keiijk door eenen particulier op het tapijt is gebragt, doch daaruit volgt no; «ietdat onze Regering daaraan vreemd gebleven isen veeleer mag men aannemen, dat zij zich van eenen geschiltten tolk bediend heeft, om het terrein, waarop de onderhandelingen zouden worden voortgezette doen onderzoeken. Immers is het ligt te begrijpen, dat ons Bestuur, dat overi gens met zoo veel zorg voor de wezenlijke belangen des lands waakt, reeds lang een doel moet hebben beoogd, hetwelk Nederland en Pruissen in ver binding brengen, nieuwe bronnen van welvaart voorde beide landen openen en in meer dan één opzigt van duurzame terugwerking op het commerciële leven der twee Rijken zijn konde. Het streven van enkele bijzondere be langen kan hier wel niet in aanmerking komendaar anders toch Pruissen reeds vroeger meer dan eens afgeschrikt zou zijn geworden van het voort zetten der onderhandelingen. Wanneer dezelven dan ook nog tor geene na dere verstandhouding geleid hebben, dan is zulks alleen aan het meerdere of mindere der van beide zijden gestelde voorwaarden toe te schrijven; dat de gevolmagtigden van Berlijn naar Kassei vertrokken zijnbewijst juist dat al daar of eene voortzetting der onderhandelingen zal worden ondernomen, of in den persoon van een' der hoofdbelanghebbendeii misschien een bemiddelaar bij het tolverbond zal gezocht worden tot bespoediging der zaak en wegne ming der hinderpalen. Doch wij onthouden ons van alle verdere gissingen, daar wij ons met de aangename hoop streelen, spoedig iets heugelijks wegens die zaak te kunnen berigien. GROOT-BRIT ANNIE. Londen den 5 Julij. Zondag zijn over Holland alhier aangekomen, de Her tog van Sahteh-Meiningcnbroeder der Koningin-weduwe ende Prins George, zoon van den gewezen onder-Koning van Hanover, den Hertog van Cambridge. De Lord-Kanselier heeft Maandag, in het Hooger-Huis, bij het voor stellen der tweede lezing vaii de wet op het voorzien in de uitvoerende magt, bijaldien de Koningin mogt komen te overlijden terwijl de naaste erfgenaam der kroon zich buitenslands bevond, het doel en den inhoud Van dit ontw erp nader ontwikkeld. De acte van Koningin /tnnadie daarin grootendeels gevolgd werd, bepaalt dat zeven hooge Rijksbeambten, te weten: de Aartsbisschop van Canterbury, de Lord-Kanselier, de Lord- Thesaurier, de President van den Ministerraad, de Lord van het Geheim Zegel, de Lord Groot-Admiraal en de Lord-Opperregter bij het Koningrijk Geregtshof, een Raad van Regentschap zullen uitmaken en met het Ko ninglijk gezag bezag bekleed zijn tot op den tijd der aankomst van den Koning of de Koningin, of tot dat deze dienaangaande anders zal beschik, ken, terwijl de vermoedelijke opvolger, nog bij het leven van den voor ganger, het regt zal hebben dezen Raad met zeven andere personen te vermeerderen. Voorts wordt er in vastgesteld, dat de magt van dit Regent schap zich alleen zal uitstrekken tot zoodanige praerogative der kroon wier uitoefening tot het aan den gang honden der openbare zaken onvermijdelijk is, en niet tot de ontbinding van het Parlement, de benoeming van nieuwe Pairs, het bekrachtigen van eene wet omtrent de troonopvolging of van zoodanige die tot verandering der Heerschende Godsdienst in een der drie Rijken zou kunnen leiden. Bij de behandeling in comitté zou de Lord- Kanselier voorstellen, het regt van den troonopvolger, ter vermeerdering van den Raad van Regentschapniet tot zeven personen te beperkenmaar hem vrijneid te geven om dien met zoo veel mannen als hem goeddacht aan te vullen. In het Hooger Huis is de bill tot wijzigingen in de criminele wetten, den wden voor de tweede maai gelezen. In het Huis der Gemeenten zijn onder andere sommen 200,000 voor de civiele liist der Koningin vastgesteld; deze bepaling is echter nog voor- loopig. Nog zijn 88,000 goedgekeurd voor het bouwen van nieuwe Pailementshuizen. Op voorstel van den heer Maxwell is met eene kleine meerderheid van stemmen eene voordragt doorgegaan, ten einde eene Commissie te benoe men welke ouderzoek moet doen naar den droevigen toestand der wevers in Engeland. Oolc is in dat Huis het rapport op de billter zake van het afschaffen der thans bestaande doodstraf, in zekere gevallenontvangen en goedgekeurd. Ook is de wet op de Parlements-verkiezingen ter derde maal gelezen en doorgegaan. OPConnell is wederom bezig brieven naar Ierland te schrijven, waarbij hij de Koningin aanprijst, veel hoop te kennen geeft, dat Ierland eindelijk eens uit zijnen vernederenden toestand zal opstaan, en de Ieren beveelt, om alleen hervormingsgezindenbij de aanstaande Parlementskiezingente be. noemen. Daarentegen heeft de Protestantsche Associatie te Dublin de voorstanders der gevestigde Kerk aangemaand op hunne hoede te zijn en slechts (bekende Torys te benoemen. H. M. de Koningin heeft thans twee Koningen als Veldmaarschalken in hare dienst, dien van Hanover en dien van Belgie. F R A N K R IJ K. Parijs den 7 Julij Berigten uit Parijs melden als zeker, dat in eenen gehouden Raad van Ministers beslist is, dat de FTansche Regering hare toe stemming niet zal geven tot het aanwerven van een nieuw bnlp-legioen voor Spanje. Grootendeels schijnt, behalve andere diplomatische oorzaken, die niet worden bekend gemaakt, de slechte behandeling hiertoe bij te dragen, welke het vreemden-legioen is aangedaan. Men wil dus ook weten, dat van al de Spaansche onderhandelingen, om aan den Maarschalk Ciausel het opperbevel overliet Spaansche leger op te dragen, niets zal komen. De beide vergaderzalen van de aanhangers der dus genoemde Fransche Katholijke kerk, aan wier hoofd de Abt Auzou staat, zijn op last derPolicie gesloten geworden, omdat genoemde Abt in zijne predikatiën steeds staat kundige redeneringen mengde. Anderen hebben daarentegen den maatregel toegeschreven aan predikingen, die de Abt Attzou tegen de Jezuiteii wilde houden. Die Abt beklaagt zich in de dagbladen bitter over de vervolging, waaraan zijne nieuwe kerkniet slechts te Pariis, maar ook in de departe menten is blootgesteld, en over eene uitspraak van de Regtbank te Versail les, volgens welke de bij hei charter toegekende godsdienstvrijheid slechts toepasselijk is op de eerediensten, die tijdens de invoering dier grondwet bestonden. De Koning heeft tot officier van het legioen van eer benoemd den be kerden schrijver Victor Hugo, en tot ridder den ook bekenden schrijver Alexander Dumas. De beroemde Paganini bevindt zich thans weder te Parijs. In den Constitutior.nel leest men den volgenden brief, gedagteekend uit Oran van den 18 Junij: I11 mijn laatste schrijven meldde ik 11 het vertrek van den Luitenant- Generaal Bttgeaud naar Arzew en Mostageneni. Eene dagorder kondigde tevens aan, dat den 23 en 24Sten infanterie-regimenten naar dezelfde steden zouden marcheren, maar oogenblikkelijk daarna werd conrra-order gegeven, en de Luitenant-Generaal begaf zich op den weg met slechts 300 ruiters. Den 14-den was hij te Arzew-, de troepen begaven zich op marsch naar de Maccn. De Luitenant-Generaal was reeds op weg toen hij brieven van Abdel-Kader ontving, in welke deze hein stellig voorschreef, de Macca niet te overschrijden, vermits het vredes-tractaat nog niet geratificeerd was, en bovendien het tractaat deze rivier tot grens van ons territoir stelt; de heer Bugeaudzeer over des Emir's onwellevendheid verwonderd, nam den terugweg naar Oran aan, alwaar hij den jóden is aangekomen, zonder ftlosvagenem bezocht te hebben, zoo ais wei degelijk zijn voornemen was. Dus is het nu voldingend bewezen, dat wij alleen over zee met die stad zuilen kunnen gemeenschap honden. Dit voorval heeft alhier eene grooie sensatie gemaakt; liet bewijst hoe weinig er op de voortduring van den vrede te rekenen is; ook is een ieder liet er over eens, dat Abdel-Kader als een opperhoofd van muiters beschouwd en tot op zijne onderwerping aan Frankrijk vervolgd behoorde te worden. In plaats daarvan, wordt hem de titel van Sultan toegekend. Er heeft ook in onze omstreken een vrij opmerkelijk geval plaats gegre pen. Gij weet dat de markt van Oran ledig is; men ziet er geene Arabie. ren meer. Vóór ettelijke dagen kwamen eenige Beni-Amer herwaarts, maar kort voor de stad wérden zij door de aanhangers van Abdel-Kader aange vallen en verstrooidvief dezer ongelnkkigen zijn onthoofd geworden. Z E E - T IJ D 1 N G. In Tessel binnengekomen J. Coushin, van Havana, J. ManningW. BarfieldJ. Grey, G. S. de Roos en K. Teppenia, van Londen, J. Morton en S. Jennings, van Ips wich, H. B. Engelsman, van Hull, C. Lee en J. Robbing, van New-Castle, J. JLEr. tolevail Riga, G. G. Smith en H. van Veen j van DantzigJ. H. Oostra, van Oud soen, J. L. Holst, van Drammen, J. G. Juister, van Cuxhaven, J. O. Santberg, van Hamburg. I11 liet Vlie binnengekomen J. Manning, W. Cousius en H. B. Duney, van Londen, B. E. Boll, van New-Casde, A. Hazewinkel en P. Pernnien, van Riga, R. VV. Meilc- '111a, van Pillau, G. B. de Boer, van Koningsbergen, J. D. Bos en R. J. Schuring van Dantzig, H. A. Herinansen van Bergen, T. T. de Boer, vanTerneuse ,T. A. Han sen van Lillcsund, B. A. Visser, K. E. Voss, J. H. Kuhn, T. T. Hnrdingh en K. Bart, van Ostrisocr, H. R. Stutvoet, van Ealirsund, H. A. Brouwer, van Drammen, P. C. Koops, van Mandalil. Te Tersch. niets gepasseerd. De Helvoccsche I.oodsschipper J. Hcrvens voerende de loodsscbuit N°. 7, te Helvoet teruggekomen, heeft den 28 Junij op de hoogte van de Singels, met O. N. O. wind gepraaid het schip Cr.ntonKapt. D. G. Niesen, van Rotterdam naar Batavia, en den eerste Julij op dezelfde hoogte gezien het schip Vasco de GamaKapt. J. H. Zeeman, mede van Rotterdam naar Batavia. Het schip die 2 GebruderKapt. H. Melchert, lnet raapzaad, van Straalaund naar de Zaan, is, volgens een brief van Tonningen van den 2 Julij, 11a op de Eider gestoten te hebben, zwaar lek te Tonningen terug gekomen; de lading zoude nog dien dag worden gelost. Het schip HunterKapt. Willis, van Bristol naar Rotterdam, is den eerste July te Dotivrcs binnengeloopcn. Het schip de IndiaanKapt. O. Kievyt, van Batavia naar Rotterdam, was den eerste Julij op de hoogte van Torbayhebbende 112 dagen reis. Het schip bet VertrouwenKapt. C. Zaal, van Amsterdam naar Surinatnen, was den 29 Junijen het schip CatarinaKapt. J. Thomsen, van Hamburg naar Buenos-Ayros den 2 Julij op de hoogte van Goudstaart. PRIJS-COURANT der EFFECTEN. Amsterdam den 8. Julij 1837. Nederlanden. Werkel. Schuld 2J pCt. 52^52 r5E Dito 5 99 a Uitg. a Kans-Biljetten22Ea Am0rt.Syndic.4i 93 a 3ta Hand.-Maats. 44 i73Eai73| Nieuwe dito..4Ja Frankrijk. Inschr. Grb. 3 pCt. a Rusland. Gb.//.&C°.i798 5pCt.i04 a -i8i» 5- Ins. en Certif. Ó4ja i8|J s 1 Pruissen. Geldl. te Loni. 4pCt. a Aandeelen van dito.io9|a Gebl. 5*1 -— 1 a a i73i Spanje. Nieuwe 1835 855 pCt. aojaaoj Dito onbep. st... Dito passive.....— Dito uitgest Coupons 1 Nov...— Oostenrijk. Obi. Coll C°. 5 pCt. Certificaten.2» a Neg. Meialiek 2'a Idem .5 99|a Dito in Lond. 5 Bank-Aktien. .3 a - Napels. Certificaten.5 pCt. a Dito in Napels. 5 a Griekenland. Obl. 11. gr.j/. 5 pCt. a Gebl. De Prijs van de BOTER aan de Waag binnen Leyden, Zaturdag den 8. Julij 1837. Van 30 tot 33 i 34 gulden. Heden in den vroegen morgen overleed, tot mijne bittere droefheid, mijn hartelijk geliefde Echtgenoot MATTHIJS BA ATEN, in den ouderdom van bijna 33 jaren, aan de gevolgen van een ongelukkigen val en een smar telijk lijden van bijna veertien dagen. Wat ik in hem in mijne gevorderde zwangerschap misse, gevoel ik beter,dan woorden in staat zijn uit te drukken. Leyden W. HENDRIKS, den 7 Julij 1837. Wed. M. Baatrn. NB. De Timmermans-Affaire zal door de Weduwe, onder toezigc van een deskundige, worden voortgezet. Alle die genen, welke iets verschuldigd zijn aanof te vorderen hebben van den voormaligen Boekhandelaar J. C. CIJFVEER te Leyden, worden voor de ALLERLAATSTE MAAL gewaarschuwd daar van Betaling te doen, of de Rekening in te zender, vóór den 1 sten Augustus aanstaande, aan een der Ondergeteekendedoor Crediteuren benoemde. Commissarissen in voorn. Boedel; zullende bij foute hiervan, de eerstgemelde zich de na. deeiige gevolgen te wijten hebben, die hieruit voor hen zullen voortsprul. ten, en de laatste zich daardoor verstoken zien van eenige uitdeeling, die van dien Boedel zal kunnen gedaan worden. Lenden den isien Julij 1837. S. en J. LUCHTMANS. P. C. van MARLE. H. J. THIJSSENS. V J. WESSELING, H.WESSELING, G. W. WESSELING en J.WES. SELING Hz., Makelaars, zullen op Vrijdag den I4den Julij 1837, des na. middags ten drie ure. te Amsterdam, in de IVitte Zwaan, op den Nieuwen- dijk, presenteren te Verkoopen: Eene extra mooije geheel nieuw aangeko. meiie Partij Dennen, Vugten en Greenen, een extra mooije Partij lange Wa. genschotten en Eikenhout, diverse soorten Deelenen andere HOUTWAREN. Liggende als bij Nnticien wordt aanwezen, die aan het Kantoor van BON- TEKONING en AUKES te verkrijgen zijn. Op Maanaag den 17 Julij 1837, des voormiddags te 10 ure, zil men te Leyden, op de ApothecarsdijkWijk 6 N°. 34, aan de meestbie denden Verkoopen: Eenige MEUBILAIRE GOEDEREN, bestaande in Vrouwe Kieederen, Red- en Tafellinnen, Stoelen, Tafels, Spiegels, Platen in Lijsten, Kabi. netten, Kasten, Mangel, Pers, VloerltleedenKarpetten, Porcelein, Glas-, Verlakt-, Koper-, Tin-, Blik- en Ijzerwerk. Alles te zien Vrijdag en Zaturdag vóór den Verkoopdag, voor den middag van 9 tot 12 ure en des namiddags van 2 tot 5 ure. Door den Boekhandelaar C. C. van der HOEK, te Leyden, is den 3. Julij aan het Gemeente Bestuur zijner woonplaats ter vertaling in het Nederduitsch vertoond: Bcmerktwgen auf einem ausflug nach Paris im jahr 1835, gemocht von H. Schlegf.l, Doctr. der Philosoph. Conservator der Koningl. Nederl. Mute u.ns, Mitglied mehrer gelehrten Geselschaften. Altenburg, 1837. Dij de Wed. ANTHONY de KLOPPERen ZOON, te Leyden,

Leydse Courant | 1837 | | pagina 4