PORTUGA L. Lissabon den 19 September. Voor de zoo dikwijls reeds uitgestrooide tijding van de bevalling der Koninginkan men thans het ware berigt mede- deelen, dat H. M. den i/den van eenen zoon bevallen is, en haar Gemaal, tot hiertoe Prins Ferdinandthans den titel van Koning verkregen heeft. De doop van den Prins troon-opvolger zon den eSsten plaats hebben en hem bij denzelven de namen Pedro Fernando gegeven worden en hij den titel van Hertog van Oporto voeren. Eene deputatie uit de Cortes is den Koning gaan geluk wenschen en heeft hem aldus aangesproken: Sire s, De vurig gewenschte en gelukkige geboorte van den Doorlnchtigen Prins, waarmede de Hemel het gelukkig huwelijk van Uwe Majesteit en de dochter van den onsterfelijken Hertog van Braganzaonze geëerbiedigde en aangebedene Koningin, heeft gezegend, is voor de Portugesche natie een tijdstip van hoop en algemeene vreugde. Een Prins, die het stamhuis van Braganza en vail Gotha-Koburg op den troon van Don Alfonso Hcnriques zou doen voortdurenwas het voorwerp der vurigste gebeden van het Portuge sche volk. De Hemel, aan onze smeekingen gehoor gevende, heeft aan Uwe Majesteit een zoon en aan de kroon een opvolger geschonken. Ten gevolge dezer heilspellende gebeurtenis hebben de algemeene staatregelende Cortes de tegenwoordige bezending afgevaardigd, om Uwe Majesteit, in naam van het volk, dat zij vertegenwoordigen, en dat er thans trotsch op is, van Uwe Majesteit onder de lijst zijner Koningen te teilen, geluk te wenschen. Met zulke gevoelens, Sire, verschijnen de algemeene, staatre gelende Cortes op dezen gelukkigen dag voor Uwe Majesteit." Waarop de Koning geantwoord heeft: „De uitdrukking van de gevoelens deralgemeene en staatsregelende Cortes, bij gelegenheid van de gelukkige geboorte van den Prins, opvolger van de kroon, is zeer streelend. Ik verwacht dat deze gebeurtenis krachtig zal medewerken om de eendragt en den bloei van het geheele Portugesche voik te verzekeren, en gij kunt de Cortes betuigen, dat ik onafgebroken al mijne pogingen ter bevordering van die belangrijke bedoelingen zal aanwenden." De berigten van de beide strijdvoerende partijen melden, dat de Char- tisten den I4deu ten sterkte van 3000 man te Braga waren bijeen getrokken. De Marquis de Saldanhadie zich met een afdeeiing van haar had afgeschei den werd aldaar weder verwachtmen wist niet niet zekerheid hóe vele troepen hij met zich voerde. De uit Spanje gekomen Burggraaf das Antas, wien men gemeld had, dat ook de phftij defChaitlsteri had gekozen, trektintegen. deel met zijne onderhebbende manschappen naar Braga tegen hem op; zijne magt wordt op 2,700 man begroot. De Baron de BomfimBevelhebber der constituti'oniiele troepen, had eene poging gedaan om de Duero over te trek. ken, maar was onverrigter zake weder moeten aftrekken. De Burggraaf Sa da Bandeira, die in naam van het Lissabonsche Be stuur over de noordelijke provinciën van Portugal bevel voertheeft den I2den tè Oporto een besluit bekend gemaakt, houdende, dat de havens van Viana do Minho, van Coininha en in het algemeen de geheele kust van Por tugal van den mond der rivier Ave tot dien der rivier Minho in staat van blokkade wordt verklaard. Onder dagteekening van den isden is dit besluit door den Lissabonsciien Minister van Buitenlandsche Zaken ter kennis van de vreemde Gezanten en Consuls gebragt. De maatregel is blijkbaar tegen de Engelschen gerigtdie daardoor in het aanvoeren van onderstand voor de Chartistenwelke in het noorden van Portugal de bovengenoemde en ver. scheidene andere zeehavens inhouden, belemmerd worden. SPANJE. Berigten over Parijs van den 27 September. Omtrent den gang der krijgsverrigtingen in Spanje, bevat het Journal des Débats wederom het volgende overzigt De expeditie van Don Carlos is afgeloopen. Hij keert terug naar het ge bergte, hetwelk aan Arragon en Oud-Castilie paalt. Hij wijkt daarheen langs den kortsten weg, den grooten weg van Madrid naar Saragossa, al de con- stitutionnele Generaals achter zich latende, die ter dekking van de hoofdstad tot onder hare muren waren aangesneld. Het wekt eenige verbazing, dat het leger der Carlistentoen het in des. zelfs berg-kantonnementen zich bevond en door diezelfde Generaals werd gade geslagen, middel hebbe gevonden om hunne waakzaamheid derwijze te ontgaandat het eensklaps de provincie van Madrid heeft kunnen bezetten en Guerillas uitzenden tot op twee mijlen van die stad. Espartero en zijne wapenbroeders pogen nimmer den vijand aan te grijpen, wanneer zij danzel. ven in het gezigt hebben; zij laten hem zijne marschen en expeditien vol brengen en vergenoegen zich met hem na te loopen om den opstand te belet- ten vasten voet te krijgen. De jongste expeditie van het Carlistische leger had niet ten doel in Anda. lusie door te dringen, noch zich in de provincie van Madrid of van Toledo vast te nestelen. De Generaals van Don Carlos wisten zeer goeddat zij gevolgd zouden worden door die der Koninginwelke talrijker en beter ge- organiseerde strijdkrachten aanvoeren. Het oogmerk der Carlisten was derhalve levensmiddelen bijeen te zamelen in eene landstreek, die nog niet door den oorlog was uitgeput, en daarna terstond in het gebergte terug te keeren, want zij achten zich nog niet sterk genoeg, om in Nieuw-Castilie duurzaam stand te houden. Zij zullen echter eene andere uitkomst verkregen hebben dan leeftogt op te halen. Het gros der Carlistische troepen gaat zich vereenigen met Zariateguydie, sedert zijnen terugtogt uit Segovia, afgezonderd in het gebergte van Soria rond. zwierf, en die thans naar het zuiden van den Douro tot aan Valladolid, de hoofdstad van Oud-Castilie, heeft kunnen oprukken. Wie durft zelfs ver zekeren dat de constitutionnele Generaals hunne vorige stellingen op den weg naar Saragossa voorwaarts van Guadalaxarazullen kunnen herwinnen, en dat hun de doortogt van het gebergte tusschen Siguenza en Molina met zal betwist worden? Hetgeen nu gebeurd is bewijst voorts dat de Carlistische armee thans in staat is, om met spoed op Madrid aan te rukken, indien zij zulks begeert. Daaruit ontstaat eene nieuwe verwikkeling, die de Generaals der Koningin noodzaakt, hunne operatien te beperken ten einde in weinig tijds de hoofd stad te kunnen ter hulpe komen. In de provinciën van het Noorden gaan de zaken nog erger. Men heeft laatst gezien, dat de Generaal O'Donnell nabij Tolosa door den Carlistischen Generaal Uranga geslagen en gedwongen was, in wanorde, zich op Hernani en San-Sebastian terug te trekken. Thans zijn de Generaals Carondclet en Ulebarridie de beide mobiele divisien commanderen, verpligt het land te ruimen om op Rtirgos en Valladolid, Zariateguy achterna te marcherenhuns ondanks de Baskische provinciën ten prooi der Carlisten latende. Te midden dier bedenkelijke moeijelijkbedenschijnen de leden der Cortes geheel het staatsbewind alleen daarom aan zien te hebben getrokken, om alle regering onmogelijk te maken, zonder zelfs iets te doen om de verdediging des lands te verzekeren, zich alzoo de waardige mededingers van den Ro- meinscben Senaat wanende, omdat zij aan de wereld het bespottelijk schouw spel gegevèn hebben van eene vergadering van wetgevers, die zich onder ling geweren en patronen uitdeelt, en zich in escouades formeert om te gaan vuren. Telegraphische Depeche. Bordeaux, 25 September. Luidens de berigten uit Madrid van den aosten had de vijand, uit Guada. laxara aftrekkenden, de rigting genomen op Mondejar en Espartero op A-lca- ma. Hij bereikte den ipden Don Cnrfhs achterhoede te Aihuclo, dreef haat volkomen op de vlugt, bragt haar een aanzienlijk verlies toe en vervolgde haar tot aan Aranzuegua. De vijand bleef in de rigting van Renera aftrek ken, terwijl de cavalerie der Koningin hem vervolgde. In den avond van den 2osten liep te Madrid het gerucht, dat een nog veel ernstiger geveehc had plaats gehad en wel ten voordeele van de Koningin. Men meerde te Bayonne den 23sten stellig te wetendat 132 gevan genen van het Britsche legioen-, waaronder eenige officieren,-door de Car listen zijn gefusilleerd; tien hunner die 'zich onder een Carlistisch bataljon hadden verscholenwerden ontdekt en ondergingen hetzelfde lot. Lerma met deszelfs garnizoen van 600 man is door Zariateguy bemagtigd. De Luite. naiit-Generaal de Lacy is met eene geheime zending van het Engelsche Gou vernement door Saragossa gekomen; men zegt dat hij te Barcelona het op. perbevel over de Engelsche troepen gaat aanvaarden; indien tnen een gerucht maggelooven, alsdan is, het Engelsche Gouvernement voornemens, zondeV Frankrijk te raadplegen, tot Spanjes bevrediging werkzaam te wezen. Uit Seville wordt geschrevendat de Mooren onverhoeds de hoogten hebben bemagtigddie Ceuta omringenen welligt eene poging tegen die vesting zullen ondernemen. Hoewel Madrid deszelfs gewone gerustheid heefc her. kregen, gaat men niet te min ijverig voort de stad met allerlei fortificatie^ te voorzien. Te Burgos wordt een reserve-leger gevormd onder opzigt vari den brigade-Generaal Narvaez. Alvorens tegen den vijand op te rukken heeft de leger-afdceling van Espartero anderhalf millioen realen, hembden schoe. ncn enz. ontvangen. De Carlisten trekken afin de rigting van Siguenza. Berigten over Parijs van den 28 September. DeFransehe renboden uit Madrid zijn, door het terugtrekken der Carlisten van den omtrek der hoofdstadwederom te Parijs aangekomen. De tijdingen loopen tot den 20Sten, doch brengen geene nadere berigten mede dan reeds door de telegraphische depêches zijn aangebragt. Het verlies door Espar tero aan de achterhoede der Carlisten toegebragtschijnt zeer gering te we zen doch Espartero had toch verhinderd, dat Don Carlos, indien het zijn plan geweest was, zich met Zariateguy heeft kunnen vereenigen. Erwordt ook gesproken van eene nederlaag door Oraa aan de Carlisten toegebragt, doch men hield dit voor een versinsel. De Koningin heeft een besluit voor eene nieuwe buitengewone oorlogs. belasting uitgevaardigdom bet te kort te dekken. De som echter wordt niet opgegeven, omdat de Cortes die nader moesten bepalen. Voor het overige was de geest der ingezetenen te Madrid zeer goed. De Regentes, die zich in de laatste dagen verscheidene malen aan het volk en aan de troepen vertoond heeft, werd ontvangen met eene geestdrift, die van den kant der bevolking eenen krachtdadigen tegenstand belooft, bijaldien de Carlisten zich wederom in de omstreken van Madrid mogten durven vertoo- nen. Het Ministerie ondersteunt met alle kracht dit krijgshaftige vuur. Hec heeft de grootste en loffelijkste pogingen in het werk gesteld om in de eerste behoeften van het leger van Espartero te voorzien, en het is daarin geslaagd, dank zij den onvermoeiden ijver van den heer Pio Pita. De kerk- en klooster-versierselen van Pampeluna zijn onder sterk ge leide naar St. Jean-Pied-de-Port, en Bayonne gebragt, en, zooals men in de Sentinelle des Pyrenies schrijft, voor de som van 1,650,000 fr. verkocht. Berigten over Parijs van den 29 September. Telegraphische Depeche. Bayonne 27 (Madrid 23) September. Het gevecht van den I9den is belangrijker geweest dan men aanvankelijk geloofd had. De Pretendent bewerkstelligt in allerijl zijnen aftogt. Een van zijn leger gedetacheerd corps van 6000 man, is door Oraa in de omstreken van Soudon ontmoet en uiteengedreven Deze Generaal vervolgt die afdeeiing naar het Zuiden. Zijn hoofdkwartier was eergisteren te Huete. Espartero schrijft uit Fuentesdat hij het gros van het leger der opstande. lingendat in wanorde onder de leiding van Srilio aftrektzal blijven vervolgen. Er komen gedurig overloopers aan en de openbare geest der bevolkingen schijnt ten behoeve der constitutionele zaak aangevuurd te zijn. De verkiezingen zijn gisteren te Madrid begonnen en worden te midden der grootste rust voortgezet. ZWITSERLAND. De Bazelsche Zeitung van 21 September, bevat het volgende: Door een schrijven van 7 September berigtte het Hanoversche Ministerie van Buitenlandsche Zakendat uit Zwitserland aan verscheiden inwoners van het Koningrijk Hanover gedrukte, oproerige, naamiooze proclamatien gezon den warendiezoo het scheendadelijk aan de Overheden waren mede gedeeld. Bijna al degenen, die dergelijke stukken ontvangen hadden, be- hooren tot den handelstand, en staan als rustige weldenkende lieden bekend.' De omslagen, waarin die proclamatien zich bevonden, waren alle van den 3den tot den 8sten Augustus gedagteekend, uit Bazel, Lörrach, Luzern en Zurich. Het Hanoversche Ministerie verzocht, dat er alhier een onderzoek gedaan zou worden naar de vervaardigers der proclamatie en de betrekkin gen, die zij met Hanoversche ingezetenen mogten gehad hebben. Dat die onderzoek, hier althans, vruchteloos zou blijven, was te verwachtennaar dien reeds voor eene maand en dns juist in den tijddat de oproepingen af gezonden werden, alhier het gerucht liep, dat het jonge Duitschland, welks vleugelen door de krachtige maatregelen van den Landdag in het vorige jaar zeer gekortwiekt waren, het hoofd weder meende te kunnen opsteijen, en dus waarschijnlijk toen reeds de waakzaamheid der Zwitsersche Policie alle pogingen verijdeld en de bevrijders van Duitschland genoopt zal hebben om voor hunnen togt naar Hanover eene andere verzamelplaats uit te kiezen. DUITSCHLAND. Den i8den dezer is de bijeenkomst der Duitsche Natuur- en Geneeskun digen te Praag met eene algemeene vergadering geopend geworden. Uit Bronswijk meldt men van den 25stendat het hoofd van von Schilt uit Leyden daar heen gezonden, den vorigen dag door zijne voormalige wapenbroeders plegtig was ter aarde besteld. De Koningliike Nederlalidsche Staatsraad Baron JVestreenen van Tiellant is den 2Östen te Frankfort aangekomen. De berigten uit Baden, Wurtemberg en Rijnhessen luiden, met opzigr tot den wijnoogst, thans zeer gunstig. Algemeen belooft men zich een ge was als dat van 1835; de weérsgesteltenis was in de jongste dagen onge meen voordeelig, en zoo hier als in de naburige badplaatsen, wemelt het nog van vreemdelingen. Met den afloop onzer mis, is men algemeerf Zeer te vreden. De Hertog van Nassau is van zijne onpasselijkheid geheet hersteld. Te Wiesbaden is eergisteren aangekomen de Groot-Hertog van Meet/ lenburg Strelitz, om de baden te gebruiken. Te Mnnchen heeft een zonderling incident in de Kamer van Afgevaar digden voor geruimen tijd de verrigtingen van dat achtbare ligchaam gestreind.- Een redenaar bij toeval eenige woorden van droefheid gezegd hebbende over den dood van het ministeriele Raadslid Sturzer. werd de vergadering daardoor zoodanig verteederd, dat een ieder om het zeerst eenige trekken uit het leven van dien heer wilde verhalen, doch door weemoed overstelpt,' daarin slechts ten deele slaagdeeindelijk poogde ook de President iets van zijnen ouden vriend te vertellen, maar spoedig zwom zijn gelaat in tranen;' nil kon niemand zijne droefheid langer smorenvan alle kanten barstte het geschrei los; men hoorde niets dan snikken en zildhten, en lang duurde hec eer de algemeene weemoed waj gestild.

Leydse Courant | 1837 | | pagina 2