ztuiHtnvK—s, - -1 'lis;:™'" f«M- T)od aan de Chamorros! iVeg met-de Engèlschen, enz.! cn andere ba taljons uiinoodigentie hun voorbeeld re volgen. Ondercusschen vermoeid van schreeuwen cn daar niemand op hen acht sloeghebben zij zich ver. st'rooid en zijn naar hunne huizen wedergekeerd. SPANJE. Berigten over Parijs van den 22 Junij. De Gazette de France merite op de laatste, in onze vorige medegedeelde 'telegraphische depêche het volgende aan: Gelijk wij voorzien hadden, logenstraft dit berigt de vroegere tijding van 'een belangrijk voordeel dat door den Baron de Meer te tsona zoude zijn behaald. Te Guissona en niet te Isona heeft dit voorposten-gevecht plaats gehad, Alles is gebleven bij eenige geweerschoten, niet niet de troepen der 'expeditie, die op 15 mijlen afstands van daar zich bevonden, maar met die van Ros tVEroles, dié in den zin der bewegingen van den Infant Don Sebastian manoeuvreerden. Volgens de depêche zelve waren de uitkomsten van dit gevecht onbelangrijk.' Er is een groot verschil tusschen een dergelijk ver. haal en de hoogdravende beschrijvingwelke men voor eenige dagen van de overwinning van den Baron de Meer gaf, eene overwinning, die aan de 'royalisten 20Ö0 man zou gekost en hen genoodzaakt hebben in de grootste wanorde te viugten. Men leest in den Indkateur de Bordeaux van 17 Junij Wij hebben gisteren gemeld, dat de tijdingen van Barcelona, door eenige bladen voor waarheid gehouden, over eencn republikeinschenopstandwelke in de hoofdstad van Catalonie Barcelona, zou uitgebarsten zijn, van allen grond ontbloot waren. Wij kunnen heden verzekerendat brieven van den joden, onder onze oogen gelegd, verzekeren, dat de rust geen oogenblik te Barcelona is gestoord geworden. Telegrapiiische Depeches. Marseille, 20 Junij 1837, 9' ure des morgens. Het Carlistische leger van den Infant Don Sebastian is door den Baron de Meer ten eenen male verslagen. Don Carlos was, aan het hoofd van een corps van 4000 manlangs den weg naar Solsona gevlugt. Narbonne, 20 Junij 1837, 7 ure des morgens. De nadering van Tristany heeft gisting te Barcelona verwekt. De Gene- raai Pastors was den löden te Molin del Rey, zonderde opstandelingen te hebhen bereiktintusschen bevonden Don Carlos en Don Sebastian zich den 15iien te Solsona. Honderd Navarrezen zijn den lyden te Fornols versche. nen om rantsoenen levensmiddelen in te vorderen. Den i8den vreesde de bevelhebber van Puycerda voor eenen spoedigen aanval. Te Madrid heerschte den iaden groote verbittering, omdat Don Carlos zijnen togt naar Catalonie onverhinderd voortzette. Men schreef dit zoowel toe aan onbekwaamheid der Christinos-Generaalsals dat onderscheidene der officieren voor Ü011 Carlos waren omgekocht. Berigten over Parijs van den 23 Junij. Blijkens berigt uit Bayonne van den 18 Junijliep daar liet, overigens op zeer lossen grond steunende .geru-ebt, dat Oraa in den omtrek van Calatayud door Cabrera zoude zijn aangetast en geslagen, waarbij de Christinos-Gene. raai zelfs eene wond had bekomen. Met de reorganisatie van het Engelsche legioen gaat het langzaam den izden waren nog niet meer dan 800 man op nieuw in dienst getreden. De Graaf van Mirasol doet ilernani zoodanig versterken dat het genoeg, zaam onneembaar zal wezen. Uit het hoofdkwartier van Don Carlos wordt geschrevendat de Carlisten het beleg hebben geslagen voor Seu d'Urgel. Telegrapiiische depeches. Bayonne, 21 Junij 1837, 6J uur des avonds. Den i4deu heeft Cabrera Caspe belegerd waarvan het garnizoen en de miliciens zich in het fort hebben terug getrokken. Oraa g ng hun ter hulp. Espartero oederrigt, dat eene afdeeling Carlisten den Ebro waren overge. trokken, zich op Castilie rigtende, is naar Lodoso vertrokken, waar hij den 20sten is moeten aankomen. De afdeelingen, welke ie Pampeluna waren, hebben bevel gekregen, om dezelfde rigting.te volgen. Fort-les-Bains 21 Junij, des avonds. Den i7den had de Baron de Meer zijne troepen in de omstreken van Tar. raga en Cervera waarheen hij denzelfden dag zijne gekwesten van Guissona ■beeft doen overbrengen. De Carlisten bezetteden de oevers van den Slo- •bregos, van Bibellos tot Castel-Fullit en het geheele land tot aan Lolsona. Don Carles is er den ipden van vertrokkenzich op Berga rigtende. Er zjjn -te Solsona slechts gekwesten en twee compagnien. Volgens de officiële courant van Madrid, zijn door de Christinos de volgende slagen geleverd, krijgsgevangen gemaakt, enz.: .Gewonnen veldslagen144 schermutselingen633 gevechten 222 Bij overval gewonnen gevechten87 K,l, g«™tc VA, «-«3 Geweren genomen 68,039 Scnkken geschut genomen2,018 Hoofd-oificieren gedood391 Soldaten, die overgeloopen zijn18,937 Genomen paarden3776 Volgens da officiële courant van Onate, hebben de Carlisten de volgende voordeelen behaald: Gewonnen veldslagen303 schermutselingen425 gevechten387 Bij overval gewonnen gevechten114 CM—J*SSSr'"'l=47.335 -Geweren genomen84,900 Stukken geschut genomen124 Hoofd-officieren69 Soldaten overgeloopen 61,019 Genomen paarden8,043 Sterke plaatsen bezet22 Alzoo hebben volgens die beide officiële couranten de Generaals van Chris" tinn en Don Carlos, 447 veldslagen, 1,058 schermutselingen, en 609 ge vechten geleverd, of 2,114 maa' slaags geweest, hetgeen, berekend, dat er in 3 jaren 1,095 dagen verloopen zijn, sedert 1833, twee veldslagen, scher mutselingen of gevechten per dag geeft. De beide partijen hebben1 315,658 dooden op het slagveld gelaten, zij heb ben 160,626 gevangenen gemaakt, 460 Generaals zijn gedood en 2,142 stuk ken geschut zijn genomen. ITALIË. Men meldt uit Turijn van den 2 Junij: Laatstleden Maandag heeft de buitengewone Gezant van 7.. M. den Ko ning der Bejde Sieilienen bijzonder gevolinagtigde van Z. K. H. den Graaf van Syracuse, broeder des Koning!bij ITTI, MM. plegtstntig de hand Itnre'r K. II. de Prinses van Savcyen-Cnrignan voor gemeldcn Prins aangevraagd; Na afloop der gewone formaliteiten is in tegenwoordigheid van HH. MM; het huwelijks-contract onderteekend. Gisteren werd de verloving ï'n het bijzijn van Z. M. voltrokken. De Graaf van Syracuse werd daarbij door tfeii Prins van Savoyen-Cgrignanbroeder der Vorstelijke bruid, vercegenjvoor; digd. Lnatstgemelde is reeds naar Genua op reis 0111 zich aldaar naar Mapeis in te schépen. duïtschlAnd. feene bezending uit Tyrol is te Berlijn aangekomen, ten einde de be middeling Van den Koning te verzoeken, voor een vierhondertal hunner landgenooten in het Ziller-dal, die van de Katholijke tot de Protestantse!.n geloofsbelijdenis zijn overgegaan, en die van hunne Regering het bevui hebben ontvangen, om tot de Katholijke kerk terug te Iteerenof Tyrol, waar geene Protestanten geduld worden, te verlaten en naar Zevenbergen te verhuizen, waar alle sekten worden toegelaten. Op iast van den Ko ning van Pruissen is de Hofprediker Dr. Strauss naar Weenen gezonden, ont eene kerkelijke bemiddeling te beproeven, terwijl Z. M. zelf zich regtstreeks ten behoeve der bedoelde Tyrolers tot den Keizer van Oosten rijk zoude wenden; mogten echter deze stappen geen gevolg hebben, daii zoude men hun, volgens berigten uit Berlijn in het gebergte van Opper-Si- lezie eene wijkplaats verleenenwaar zij zoo veel 'mogelijk hunne vroe gere levenswijze zouden kunnen volgen en dus eenige vergoeding voor het verlaten van hun vaderland zouden genieten. Als eerste oorzaak van deti overgang dezer lieden tot de Protestantsche kerk, wordt in de berigten op gegeven, dat de in de nalatenschap van een onbekend in hun eenzaam dal overleden reiziger, door hen een bijbel was gevonden, welk boek zij vroe- ger niet gekend hadden, en nu door hen met gretigheid gelezen was. Te Frankfort klaagt de handelstand dagelijks luider over de geringe voordeelen, welke de toetreding dier stad tot het Pruissische tol-verbond opgeleverd heeft. Men had dan ook al te overdrevene verwachtingen daar van. Indien het aan den eenen kant waar is, dat de handel in vreemde manufacturen, ten gevolge van de aansluiting zeer verminderd is, zoo heeft toch aan den anderen kant de handel in koloniale waren welke vöór de aansluiting geheel ter neer lag, daardoor vele wezenlijke voordeelen er langd. De handelstand ziet nu met de meeste belangstelling den uitslag van de te Berlijn tusschen Holland en Pruissen aangeknoopte onderhande lingen te gemoet, van welke, al mogten dezelve ook slechts tot Wederkee- rige concessie» voeren men te Frankfort veel nut verwacht. In een Öbitsch dagblad leest men: Aile dagbladen hebben het gedrag van den Groothertog van Mecklenburg- Schsverin tijdens het afscheid van zijne stiefzuster, de tegenwoordige hertogin van Orleans, in een ongunstig daglicht doen voorkomen. Aan den grootmoe digen aard des Grootgertogs is men nogtans verschuldigd de ware toedragt der zaak bekend te maken. Het is waar, dat het huwelijk van de Prinses Helena met den Hertog van Orleans niet schijnt te strooken met den wensch van den Groothertog, doch deze afkeer sproot niet voort uit kleingeestige, maar uit zuivere broederlijke bedenkingen voor haar eigen welzijn. Dit heeft de Groothertog aan de Prinses bij haar vertrek rondborstig en onverholen te kennen gegeven, maar tevens de volgende woorden tot haar gesproken Zoo lang het u goed gaat, hebt gij mijne hulp niet noodig mogt echter uw lot eene wisseling ondergaan en gij znllis wcnschen, alsdan zijn mijne broederlijke armen voor tl en uwen gemaal, als ook mijn land voor allen die u willen volgen, steeds geopend." De Groothertog deed dit gezegde ver gezeld gaan van een geschenk van 20,000 rth. en de verzekeringdat alle door de Prinses Helena te betalen pensioenen, ten bedrage van 4000 uh. jaarsuit zijne particuliere kas zouden worden voldaan. GROOT-BRITANNIE. Londen den 21 Junij. Nadere berigten, omtrent den dood des KonmgS van Engeland, welken wij in onze vorige mededeelden, melden, dac wijlen Z. M. 1. 1. Zondag het H. Sacrament des Avondmaals uit de handen vaii den Aartsbisschop van Canterbury 'ontvangen had, en daarbij volkomen bij zijne kennis geweest is. Dien dag was alle hoop op herstel reeds verdwe nen. Hij is den soscendes morgens twaalf minuten na twee ure, óp-het kasteel van Windsor overleden. In zijne laatste levensdagen heeft hijnacht en dag door eene pijnlijke hoest gekweld, zeer veel geleden, doch is eqjner zacht en bijna onmerkbaar gestorven. Hij was zich reeds over vrij gerui- men tijd bewust, dat Zijn leven ten einde liep; hij had aan zijne genees- heeren verzocht, dat zij trachten mogten, dat hij den Verjaardag v.qn den slag van Waterloo nog eenmaal beleefde, hetgeen is vervuld gewórden. Hij heeft van zijne gemalin, die hem met voorbeeldelooze trouw en liefde heeft opgepast en in de laatste veertien dagen naaiiwelijks een öogènblik zijn ziekbed heefc verlaten, alsmede van zijne, uit de niet gewettigde ver- bitidtenis met Dora Jordan gesprotene kinderen, die allen rordom hem ver zameld waren, bij herhaling afscheid genomen. De Hertog van Cumberland heeft zich mede dikwijls bij het sterfbed van den Koning vertoond. Zijn jobgére bröeder, de Hertog van Sussexheeft hém den laatsten drfg van zijn leveh een kort bezoek gegeven. De derde nog levende broeder dés Ko- nings, de Hertog van Cambridgedie tot dus verre dë betrekking van On derkoning van Hanover vervulde, en van daar in allerijl naar Engeland was geroepen, heefc niet bij tijds kunnen aankomen, om tViliein IV nog levend, te zien. De Timesde John Bul/, en eenige andere Londensche bladen, beklagen zich met hevigheid, dat de troonsopvolgster, Prinses Victoria, steeds bij hare móeder, de Hertogin van Kent, op het paleis van Kensington is ge bleven; en schrijven hare afwezigheid van 's Kónings sterfbed aün den in vloed der Hertogin toe. De treurigheid is te Londen en door geheel Engeland algemeen, de win- kels waren overal gesloten. Het volgende is eene korte levensbeschrijving van hem, die onder den naam van PVillem IP geregeerd heeft: 11ij was het vierde der vijftien kinderen van George Ifl en werd den 2t Augustus 1865 geboren, zoodat hij, op omstreeks twee maanden na, den ouderdom van 72 jaren had bereikt. Reeds op zijn veertiende jaar trad hij in de betrekking van kadet in Engelsche zeedienst, en klom langzamerhand tot hoogeren rang, en in 1790 tót vice-Admiraal op. Een [aar te voren was hij tot Hertog van Clarence verheven. Niettegenstaande hij, gedurende zijne vroegere loopbaan, vele zeetogcen gedaan en menigvuldige bewijzen van dapperheid en bedrevenheid in de zeevaartkunde had gegeven, is zijri wensch, om aan het hoofd eener oorlogsvloot te worden gesteld eh inzon derheid, om in den langdurigen omwehcclings-oorlog als Vlootvoogd tegen de Franschen te strijden, nimmer vervuld geworden. In 1814 heesch hij voor her laatst de vlag als Admiraal, als Bevelhebber der vloot, die Lode- wyk XVTtt naar Calais overbragt. Den ndèn Ju jij 1818 trad de toenmalige Hertog van Clarence in het huwelijk met Adelaideeene dochter van den Hertog van Saksen-Meintngenen de tegenwoordige Koningin-wedu we Deze Koningin was den 13 Augustus 1792 geboren en is dus thans in haar vijf en veertigste jaar. Uit haar huwelijk met den Hertog is eene dochter voort- gesproten, die niec zeer lang na de geboorte is gestorven, tér wijl tusschen 1B18 eu 1821 de opgewekte hoop d.er Hertogin, om pp nieuw moeder, te worden, bij herhaling is verijdeld. In., April 1827 werd de Hertog van Cla rence tot Groot-Admiraal van Engeland verheven, zoo men meent, door den invloed van Canning. Reeds in het volgende jaar legde hij echter die hed ge betrekking neder; welke stap in der tijd aan een verschil van gevoelen!

Leydse Courant | 1837 | | pagina 3