ITALIË. Rome den 2 September. Gisteren heeft de Paus, na van eene onpasse. Inkheid hersteld te zijn, eenen togt door de stad gedaan, waar Z. II. met de meeste blijken van gehechtheid werd ontvangen. Men meende op zijn 1 gelaat eenen uitdruk van bezorgdheid te ontwaren, waarschijnlijk veroor zaakt door het smartgevoel dat hij zijne onderdanen zoo vreesselijk ten prooi ziet aan de cholera. De Gouverneur heeft bevolen, dat geene werkbazen 'hun volk mogen ontslaan dan 11a hun drie dagen vooruit daarvan kennis te hebben gegeven; tot dat het Werkvolk nieuwen arbeid heeft gevonden wordt jiec op kosten van den Staat onderhouden. Den 5 September. Sedert eenige dagen bemerkte men, dat alhier on derscheiden verdachte personen door de Policie gevangen genomen en in gestrenge bewaring gebragt werden, zonder dat men de oorzaak had ver. jnoinen. Zoo veel men hoort, zouden deze lieden het dwaze plan gehad 'hebben, 0111 Zondag 11., op welke in St. Pieter het feest der zaligsprekin. igen plaats zou hebben, hetgeen nu uitgesteld is, en waartoe alle voorbe reidingen waren getroffen, een oproer te maken en zich onder de algemeene verwarring in het bezit van den Engelsburg te stellen. Tot dat doel zouden 'onderhandelingen met de galeislaven in dat kasteel geopend zijn geworden 'en zelfs eenigen der bezetting in het geheim'opgenomen zijn. Men weet 'echter nog niet of het bovengenoemde waarheid bevat. ZWITSERLAND. Uit Zurich meldt men van den 8 September: Tusschen het Turner- en Briënmeer ligtin de nabijheid der schoonste 'bergen, in een aangenaam dal, Interlaken, het geliefkoosde oord der En gelschen, die aldaar goede logementen, huizen, en voortreffelijke keukens vinden. Deze plaats wordt daarom door hen zoo druk bezocht, dat dezelve veel van eene Engelsche kolonie heeft. Ofschoon de Engelschen aldaar veel welvaart aanbrengen, matigen zij zich echter ook onverdraaglijk veel aan. Voor eenigen tijd had er een voorval plaats, hetwelk zulks zou kunnen bewijzen. Een aantal jonge Engelschen kregen des avonds, na eene vro. lijke partij, den inval om op de straat te gaan boxen. Na de kunst aan zich Zeiven te hebben beproefdvielen zij de voorbijgaande landlieden aan, waar. "onder zich een bejaard man bevond, boxten kunstmatig op hen los, en sloe gen hen bont en blaauw. Deze buitengewone ontvangst bragt de inwo. ners in oploop. Velen kwamen toesnellen, en de Engelschen werden op hunne beurt geslagen en in huis gedreven. Aldaar verschansten zij zich en werden door de menigte belegerd. Van tijd tot tijd deden zij nu woe. dende uitvallen, en maakten zelfs van verscheidene wapenen gebruik. Een grensjager, die de órde wilde herstellen, werd onder anderen mishandeld. Het gevecht nam een einde, toen de Magistraat een aantal scherpschutters zond, die 7 Engelschen gevangen namen. De Regering van Bern, van deze gebeurtenis verwittigd, heeft daarvan kennis gegeven aan den Engelschen Gezant. Door diens rnsschenkoihstzijn de zeven gentelmcn, onder borg, togt, in vrijheid gesteld. De zaak zal voor de regtbanlt dienen. DUITSCHLAND. Uit Berlijn 'meldt men van den 10 September, dat het kamp van Teltow, betgeen de soldaten den 26 Augustus betrokken haddenwas opgebroken, omdat zich 12 cholera-gevallen bij de soldaten vertoond hadden. Voor het overige was de gezondheids-toestand der troepen voldoende. Stutgard den 6 September. Het door de Fransche dagbladen megedeelde berigc van het huwelijk van den.Hertog, Alexander van Wurtemberg, is vol. komen gegrond. Hij is geboren den 28 December 1804, en is de zoon van den in het jaar 1833 als Russische Generaal overleden Hertog Alexander oom van onzen Koniflg. Hij zelf stond vroeger in Russische krijgsdienst, doch werd in 1835 wegens gezondheid uit de dienst ontslagen. Laatstelijk woonde hij op het landgoed Fanthisie bij Baireuth. Door zijne moeder als mede door zijne zuster, de gemalin van den regerenden Hertog van Saksen Koburg, is hij met het Koburgsche en Belgische regerende huis verzwagerd. Van hier heeft men de toestemming tot het huwelijk gegeven, onder voor waarde, dat de kinderen, daaruit voortspruitende, in de Protestantsche ge loofsbelijdenis zullen worden 'opgevoed. Praag den 25 Augustus. De oudste Universiteit-stad van Duitschland, Praag, wil zich bij de aanstaande bijeenkomst van Duitsche Natuuronder zoekers van allen tot hiertoe gehouden bijeenkomsten door de vrijgevendste gastvrijheid onderscheiden. De tweede Directeur, Professor Krombholtz, bragt eene inteekenlijst in werking, om de vreemde geleerden kosteloos te herbergen. Wélke in korten tijd met de namen der welgezetensre inwoners 'was gevuld. De vreemde gasten zullen dus kosteloos ontvangen en ge. voed worden, Voor eenige dagen vernam men uit de dagbladen, dat de Koning en Koningin van Beijeren, benevens de Keizerin weduwe van Oostenrijk groot gevaar hadden geloopen, om een vreesselijk ongeluk te krijgen, ziet hier, wat van dat voorval wordt medegedeeld: ln de nabijheid van het Bartholomeus-meer reden de hooge personaadjen met zes postpaarden over eenen berg, wiens naar den waterkant overhel lende flank, om het afstorten te verhoeden, met eene houten barrière'voor zien is; op de hoogte werden de paarden schichtig en dreigden alles in den afgrond te sleuren, toen de dienstdoende lijfhuzaar, beraden en tijdig van den bok sprong, en door de strengen door te houwen, de vier voorste paaf- den van de twee achterste en de koets afscheidde; de barrière was reeds verbrijzeld, drie paarden stortteden van de bergen af, twee derzelven ble ven aan struiken en boomen hapgen, het vierde stortte geheel naar bene. den, en was terstond dood. De hooge personiadjen hebben eerst het gevaar vernomen, toen hetzelve voorbij was. Uit Mentz schrijft men, dat men in zijne verwachting op eenen goe den wijnoogst geheel is te leur gesteld, daar de aanhoudende vogtigheid der laatste dagen de rijpheid geheel belemmert en de druif reeds begint te verrotten. GROOT-BRITANNIE. Londen den 13 September. Aan den Engelschen Gezant te 's Gravenhage, Sir Edward Disbrowe, zijn van het bureau van Buitenlandsche Zaken depêches afgezonden. Laatstleden Maandag is het Parlement pro forma vergaderd geweest, om te vernemen, dat hetzelve tot 2 October aanstaande geprorogeerd is. In het Lager-Huis was niemand aanwezig. De Methodisten in Engeland houden zich met de voorbereidselen bezig 6m in 1839 ^et honderdjarig feest van hunne eerste vereeniging plegtig te vieren. Een dagblad wil weten, dat aan (f Cornell om zijne verkiezing in Ier land te verzekeren, omstreeks 25.000 ter hand is gesteld. Tot onderscheidingsteeken zouden de Torys tegenwoordig witte hals doeken dragen. Dezer dagen is te Durham de bekende Poolsche dwerg Joseph Boruw- laski, in den ouderdom van 99 jaren aan verval van krachtenoverleden; bij is tQt het laatste in het bezit van al zijne geestvermogens gebleven. Hij Was geboortig uit Poolsch-Rusland, en week uit zijn vaderland ten gevolge yan de aldaar heerschende beroerten; na een kort verblijf in de Fransche hoofdstad zag hij, door de aldaar uitgebroken omwenteling, zich genoodzaakt haar Engeland de wijk te nemen, alwaar hij sedert zijn verblijf gehouden heeft. De gekende Kapitein Beck, die in Junij 1836, met het Gouvemements- iehip de Terror, naar den Noordpool is vertrokken, tot het voortzetten van de belangrijke aardrijkskundige waarnemingenwelke hij op eenen vrotfgereit togt om Kapitein Ross cc gaan opzoekenondernomen hadis den 3den dezer met deszeifs schip, genoegzaam in zinkenden staat, in Lough Swiily binnen- geloopen. Ongeveer een jaar is gezegd schip door het ijs ingesloten geweest', gedurende welken tijd het scheepsvolks de grootste ellende en ongemakken heelt moeten verduren, en drie der manschappen onder dezelve bezweken zijn'. frankr ij k. Parijs den 15 September. De Generaal de Rigny, die verzocht, hadom .den togt tegen Constancine mede te maken, heeft zijn verzoek niet ver kregen; hij is tot Commandanc van het departement Ain benoemd. -Men gaat nog voort te verzekeren, dat er onderhandelingen mee Ach. met-hey worden aangeknoopt; ondertusschen waren zijne Gezanten, na zes dagen wachtens, nog niet bij den Gouverneur aangekomen. De Nederlandsche Gezanc heeft bij den Koning eergisteren zijne op. wachting gemaakt. Men spreekt er niet meer van om den Aartsbisschop voor den Staats, raad te roepen, als zich aan misbruik van magc hebbende schuldig gemaakt. De Staatsraad is wel over het onderwerp vergaderd geweest, maar heeft geene reden gevondenom hem in staat van beschuldiging ce 'stellen. MENGELINGEN. ER AS MUS en ZIJN TIJDPERK. (^Hervolg. Ziet het groot Theologisch drama zich openenLuther vertegenwoordigt er de ontwikkeling, Karei K de magc, Hendrik Kill den hartstogc, Frans I den oorlog, Leo X de kunsten. In dit bewonderenswaardig tafereel zien wij alleen de wijsheid, welke niet vertegenwoordigd is. Men behoeft slechts Erasmus en zijnen vreedzamen invloed aan te duiden, om deze plaats te vervullen, en zijne wonder-pen bij den degen van Frans, den schepcer. van Hendrik, de kroon van Karei, den hoed van IVolsey, en den mijter van Laor te voegen. Wij weten, dat het tijdstip luidruchtig is, dat de legers hand gemeen zijn, dat het Vatikaan met deszelfs bliksem dreigt, dac de stem van Luther dondert, dat de monniken en de hervormers in gewelddadigheden en schimpredenen wedijveren. Wie zoude op dezen kluizenaar letten, op dien wijzen, wiens cel niet, zoo als die des Saksischen monniks, een ver- eenigingspuntvan oproer en wraak noch zoo als het paleis van Leo, een tempel van wulpsche vermaken was? Hij spreekt de hartstogten der me nigte niet aan, hij huldigt alleen de waarheid en de matigheid. De rede wordt door hem alleen aangesproken, en zij is het toch, die vroeg of laat de volksdenkwijzen vaststelt. De sierlijke en welsprekende rede van Eras mus leerde de menschen, dac de waarheid niet in de uitersten ligt; hij leerde de trapsgewijze hervorming der verkeerde begrippen, de langzame', maar zekere verbetering der menschelijke instellingen; eene les, waarvan zich alle Volken niet genoeg kunnen doordringen. Zie daar hec oogpuntj waaruit men den geleerde der zestiende eeuw, dien Theologant, dien Pro fessor, aan wien men over het algemeen weinig genoeg denkt, moet be schouwen. Zijn karakter en zijn talent hebben dezelfde uitdrukking als zijn gelaat; dezelfde zachte uitdrukking vindt men in beiden. Toen Europa door den Theologischen storm beroerd werd, viel elk werk van Erasmus op de woe dende baren, gelijk de olie op de golven, welke zij stilt. Zoo de wijsheid aan de menschen gegeven was, zouden de denkbeelden van Erasmus, gods. dienstig zonder dweepzucht, hervormend zonder geweld, gematigd, vrij, zonder buitensporigheid, reeds langs de wereld veroverd en beheerschc heb ben, en vele misdaden zouden gespaard zijn geworden. Thans, na twee eeuwen, na zoo veel lijden en strijden, zien wij die groocsch wezen, kalm, zacht en edel herrijzen. Na de Hoogeschool van Deventer verlaten te hebben, kwam hij in hec klooscer van Stein, om er zijnen proeftijd door ce brengen. Dit tijdperk van zijn leven schijnt hem zeer weinig aangename herinneringen te hebben verschaft, en het is in het klooster van Stein, zoo men zijne Commentaco- res gelooven moec, dat hij die grondige kennis van het kloosterleven en van de zeden der monniken heeft opgedaan, welke in zijne werken doorstraalt. De schandelijke ondeugden van een klooster der zestiende eeuw schijnen den geest en de ziel van den jongeling diep te hebben getroffen. Zijne brieven, welke veelvuldige toepassingen op de eerste tijden van zijne jeugd inhouden, bieden geene enkele welwillende herinnering voor de monniken van Stein aan. Hij was nog daar, toen de vermaarde taalkundige Lauren, tius Kalta, een van die, welke tot de herleving der letteren bijdroegen, door verscheidene geestelijken werd beschuldigd, van de jeugd te bederven, door dezelve ce leeren de Kulgata in het oorspronkelijke te lezen. Eras mus trok partij voor Laurentius Kalla. Dit was zijne eerste letterkundige heldendaad. Hij was het somber kloosterleven van Stein moede, toen de Bisschop van Kamerijk, medelijden mee zijnen vriend hebbende, hem de noodige fondsen gaf om zijne studiën in het coliegie van Moncaiyn te vervolgen. Dit ge beurde in 1496. De arme scholieren hadden geen ander hulpmiddel als het coliegie, waarvan wij spreken. AI wat zich uit hec volk verhief om opvoeding en wetenschap te verkrijgenkwam deszelfs droevige muren bewonen. Men diende er voor voedsel, bedorvene eijeren en zuren wijn, waaraan Erasmus in zijne gesprekken denkt. De Professoren waren niec veel beter dan de wijn. Maar gedurende zijn verblijf te l'arijs, had Eras mus gelegenheid een jong lid der hooge Engelsche aristocratie te leeren kennen, genaamd JVilliam BlountLord Mountjoy, die hem tot praeceptor verkoos en mede naar Engeland voerde. Van dien tijd af aan, dagteekenc de tweede opvoeding van Erasmus. Zoo hec coliegie van Parijs en de scholen van Holland hem de elementen der kennis hadden gegeven, was hec in Engeland, dat hij die studie der menschen begon, waarvan zijne werken zoo zeer de blijken dragen. fn 1499 bevond hij zich te Oxford, en verliet spoedig daarna Groot- Britannien. De wetten des handels en der staathuishoudkunde waren toen zoo weinig bekend, dat een vreemdeling hec regt niet had het goud dac hem toebehoorde, buiten het Rijk te voeren. Erasmus beklaagt zich it» zijne brieven veel over deze plundering. Ach! hoe zeer beklaagt hij de twintig goudstukken door de douaniers van Douvres aangehouden. De beurs van den jongen geleerde was uitgeputen waarlijk Hendrik Vil was er niet veel rijker door geworden. In 1501 zjet men hem te Parijs en Orleans weder; te Leuven in 1502; te St. Omer in 1503. Het Enchiridium mi lit is christianieerste voorbeeld van den hoveling van Balthasar Gracian en van den Christen-soldaat van Steele, werd in deze laatste stad geschreven. Reeds had Erasmus stand genomen en zijn systema daargesceld. Het Handboek van het ware CachoT licismus ontvouwt alle beginselen, welke de schrijver later met zoo veel welsprekenheid moest uiteenzetten. Erasmus wederlege vooruit de tegen kantingen, welke Calvyn en Luther nog niet hadden opgeworpen. Het Christelijk geloof"van alle noodelooze versieringen, beuzelachtige of gevaat] lijke bijvoegingen, welke het geestelijk belang er, na verloop van tijd, had bijgevoegd, ontblootendebood hij het in deszelfs eerste waarheid het aj] gemeen aan. Gelukkigdriewerf gelukkigzoo de hervorming op wijze had knnnen worden daargesteld.

Leydse Courant | 1837 | | pagina 3