gr i: wonir, fên tv Ige iier mehschlieveude en moedige pogingen, die ven.i zijn oin de ."Schepelingen te redden, zijn niec meer dan 3 matrozen run hmnen. Op St. Thomas heeft een orkaan uit het N. W., den e Augustus, 36sche pen zoo Spaansche, ïtaliaansche en Fransche ais Engelsche, doen vergaan, een aantal „huizen .en al de scheepstimmerwerven op liet eiland vernield en verscheiden menschen het leven doen verliezen. Drie dtPgên later woedde de storm ook te Savannahalwaar een Noord- Amerikaansche schooner grootelijks is beschadigd, terwijl de katoenplantaad- jen zoo ontzettend geleden hebben, dat men de daaraan toegebragte schade op tttsschen 10 h 15,000 dollars begroot. Ook hebben de huizén vreesse- lijk geleden. P E R S I E. De Persische Regering heeft het voorbeeld van den Sultan gevolgd, én thans ook eene Staatscourant uitgegevenwelke intusschen nietzoo als dé Moniteur Ottoman, voor eenige weinigen, maar voor het geheele laud be stemd is. Dit eerste Persische dagblad verschijnt sedert laatstleden Mei maandelijks op eene folio bladzijde, en wel op Chineescli papier gesteen. drukt. Men kan hetzelve dan ook slechts als een weinig beteeltenend begin van het journalen-wezen in deze streken beschouwen. Het heeft geen naam, maar voert op de voorzijde het Persisch wapen, en als schildhouders twee leeuwen, waarachter de zon opgaar. Daarna volgt het opschrift: Nieuwsberigten en gebeurtenissen van de maandgedrukt in het regeiings paleis te Teheran. De eerste zijde heeft het onderdeel der berigten: Tij dingen uit de rijken van het Oosten," de tweede: „Tijdingen uit de rijken van het Westen." Voor het Oosten zijn de berigten menigvuldig en wel zamenhangenddoch wat die uit het Westen betreft, hier mede is men ka riger, en die men geeft, vallen dikwijls in kleinigheden of 111 overdreven voorstellingen van kleinigheden. De druk is leesbaar. T U R K Y E. Konstantinopel den 23 Augustus. Men verhaalde, dat de Prnissisehe Prins, die zich thans in Rusland bij de wapenschouwing te Wosnesensk be vindt, na den alloop derzelve, Konstantinopel zou bezoeken. De Prnissi sehe Gezant zou reeds eene woning voor hem gereed maken. De Russen hadden de geheele Circassische kust geblokkeerd en aldus alle gemeenschap met de naburige Staten afgesloten. Volgens berigten uit Aiexandrie van 11 Augustusover Smyrna ont vangen, verwachtte men aldaar den onder-Koning ze.er spoedig terug. Veel opziens had het gebaard, dat den 7de!] onverwachts een fregac van 60 stuk ken met 1SÓ0 man troepen naar Kandia onder zeil gegaan was. Het in beslag nemen der ingeoogste vruchten duurde met de grootste gestrengheid voort, eu veie inwoners vlngtten naar de woestijn, om de afpersingen te ontwijken; ook tegen de Franken werden steeds de grootste knevelarijen gepleegd, en de vertoogen der vreemde Consuls werden sedert het vertrek van Mehemed- Ati ill den wind geslagen. In Syrië was hetzelfde het gevalterstond na de terugkomst van Ibrahim-Pacha in dat gewest, hadden alle de Consuls eene lange lijst van Klagten ingediend, die hij met grooce onverschilligheid had aangenomen. PORTUGAL. Lissabon den 29 Augustus. De tijdingen van deze dagteekenlng logen straffen de berigten, over Frankrijk medegedeeld van de bevalling der Ko- ningin en het binnenrukken van Saldanha in Lissabon. Thans wordt gemeld, dat men te Lissabon van een gevecht sprakhetwelk bij Rio Major had plaats gehaden dat Saldanha de overhand behouden en twee stukken be- magtigd had. Er zouden een aantal manschappen tot hem overgeloopen zijn. Eenige regimenten zouden ook voornemens zijn zich met hem te vereenigen de bezetting van Santarem had zich ook voor Saldanha verklaard. Ondertus- schen waren deze berigten nog niet officieel. Onder de nationale garde te Lissabon, zijn verscheiden personen, welke hadden moeten opkomen om de linie te verdedigen, maar aan die oproeping niet hadden voldaan, meest aan zienlijken, gevangen genomen. Onderscheiden Fransche officieren hadden zich uit eigen beweging bij de nationale garde gevoegd. Het bewind had aan de Cortes een ontwerp voorgeslagen toe uitgifte van 600 Contos de reis (ƒ1,440,000) in banknoten van 1000, 2500, 5000 en 20,000 Reis11a een jaar te betalen. Bij den uitgeputten staat der schat kist scheen dit ontwerp wel bijval te zullen vinden. De goede financiers beschouwden dit plan echter als zeer verderfelijk voor het crediet van den landevooral daar ook de bank in de nieuw te scheppen leening papierbe talingen zou mogen doen. - De berigten over Parijs van den 15 September, bevatten de volgende telegraphische depeche: De Fransche Minister aan het Hof van Portugal, aan den Minister van Buitenlandsche Zaken. Bayonne, 12 September, 10 ure des avonds. Lissabon, 30 Augustus 1837. Eene bloedige ontmoeting heeft den 28sten bij Rio-Major plaats gehad, tusschen de troepen van het Gouvernement, onder aanvoering van Sa da Bandeira en Bomfir., en die van de twee Maarschalken. Deze twee laat- sten vervolgens gevraagd hebbende om te parlementeren, zoo is er een wapenstilstand gesloten, welke binnen twee dagen verstreken is. De Maar schalken zullen zich op Alcobaca terug trekken, van waar zij hunne voor stellen aan hec Gouvernement zullen zenden. De Constitutionnele Gene raals zullen zich te Leiria vestigen. SPANJE. Berigten over Parijs van den 13 September. Er was eerst gemeld geworden, dat de Carlistische Generaal Quilez in het gevecht was omgekomen, hetgeen tusschen Don Carlos en den Generaal Buerens geleverd werd; thans echter wordt berigcdat die Generaal op eene verraderlijke wijze door een der gevangenen in dat gevecht is omgebragt. Aan Quilez namelijk was de zorg voor de gevangenen opgedragen en toen hij zich onder hen bevond, om te vernemen of zij van alles voorzien waren, haalt een ellendeling een pistool voor den dag en schoot Quilez dood. Zijne soldaten werden daarop woedend en bragten verscheiden honderden om het leven, tot dat Don Carlos van de zaak onderligt, naar de plaats toesnelde en het leven der overigen redde. Het Journal des Débats bevat weder het volgende overzigt over de Spaansche zaken: Hec Carlistische leger heeft zich de oogenblikken van verblinding en mui terij bij dat der grondwetsgezindengedurende welke deze laatsten niet in staat zouden zijn geweest, om zich tegen eenige met kracht uitgevoerde onderneming te verzetten, niet ten nutte gemaakt. Evenmin hebben de Car- listen van de dpor de legerafdeeling van Buerens geledene nederlaag een nuttig gebruik gemaakt, door terstond daarna die van Oraa, voor dat Gene raal Espartero weder daarbij was aangekomenaan te tasten. Waarschijnlijk hebben zij zich niet sterk genoeg geacht, om het een of ander van belang te wagen. Sedert eene maand blijft Don Carlos te midden der gebergten van Ternel, Albarazim en Cantavieja gelegerd. Hij beheerscht geheel Neder-Arragon van Belchite tot aan den mond der Ebro en beweegt zich op de grenzen van Oud-Castiliedoch zonder die grenslijn over te trekken* De Generaals Oraa, Eparteio en Buerens bezetten Calatayud en Daroca, op den grootcn weg van Saragossa naar Madrid, ten einde daardoor voor Don Carlos den toegang naar de beide Castilien te versperren. Znriategtty handhaaft zich in de gebergten van Quintanar, Ontoria en Snh Leonardotusschen Burgos en Soriaen heeft zich in die streken van de sterkte Salas de los Infantes meester gemaakt. De Kapitein-Generaal vaii Oud-CastilieMeur/cz Figo, houdt dit nieuwe brandpunt van den opstand iii hec oog, ep vereenigt troepen, om de opstandelingen van naderbij te bestrij den. Espartero waakt van zijnen kant, dat de gemeenschap tusschen Canta vieja en de gebergten van Soria onderschept blijven. De zaken zullen op dat gedeelte der grenzen van Castilie en Arragon iii denzelfden toestand blijven, tot dat Espartero er toe besluit, om met zijne geheéle magt tot aan de legerplaats van Don Carlos door te dringen, of wéj tot dat het Carlistische leger tot den een of anderen onverlioedschen'overval besluitzoo als de togt van Zariateguy naar Segovïa was. In Catalonie hebben de Carlisten nagenoeg geheel het hooger gelegene land, met uitzondering van San Juan de las Abadessas, in bezit. Hun Op perbevelhebber Urbistondo laat krijgskundige bekwaamheden en tevens mensch'- lievende gevoelens, die hem tot eere strekken, blijken. De Kapitein-Gené. raai, Baron de Meer vergenoegt zich,daar hij geene genoegzame magt bezit 0111 de uit een krijgskundig oogpunt belangrijke linien in zijne provïn'cié té bezettenom die provincie aan het hoofd van een corps van 8,000 man te doorkruisen. Daarmede kan hij zich overal eenen doortogt banenzich dade lijk naar eenig bedreigd punt wendenen de voornaamste aanslagen des vij- ands verijdelen. Op die wijze heeft hij reeds tweemaal aan Urbistondo het beleg van San Juan de las Abadessas doen opbrekenen is den vijand ver slaande tot in dié' stad doorgedrongen. In Navarre (Cuipuzcoa) hebben de grondwetsgezinden, door bec bezet ten der vlekken Urnieta en Andoain, op den weg van San-Sebastian naar Tolosa eenigen grond gewonnen. Maar de Carlistische Generaal Urangd bezet de landstreek ten zuiden van Vittoria en langs den noordelijken oever der Ebro. Reeds heeft hij zich van Penacerrada meestergemaakt, en op dit oogenblik bedreigt hij Lodosa. Daar thans eindelijk de orde bij het leger der Koningin hersteld is, mag men hopen, dat de grondwetsgezinde troepeti weder eene krachtiger houding zullen aannemen en op nieuw aanvallender wijze zullen te werk gaan. Alles bijeentrekkende, erkennen wij, dat de beide partijen wel in kracht tegen elkander schijnen op te wegen, doch blijven tevens volhoudendac de grondwetsgezinden groote voordeelen boven hunne tegenstanders bezitten, en dat de Pretendent geene kans heeft om te zegevieren, dan indien zijne tegenpartij groote misslagen begaat. En vermics hec tot nu toe aan zulke misslagen niet ontbroken heeft, zonder dac de vijand zich die op eene afdoen de wijze ten nutte heeft weten te makenkomc men tot de slotsomdat de zaak der Koningin op dit oogenblik geen ernstig gevaar loopt. Berigten over Parijs van den 14 September. Telegraphische Depeches. Narbonne, 14 September, 5 ure des morgens. De Baron de Meer is naar Igualada gemarcheerd. Den 4den heeft hij de vier provinciën van Catalonie in staat van beleg gesteld. De militaire gezag voerders zijn gemagtigd 0111 binnen 24 uren, iederen rustverstoorder of volks- opruijer te doen fusillerenzij kunnen ook schattingen opleggen om in de behoeften van het krijgsvolk te voorzien. De provinciale Overheden, onder voorzitter van den leger-Brigadier, heb ben den 8sten te Barcelona het binnen 48 uren storten van een jaar handels subsidie bevolenvoor de provincie 5 millioen bedragende. Bayonne, 12 September. In den nacht van den 5den dezer heeft de Christino-Chef Barca, die uit Vit toria was gecrokken, te St. Cruz deCampozo, den Chef der Junta van Alava^ Ferastegui, en den Chef van den staf, Sierra, benevens drie Colonels en 32 officieren opgeligt, die naar Logrono zijn gevoerd. Uit Madrid wordt van den 5den gemeld, dat men vreest, dat Seoané van ziine wonden niet zal herstellen. De Carlisten in Oud-Castilie beginnen wederom offensief te ageren' etf men meende, dat zij wederom tegen Segovia zullen aanrukken, doch in Arragon voeren zij niet veel uit. Van Don Carlos wist men niets, men meen de dat hij te Cantavieja ziek was. Van Cabrera had men ook nog niets verder vernomen. Uit Bayonne wordt van den 9den berigt, dat de expeditie van Garcia uit Navarre getrokken, wederom in die provincie terugtrekt, na eenige wei nig beteekende gevechten geleverd hebben. Bij het gevecht voor Andoain zouden de Carlisten veel volk verloien hebben. Den 5den werd in de Cortes-zitting eene boodschap van den Minister van Financien voorgelezen waarin gemeld werd, dat er geen handels-tractaac tusschen Spanje en Engeland bestond. Daarop nam de Minister zelf hec woord om eene mededeeling te doen. Hij gaf lezing van eene memorie, vergezeld van eene financiële tabel en verschil lende andere stukken, waaruit blijkt dat op 31 Julij het deficit 1477 millioen realen beliep, hetwelk op 31 December tot 1715 millioen zal zijn aange. groeid. De Minister verklaart dat het Gouvernement, ter dekking van dit ie kort en tot het eindigen van den oorlogniet rekent op de binnenland, sche hulpmiddelen. Dienvolgens stelt hij aan de Cortes voor heffl de volgende magt toe te kennen: i°. Dat zij hem de uitgestrektsce volmagc verleene om, behalve de buitengewone oorlogsconcributie, ai de goederen en bezittingen van den Staat ten algemeenen nutte aan te wenden. 2°. Dat de krijgsschatting insge. lijks door Cuba en Porcorico worde gedragen, en dat de kloosters op die eilanden worden afgeschaft, derzelver bezittingen verkocht en de opbrengst daarvan besteed aan de behoeften van het land. 30. Dat men hem magtige om schikkingen te treffen met de schuldeischers van den Staat en door tus- schenkomst van eene Commissie der Cortes alle mogelijke schuldbrieven te verkoopen. 4. Dac al de gelden van den Staat gecontraliseerd worden in iedere gewestelijke hoofdplaats. 5°, Dat men de magc toekedne om binnen- en buitenlandsche geldleeningen te sluiten en alle andere contracten op grond der nationale goederen aan te gaan. De Cortes hebben besloten deze memorie te doen drukken en aan de Commissie voor de financien te verzenden. Voorts zegt de Minister dat hij ter bestrijding van de dringendste behoef ten, gebruik heeft gemaakt van eene som van 48 millioen, waarmede hij gedurende eene maand in de uitgaven kan voorzien. Berigten over Parijs van den tg September's Telegraphische Depeche. Bayonne, 13 September.' Madrid, 9 September. De Ambassadeur van Frankrijk aan den Minister van Buiten landsche Zaken. Zes duizend Carlisten zijn in den omtrek van Quintanan de la Orden, eif schijnen de bedoeling te hebben om Madrid te naderen. Don Carlos heeft den 5den Frias verlaten, zich op Cuenfa door Canetê' schiinende te rigten. Espartero, versterkt met 4 bataljons van het leger van Oraa en de over. blijtseien van de afdeeling van Buerensheeft den öden geschreven,'dat hij Beteta ging verlaten om Cuen9a of Madrid te dekken, in geval de Pre tendent de hoofdstad zou bedreigen. Men verwacht liet berigc van een gö* vecht* Madrid geniet de grootste rust*

Leydse Courant | 1837 | | pagina 2