S\ 110. A°. 1837. LEYDSCIIE WOENSDAG, «tt-j M ïgfeiSêS^ A/ir' 0 U R A N 13 SEPTEMBER, NEDERLANDEN. Leyden den iaden September. ■Men meldt nit's Gravenhage van deir nden dezer: Dezen morgen is Z. K. H. de Prins van Oranje, vergezeld van Iloogst- ldeszelfs tweeden Zoon, Z. K, H. Prins Alexander, van Soestdijit in deze Residentie aangekomen. Gisteren is de Secretaris-Generaal van het Ministerie van Financien voor eenigen tijd van hier naar Zeeland vertrokken. Den gsten dezer is er groot diner geweest bij Zijne Exc. den Secre. taris van Staat. Dezer dagen is de Russische Gezant aan ons Hof, Baron von Maltitz, van zijne reize naar buiten 's lands, om er de baden te gebruiken, in deze Residentie teruggekeerd. Zijne Maj. de Koning heeft den heer Buddenbroek, Adjudant van Z. K.H. Prins Albert van Pillissen, benoemd tot Ridder der orde van den Nederland- schen Leeuw. Bij Koninglijlt besluit van den 29 Augustus 1837 is art, 6 van dat van den 15 November 1825 'Staatsblad N°. 75,) nopens de kustvisscherij in de provincie Holland, aldus gewijzigd en aangevuld: Van den 15 November tot en met den isten Februarij, zal het ten streng, ste verboden zijnom met eenig schrob of soortgelijke want te visschen (het vangen van garnalen met de saijen alleen uitgezonderd,) en zal mits dien het gemelde want niet mogen worden gebezigd of zich in de schuiten bevinden. Het zal gedurende dien tijd slechts geoorloofd zijn, met de beug „of het hoekwant te visschen, en zal de premie voor die visscherij, over eenkomstig artikel I van dit besluit, de reeders worden toegekend, voor „elke schuit, met welke van den 15 November tot den isten Februarij onaf. „gebroken de beug- of hoekwant-vis'scherij wordt uitgeoefend. De visscherij met de zoogenaamd seil- of singelnettenlangs de stran- „den, zal voortaan van den 15 November tot den isten Februarij verboden „zijn, en overigens niet mogen worden gedreven, vroeger dan twee uren vóór en later dan twee uren na het tijdstip van hoog water, „De mazen der seil- of singelnetten mogen niet naauwer zijn gebreid dan „op een spaan van ten minste vier Nederlandsche duimen breed, en zullen deze aan de keuring onderworpen zijn. „De strafbepalingen, vervat in artikel 8 van dit besluit, zijn mede toe. passelijk op de overtreding der verordeningen omtrent de visscherij met de seil- of singelnetten." Zijne Maj. de Koning heeft bewilligd, dat in de colonie Veénhuizénl, 'cene katoenspinnerij en weverij, door middel van stoomwerktuigen, zal wor den opgerigt. Deze belangstelling vah Regeringswege zal alzoo céne nieti- we bron openen voor de welvaart dier colonie, In het .7oümal de la Haye leest men het volgende: Wij vernemen, dat de Ridder Sanvanoud-opperolficier inPransche dienst, 'de eer gehad heeft, het eerste deel der, door hem en den Ridder Liskcune geschrevene, Biblio'thèque historique et militaire aan Zijne Maj. aan te bieden, en dat Zijne Maj., na zich van dit werk te hebben laten verslag geven, en na daarvan liet nut voor het onderwijs der officieren van alle graden, mits gaders voor de, op de scholen eh collegien geplaatste, jonge lieden erkend te hebben, aan den Ridder Sauvan eene zeer vleijende betuiging zijner te vredenheid hééft gegeven, met bijvoeging, dat hij niet twijfelde, of dit be. langrijk werk zoude in dit Rijk evenzeer worden op prijs gesteld, als het zelve reeds in vele landen van Europa is gewaardeerd geworden. (Het gezegde dagblad belooft eerdaags aan zijne lezers een uitvoerig ver- slag der Bibliothlque historique et militaire te zullen mededeelen.) Uit de verslagen der Gedeputeerde Staten van de onderscheidene pro vinciën blijkt, dat het getal Studenten aan de Hoogescholen in 1836 heeft bedragen 1438, als: 710 te Leyden, (te weten: 207 in de Godgeleerdheid, t> in de Wis- en Natuurkunde, 39 in de Letteren, 184 in de Geneeskunde en 271 in de Rêgten); 456 te Utrecht en 272 te Groningen, (namelijk: 70 in de Godgeleerdheid, 35 in de Wis- en Natuurkunde, 65 in de Lette ren, 52 in de Geneeskunde en 50 in de Regten). Wanneer men dit getal biet dat van 1835 vergelijkt, toen hetzelve 1527 beliep, dan heeft het eene vermindering van 89 ondergaan, en daar het getal, in 1835, reeds naar den jaie 1834 gerekend, met 70 verminderd was, zoo is het getal Studenten, 'sedert 1834, met 159 verminderd. Aan den Helder is den 8sten September eene joodsche Synagoge niet veel plegtigheid ingewijd. Uit Utrecht meldt men van den 10 September: Met genoegen verneemt mén, dat onze hoog geachte Prof. van Heusde 'den 22 Julij 1. I. met eenparige stemmen is benoemd, tot Correspondent van de Akademie van zedekundige en staatkundige wetenschappen van het Fran, sche Instituut te Darijs. Wij vernemen, dat in den nacht van Donderdag op Vrijdag een geweldige brand heeft gewoed te Stolwijk, bij Gouda, ten gevolge waarvan elf bui zen in de asch zijn gelegd. De brand is uitgebarsten ten huize van een kleedérmaker en heeft zieh ai spoedig verder verspreid. AMERIKA. New-York den 17 Augustus. De berigten omtrent den staat des han. Seis luiden over het algemeen veel gunstiger. De Generaal Jackson had uic zijne rustplaats een paar brieven in de dagbladen tot verdediging van zijn stelsel omtrent het handelpapier geschrevenen alle banken in de onder scheiden Staten als vertrouwen onwaardig en als voor bankbreuk rijpende instellingen afgeschilderd. Vart de zijde des beWindS is een of ander ont werp, ten aanzien van hét bankwezen, voor de aanstaande zitting van het Congres, in beraad. Men wil, dat het eene algemeene wet nopens de bankbreuk bettefr. De hoofdbepaling van dat ontwerp zou daarin bestaan dat liet Bestuur van alle banken, die niet iri gereed geld konden betalen, ifi de handen van toezigters zouden oVergaan, Iets hetgeen wel met 700 dier instellingen het geval zou wezen. Op eenen der ijzeren spoorwegen in Virgïnie, is een feeks van ver scheiden wagens tegen eene andere met koopgoederen geladen aangekomen, met dat ongelukkig gevolg, dat van de 150 personen, slechts zeer weinigen, door het omslaan en wegslingeren der wagens, zonder wonden er zijn afge komen en onderscheidenen gedood zijn: PORTUGAL, Het telegraphisch berigt over Parijs, dat wij in onze voorgaande mede gedeeld hebben, omtrent de bevalling der Koningin en het binnenrukken van Saldanha te Lissabon, schijnt niet overeenkomstig de waarheid te zijn ge weest. Latere berigten over Engeland maken van het een en andere geen gewag; alleen schijnt dit zeker te zijn, hetgeen ook in die teiegraphische depêche gemeld werd, dat de portugesc'ne troepen in Spanje zich voor het Charter van Don Peilro verklaard en Spanje verlaten hebben, om zich bij Saldanha te voegen. Het Fransch Ministerieel aVondblad meldt dan ook, dat de Moniteur verkeerd onderrigt wastoen hij die depêche mededeelde. SPANJE. Berigten over Parijs van den 9 September, Een brief uit Saragossa verhaalt, dat toen er door den Pretendent een Raad gehouden werd, om te beraadslagen, wat men doen zoude met de op Buerehs behaalde gevangenen, en Cabrera den raad gaf om hen allen te laten 'doodschieten, doch de overige Generaals, vooral Villareal zich hiertegen verzetteden, er tusschen dezen en Cabrera eene ernstige twist ontstond, ten gevolge van welke Cabrera aan Villareal een degensteek toe zou gebragt hebben, die doodelijk moet zijn. Ook zou Cabrera naar den Pretendent -re- stoken doch gemist hebbenen daarop weggeloopen doch ook weder ach terhaald en doodgeschoten zijn. Villareal zou ook aan zijne wond zijn over. leden. Óp dit berigt zal wel niet veel te vertrouwen zijn. Er zijn eenige besluiten van de Carlistische Junta in Castilie bekend geworden, in welke wordt bekend gemaakt, dat de door het Madridsche Bestuur afgeschafte tienden der geestelijken hersteld zijn, dat Don Carlos niets meer ter harte neemt, dan de godsdienst der vaderen in alle hare zui verheid en luister te herstellen en eindelijk dat alle ongehuwde mannen van 17 tot 40 jaren onder de wapenen moeten komen. Telegraphische Depeche. Bordeaux, 6 September, 8 ure des avonds.' Espartero is, met 11 bataljons en500ruiters denisten te Daroca aangekomen; Op denzelfden dag is Oraa van daar vertrokken om zich naar Requena en Burboguena te begeven. De beide Generaals marcheerden met alle hunne vereenigde troepen tegen den Pretendent op die zich te Calamocha bevindt. Eigo heeft Zariateguy dén 28 Augustus te Nebreda bereikt, alwaar hij op liêrn 200 man gedood, 46 man krijgsgevangen gemaakt en hem tot Penilla vervolgd heeft. De Cortes hebben den Generaal Seoane Voor de maand September tot hunnen Voorzitter benoemd. Berigten over Parijs van den 10 September. telegraphische depfiche. Bayqnne, 9 September9.! ure. Alles is te Pampeluna geschikt; dê troepen hebben van beide kanten den Generaal Cabrera als Vice-Koning en den Colonel Pitta als Gouverneur erkend. Eene algemeene revue heeft den pden moeten plaats hebben en het oude garnizoen is in de stad moeten têrügkeeréh. Het andere heeft vergiffenis ontvangen. Espartero en Oraa waren den 4dén te PosendonDon Carlos vervolgende, die te Orihuela stond zij hadden daags te voren zijne achterhoede bereikt. Espartero heeft een stuk in de dagbladen laten bekend maken, waarin hij zijn gedrag tegen de aantijgingen van den Generaal Seoane in de Cortes verdedigt. De Generaal Rodil zou volgens het dagblad el Mundo vermoord zijn. Volgens berigten vin San-Sebastian van den 31 Augustus Was men in die stad bevreesd voor eenen militairen opstand. Brieven van Madrid van den 2 September melden, dat de stad rustig was. De Cortes verzetteden zich nog gedurig tegen het tegenwoordig Mi nisterie. ITALIË. De Koning van Napels heeft eene bepaling gemaakt, welke te Marseille is bekend geworden en met de grootste blijdschap ontvangen, omdat dezelve voor den handel van het meeste belang is. Dezelve bevat: dat, daar de Cholera geene besmettende ziekte is, en dus alle cordons en inrigtingen van quarantaine slechts gestrekt hebben, oin die ziekte irteer te verspreiden en meer hevig te dben zijn, voortaan de gemeenschap met plaatsen. Waar de cholera hcerscht, niet meer zal gestremd wezen, en dus reizigers en goc- géren, van zulk eene plaais komende, vrij aan land kunnen gaan. DUITSCHLAND. Keulen den 7 September. Gisteren kwam Z. K. H. de Prins IVillem van Oranje, onder den naam van Graaf van Buren reizende, met Hoogsrdeszelfs gevolg alhier aan. Z. K. H. is aan het logement das Rheinische Hef afge. stapt, en zal, na de merkwaardigheden dezer stad te hebben bezigtigdhe. den zijne reis naar Zwitserland voortzetten. De Danziger Dampfboot meldt het volgende Terwijl de temperatuur hier zoo plotseling daalde, dat 11a eène hitte van 29graden Reaumur, welke wij op Zondag den 20Sten dezer hadden, des Dingsdags avonds, nog slechts p\ graden Reaumur bleven, heeft op de zee deze weersverandering zich nog"merkwaardiger vertoond. Woensdag heeft het 20 mijlen van Hela derwijze gesneeuwd eh gevroren, dat de schépen handenhoog met sneeuw overdekt waren, en het touwwerk derwijze be ijzeld was, dat bet zich niet meer door de katrollen liet halen. Daarbij heeft een orkaan zoo fel gewoed dat vele schepen onze reede tot nood haven hebben moeten kiezen. GROOT-BRIT ANNIE. Londen den 9 September. Leopold van Belgie, die zich riog bij de Ko ningin Victoria ophoudt, heeft eene wapenschouwing gehoudén over de troepen, die op het kasteel van Windsor in bezetting liggen. De Hertog van Cambridge is uit Duitschland in. Engeland aangekomen. De tegenwoordige Turksche Gezant, Reschid-Beyzal spoedig naar Könstantinopel terug keeren en alhier vervangen worden. Men spreekt er van dat de krooning der Koningin in Maart of Mei van het aanstaande jaar zou plaats hebben, bij welke gelegenheid er verscheiden Prinsen der regerende stamhuizen naar Engeland zouden genoodigd worden;

Leydse Courant | 1837 | | pagina 1