A°. 1S3T. L E Y D S C II E N*. 115. OÜRAN To MAANDAG, Hg I -MkjQS 21 SEPTEMBER. M O B I E L E| SCHUTTER IJ. Oproeping der Verlofgangers van het iste Bataillon der 3 de Af deeling Mobiele Zuid- Hollandsche Schutterijtot het. bijwonen der Inspectie. Burgemeester en Wethouders-der Stad Leyden, ontvangen hebbende eene missive van den Majoor, kommanderende de 3de AfdeelingMobiele Zuid-Holland,sche Schutterijdaarbij bepalende de dagen voor de Inspectie over de met onbepaald verlof zijnde Onder-Officieren en Manschappen van het iste Bataillon der genoemde Aideeling;.— roepen bij deze op, alle de zich met onbepaald verlof bevindende Onder Officieren en Manschappen van opgemeld Bataillon, als ook de zoodanigen, welke tegen het ontslag van hunlieder plaatsvervangers by hetzelve zyn ingedeeld, 0111 te compareren op het Plein der Ruïne9 op IVoensdag den 4 October aanstaande, des morgens ie 9 urevoor het Korps Hoornblazers en de Manschappen van de iste en 2de Kompagnien, en des Donder dags den 5 Octobermede des morgens te 9 urevoor die van de 3de, 5de en 6de Kom pagnien; ten einde door welgemelden Heer Majoor te worden geïnspecteerd'gekleed in groot tenueen voorzien van alle de Wapenen en Kleeding-stukkenbenevens de Zakboek jes en Verlofpassen, welke zij van het Korps, met verlof gaandehebben medegenomen; terwijl tie genen, die bij de Inspectie ontbreken, of zich gedurende dezelve niet behoor lijk gedragen, ofwel hunne Kleeding en Wapening hebben verwaarloosd, bij het Korps disciplinair zullen worden gestraftin zoo verre cr geene termen zijn, om hen aan den Krijgsraad over te geven. En informeren Burgemeester en Wethouders wijders den belanghebbenden, dat geenen der Verlofgangers van deze Inspectie kunnen terug blijven, dan de zoodanigen, welke Van het Bataillon bij de andere Korpsen zijn gedetacheerd, als ook die, welke van woon plaats zijn veranderd, ingeval hun nieuw domicilie meer dan vijf uren van deze gemeente fs verwijderd, en eindelijk degenen, welke door ziekte buiten staat zijn zich naar de plaats van de Inspectie te begevenin welk laatste gevalgeene bewijzen tot versciioo- iiiïig geldig zullen zijn, dan alleen die zijn afgegeven door den Officier van Gezondheid van de Afdeeling Kurassiers N° 3, Begniens, welke bewijzen vóór den aanvang der Inspectie zullen behooren te worden overgelegd; tot welke afgifte ZijnEd. dagelijks des morgens van 10 tot 12 uren, ten zijnen huize, in het Noordeinde, Wijk I N°. 147, „zal vaceren. Vermanende wijders alle Verlofgangers door eene getrouwe opkomst, stiptelijk aan deze oproeping te voldoenen zich alzoo voor de nadeelige gevolgenwelke uit nalatig heid zouden ontstaan, te vrij waren. Aldus gedaan en gepubliceerd, bij H. II, Burgemeester en Wethouders der Stad 1 Leyden, op den.21 September 1837. J. G. dé M e v. Ter ordonnantie van dezelve, P. A. du Pui. NEDERLANDEN. Leyden den 24Sten September. Zijne Majesteit de Koning is heden namiddag te i ure deze stad wederom gepasseerd, van 's Gravenbage zich naar het Loo begevende. Door de Maatschappij: Tot Nut van 't Algemeen, is onder anderen aan Pieter van den Broek en Hendrik Sirag, beide alhier woonachtig, een eere- blijk toegewezen, wegens het met levensgevaar rédden van in het water gevallen personen. In de vergadering van die Maatschappijwelke in Augustus II. te Am sterdam gehouden is, is door het Bestuur bekend gemaakt, dat slechts op ééne der ingekomene antwoorden, de algemeene goedkeuring was gevallen en dat dus de overige onbekroonti bleven. De vraag was: Een volks-, wis- én werktuigkundig lees- en leerboek, toegepast op de hand- werkenfabrijken en schoone kunstenin den geest van den Cours Normal des Heeren Baron Dupin doch in den smaak van de reeds door de Maatschappij uitgegeven Volks-, Natuur-, Schei- en Meetkunde, en alzoo bevattelijker dan gemeiden Cours voorgesteld, en door meer voorbeelden van allerlei aard opge helderd, en verder zoodanig ingerigt, dat hetzelve tot handboek voor hand. werks en ambachtslieden in ons Vaderland kan dienen, hetwelk in de meeste gevallen door hen kan worden geraadpleegd. Op dezelve was één antwoord ingekomen, geteekend met de spreuk: IVhen theoretical knowledge and practical shill are happiii combined in the same person, the intellectual power of man appears in its full perfection. Gregory, Mechanics. Bij de openirg van het naambriefje bleek de schrijver te zijn, de heer J. IV. L. van Oort, onder-Constructeur der Marine te Rotterdam. Men meldt uit 's Gravenhage van den 23 September: Het heeft Zijne Maj. behaagd, het Departement van Oorlog te magtjgen, om de vereischte bevelen uit te vaardigen, ten einde de miliciens der lig- ting van 1832, in den loop dezer maand en wel op zoodanige wijze, als het meest met het belang der dienst, bij de verschillende wapencorpsen, zal zijn overeen te brengen, in het genot van onbepaald verlof worden ge steld, en dat het paspoort aan de manschappen van de ligting van 1828, gedurende de maand October aanstaande, worde uitgereikt. Ten gevolge dezer Koningiijke beschikking, heeft de Dirécteur-Generaal van Oorlog bepaald, dat ai de in 1836 gegevene voorschriften, betrekkelijk het zenden met onbepaald verlof der miliciens van de gewone en buitenge wone ligtingen van 1831, en het verleenen van paspoort aan de miliciens der ligting van 1828, behoudens, de hieronder vermelde wijzigingen, bij de onderhavige verrigtingenin acht genomen, en toegepast zullen behooren te worden op de mee onbepaald verlof te zenden miliciens der ligting van 1832, en de te pasporteren miliciens der ligting van 1828, mitsgaders op de zoodanige miliciens der buitengewone ligting van 1831, die terzelfder tijd, met de miliciens der ligting van 1828, aan de inschrijving en loting voor de Nationale Militie hebben deel genomen, en die, krachtens 's Ko- pings besluit van 17 November 1835 geregtigd zijn, om in dit ontslag te worden begrepen. De bedoelde wijzigingen zijn: i°. dat de miliciens van de ligting van 1832, vóór of uiterlijk op 25 September, met onbepaald verlof zullen moeten wor den gezonden, en dat wanneer manschappen na voormeld tijdstip, onder de wapenen zijn gehouden, deze, in alle gevalle, voor 1 December aan staande, in het genot van onbepaald verlof zullen moeten worden gesteld; p". dat de manschappen der voorschrevens ligting, die thans in het genot van een bepaald of onbepaald verlof ziin, zullen moeten worden gelast, zich, in den loop dezer maand,.bij de depóts der corpsen, waartoe zij be hooren, te vervoegen, ten einde met hen overeenkomstig de bestaande be palingen 'kunne worden gehandeld zullende zij daarna., dadelijk met onbe paald verlof worden gezonden; 30, dat aan deze. manscjiappen het gewone reisgeld, zoo wel voor de heen- als terugreis, voor zoo verre zij dit voor tie heenreis niet van het plaatselijk Bestuur hebben ontvangen, zal mogen worden uitbetaald, met dien verstande evenweldat dit reisgeld, wat de terugreis betreft, in geen geval, voor verderen afstanddan tot de hoofd plaats der provincie, zal mogen worden berekend4°.dat aan de miliciens dér gémeldde ligting, voor zooverre zij thans niet onder de wapenen zijn, geen geval, na den 25scen dezer, eer.igerhande vergoeding, op het klee- ng- en reparatie-fonds, meer zal mogen worden te goed gedaan; 50.dat in ding- en reparatie- de commanderende officieren der corpsen hen, onder dagteekening van 15 Oc tober eerstkomende, een rapport nopens den alloop der onderhavige verrig tingen zullen inzenden; 6°.dat de geheele ligting van 1828, op den 15 Oc tober aanslaande, uit de sterkte der corpsen zal worden gebragt70. nat de miliciens der buitengewone ligting van 1831, die, krachtens's Konings be sluit van 17 November 1835, N°. 8, regt hebben, om te gelijk met de mi. licienr der ligting van 1828 te worden ontslagen, voor zooverre zij zich met onbepaald verlof bevinden, en nog niet tnogcen hebben afgerekend, op geroepen zullen moeten worden, om zich, op den 20 September, bij de depost der corpsen, waartoe zij behooren, te vervoegen, ten einde hunne afrekeningen tot stand te brengen, en het paspoort te ontvangen; 8°.dat de paspoorten voor zoodanige manschappen der ligting van 1828, die thans reeds met onbepaald verlof zijn, en bereids bij dat corps hebben afgerekend, of die in die positie zullen worden gebragt, nadat die paspoorten behoorlijk zullen zijn ingevuld, door de chefs der corpsen, voorden 15 Oct.aanstaande, aan de Gouverneurs der provinciën, waaruit de manschappen herkomstig zijn, zullen worden gezonden, met verzoek, om zorg te willen dragen, dac die stukken aan de belanghebbende worden ter hand gesteld; en 9°. dat de Zuid-Nederlandsche miliciens der ligting van 1828, die nog in de stam boeken en voor memorie op de Sterkte staten worden gevoerd, van den 15 October aanstaande af, op die boeken en staten geroijeerd zullen worden. Bij een ander Koninglijk rescript heefc Z. M. het Departement van Oorlog gemagtigd, om de inspectiën voor de Mobiele Schutterij, alsnu werkelijk, in den loop van de volgende maandvoortgang te doen hebben, en om dezelve, voor zoo veel de landelijke schutterij betreft, wederom te doen houden in de hoofdplaatsen der kantons, waaruit die landelijke schut ters herkomstig zijn, terwijl daarbij tevens is vastgesteld, dat de landelijke schutters, van de ligting van 1836, die nog niet gekleed zijn, vooreerst nog niet van kledingstukken zullen worden voorzien wordendein ver band hiermede, door het Departement van Oorlog, aan de daarbij betrokken corpsende vereischte instructien uitgevaardigd. Dezer dagen zijn de plaatselijke Besturen uitgenoodigd geworden den belanghebbende schutters van 's Konings besluit van 20 Augustus jl.nopens de inlijving bij de mobiele corpsen, waarvoor zij bestemd zijn, aan de, tot den isten ban der schutterijen, ligting 1837, behoorende manschappen voorioopig te onderrigtenen aan hen, die mogten verlangen zich te doen vervangen, kennis te geven, dat, voor zoo veel Zuid-Holland betreft, daartoe op eiken Vrijdags, 's middags, ten 12 ure, aan het locaal van het Provinciaal Gouvernement, te 's Gravenhage, de gelegenheid bestaat, mits daarvan vooraf, door tusschenkomst der plaatselijke Besturen, aan de ge westelijke Autoriteit kennis worde gegeven. Bij bevelschrift van Z. Exc. den Minister van Justitie, bij voortduring belast met de waarneming der tunctien van eersten President van het Hoog- Geregtshof te 's Gravenhage, is bevolen, dat de Assises in de provincie Hoi;'and Zólder-kwartiervoor het vierde vierendeeljaars van den jare 1837, te 's Gravenhage, zullen geopend worden op Maandag, den 6 November eerstkomende, des morgens ten 10 ure, op den voet, bepaald bij de art. 16, 17 en 18 der publicatie van den 11 December 1813. En zijn benoemd om dezelve te presideren: de heer Mr. Hendrik van der Burgh, President in bovengemeld Hoog-Geregtshoten tot verdere Regters, de heeren en Mrs.: Abraham Christiaan de Hertoghe Huber, Jonklir. dan de la Bassecour Caan., Cornells Reinhart Vaillant en Guilielmus Theodoor Baumhaueralle Raden in hetzelve hof. De Legatieraad, .7. U. van Eek, tot nog toe Zaakgelastigde van Zijne Maj. den Koning der Nederlanden bij het Hof van Stuttgard, heeft den I5den dezer eene audiëntie bij den Koning van VVnrtemberg gehad, 0111 aan Zijne Maj. te overhandigen eenen brief, die hem voortaan in hoedanigheid van Minister-Resident der Nederlanden te Stuttgard accrediteert. Bij de algemeene order voor het leger, is ook ter kennisse van hetzelve gebragt, dat hec hoog militair Geregtshof, bij sententie van den 5 Julij jl., ter eerste instantie gewezen: i°. den Luitenant M. Rijnen, van het eerste bataljon veld-ariillerieals schuldig aan de misdaad van ontrouw en falsite.it in eene millitaire Commissie en bewind van penningen, gepaard met eenige verzachtende omstandigheden, heeft vervallen verklaard van de militaire charge, door hem in 's Konings dienst wordende bekleed; en 20. den Lui- tenant-Colonel A. F. Trip, hetzelfde bataljon kommanderende, als schuldig aan overtreding van het reglement van krijgstucht, door het ligtvaardig tee. kenen van stukken, en het (door te groote toegevendheid en onachtzaam heid) niet tegengaan van de onbehoorlijke gedragingen zijner onderhoorigen heeft veroordeeld tot een arrest zonder acces bij den concierge van den hove, voor den tijd van 14 dagen, doch dat Zijne Maj., hoezeer in de voor- schreven sententie berustende, nogtans, bij besluit van den ióden dierzelfcje maand Junij jl., N°. 4, heeft goedgevonden de hiervoren gemelde straffen te veranderen, voor den eerstgenoemde, in een provoost-arrest voor den tijd van 3 maanden, en voor den laatstgenoemde in een kamer-arrest mee acces, gedurende dén tijd van veertien dagen, en eindelijk dat de Koning, bij besluit van den 24 Junij II., N°. 1, heeft goedgevonden den gewezen Kapitein F. de Fonteneau te ontheffen van de eerloos- en onbekwaamver. klaring tot eene burgerlijke of militaire charge, welke, krachtens vonnis van den krijgsraad, in het provinciaal commandement van Vriesland, van 15 Februarij 1834, wegens ontrouw in zijne administratie, op hem drukt. Bij de laatste koffij-veiling door de Handel-Maatschappij te Amster. dam, zijn 170,000 balen voor Belgische rekening gekocht. De. drukte is in de hgven van Antwerpen sedert eenige dagen groot. Men heeft er zelfs gebrek aan werkvolk. O O S T - I N D I E. Batavia der 31 Mei. Wij verwachten Z. i< H, die thans naar de Mo.. lnksche eilanden en Macassar is, in Julij of Augustus terug op Java; alsdan komt Z. H. over land van Soerabaije naar Batavia en bezoekt tevens onder weg de Hoven van Djocjocarta en Souracarta. Te Batavia komende, zaL Z. 11., zegt men, de Residentien Bantam en Krawang bezoeken. Volgens de Engelsche papieren worde Z. H. in het laatst van September te Cal. cutta verwacht.

Leydse Courant | 1837 | | pagina 1