A*. IS37. L Y I) S C II E C 0 U It A N T. 7 JUL IJ. VRIJDAG, /i Burgemeester en Wethouders der Stad Leyden, maken bij deze bekend, dat fey Hen is ingekomen en aan den Ontvanger verzonden het primitief Kohier der Pet so neele Belasting van de vier eerste Wijken der Stad, dienstjaar 183 j-, op den 27 Junij jl. door den Meer Staatsraad, Gouverneur dezer Provincie, invorderbaar verklaard," en dat van heden af de termijn van drie maanden ingaat» binnen welke de reclames behooren te zijn ingediend. Voorst wordt ter kennisse van de belanghebbende gebragt, dat door de vermeerderde bevolking der Stad tot boven de 36,000 zielende belasting op de deuren en vensters berekend is op 715- Cents voor ieder, alsmede dat uit gelijken hoofde, de berekening van de belasting op het Mobilair naar het tarief is geschied volgens de ede klasse terwjjl daardoor het minimum van den aanslag der huizen in de huurwaarde is geklom men tot beneden de zestig guldens, leydenden 6 July 1837. Burgemeester en Wethouders voornoemd P. G. van Hoorn. Ter ordonnantie van dezelve, P. A. du Pui. NEDERLANDEN. Leyden den 6den Julij. Het verslag van Gedeputeerde Staten van Zuid- en Noord-Holland, aan de algemeene Staten van Holland, in derzelver gewone vergadering, gehou den te Haarlem, den 4den dezer, ziet thans het licht; in ons volgend noin- mer zullen wij er eenige zinsneden van mededeelen. Men meldt uit 's Gravenhage van den sden Julij: Bij besluit heeft Zijne Maj. zijne goedkeuring verleend aan eene door Jonkhr. Mr. C. Backerlid der Regtbank van Eersten Aanleg te Amsterdam, de Commissie van Landbouw in Noord-Holland en A. Perk, Notaris te Hil versum en Agent van het Domein voor het Gooyland, voorgenomene oprig- ting eener Maatschappij ter bevordering van den cultuur in Gooyland, mits gaders aan daarvan Hoogstdenzelve aangeboden statuten. De statuaire bepa lingen dier Maatschappij zullen ten doel hebben, het aankoopen of in erf pacht nemen van heide- bouw- of driestgronden, opbouw van woningen, het aanleggen van eiken hakhout enz., en het daarstellen van middelen tot het middellijk bevorderen van de ontginningen; voor bijzondere rekening Zijner Majesteit, alsmede voor rekening van net fonds der Nationale Nijver, heid, zijn in deze Maatschappij eenige aandeelen genomen. Heden is door Zijne Exc. den Baron van Pallaudt van Keppel, Minis ter van Staat, belast met de generale directie voor de zaken der Hervormde Kerk, enz., vergezeld van den Secretaris en Adviseur Janssen, de twee en twintigste vergadering van de algemeene Synode der Nederlandsche Her. vormde kerk geopend, bestaande dezelve uit de navolgende leden, als: De heeren: Dr. H. Donker CurtiusPredikant te Arnhem, President; D. Hendriks, Pred. te Groningen. Vice-President; I. J. Dermout, Pred. te 's Gravenhage, Secretaris; J. J. Roozrboom, Pred. te 's GravenhageSecun- dus Secretaris; S.NieuwoldPred. te Leeuwarden, Secundus van den Vice- President; R. Scholten, te Amsterdam, Quaestor-Generaal; J. C/arisse, Hoogleeraar te Leiden; H. J. Rooijaards, Hoogl. te Utrecht; L. G. Pareau, Hoogl. te Groningen; J. L. Nijhojf, Pred. te Gouda; F. L. der Kinderen, Pred. te Alkmaar; C. de Kisser, Pred. te Tholen L.Merens, Pred. te Utrecht; H. J. Romenij, Pred. te Zwolle; S. G. Prins, Pred. te Chaam; Dr. G.Bent- hem ReddingiusPred. te Assen; G V. de Chaufepié, Pred. te 's Gravenhage; G. Ruitenschild, Pred. te 's Gravenhage, en B. Slingenberg, Ouderling, te Coevorden. Onlangs heeft de Generaal-Majoor Verveer met de twee jeugdige Vor stelijke bloedverwanten van den Vorst der Ashantijnen, welke alhier hunne onvoeding zullen genieten, bij Zijne Exc. den Minister van Koloniën het middagmaal gehouden. De thans in het kamp bij Reijen gelegerde troepen zullen den loden dezer door andere worden vervangen. Men meldt uit Rotterdam van den 5 Julij Nadat de Koning eergisteren alhier op het stadhuis een diener had h' ge- woond, Hoogstdenzelve door de Stedelijke Regering aangeboden en waarbij de voornaamste Autoriteiten de eer hadden met Zijne Maj. aan te zieren, heeft Hoogstdezelve in zijn open rijtuig de illuminatie der stad bezigtigd en is omstreeks half elf ure van hier naar 's Hage vertrokken, na he naaide malen zijne hooge tevredenheid te hebben betuigd over de goede ontvangst in Rotterdam genoten. De illuminatie heeft de verwachting verre overtroffen. Zij was niet alleen algemeen, maar overal luisterrijk en smaakvol. De geringste straten en buurten hadden met de voornaamste wijken en havens der scad als gewed hverd. De publieke gebouwen waren sierlijk verlicht en in de eerste plaats trok het stadhuis aller aandacht en bewondering. Ook de beurs, het paleis van Justitie en eene eerepoort voor 's Rijks werf waien prachtig geillnni. neerd, als mede het zee-kantoor; onder de particuliere illuminatien ver diende die der sociëteit het Lees-Museum bijzondere melding; doch zonder tegenspraak was onder de schitterende en zeldzaamste die van het schip de Hendrika, van de heeren A. van Hoboken en Zonen, dat tot in den top der masten met lampions behangen was en een onbeschrijfelijk fraai gezigt op leverde: ook lagen op de Maas verschillende andere geïllumineerde vaar tuigen en stoombooten, en was de oude Keulsche beurt door de schippers op eene fraaije wijze met vlaggen versierd en verlicht. Den geheelen avond en een groot gedeelte van den nacht zag men langs de straten eene tallooze menigte die opgetogen van vreugde was, over het geluk van den Koning te hebben mogen zien en hem van zoo nabij hunne harrelijke liefde en eerbied te hebben mogen betuigen. Lang zal dit ware volksfeest hij Rotterdams inwoners in blijde herinnering leven. Uit Vere wordt van den 30 Junij het volgende gemeld: Wij hebben geheel onverwachts heden morgen, half 10 ure, den Vader des Vaderlands binnen onze muren gezien; van tusschen onze puinhoopen werd de ziel geroerd door de innige verkleefdheid, welke alom heerschte; de lucht weêrgalmde van vreugdekreeten en sommigen biggelde de tranen langs de wangen. Zie daar het loon voor den edelsten Vorsr, die dan ook zoo eenig door ziin volk bemind wordt, zoodat zijne ziel geroerd was, zoo vo'e b';'ken van liefde en verknochtheid in de ongelukkigste stad zijnes Rijks te hebben aangetroffen. A E G Y P T E. Caïro den 18 Mei. Men beeft thans berigten omtrent de zaken van den onder-Koning in Arable. De Pacha had met den volksstam der Hawazim, die omstreeks 30,000 gewapende manschappen telt, eene soort van overeen komst gesloten, ten gevolge waarvan deze sedert eenige jaren de bergpas sen van Yembo en Medina hadden opengehouden. Sedert eenigen tijd ech ter was de goede verstandhouding gestoord, naardien de Paeha hen tot on derdanen in plaats van vrienden wilde hebben. Hij had eene afdeeling van omstreeks 12,000 man onder Churschid-P achazoo geplaatst, dat hij de Ha wazim tusschen Medina en dit corps hoopte in te sltiiten en hen tot onder werping noodzaken maar de Hawazim overrompelden Churschid-Pacha des nachts, en vernielden zijne afdeeling. Hij zelf ontsnapte met eenige rui ters, inaar is tot nog toe niet te Medina aangekomen: en men weet nog niet wat er van hem geworden is. De Hawazim waren bij het vertiek der be- rigten in aantogf tegen Medina, alwaar Abbas-Pacha, de neef van Mehemed- Alibevel voert. Men gelooft niet, dat hij het wagen zal de Beduïnen te gemoet te trekkenterwijl deze niet in staat zijn eene versterkte en van geschut voorziene stad te vermeesteren; maar Medina kan het zonder toe voer uit Aegypte niet lang uithouden, en het zal de vraag zijn of de Pacha spoedig genoeg troepen en kameelen bij een kan brengen 0111 de stad te helpen. De begeerte van den onder-Koning, om Arable te veroveren, komt hem duur te staan. Manschappen en schatten verslindt die oorlog, zonder iets te weeg te brengen. Drie legers zijn in denzelven reeds verslagen. De geldmiddelen van Mehemed worden bovendien uitgeput door den lagen prijs der katoen. Soldaten zijn in Aegypte niet meer te vinden, of men zou de landbouwers moeten wegvoeren, en dat zou nog erger weztn. De Syrische soldaten zijn tegen eenen krijgstogt in Arabie niet bestand. TURK Y E. Een Dnitsch blad behelst uit Konstaminopel het volgende: De Sultan is wederom aan een groot gevaar ontkomen. Eene ver uitge. Strekt» zamenzwering tegen zjjn leven, aan wier hoofd de rijksgrooten en ulema's stonden, moest losbarsten bij gelegenheid datlde Groote Heer we derom zijnen plegtigen intogt binnen de hoofdstad hield, willende men door hem te vermoorden eindelijk een perk stellen aan de gehate hervormingen. Te Adrianopel werd de aanslag echter reeds verraden, waarop-de Sultan drie daarbij betrokken personen van zijn gevolg deed worgen. De terugreis werd nu niet te land maar ter zee vervolgd, zoodat Z. II. drie dagen vroeger dan men verwacht had, te Konstaminopel terug kwam. PORTUGAL. Lissabon den 25 Junij. De dagbladen van deze dagteekening melden dat het te Lissabon rustig was en het Ministerie zich nog handhaafde. De Mi nister van Financien had hoopdat hij de geldzaken er wel weder boven °Vndertusschen worden van de woelingen der Miguellisten geene geruststel lende berigten medegedeeld. Het leger van deze laatstenonder bevel van Remechidohad de geregelde troepen, die tegen hen afgezonden waren, herhaalde malen geslagen. Het aantal der Miguellisten groeit dag bij dag aan. De vloot der Engelschen ligt nog op den Taag. SPANJE, Berigten over Parijs van den 3 Julij, Uit Bayonne wordt van den 28 Junij gemeld, dat Don Carlos met zijne hoofd-officieren beraadslaagd had over den verderen wegdie men nu zoude inslaan. De muiterij der Navarresche bataljons had de laatste nederlaag van Don Carlos ten gevolge gehad. - Cabrera heeft het fort Samper bemagtigd na het zwakke garnizoen dier sterkte geslagen te hebben. Den I4den heeft hij achtervolgens Hyar, la Pue- bla la JacielCastelnonenz., aangetast en allerwegen sterke schattingen geheven gisteren nog streed men voor Caspe, maar men vreest dat die rijke plaats in'handen der opstandelingen valle. Ook de forten Caienda en Torre- villen loopen groot gevaar. Telegraphische Depeciie. Narbonne, i Julij, 5i ntir des morgens. Perpignan, 30 Junij. Royo de voorhoede van Don Carlos met 4,500 Cataloniers uitmakende had den aasten zijne voorposten te RubiCasteliBisbal en San Cuyat. Het hoofdkwartier van de Meer was te Mastorell. Men gelooft dat hij ie 000 man voetvolk en 1,400 paarden heeft. De levensmiddelen waren schaa-sch Men heeft te Barcelona 750,000 fr. bijeen gebragt, onder de benaming'van eene gedwongen leeningvoor de behoefte van het leger. Den 28sten eischte ErolesCarlistisch opperhoofd, aan het hoofd van 2 000 man te Seu d'Urgel 10,000 fr.zoo dezelve hem niet gegeven werden, zou hij den te veld staande oogst verbranden. Hec grootste gedeelte van Cacalonie is thans in de magt van Don Carlos. üe Spaansche Regering is aan het thans reeds ontbonden Franschen hulp-legioen nog werkelijk 704,269 fr. achterstallig tractement schuldig. In al de hoofdkerken van Madrid is de eed op de constitutie door hec burgerlijk gedeelte der inwoners afgelegd. De geheele wet tot afschaffing der geestelijke en andere tienden is thans door de Cortes aangenomen. De Spaansche schatkist lijdt daardoor eene iaarlijksche schade van 7,500,000 gulden. Berigten over Parijs van den 4 Julij. Telegraphische Depeche. Perpignan, 2 Julij, des avonds. Don Carlos, zijnen marsch voortzettende, is den 2Östen met de Navarre- zen te Anglesola bij Tarrega gepasseerd, zich op Felix ngtende, om er de Kbro over te trekken en zich met Cabrera te vereenigen. Den 27sten is de Baron de Meer van Martorell vertrokken naar ïgualada. De Brigadier Osorio heeft Baga van levensmiddelen voorzien en is den isten te ruycerda weer binnen getrokken. Het Journal des Débats merkt hier op aan, dat Don Carlos dan eindelijk Ziin plan zal volbrengen, om de Ebro over te trekken, en door niemand zal kunnen verhinderd worden. Du is een nieuwe slag voor de Christines. De liberalen van Bilbao, San Sebastian en Vittoria, willen de nieuwe Constitutie niet beëdigen; zii houden zich aan hunne privilegiën. De Christinos Generaal Oraa heeft een dagorder uitgevaardigd, waarbij liii zegt nat achter iedere divisie een compagnie zal geplaatst worden, om iederen soldaat dood te schieten, die wegloopt, ieder officier, die niet alle moeite zal aangewend hebben, om het wegloopen te beletten, zal ook dood. geschoten worden. Men ziet hieruitdat de een en ander nog al moet deserteren.-

Leydse Courant | 1837 | | pagina 1