A". SS37. L E Y D S C II E COD ft A N T. VRIJDAG, <9 25 AUGUSTUS. NEDERLANDEN. Leyden den 24sten Augustus. Heden wordt alhier de heuchelijke 65ste verjaardag van Zijne Majesteit, ionzen zeer geëerden en zeer beminden Koning, gevierd. Reeds meer dan twintig malen mogt het ons, na de afschudding van het Fransche juk en de herstelling van onze vrijheid, gebeuren, dien dierbaren verjaardag te vie ren, en sedert zes jaren had Oud-Nederland alleen de eer om, afgeschei den van het meineedig Belgie, zijne gebeden voor dien Vorst zijner keus aan den Almagtige op te dragen. Die gebeden zijn niet te vergeefs ge schied! nog leeft onze Koning, nog geniet hij gezondheid, nog regeert hij over ons, nog gevoelen regtgeaarde burgers zich onder zijne Regering gelukkig! Gewis, zuivere blijdschap mag ons dan dezen dag bij zijn, die, a! zal dezelve niet door openbare vreugde-betooningzoo als elders, wor. den gekenmerkt, wij liever volgende het voorbeeld des Konings, die in stilte den zegen, hem door God geschonken, in zijnen Famielje kring dank baar wil herdenken, echter ook in onze harten huisvest. Doch alles her. innert ons, dat wij eenen vreugdendag vieren. Het gespeel van het klok kenspel, dat zich reeds vroeg in den morgen liet hooren, en menigmaal gedurende den dag herhaald werd, de menigte vlaggen, die van openbare en bijzondere gebouwen wapperen, de schoone parade van het garnizoen, uit curassiers en militie bestaande, en van de schutterij, met haar welge ordend muzijk aan het hoofd, en vooral het opgaan naar Gods Huis, om vernieuwden Zegen over den Koning en de zijnen af te smeeken, -dat alles herinnert ons, dat wij 's Konings geboortendag vieren. Vele jaren moge hij nog aldns gevierd worden en de Vorst in zijne klimmende jaren nog meer deren zegen van den Allerhoogste ontvangen, opdat ons land nog onder zijne: Regering uit de moeijelijkheid zich ontwikkele, waarin bet verward is, hetzelve~alzoo bloeije en de blijdschap van den Koning vermeerderd en -volmaakt worde! Men meldt uit V Gravenhage van den 24 Augustus: Heden wordt de 65ste verjaardag van Zijne Maj. den Koning in deze Residentie met veel plegtigheid gevierd, Dezen avond zal het Haagsche bosch verlicht worden, in de Maliebaan een ballon worden opgelaten en een vuurwerk worden afgestoken. In den Schouwburg zal er heden avond ëèn gelegenheids-stukje worden opgevoerd. Naar men verneemt, zal er bij Zijne Exc. den Minister van BuitenlandsChe Zaken, dezen avond, eene luisterrijke soirëe worden gehouden, waarop het Corps Diplomatique en anttere aanzienlijken zullen tegenwoordig zijn. Z. K. H. de Erfprins van Oranje vertrekt inhet begin van de volgende maand uit deze Residentie. Hoogstdezelve zal eene reis naar Ouitschland doen en drie maanden afwezig-.blijven. Zijne Maj. de Koning heeft eene gouden medaille doen uitreiken, ter waarde van 10 dncaten, aan den heer A. Stevenson, civiel Ingenieur P» Edit), burg, als een blijk van zijne goedkeuring en tevredenheid, wegens het aan Hoogstdenzelve aanbieden van een gedrukt exemplaar van een door hem .uitgegeven verslag, betrekkelijk de kustverlichting door middel van buizen; mitsgaders aan den heer ,7. .7. Pennincke, Med. Doet.,, te Twello, eene zil veren medaille, als een gelijke blijk van goedkeuring wegens het aanbieden van egn exemplaar van zijn werk, getiteld: Critische beschouwing ier theore tische en practische geneeskunde op haren tegenwoordigen stand, met betrekking tot de leer der oioed-ontlastingen. Het heeft Zijne Maj. behaagd, aan Commissarissen over het Vaderlandsch fonds ter aanmoediging van 's lands zeedienst, ten behoeve van de kweek- achool voor de zeevaart te Amsterdam, alsnog eene Rijk-s subsidie van f 15,000 te verleenen. Met den laatsten dezer maand is eervol uit het vaste corps officieren der Nederlandsche Marine afgevoerd de Luitenant ter zee der iste klasse, N.IV. Jagerzijnde met den isten September aanstaande belast met de wer ving van schepelingen te Amsterdam, met behoud van den titulairen rang, thans door hem bij het corps bekleed. Bil besluit van Zijne Maj. van den 30 Julij H,; is op rekest van Mevr. E. Peerkis, echtgenoot van den heer .7. Clementwoonachtig te Amsterdam, aan dezelve voor den tijd van vijf jaren octrooi verleend, op de uitvinding -van een toestdl, dienstig voor het onderwijs in de schrijfkunst en door haar genaamd Régulateur Pantographe. Den iSden dezer is te Cappelle op den IJsselbij de scheepsbouw meesters IV. en .7. Hoogendijk en Comp., met goed gevolg van stapel gel>0- ■pen het barkschip, groot circa 400 tonnengenaamd Straat Su.-.davoor rekening van de heeren gebr. Hendrichs en Comp., te Amsterdam, bestemd voor de vaart op Oost-Indië. De Leeuwarder courant meidt van Sneek, onder dagteekening van den •17 Augustus-; Onder de gewone vermakelijkheden der kermis in de stad Sneek, behoort jaarlijks eene zeilpartij, waarbij vaartuigen van verschillende grootte naar "onderscheidene prijzen dingen; en wanneer weêr en wind deze partij begun stigen, dan levert dit nationaal feest niet zelden een heerlijk schouwspel op. Nimmer echter was dit feest heerlijker en treffender dan gisterenhet was inderdaad indrukwekkend, die ontelbare schepen, jagten en booten te zien, die door elkander heen, dan laveerden, dan voor den wind afzeilden, W, met vlaggen versierd, aan den oever lagen, zoodat het de niet geringe verbazing van den onkundigen moet opwekken, dat in al dat gewemel ieder vaartuig geregeld zijn gang gaat, zonder beletsel en zonder ongelukken, en men niet weet wat meer te bewonderen en re prijzen, of de vlugheid der schepen of de bedrevenheid der stunrlieden. Vier en veertig vaartuigen heb ben elkander He vier zilveren prijzen betwist, welke door deDirectie, heeren l efhebbers uit Sneek. die zich gaarne belastten met alles wat tot de rege- l ng van dit feest behoort, waren uitgeloofd. De eerste prijs, waarnaar veerschepen dongen, wierd behaald door J. tV. Brouwervan Sloten; de tweede voor jagten van 5 el en 660 streep tot 7 ei en 217 streep, door 77. IVijbrandijvan Leeuwardende derde voor jagten beneden 5 el en 66o streep of booten, door T. Jorritsmavan Ijlst; de vierde voor bootjes met sprietzeil, door .7. Piekstra, van Wartena. Het fraaiste weder, gepaard met eene Frissehe koelte, lokte alles uit tot bijwoning dezer twdzei K'rij, en buitengewoon groot was de toevloed zoo van schepen als van men sehen; het is onmogelijk het juiste getal op te geven van schepen, die van alle plaatsen waren zamengekomenmaar drie honderd en elf vaartuigen, die uit Sneek zijn uitgevaren, zijn geteld; alle deze waren gevuld met aan schouwers van beiderlei kunne, gelijk ook het land met menschen als ge zaaid was. Hij, die het nimmer heeft gezien, kan zich geen denkbeeld vormen van het schilderachtige gezigt, toen al die vaartuigenmei volle zeilen, moeren deels naar Sneek terug keerden, en op het gelaat aller aanschouwers tee- kende zich dan ook vrolijker en opgetogenheid. Moge algemeene deelneming dn nationaal feest, hetwelk eenig in zijne soort is, voor het vervolg meerderen luister bijzetten, en ook hierdoor'de zoo nuttige en in Vriesland zoo uitgebreide en noodzakelijke scheepvaart worden aangemoedigd en bevorderd. O O S T - I N D I E. Batavia den 22 April. Uit deze stad vindt men van den I4den en i8den dier maand het volgende gemeld: Wij vervullen eene zeer aangename taak, door onzen lezeren de behou den aankomst te Macasser te metden van Z. K. H. Prins IVillem Frederik Hendrik, aldaar den 6 Maart jl., na eene gelukkige reis, aan boord van Zr. Ms. fregatBeliona, in eenen volmaakten welscand, ter reede gearriveerd. Denzel'fden dag bereikte ook Zr. Ms. brik de Snelheid hare bestemming. Z. K. II.die zich den volgenden morgen aan wal begaf, heeft slechts weinige* dagen te Macasser vertoefd. Reeds den nden ligtte de Beliona weder het anker, tot het vervolgen der reis naar de Molukko's. De ontvangen berigten getuigen van de waarde, welke te Macasser ge hecht is geworden aan het zoo bijzonder en ongekend voorregt, om aldaar eenen telg uit het aan elk Nederlander dierbaar Huis van Oranje aanwezig te zien; een voorregt, hetwelk ook te dezer hoofdplaats, met reden, op hoogen 'prijs is gesteld en waarvan de vermelding in de geschiedrollen van Nederlands Indië gewis eene voorname en belangrijke plaats zal innemen. Te Macasser heeft Z. K. H. het fort Rotterdam, het raadhuis., de kerk, het hospitaal, de school, de gevangenissen en al wat verder van eenig be lang was bezigtigd. De Vorst van Goa, kennis bekomen hebbende van s Prinsen arrivement, deed Hoogstdenzelve, op den dag der receptie, plegtig door gecommitteer den verwelkomen en deszelfs welmeenen vragen opzigtelijk zijnen wensch om bij Z. K. H. in een bezoek te worden toegelaten. De Prins besloot echter zulks niet af te wachten, maar gebruik te maken van de noodiging tot het bijwonen eener jagtpartij, met bet oogmerk om alsdan ook de hoofd plaats Goa en net huis van den Vorst te gaan zien. Op den bestemden dag was het weder echter niet gunstig en de jagtpartij had derhalve geen plaats doch Z. K. H. begaf zich evenwel den volgenden dag naar Goa en te Makassér teruggekeerd zijnde, werd de Vorst den 10 Maart jongstleden, vergezeld van al de Goasche grootenin een plegtig afscheidsgehoor bij Hoogstdenzelve ontvangen. Met verlangen zien wij thans de eerste lijdingen te gemoet omtrent 's Prin. sen verdere reis, welke wij met eerbiedig vertrouwen hopen, dat even ge lukkig moge wezen ais de togcendie tot dusverre zijn volbragt. GRIEKENLAND. Ir. berigten uit Athene van den 2den Augustus meldt men, dat de Pro. fessoren van de in genoemde stad geopende Universiteit geen geduld schij nen te hebben, om den tijd der voorlezingen af te wachten; twee Profes soren namenlrjlt van de Juridische Faculteit hadden reeds om hun ontslag gevraagd en denzelven van Z. M. verkregen. De Griekscbe Courier schrijft uit Adrianopel van den 10 Met: Fen circulaire van den Patriarch van Konstaminopelwelke heden in de kerken der hoofdstad voorgelezen werd, verbiedtonder bedreiging van ex communicatie en andere daartoe behoorende straffen d-.n Bijbel en andere schriften te lessen, Welke door het Bijbelgenootschap in Londen gedrukt worden. Fr vervoegde zich daarop dadelijk een Commissaris van den Aartsbisschop in de onderscheiden parochiën der srad en verzamelde alle dergelijke schrif. die daarna in het Aartsbisschoppelijk paleis ten vure gedoemd werden. Door dezelfde circulaire werd den Griekschen Christenen verboden hunne kinderen naar scholen te zenden, waar volgens de leerwijze van Lancaster onderrigt gegeven werd, zooals ook naar andere plaatsen van onderrigt, welke door Heterodoxen bestuurd worden. RUSLAND. Bii eene ukase van 3 Augustus heeft Keizer Nikolaas, „op de voorbede van zijnen zoon, den Grootvorst troonopvolger," eentge bepalingen gemaakt tot verzachting van den toestand der naar Siberie verbannen misdadigers, die. ofschoon zich door euveldaden bezoedeld hebbende door hun later gedrag verdienen de genade des Keizers te ondervinden. Sommigen dezer lieden heb. hen de vergunning verkregen om dadelijk naar de Europesche gouvernemen. ren terug te keeren aan anderen is eene verkorting van den tijd v-an balling, schap toeges'aanen aan eene derde klasse verligting van den arbeid die in Siberie aan de verbannen misdadigers opgelegd wordt Re rejs van hH. MM. naar het zuiden van Rusland zal binnen eentge dagen plaats hebbenmen meentdat de terugkomst in November of De. cember wezen zal. Z K h de Grootvorst troonopvolger is van ztjne reis naar Siberie te Moskou teruggekeerd en aldaar met veel hartelijkheid ontvangen. SPANJE. Berigten over Parijs van den 21 Augustus. Telegraphische Depeches. Narbonne. 20 Augustus. Den iaden wist men te Valencia, dat de Pretendent door Alhambra getrok. ken was en op Madrid aanrukte. Oraa hield Rnbielos de Mora en Terttel bezet hebbende'hij de imurgemen van Sam en Sailada niet kunnen belet- zich met een overgroot konvooi weder met Don Carlos te vereenigeu. Bayönne, 20 Augustusa\ unr. ne troepen vmEsparteroir\n den i'3den, ter getalsterkte van pk 10,000 man, in M-idrid binnen getogen. De Carlisten zijn naar Segovia teruggetrokken. De opper-Generaal moet onverwijld tegen hen oprukken. Madrid is rustig. 'Niets nieuws van den Pretendent. Den I7den was men te Barcelona nog onkundig van de bewegingen vaa den Baron de Meer, die de instelling der centrale Junta had goedgekeurd.

Leydse Courant | 1837 | | pagina 1