat hetzelve door allen eenparig 'der bekrooning werd waardig geeordeeld, is, op het prae-advies der directie, de dubbele gouden medaille aan hetzelve toegewezen, en, bij opening van het verze. geld biljet, gebleken daarvan schrijvers te zijn: A. L. Land, Med. Chïr. et Artis Obst. Doctor te Leeuwarden, en P. A. van Son, stads Chirurgijn en Vroedmeester te Delft. Op een ingekomen antwoord over de beenzweer (caries) is geen eere- pr ijs toegekend. Nieuwe prijsstoffen zijn voorgesteld en tot nieuwe leden verkozen, de heeren: L. P. .7. Snabilie, Med. Doet. en Chirurgijn-Majoor bij de afdeeling grenadiers enz. te Breda; .7. IV. Callenfelsstads Med. et Chirurgijn Doet. te Vlissingen; IV. CerschüirMed. Doet. Chirurgijn en Vroedm. enz. te Groningen; G. A. F. Quarin IViHemierMed. Doet. en Chirurgijn-Majoor te Utrecht; IJ. Krieger SchumerHeel- en Vroedm. te Amsterdam; F. IJ. Op den Ende, Heel- en Vroedm. te Amsterdam; A. van der BoonCz., Med. Chir. et Artis Obst. ;Doct. te Zaandam, en E. C. NinaberMed. Doet., en Chirurgijn Majoor te Bergen op den Zoom. De Belgische Kamers zijn den sden October, zonder aanspiaak van Leopold, geopend geworden. De Senaat heeft den Baron de Stassart tot Voorzitter benoemd. De Kamer der Representanten heeft tot Voorzitter va» Raikem gekozen. WEST-INDIE. In de VJtrechtsche Courant van den 9 Oct., leest men het volgend artikeli j\Vij hebben brieven uit Curasao van 31 Julij. De Couranten van Caracas behelzen eene correspondentie van den Secretaris van Staat van Venezuela 'met dien van Haïti; de eerste gaf te kennen, dat er geruchten, in omloop waren, dat op Haïti eene expeditie werd uitgerust door de uitgewekene "Columbianen tegen Venezuela. Die van Haïti antwoordde hierop, dat, hoewel de Staat bescherming aan deze uitgewekenen verleende, dezelve nimmer zou dulden, dat zulk eene uitrusting plaats haddê. De nieuwe vice-President Soublette heeft verdere maatregelen van toegefelijkheid geno men. Niet alleen ziin nu de processen vernietigd wegens de reclames, Xvelke de Staat had op de bewerkers van de revolutie van 1835, wegens geledene schade, maar ook die der particulieren. Hierdoor is de requesiratie op de eigendommen der Reformisten geheel opgeheven; de Staat zal der halve de geledene verliezen moeten vergoeden. Hij heeft de uitgebanne- nendie om'paspoorten verzocht hebben, dezelve verleend, zelfs aan Ge neraal Marino, die stellig uit alle amnestien uitgesloten wasom dat hij zich ■tot opperhoofd der republiek had opgeworpen. De Colonel Farfan, die 'den jongsten opstand bewerkt had, was niet 15 der zijnen op het grondge bied van Nieuw-Grenada gevlugt; Venezuela hoopte, dat Nieuw-Grenada zelve belang zou hebben, oni die onrustige menschen uit haar grondgebied te verwijderen. De verdiensten van Paez, door zijne laatste overwinning 'op Farfanenz., worden zoo hooggeschat, dat vele wenschten, dat het presidium ad vitam werd daargesteld, en dat Paez dan óp nieuw verkozen ■wierd. T U R K Y E. Konstantinofet, den 12 September. Wel onderrigte lieden spreken sedert «enigen tijd van eene vrij hooggaande spanning tusschen den Sultan en Vorst MUosch van Servie, waarvoor zij de volgende redenen opgegeven. Men zal zich herinneren, dat de Vorst met den Pacha van Belgrad, Jussuf-Vachain twist geraakte, omdat deze eene buiten de stad Belgrad gelegene Turksche Moskee weder wilde opbouwen, de daarbij staande huizen aan Turken ter bewoning afstaan en daar ter plaatse eene kazerne bouwen. Het schijnt dat .lussuf-Pacha ten deze op hooger bevel handelde, en daar Vorst Milosch zich daartegen, op grond der bestaande verdragen, met goed gevolg verzettede, is het natuurlijk dat daaruit eene spanning niet alleen met den Pacha maar ook met de Porte moest ontstaan. Voorts moet daartoe nog onlangs hebben bijgedragen de weigering van den Vorst om Turksche recruten, die de Porte naar belgrad zondom aldaar geoefend te wordenover Servisch grondge bied te laten trekken; Deze weigering wordt den Vorst te meer kwaliilc genomen, omdat hij, bij zijn jongste bezoek te Konstantinopelgetroffen over het goede onthaal, dat hem daar te beurt viel, zijne toestemming tot -dien doortogt gegeven en zelfs aangeboden hadom de recruten op zijne eigene kosten gedurende den marsch te verplegen. Aan den anderen kant meent ook Milosch reden te hebben om zich te be klagen; onder anderen is hij zeer ontevreden daarover, dat men aan zijnen Gezant te Konstantinopel belet heeft de Servische nationale kleuren voor ziin bbtel te plaatsen. Onder zulke omstandigheden is liet niet vreemddat uien jegens Servie eenig wantrouwen koestert, en aan voorvallen gewigt hecht', waarop men anders geen acht zoti geslagen hebben. Zoo heeft men hier zeer ongaarne 'gezien, dat Vorst Milosch in dit najaar een kamp van 5 of 6000 man tfocpen bijeentrektdat hij in Weenen 12 nieuwe kanonnen laat gieten én dat hij aan de Turksche grenzen een cordon tegen de pest heeft daargesteld. Het op die wijze ontstane misverstand worde nog verhoogd door een geschil over het toekomstig beheer van Servie, vermits de nieuwe gewijzigde constitutie door de twee beschermende Mogendheden reeds goed. gekeurd is, maar Vorst Milosch weigert te voldoen aan den wchsch der Porte, om tiezelve onverwijld in werking te brengen. RUSLAND, Uit Warschau schrijft men van het laatst van September: Sedert kort is het nieuwe wetboek voor bet Koningrijk Polen ih Warschau aangekomen; men verwacht, dat het spoedig zal worden bekend gemaakt. De Russische Minister van Justitie, Vorst von Speranskilaat met ijver de provinciaal-wetten voor de afzonderlijke deelen van het Russisch Rijk uit werken, die voor Polen heeft de Staatsraad von Raboruwski bewerkt. liet is in het Poolsfch en Russisch en begint met het gelieele onderscheid der standen. Het vroegere wetboek van 1825, het regt van personen bevat tende, :werd daardoor afgeschaft. Het was eene zeer goede wet, en is in Duitschiarrd door de zéér getrouwe overzetting van den Poolsclien Staats raad Pdliz bekend geworden welke sedert kort met den Pruissischen Justi. tie-Raad Neigelaur de grenzen tusschen Polen en Silesie geregeld heeft. De Alexander-vesting is geheel voltooid, aan het bruggenhoofd in Praag wordt ijverig gearbeid, en in Modlin werken dagelijks 15,000 menschen voor welker uirgebreide verzorging de kundige Commandant, Generaal von ■Rönnezorgt, zonder welken de ondernemers, zoo als vroegere ondervin. ding geleerd heeft, die arbeiders meermalen gebrek laten leiden. Ook in Zamosc en -aan den mond van den Wieprez in de Weischsel worden onge. boorde vestingwerken aangelegdzoodat thans veel Russisch geld in Polen in omloop: keput. Dé nieuwe' Aartsbisschoppelijke Grieksche kerk in Warschau steekt door eene zeer smaakvolle inrigting en heerlijk gezang uit. De gemeente neemc jaarlijks toe, daar de kinderen van alle Russen, welke PoolsChe vrouweö huwen, hetgeen zeer dikwijls gebeurt, in de Grieksche godsdienst moeten Opgevoed1 worden. De Commissie, welke aangesteld was, om de wet ter emancipatie der boeren te ontwerpen, heeft haren arbeid geëindigd, en de uitslag is, dat hunne toestand blijven zal, zoo als dezelve is. Daardoor is de adel zeer gerustgesteld geworden. Uit het gehouden kamp te Wosne'sensk, worden nog de volgende bij zonderheden medegedeeld: De 'aldaar vereënigde ruiterij bestond uit bet iste, 2de en 3de reserve- nïuerfj-cprps en een uit onderscheidene afdeelingen zamengsteid cavallerie- 'Corps. Dit laatste 'corps telde 12, en elk der eerstgenoemde corpsen 8 regi menten. I11 het geheel waren dus 36 regimenten ruiterij bij een, welke te zamen 350 eskadrons met 43,400 paarden telden. Onder de regimenten waren er slechts 5die voor twee jaren ook. te Kalisch waren. Het mili taire schouwspel van Wosnesensk verschilde dus geheel van dat van Kalisch. Aan de ruiterij sloot zich de rijdende artillerie aan bestaande uit 3 voltal lige en 'ééne tezaamgestelde divisie; deze laatste maakte 6, en elke der eerstgenoemde 4 batterijen uit. De gezamenlijke 18 batterijen telden 144 stukken geschut, Bovendien waren er nog eenige kleinere afdeelingen der 'gardé-ruiterij. Nog nooit is een corps ruiterij van zoodanige sterkte, op één punt bijeen geweest. Al de troepen waren in een voortreffelijken toestand. PORTUGAL. Lissabon den 29 Sëptember. De Generaal Sa da Bondei ra hield zich te Ciiaves bezig, 0111 de soldaten dér krijgsmagt van de .Chartisten weder bij het leger in te lijven. Te gelijk met Terceira en Saldanha hebben onderschei den officieren zich naar Engeland ingescheept. Dadelijk na de nederlaag der Chartistenis de blokkade van de noorde lijke kusten van Portugal opgeheven geworden, hetgeen bij eene kennisge ving van den Minister Castro Ferreira den 2nsten September geschied is. De Generaal das Antas heeft zich met eene afdeeling naar Oporto bege ven; er ih geene spraak van, dat hij naar Spanje zal terug keereïi. In eene dagorde, weike hij heeft uitgegeven, smaalt hij vooral op de Engelschen. Men vreesde te Lissabon, dat de Democratische partij, door de jongste gebeurtenissen aangevuurd, de onveranderde staatsregeling van 1822 zoude vorderen. Dë Ministers en de. welgezinde leden der Corteè 'deden daarom hun best 0111 de beraadslagingen ter wijziging van die constitutie te bespoedigen. SPANJE. Berigtcn over Parijs van den 7 October Telegraphisciie Depeches. Bayonne, 4 October6* uur des morgens. Volgens hët rapport van Espartero was hij den 24$ten op twee uren afscands van Atienzawaar zich Don Carlos bevond en op wien hij den 25Sten der tig man van deszelfs achterhoede gevangen genomen heeft* De Pretendent zette zijne iHugr langs steile bergpaden voort ën is den Doliro overgetrokken om zich met Zariateguy te vereenigen hij was den 27sten boven Aranda en werd steeds 'va-n nabij door Èspar'tero vervolgd. De Commandanc der mobile Colonne van Arragori, Bonnet, heefc den Ge neraal Moreno vervolgd en het bendehoofd Tena benevens 50 Carlisten gevan* gen genomen en 200 geweren buit gemaakt; de overigen'hebben zich bij Ckbrera gevoegd, die den 27steii* met slechts 2ódo man, te Cantavieja is binnengerukt. Oraa was te Teruel. Guergue bedreigt nog steeds de dorpen aan de grenzen. Eene depêche uic Madrid van 2 Occober meldt de ontbinding van hec Ministerie. In eenen brief uit Madrid schrijft men hét volgende: Er is hier veel voorgevallenwat aan de vaderlanders stof tot nadenken geeft. Zoo is de beruclvtê sergeant Gomez, die bij het soldaten-oproer van la Graja, waardoor de Koningin tot het uitroepen der staatsregeling van 1820 gedwongen werd, eene hoofdrol speelde; de sergeant Gomedie toen mee zijnen makker Garcia zegevierend Madrid binnenrukte en aan wien voor zijne vaderlandslievende pogingen door de Cortes den hoogsten lof is toege zwaaid, den 29 Augustus, en dus omstreeks één jaar 'na die heldendaad? met 27 andere grenadiers naar de Carlisten overgeloopenl

Leydse Courant | 1837 | | pagina 1