A°. 1Ö37. LEYDSCHE COUP». A N T» VRIJDAG, ~amL ^ptrssaaPSjÈ^vIKim. ^Bvn® \0. m GKWOON M TV y C -~~'Ss 29 SEPTEMBER. NEDERLANDEN. Leïden den 28sten September. ■Men meldt uit's Gravenhage van den 27sten dezer: Z. K. H. dé Prins van Oranje is gisteren van het Loo in deze Residentie gearriveerd en heeft met Zijne E.xc. den heer Secretaris van Staat geconfe reerd; Hoogstdezelve zal weldra weder naar het Loo vertrekken. Bij Koninglijk besluit van den 18 September, Staatsblad N°. 59), is het in de buitengewone vergadering der deelhebbers in de Oost-Indische Zee- en Brand-Assurantie-Maatschappij te Amsterdam óp den 26 Julij jl. genomen besluit, tot wijziging van art. 1 der op den 13 Maart 1832, bij openbare acte, voor den Notaris Mr. B. A. van Houtenin tegenwoordig heid van getuigen vastgestelde statuten bekrachtigd en mitsdien goedgekeurd tie aanvulling van hetzelve eerste artikel, in dier voege, dat, onder de ver zekeringen, welke in Oost-Indië voor de Maatschappij mogen gedaan wor den, behalve die naar en van Europa, ook die van en naar Amerika zullen begrepen mogen worden. Zijne Maj. heeft, bij besluit van den 14 September, goedgekeurd het plan eener negotiate, ten behoeve van het Amsterdamsch Entrepót-Dok groot drie millioen guldens, des floodig geoordeeld wordende, bij uitbrei ding, later te vermeerderen met iiog hoogstens vijfmaal honderd duizend guldens, tot den ihterest van vier en een half ten honderd'sjaarswelke interest door Z. M. den Koning speciaal geguarandeerd wordt. Deze som men zullen dienen tot meerdere uitbreiding van het genoemd Entrepót-Dok, tot het daarstellen' van eene verbeterde toenadering voor zeeschepen van groot charter, tot het vermeerderen der pakhuisruimte en tot verbetering der gelegenheid voor rhijnschepen tot lossing en lading in hetzelve,Doken eindelijk ook tot aflossing der bestaande geldleening 5 pCt, groot per resto 1,720,000. De 11a te melden bodems, welke tot het exercitie-smaldeel hebben be hoord, hebben de volgende bestemming gekregen: het geraseerde fregat Algiers, onder bevel van dén Kapitein ter zee Machidsenen de brik Pega sus, onder bevel van dên Luitenant ter zee Boelen, naar de West-Indië, en de korvetten HippOmèncs en Triton, respectivelijk onder de bevelen van de "kapitein-Luitenants ter zee Moll en Edelingnaar de Oost-Indië. Degenomven, welke binnen het maritiem etablissement te Willemsoord, in het midden der daarvoor geschikte vlakken, ter wederzijde van de groote maritime zeedoksluis, zullen worden opgebouwd, zijn bepaaldelijk bestemd om te dienen, het een tot eene kazerne voorliet detachement mariniers, en het ander tot een hospitaalgezamenlijk voor zieke militairen van dat corps en voor zieke schepelingen. Den eesten dezer is alhier de tentoonstelling van schilder-en kunstwer ken van levende meesters geopend. Er bevinden zich op dezelve 94 stukken uit 's Gravenhage, 81 uit Amsterdam, 24 uit Rotterdam12 uit Dordrecht, 11 uit Hilversum, 10 uit Haarlem, 6 uit Arnhem6 uit Nijmegen6 uit Utrecht uit Lcyden 5 uit Deventer, 3 uit Delft, 3 uit Overschie, 2 uit Alkmaar, '1 uit Monster, 1 uit Bingerden, 1 uit Cleef, 1 uit Alphen, 1 uit Doesburg, 1 uit Medemblik. 1 uit Breda, 1 uit Middelburg, terwijl ook Ra din Saleh, van Java, die zich thans alhier ophoudt, het zijne tot opluistering der ten. toonstelling heeft bijgedragen. Van de voornaamste meesters der hedendaag- sche school, treft men verschillende fraaije stukken op de tentoonstelling aan, die, aan den eenen kant, den vervaardigers ter eere verstrekken, en, aan de andere! zijdeeen bewijs opleveren, dat de edeje schilderkunst, nog ten hui- digen dage in ons landop eene niet onaanzienlijke hoogte staat. Heden is te Scheveningen de eerste scenrharing aangebragt met de pink de Jonge Guurtjetoebehoorende aan den reeder H. van Duine. Deze pink iiad viiftien duizend stuks haringen aan boord. Uit Dordrecht meldt men van den 27 September: Heden is alhier, van de werf de Merwede van de Scheepsbouwmeesters C. Gips en Zoonen, met het beste gevolg te water geloopen het door hen voor rekening van de heeren Foute Comp. te Amsterdam gebouwde fre gatschip Elisabeth Anthonia, groot circa 500 lasten. En is onmiddellijk daarna op voornoemde werf de kiel gelegd voor een schip van gelijke grootte. Uit Amsterdam meldt men van den 26 September: Wij hebben tot ons leedwezen twee op gisteren plaats gehad hebbende branden te vermelden. De eerste ontstond gisteren middag omtrent 12 ure, in den schoorsteen, ten huize van den persoon van IVeere, verkooper van vuur en gekookt water, in de Kolksteeg, N°. 17. Vijf spuiten zijn aangevoerd, waarvan twee in werking zijn geweest. Ten half een ure was de'brand gebliisc'ht, zonder dat er eenige schade van belang heeft plaats gehad. De andere van, meerder belang werd gisteren avond omstreeks 10 ure ontdekt in de pakhuizen N°. 78 en 79, op den N. Z. Achterburgwal bij de Huiszitrensteeg, gedeeltelijk in huur gebruikt wordende door den heer F. L. F. Altman Jr., en belegd met droogeriien, olieteiten en verfstoffen; ■deze brand werd spoedig allerhevigst en hield aan tot ver in den morgen, terwijl zelfs heden voormiddag, ten tien ure, de brand nog niet geblnscht was. Niet dan met de grootste moeite en door den ijver van het hrand- Vezen is het gelukt, het dreigend gevaar van her belendende gebouw der Maatschappij': Tot Nut van 't Algemeen, af te wenden. De beide pakhui zen zijn genoegzaam geheel uitgebrand, en al het daarin voorhandenedaar onder een zolder met boeken en papieren, is een prooi der vlammen ge. ■worden. De boeken en verdere bescheiden van den heer Altman zijn be houden gebleven doordien dezelve in eene brandkast bewaard werden. Het gebouw van het Nut van 't Algemeen is aan de zijde van de pakhuizen zwaar beschadigd, het huis van den Notaris Hanenberg heeft minder door de vlam, maar even als genoemd lokaal, zeer veel door het water geleden. Onge lukken van belang hebben er niet plaats gehad, een knecht van den timmer, wan Minne is in het voorzeide lokaal in den donker van een trap gevallen, tioch heeft geen letsel bekomen. Ongeveer dertig spuiten zijn werkzaam geweest. De oorzaak van den brand is onbekend. De heer Altman had Vort voor de ontdekking van den brand het pakhöis verlaten. Men hondt het er voor dat de brand in het bovenste gedeelte is ontstaan. De heef Altman was slechts gedeeltelijk voor brandschade verzekerd. T U R K Y E. Konstantinopel den 6 September. De Sultan heeft den eersten Secreta ris van de Fransche Ambassade, Marqnis tTEyragues, vóór zijn vertrek eene met edelgesteente omzette snuifdoos ten geschenke gegeven. De Sultan laat zichsedert de laatste oorlogschepen hier van stapel geloopen zijn, door het corps Engelscbe muzijkanten, dikwijls lier Engel- sche volkslied voorspelen. Hij heeft het voor zijn geliefdkoosd lied verklaard. Mehemed-Ali bevond zich den 26 Augustus nog op Candia, en woonde de Divans-vergaderingen van den Pacha gedurig bij; al de notabelen werden tot dezelve opgeroepen. Hij verhoogde alle belastingen zeer. De onder- Koi.iing Zou met eene ijzeren stoomboot, de Aegyptenaar genoemd, naar Alexandrie wederkeeren. U,t Servie tiad men berigten ontvangen, welke vermeldden dat de pest zich aldaar meer en meer verspreidde, en reeds tot digt bij de grenzen van Hongarye genaderd was. Hec gezondheids-cordon aan de Oostelijke grenzen was aanmerkelijk versterkt geworden, uit bet kamp van Pest waren nog verscheiden bataljons daarheen gegaan. Ook zijn er berigten van de Persische grenzen van 25 Augustus, wel ken melden dat de pest in dat Rijk en ook in Trapezunt was uitgebarsten; Xe Konstatuinopel rigtte die ziekte nog grooce verwoesciug aan, bij zonder onder de Franken. RUSLAND. Petersburg den 16 September. De militaire manoeuvren, welke deri 4den te Wosnesensk begonnen zijn en 10 dagen moesten duren, zjjn afgeloo- peri. Men heeft natuurlijk van dezelve nog geen nader berigtalleen weet men, zoo als is medegedeeld geworden, dat de Keizer er was aangekomen en eene revue over de troepen gehouden had. Na den afloop van de ma noeuvren zou het Keizerlijk Gezin de reis naar het zuiden, den KriinTiflis en de Transkailkasische gewesten ondernemen. Daarna zou hetzelve op de te-ugreis Moskau aandoen en aldaar eenige maanden vertoeven. Dit zou ge schieden uit hoofde van eene belofte, welke de Keizer aan de inwoners van die plaats gedaan had, die hem om zijn bijzijn reeds langdurig verzocht had. den. De te Petersburg nog aanwezige jonge Grootvorsten en Grootvorstin, nen zouden zich dan insgelijks naar Moskau begeven, De pogingen die te Moskau aangewend worden om den aankweek der zijdewormen en derzelver weefsel te bevorderen, hebben eenen voldoenden uicslag opgeleverd. Van de Poolsche grenzen wordt van den t2 September geschreven: Men vleit zich in Polen met de hoop, dat het tijdstip niet meer ver ver» wijderd is, waarop de wonden, die de laatste omwenteling aan het land ge slagen heeft, geheeld zullen worden, in zoo verre die in het bereik van menschelijke krachten ligt. De Keizer heeft namelijk bij zijn laatste verblijf te Wilna, op verscheiden door bloedverwanten van uitgewekene Polen aan hem ingediende smeekschriften, doen antwoorden, dat hij nog in den loop van dit jaar de Poolsche hoofdstad bezoeken, en zich alsdan overtuigen zou. de, of de geschikte tijd reeds daar was, om door het toestaan der aan hem gerigte verzoekenaan dgn wensch van zijn eigen hart te kunnen voldoen, tntusschen gelooven velen niet, dat er eene amnestie zonder uitzonderingen zal afgekondigd worden; maar men houdt het voor waarschijnlijk, dat dé verbeurdverklaring der goederen van uitgewekenen herroepen, en aan diege nen derzeive, die zich buiten 's lands van alle deelneming aan verdere woe lingen onthouden hebben, de vergunning tot den terugkeer naar hun vader land gegeven zal worden. SPANJE. Berigten over Parijs van den 25 September. Telegraphische Depeche. Bayonne 23 (Madrid 18) September. Ten gevolge van Esparterds binnenrukken in Madrid, zijn de Carlisteii op Mondejar en Guadalaxara cerug getrokken, vervolgd door de Christino- armee, die tusschen Aleixa en laatstgemelde stad staat. Men gelooft, dat de Pretendent zijne rigiing naar Siguenza wil nemen, om de colonne van Zariateguy tot zijn leger aan te trekken. Madrid genier volkomene rust; Oeneraal Oraa wordt er weldra verwacht; De Corces zijn den I3den en I4den vergaderd geweest en hebben be- daardelijk geraadpleegd over een ontwerp van wet, wegens de vrijheid der drukpers. Inciisschen hadden zich de leden, wier getal sterk was vermin derd, in twee kompagnien gevormd; zij hadden wapenen en amimitie heko men en in stede van den vredelievenden President der onstuimige debatten, hadden zii eenen Commandant benoemd om hunne krijgsdrift geregeld te be sturen. Verscheiden leden wilden Zelfs terstond eene verkenning buiten Ma drid ondernemen, maar, zegt het blad, zij hebben geluisterd naar de steni der ondervinding en er in bewilligd om niet uit te trekken. Ook de gewezen Minister Mendizabal is thans grenadier, Uit Madrid worde nog het volgende gemeld: Omcrent de krijgsbewegingen verneemt men door de dagbladen tegenwoor dig niets; een van de Carlisten overgeloopen Pormgeesch heefc ecltter ver haald, dat Don Carlos te Argando is gekomen; het Carlistische leger ver keerde in den waan, dat de poorten der hoofdstad voor hetzelve zonden geopend worden, zoodra zich slechts eenige magt voor dezelve vertoonde; men had den Pretendent verzekerd, dat hij alsdan stellig op eenett algemee- nen opstand ten zijnen behoeve konde rekenen. Ruim 2000 Carlisten ver schenen mitsdien tot zeer nabij Madrid, maar trokken, na eene ligte scher mutseling, gelijk men weet, itt de rigting van Cuenca af, zoodra eenige krijgsmagt uit Madrid tegen hen was uitgezonden. Deze troepen hadden liert kunnen omsingelen en vernietigen, zoo slechts een becer aanvoerder met bec bevel was bekleed geweest, want 1000 nian paardenvolk hadden 2000 voer- knechcen in een oogenbük moeten nedergesabeld hebben. De Koningin moec dan ook zoo vertoornd zijn geweest, dat zij uitriep: „Vermits 250 Generaals in Madrid bliivén rondslenteren, terwijl zij den vijand behoorden te slaan, hëbbe men mij slechts een paard te geven, en ik zal zelve de cavallerie in het vuur weten te brengenf De Ministers Wisten echter door smeken. Hare Maj. van dit besluit te doen afzien, hetwelk zij anders stellig zonde hebben ten uitvoer gébragt, want zij is eene moedige vrouw, die zulks herhaaldelijk heeft doen blijken', en overigens, in vroegere rustige tijden, Zidh dagelijk aan jagtvermaak overgaf. Berigten over Parijs van den 26 September Telegraphische Depeches. Bayonne, 24 September Dezer dagen had de Generaal Carondelet zijn hoofdkwartier nabij ITaro gevestigd, Generaal Ulibari wachtende, om op Burgos te marcheren. Patn1.

Leydse Courant | 1837 | | pagina 1