A", is3T. L EYDSCHB VRIJDAG, v-N ^r'^- -''-J ,^r/ ifjïi iteix y lu 11 COUR A N T. •I JUL IJ. Burgemeester en Wethouders der Stad Leyden, maken bij deze bekend dat bij lien is ingekomen en aan den Ontvanger verzonden, het primitief Kohier der Perso- neelc Belasting, van de vier laatste Wijken dezer *Staddienstjaar i8*J, pp dentisten dezer maand, door den Heer Staatsraad, Gouverneur dezer Provincie, invorderbaar ver klaard, en dat van lieden af de termijn van drie maanden ingaat, binnen welke de re clames belioqren te zjjn ingediend. Leydenden 27 Jul ij 1837. Burgemeester en Weihouders voornoemd, J. G. Mey. Ter ordonnantie van dezelve, P. A. du Pui. NEDERLANDEN. Leïden den hosten Julij. Men meldt uit 's Gravenhage van den s/sten dezer: Eergisteren avond heeft er eene luisterrijke partij bij HH. KK. HH. Prins en Prinses Frederik der Nederlanden plaats gehad, waarop, onder anderen, tegenwoordig waren, Zijne Maj. de Koning van Wurtemberg en Hoogstdes- zelfs Dochters, Hare Maj. de Koningin, HH. KK. HH. Prins en Prinses van Oranje en Hoogstderzelver Kinderen, IIH. KK. HH. Prins en Prinses Albert van Pruissen, benevens H. D. H. de Hertogin van Saksen-JVeimar en derzelver Zoon. HH. KK. HH. de Prins en Prinses van Oranje, benevens den Erfprins en Prinses Sophia, die in den namidaag van eergisteren in de Residentie aangekomen zijn, hebben bereids dezelve heden weder verlaten en zich naar Tilburg begeven. Zijne Maj. de Koning heeft aan de Commissarissen van de Hollandsche ijzeren Spoorweg-Maatschappij vergund het aanleggen van eenen ijzeren spoorweg van Amsterdam naar Haarlem, op dezelfde voorwaarden, als waar op de uitvoering van dat werk bij vroegere Koninglijke besluiten aan de lieeren L. .7. .7. Sent/tier, R. Ie Chevallier en 7F. C, Brade was opgedra gen, onder bepaling, dat genoemde heeren, als eerste Concessionarissen, persoonlijk aansprakelijk zullen zijn voor het geheel, tot dat de Maatschap pij wettelijk zal zijn tot stand gebragt. Zijne Maj. heeft dezer dagen, met intrekking van alle tot dusver bij besluiten voorkomende bepalingen, andere verbeterde verordeningen vastge steld, betreffende de kleeding- en liggingstukken, welke voortaan van Rijks wege aan de gevangenen zullen moeten worden toegestaan, mitsgaders de bepalingen gewijzigd, welke tot nog toe bestonden omtrent de kleeding, ligging en wapening der portiers en bewaarders in de gevangenissen; deze zullen, dien ten gevolge, op de wijze der militairen, eene uniforme kleeding hebben, eenen driekanten hoed met garen of zijden lis, distinctive teekens op de regter mouw hunner rokken en jassen, èn voorzien worden van een geweer met bajonet en infanterie-sabel. Een Koninglijk besluit, van den .jden dezer (Staatsblad N°. 51) ziet thans het licht, waarbij bepaald wordt, dat het wetboek van Koophandel, dat van strafvordering en de wet op de regterlijke organisatie en het be leid der Justitiegezuiverd van drukfeilen en van hetgeen tegen het taaiei- gen strijdt, ter Lands-drukkerij zullen worden uitgegeven. Bij Zijner Majs. besluit van den 19 Julij II., zijn tot Notarissen benoemd: In het kanton Monnikendam, M. C. Merens; in het kanton Heemstede, .7. Dollemanin het kanton Schoonhoven, Mr. .7. H. Knottenbeltin het kanton Hillegondsberg, D. C. Kleijin het kanton Gemert, A. G. Smits; en in het kanton Kampen, .7. IV. Jonkers. Aan de Roomsch-Katholijke bewoners te Soesterberg is door den Ko ning vergund het oprigten van een Roomsch-Katholijke Kerkelijke Gemeente en het stichten van eene Kerk en Pastorie aldaar. Ook is de Israëlitische Ring-Synagoge te Tiel gemagtigd tot den opbouw eener nieuwe Synagoge aldaar. Uit Amsterdam meldt men van den 26 Julij: Naar men verneemt, zal op Dingsdag den 8 Augustus eerstkomende, de Maatschappij: Tot Nut van 't Algemeenhare 53ste jaarlijksche Algenieene Vergadering honden in de Luthersche Nieuwe Kerk binnen deze stad. De plegtige opening dier vergadering zal geschieden door den Wel-Eerw. heer D. H. JVildschutmede-Hoofdbestuurder der Maatschappij, met de voor. dragt van een dichtstuk, voor deze gelegenheid vervaardigd door den voor. litter van dit jaar, de heer IV. H. JVarnsinck Bernz., voorafgegaan, afge- wisseld en besloten door vocale en instrumentale muzijk. Terwijl het droogmaken van de Zuidpias van Schiehnd naar wensch wordt voortgezet, hebben, naar men verneemt, de herhaalde overstroomin- een, die de Haarlemmer-meer in den laatsten tijd heeft te weeg gebragt, het Hoog Bestuur in ernst bedacht doen zijn op het onderzoek van de ge vorderde middelen, om, zoo mogelijk, ook die uitgebreide watervlakte droog te maken. Uit Utrecht wordt van den 24 Julij gemeld: Gisteren ontvingen wij de tijding, dat de gemeente Hall en Eerbeek, bij Zutphen, eene nieuwe ramp heeft getroffen, welke ons opmerkelijk voor komt. De heer Sander aldaar trof den 30 Julij 1836 het ongeluk, dat zijne drie papiermolens afbrandden. Daar dezelve herbouwd waren, had hij, op den verjaardae van dat ongeluk, eenige vrienden bii zich genoodigd, onder anderen den Predikant van Doorn, met diens vrouw en kinderen, om het herstel dier brandschade in blijmoedige dankbaarheid te vieren. Toen men, onder het nuttigen van eenige ververschingenin eene waarlijk blijmoedige stemming was, werd men opmerkzaam gemaakt op eene brandlucht, waar naar dan ook dadelijk onderzoek werd gedaan. Terwijl men hiermede bezig was, komt dé zoon van den heer Sander aanloopen, roepende: Moeder er is brand op zolder! De vrouwen nemen ieder een kind op, als nok de zuige ling van den heer Sander, en snellen de deur uit; naanweliiks waren zij buiten, of de vlam sloeg het gebouw uit. De molen is weder geheel uit gebrand, en van het woonhuis zijn ook slechts de muren blijven staan. De vrouw, zuster en kinderen van gemelden Predikant kwamen, met achterla ting van omslagdoeken, hoeden, enz., doodelijk ontsteld op de pastorie te rug; de Predikant echter eerst des nachts te 2 ure, na vèel tot berging van éen en ander te hebben bijgedragen. GRIEKENLAND. Athene den 20 lunii. Z. M. de Koning heeft het voorstel verworpen, om een nationaal leger door het invoeren van de loting te vormen; hij heeft de voorkeur gegeven aan een plan, volgens hetwelk ieder gemeenteop welk eene wijs zij wilde, haar contingent kon leveren; ..Nog wordt uit die plaats gemeld, dat de pest te Poros,had opgehouden', daar er sedert a dagen geene. nieuwe zieken of sterfgevallen voorgekomen warén. Het bcrigt prijst de handelingen van de Regering ten dezen opzigtq zeer; dewijl daardoor de pest uit het overige Europa is geweerd, en, Grie kenland dus als een voormuur te beschouwen is voor Europa, oin die vrees- selijke ziekte van Turkije tegen te houden. SPANJE. Berigten over Parijs van den 24 Julij. De twee teiegraphisches depêches, van welke wij in onze vorige met een woord melding maakten, zijn de volgende: Marseille, 21 Junij5 ure des avonds. De Prefect der Monden van de Rhine aan den Minister van Rinnenlandsche Zaken. De Consul van Frankrijk schrijft mijonder dagteekening van den i5den. De Pretendent heeft zich drie dagen lang in het gezigt van Valencia opge houden maar hij heeft tegen de stad slechts eenen ligcen aanval gewaagd en langs den weg der Cabrillas zich naar Madrid gewend. De Generaal Oraa die hem verscheiden dagen in het oog hield, erin geslaagd zijnde, om te Cuarta zijne vereeniging met Borso en Sanchez te bewerken, en zich daardoor aan het hoofd van 9000 man bevindendeheeft dezen ochtend ten 9 ure te la Venta del Podyo de achterhoede der opstandelingen aangetast. liet ge vecht heeft tot 7 ure des avonds geduurd. Te oordeelen naar hetgeen men hier van het geweervuur gehoord heeftis het gevecht levendig geweest. De Kapitein-Generaal is nog niet scellig met den uitslag daarvan bekend. Wagens met gekwetsten komen de stad binnen. Bayonne, 22 Julij', 6 ure des avonds. De Generaal Opperbevelhebber van de 20ste militaire divisie aan den Minister van Oorlog. Den lyden is Don Carlos over las Cabrillas naar Cuerfa getrokken. Espar- tero moest denzelfdep dag te Molina binnenkomen. De benden, die Sara. gossa omringden, zijn te Hyas bijeengetrokken. Een aanval door vier batal. jons Carlisten voorgenomen op de linie van Zubiri, den 20scen, is mislukt', door het uitrukken van 4000 man van Pampelunaer heeft geen gevecht plaats gehad. Marseille, 22 Julij. De pakketboot, Ia Mediterrantevan Valencia den ïöden vertrokken, heelt brieven aangebragcwelke bijzonderheden mededeelen omtrent een moorddadig gevecht, hetwelk bij die stad geleverd is, tusschen eene afdee- ling van den Generaal Oraa en de achterhoede van Don Carlos. De uitsiag van dat gevecht was nog niet officieel te Valencia bekend, maar de gcruch, ten, die omliepen, stelden dezelve als ongunstig voor de constitutionnele zaak voor. Bordeaux, 23 Julij5 ure des avonds. De GeneraaI-Commandant van de lide afdeeiing aan den Minister van Oorlog. Den isden heeft Oma in de omstreken van Chiva den Pretendent aange vallen en geslagen hij schijnt nog altijd zich op Cuenfa te rigten. Hij had denzelfden dag zijn hoofdkwartier te Bunol. De Carlisten hebben ongeveer 3000 man verloren; overloopers en gevangenen kwamen den iöden te Va lencia aan. De Baron de Meer beeft ook een voordeel te Prats-de-Llusanes behaald; de vijand is op de vlngt gegaan, en de stukken door hem te Berga geno. menzijn hernomen geworden. Over deze laatste zinsnede van de telegraphische depêche wordt uit Perpignan van den I9den gemeld: Brieven van Talarn, onder dagteekening van den i/den, melden, dat de Kapitein-Generaal van Catalonie, de Aleeraan het hoofd van 6000 man zich van Colomes heeft meester gemaakt en dat hij de Cariistische junta te Solsona gesommeerd heeft om zich over te geven of de stad binnen 24 uren te verlaten, 11a verloop van welke hij de stad zou beschieten. Dezelfde bedreiging is aan de Overheden en de Geestelijkheid gedaan, welke verantwoordelijk gesteld zijn met het verlies van hunne goederen en hun leven, irdien zij aan de inwoners van Solsona van den inhoud van den brief van den Generaal, dat zij namelijk de stad konden verlaten, indien zij de gevolgen vail den oorlog niet wilden ondervinden geene kennis gaven. Ero/rs was te Tort; het is waarschijnlijk, dat hij tot hulp van Solsona zal vliegen. Omtrent het gevecht door Oraa geleverd, behelst een brief uit Arragon het volgende: Een buitengewoon renbode is van Teruel te Saragossa aangekomen, eerst, genoemde stad bad hij gisteren avond verlaten. Een ander renbode is er in den achtermiddag gearriveerd, van Segorbe komende, met de tijding van een bloedig gevecht tusschen de troepen van Oraa, ondersteund door de nationale garde van Valencia en twee bataljons van Alava, drie bataljons van Castilie en eenige bataljons van Navarre. Deze bataljons de achterhoede van de expeditie uitmakende, zijn, zegt men dezelfdewelke Castillon de la Plana, onder de bevelen van Fillareal hebben belegerd. Het gevecht, den i sden des morgens begonnen, heeftop den grooten weg naar Poyo plaats gehad en heeft verscheidene uren geduurd; er is met veel verbittering van beide kanten gestreden. De verliezen zijn aanmerkelijk ge, weest; mén berekent het op niet minder dan 1000 man aan beide zijden. De dappere nationale garde van Madrid heeft meer geleden dan de linietroepen," omdat zij zich mei te groote onvoorzigtigheid op den vijand wierp. Het Journal des Dêhnts bevat over het een en ander het volgende: Don Carlos schijnt thans langs den grooten weg van Valencia de rigting naar Madrid te volgen. De afstand bedraagt 90 mijlen. Zijn togt tegen Madrid kan geene ernstige bezorgdheid wekken, want hij is geenszins in staat om alleen met de striidmagt, welke hij medevoert, hoewel met het corps van Cabrera op 16,000 man kunnende geschat worden die hoofd stad te bemaerigen. De stad Madrid is zeer geschikt voor verdediging, gelijk men zulks ten tijde van Napoleon heeft gezieu, en de constitutionele rroepen. die de Cariistische expeditie volgen, alsook die welke op haren flank marcheren en die welke voor Madrid kunnen geplaatst wordenzijn meer dan toereikend om de benden van den Pretendent te slaan, bijaldien bil deze gewaagde poging ondernam, gelijk als een aanval tegen de zetel, plaats der regering waarlijk zoude wezen. Maar het is niet gemakkeliik te gissen of Don Carlos, eenmaal in de om. Streken van Cuer.fa op vijftien mijlen afstands van Mgdrid gekomen, den

Leydse Courant | 1837 | | pagina 1