A". 1837. leydsciie N E D E R L A N D E N. s p ;;a n j e. WOENSDAG, LeYden den hósten Augustus. Heden is alhier de eerste verjaardag van het jongste Kind vgn Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden, op de gebruikelijke wijze gevierd geworden. Men meldt uit 's Gravenhage .van den 20 Augustus: Het heeft Zijne Maj. den Koning behaagd, den heer U. Reindcrs tot Pre- sident, de heeren A. IV. Hoeksema en J. Cardinaal, tot Regters, en de "heeren F. Hesselink en U. G. Schilthuis, tot Regters plaatsvervangers, in de Regtbank van Koophandel te Groningen, te benoemen. Gok heeft Zijne Maj. de majoors DittTechters, BoullengcrDuycher en Hoek uit hunne respectieve betrekkingen bij de mobiele schutterijen, eervol ontslagen, en hen vervangen door den Kapitein Bodegraven, den Luitenant- Kolonel IVr-jland, den ihajoor van Zeetze en de Kapiteins Akersloot, van Houten en tVebcr. Nog verneemt mencfat door Zijne Maj. tot Predikant van de 2de klasse bij de Hervormde gemeente in Nederlandsch Indië, benoemd is de heer A. tVestcnbrink Meyer, Candldaat tot de heilige dienst bij het provinciaal kerk bestuur van Overijssel. Bij Kó'tiinglijk besluit fs eene ampliatie vastgesteld op de instructie der Districts-Cotnihissarissen in de provincie Zeeland, vastgesteld bij Hoogstdes- zelfs besluit van 21 Juriij 1823N°. 101, vólgens welke ampliatie deze Amb. tenaren voorthan, in plaats van eenmaal, tweemaal in ieder jaar al de ge meenten van hun district zullen moeten bezoeken, en van den uitslag dier tournees aan den Gouvérneur verslag zullen móeten doen. Daar er twijfel jjefezen was, of iémand, die, wegens zijne benoeming tot ontvanger der belaStfngën, zijn verblijf naar elders heeft moeten over brengen, daardoor moet geacht worden deszelfs radicaal als lid van den ste- delijken raad in zijne vorige woonplaats te hebben verloren, heeft Zijne Maj. verklaard, datv, ofschoon vroeger is besrfscdat als bedieningen of Gommis- sien, van wëge den Koning opgedragen, in art. 44 van het reglement van bestuurder sfëden bedoeld, moeten beschouwd worden zoodanige, welke door Zijne Maj. herroepen of ingetrokken kunnen worden, waaronder mits dien ook de po'st van öntvanger der belastingen behoort, nogtans, daar ar- tik. 44, vergeleken jijet art, iop van het rëgiement voor het lidmaatschap van den raad, de e'énige of voorname Huisvesting in de stad vordertaan welk vereischte de verplaatsing ais ontvanger der belastingen niet toelaat te voldoen, de in dezen beddèlde ontvanger geacht móet worden buiten het bezit te zijn geraakt van eep der vereischten in de leden van het stedelijk 'bestuur; dat hij echter zijn 'politiek domicilie in zjjne vorige woonplaats behoudt, zoo lang hij niet door het uitdrukkelijk overbrengen van hetzelve of door het elders uitoefenen van politieke regten, getoond heeft daarvan afstand te Willen doen. Men rtietdl van den Helder van den 20 Augustus: Gisteren avóJ omstreeks elf ure is het Nederlandsch exercitie-eskader, onder bevel vin den Kapitein ter Zee MacKièlsen, ter reede alhier ten an- Tter gekomen., Men meldt uit de provincie Zeeland van den 18 Augustus Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden, Admiraal en Colonel-Generaal, kwam gisteren in den namiddag met het Koninglijk stooinjagt de Leeuw, te BreskeHs aan', stapte aan wal, nam de vestingwerken in oogenschouw en reed daama naar de forten Frederik Hendrik en Nassau, ten einde die sterk ten insgelijks té bezigtfgen; kort daarna begaf Z. K. H. zich weder aan boord, stevendeVlissingen voorbij, van welks reede Hoogstdezelve door cfe aldaar gestationeerde kanónneerbooten met kanon werd begroet, en begaf zich naar Ellewoutsdijkten einde ook aldaar de aangelegde verdedigings werken te beschouwen; heden zal Z. K. H- de belangrijke nieuw daarge- 'stelde vesting Neuzen b'ez'igtigen, en wordt Hoogstdezelve heden avond ten 6 ure te Vlissingen verwacht, zal aldaar morgen Zaturdag verblijven, ten einde de maritime-etablissementenhet nieuwe drooge dok, de werven en 's Rijks vestingen in oogenschouw te nemen. Zijner Majs. Stoombooten Phoenix, Kapitein-Luitenant Le Jeune, en Cerberus, Kapitein-Luitenant van Frank, zijn gisteren avond ter reede van Vlissingen aangekomen, de huizen en publieke gehouwen, zoo wel als 's Rijks en andere schepen, zijn aldaar met Vlaggen én Wimpels versierd, om de aanstaande tegenwoordigheid van 's Konings tweeden zoon te vierèri. Uit Kampen meldt men van den 20 Angtustus: Men heeft een begin gemaakt met de ophooging van de straat in dé $che; pensteeg; het plan is zulks langs den Ysselkant voort te zetten, en alzoó 'de stad van die zijde vóór óverstföoming te beveiligen. I N D I E. fT±l UtA- »VUL k Vel WEST Curasao den 3 Jfunij. In het afgeloopene jaar zijn op dit eiland geboren '458 kinderen als 209 van het mannelijke en 249 vin het vrouwelijke ge slacht, en gestorven 252 personen, ais 104 van het mannelijke en 148 van het vrouwetijke geslacht. Het getal der huwelijken was 32. Gelijk bekend li, had het Congres van Columbia in 1821 een besluit uitgevaardigd, waarbij bepaald wordt, dat alle kloosters minder dan 8 gees telijken hebbende, zullen vernietigd worden, Dit besluit werd in 1829 door Botivar opgehevendie ook twee kloostersnamelijkdie van Mare caïbo en Merida weer herstelde. Thans heeft het Congres de wet van 1821 weer hernieuwd, en de klqostérs te Marecaïbo en Merida op nieuw Weer 'afgeschaft, De renten en eigendommen dér vernietigde kloosters, die der zendelingsgéstichfen en andere kerkelijke begiftigingen worden bestemd voor het openbaar ónderwijs. Het nationale college te Marecaïbo is thans 'in het kloostergebouw opgerigt. De geestelijken, die ziek of te oud zijn 'ëhï in hun onderhoud te voorzien, krijgen eeti jaarlijk pensioen van 300 peso». De uitgewekenen alhier zeggen, dat er thans in Venezuela niet mée.r aanwezig zijn dan twee monnikkenkloosters té Caracas, die beneden 3e 8 personen zullen bevatten, en twee nonnenkloosters: deze laatste heb- ttefi, nog boven de 8 personen en blijven derhalve nog jn aanwezen. töe wet, waardoor de nonnen in bescherming van het bestuur worden ge- sicl'd, is in beide Kamers van het Congres doorgegaan, doch de vice-Presi dent Soublette heeft van zijn veto gebriiik gemaakt, om dezelve ter nadere consideratie aan het Congres terug té zendénals zijnde dezelve onuitvoer baar; wanneer eene Commissie jaarlijks twee malen de nonnenkloosters moet bezoeken en de nonnen afvragen of zij gecne grieven hebben en wenschen te verblijvendit ware regtstreeks handelen tegen eene inrigting, welks be C O U R A N Tc 03 AUGUSTUS. staan men wettigt. Volgons de grondwet van Venczue a moeten er m het Congres thans eene meerderheid van stemmen zijn, zal du omwerp 111 dit geval als eene wet doorgaan. De beide vrouwenkloosters te Caracas zullen ruim 50 nonnen bevatten. A E G Y P T E. alexandiue den 26 Julij. Berigten uit dië plaats meldendat het er m Aegypie met de handelszaken slecht uitziet. Er bleet nog altijd veel vrees en mistrouwen heerschen. De pakhuizen van den onder-Koning waren met katoen overladen, hij wilde dezelve voor niet minder dan 10 dollars verkno pen, ofschoon hij wist, dat in Europa dezelve slechts 8 dollars gold Un- de-oisschen was hij daardoor van zijn plan algebragc, om nog meer Itatoen- planterijen aan te leggen; maar had nu bevolen meerdere landen met koorn te bebouwen, hetgeen voor den toestand van het land en de inwoners vrij wat beter zou zijn. De Sultan zou het voornemen hebbenom nog dezen zomer Aegypte te bezoeken en daar zijne reis van geheel vriendschappelijken aard was, meende men', dat hij door Mehemed-Ali goed zou ontvangen worden. Te Kordovan zou door Duitsche mijnwerkers een zeer rijke goudmijn ontdekt wezen; hetgeen voor den onder-Koning opperbest zou komen; de tiidine daarvan was hem te Candiawaar hij zich thans bevindt, gemeld; 1000 man was afgezondenom de mijn spoedig te bewerken. GRIEKENLAND. Athene den 19 Julij. Met vergenoegen kan ik u heden de bevestiging mededeelen van het geheel ophouden der pest op Poros. Deze geessel van het Ooiten heeft opgehoudende gemeenschap tusschen den Peloponnesus en de overige deelen van het Koningrijk is weder vrij en de Porioten ademen weder de zuivere verfrisscbende levenslucht, welke dat eiland van anderen zoo zeer onderscheidt. s-Auu J: o Berigten over 1'ar ijs van den 18 Augustus. Tei.egrm'iusche Depecitês. 1 Narbonne., is,' Augustus, 3 ure des morgens- De Generaal Öraa was van Pènaroya ndar dén kam van Valencia terug gekeerd van waar hij den 9den vertrokken vVas, om Chiva aan te tasten, llwaar Saus en Tallada zich bevonden, die itiyde Huertas van Valencia en Castellon brandschattingen hieven. DeZe benden hem niet afgewacht heb bende is Oraa naar Segorbe getrokkenom hen te beletten van zich met den Pretendent te vereenigen. Den 4den hadden de Cariisten op den regter oever van de Ebro de ge meenschap tusschen Toriosa en de zee belet. Zij hebben het fort van Lacava ingenomen en belegerden Mora. t De door de centrale junta voorgeschreven ligting van krijgsvolk heeft te Barcelona geen plaats gehad. Bayonne, 15 Augustus, 2 ure na den middag. Mëó schrijft uit Saragossa van den liden, dat' 'Espartero den 9den me; 12 bataljons van Daroca naar Madrid getrokken is; dat Buerens zich van hetzelfde punt naar Teruel op weg heeft begeven, en dat Oraa in de omstre ken van Valencia is, waarheen het gros der Cariisten is getrokken. Bayonne 15 Augustus, 6 j ure des avonds. De Cariisten waren den iiden op drie uren afstands van Madrid. Het stelsel van verdédiging der hoofdstad was geregelden Espartero dien men in allerijl ontboden hadwas dén i2den met 10,000 man te Guadalaxara 'aangekomen. Bordeaux, 15 Augustus, 4 ure. De heden Uit Saragossa ontvangen brieven melden niets van den Preten. dent. Espartero was, na de noodige beschikkingen gemaakt te hebben, om de operatien tegen denzelven voort te zettenmet eenige bataljons naar Madrid getrokken. De colonne, die onder bevel van den Brigadier Aspiroz uit Madrid getrok ken wis, had zich te Guadarrama met de divisie van Vigo vereenigd, om op Segovia aan te rukken. Bordeaux, 16 Augustus2 ure des. avonds. De Carlistische afdeeling, die tot op drie uren afstands van Madrid ,genar derd wasis naar Fonda de la Tribidad teruggetrokkenalvvaar zij zich den leden bevond. Vigo, door eene brigade versterkt, stond denzelfden dag te Las Noras den weg naar Guadarrama en het Èscurial dekkende. Den ieden des avonds wés de voorhoede van Espartero re Madrid binnen gerukt, alwaar de grootste geestdrift onder de militie heerschtedie reeds in massa tegen den vijand wilde uittrekken, toen de aankomst van Espartero deze nationale beweging nutteloos maakte. Meu zoude nu den vijand met alle magt gaan V6De Pretendent was te Chiva en Oraa, versterkt door de divisie van Bue rens, was tegen hem in aantogt. Bayonne, 16 Augustus, 10 nre des avonds. Madrid, 12 Augustus. Gisteren avond was hier, te Madrid, weder alles in bewegingten ge- volge van een gevecht tusschen de Carlistische voorposten en de troepen van den Generaal Vigo, te Torreladonesop vijf uren afstands van Madrid, welk gevecht geenen noodlottigen uitslag heeltgehad. De vijand schijn; stellig de positien verlaten te hebben, die hij gisteren bezettede. Espartero ïs heden morgen in persoon aangekomen. Het gros zijner magt zal heden avond te Alcala de Hentres wezen. Madrid is rustig, en de nationale garde legt groocen ijver aan den dag. Het Journal des Débats bevat, nopens de bewegingen der Cariisten, de volgende redenering: De expeditie van Zariateguy bezet, sedert een tiental dagen, gelijk men weet, de stad en het kasteel "van Segovja, met het voornemen zich aldaar te verdedigen. Dit zou de eerste maal zijn, dat de Cariisten zich in eene gewigtige vesting durfden te handhaven en overraagtige middelen te tarten, waarover de constitutionele armee beschikken Iran om die plaats te belegeren. Cabrera loopt andermaal het land van Valencia af. Zelfs heeft hij de kleine stad Grao aangevallen, die de sleutel van Valencia is. Nawostera ageert op den Neder-Ebro en belegert Mora. Voor het ove rige schijnt hij gelast te zijn, de bezendingen van wapenen eti amunitien in ontvang te nemen, die uit de Sardinische havens naar Ainpostaaan de nioii. dén van den Ebro bewerkstelligd worden. "au 5 %r- c"

Leydse Courant | 1837 | | pagina 1