I T A L I E. ZWITSERLAND. GROOT-BRITANNIE. d.-r dan 6, geweren van Engel-ch maaksel, alsmede een groote voorraad krijgsbehoeften verborgen waren. Men heeft voorrs aldaar verscheidene kof fers, die ann Don Sebastian, Villa real cn Tfutriaga toebehoordenen waaiin a'lerlei goederen en ooi; geld besloten waren, gevonden. De eigenaar van het huis en zijn gezin, die zich bij het onderzoek bevonden, zijn niet be- moeijelijkt geworden. De Generaal heeft hun eenige vragen gedaan, doch zich overigens beijverd, om hen omtrent hun lot gerust'te stellen. Berigten over Parijs van den ïslen Junijr. De Moniteur van gisteren deelt dc volgende telegraphische depêches mede: Dc Generaal, commanderende de 20ste militaire divisie aan den Minister van Oorlog. Bayonne, 30 Mei, 1 2l ure. De op den 24 dezer te Huesca aangekomen Carlistiscbe expeditie is dien. zelfden dag onder de wallen dier plaats door Irribarren aangegrepen. Het ge. vecht was vinnig; Irribarren is zwaar gekwetst; de Bevelhebber der ruiterij is gesneuveld400 Christinos zijn buiten gevecht gesteld. De Carlisten zijn met veel aanzienlijker verlies binnen Huesca teruggekeerd. De Christinos hebben positie gevat te Almudevar. Den 25sten is Burens met zes bataljons en 500 paarden uit Sarragossa ge trokken en Irribarren komen vervangen. De Gouverneur van Sos meldt dat dc expeditie dienzelfden dag zich eenen doorgang heeft willen banen, doch binnen Huesca is teruggeworpen, alwaar zij ingesloten wordt gehouden. In Navarre hebben de Carlisten Lerin bemagtigdzij tasten Lodosa aan. Bordeaux, 29 Mei. Het oogmerk van Irribarren met zijnen aanval op de Cariistische expditie te Huesca was haar in de vlakte te lokken, ten einde zich van zijne cava lerie met voordeel te kunnen bedienen. Zonder de juiste rigtitig tejkuiinen opgevenwelke de Infant zal nemenduidt alles aan dat hij weldra 'op Bar- bastro zal marcheren, om zich daar te vereenigen met de Catalonische ben den, en vervolgens omstreeks Aicaniz den Ebro over te trekken, waar Ca- breia zich met hem zoude vereenigen. Eerst na al zijne strijdkiaclicen zaain- getroklten te hebben, zoude het groote besluit worden uitgevoerd om op Madrid aan te rukken, terwijl men Valencia links zoude laten liggen. De Fransche dagbladen, ook het Journal des Débats, koesteren weinig moed voor de zaak van Christina, Don Carlos heeft bij zijn binnenrukken in de provincie Arragon de volgende proclamatie uitgevaardigd: Arragonnezen I Ik verschijn niet onder u om op uwe hoofden de rampen te doen druk. ken van dezen,burgeroorlog, welken een bedriegelijk en overweldigend be. stuur tegen mijne regten op de kroon van Spanje voert, en ik wii aan uwe rijke landouwen en aan derzelver bewoners niet het minste nadeel toebren. gen. Ik koin als vriend, als vader mijner volken; mijne soldaten zijn Span. jaarden gelijk gij, zijn grootendeels uwe broeders. Blijft dus ten uwent, of indien gij dit voor uwe persoonlijke veiligheid beter keurt, rangschikt u onder de rijen van mijn leger, alwaar het u aan niets zal ontbreken. Ik tracht niet naar den ondergang van een volkhetwelk mij van regtswege toebehoort. We! verre van dat, wensch ik slechts deszelfs geluk en voor. spoed. Zijt gij niet reeds een bestuur moede, hetwelk alle uwe rijkdom men heeft uitgeputsedert vier jaren niets dan regeringloosheid heeft weten te vestigen, en slechts uit lafaards is zamengesteld. Hoe lang zult gij onder het juk dier bedriegers zuchtendie zich slechts te raidden der wanorde en onder het mom eener bcdriegelijke vrijheid trachten te verrijken! Arragon nezen! Luistert naar mijne welwillende taal; zet uwen dagelijkschen arbeid voort, en vreest noch mijne soldaten, noch dc ijsselijkheden des oorlogs; want ik kom onder u, om u deze vreesselijke rampen te besparen. „Gegeven te Exeaden 22Sten Mei 1837 In de Koning." Bij welke proclamatie het volgend besluit gevoegd was: „Mijn Raad van Ministers mij het gepaste hebbende onderworpenvan maatregelen te nemen tot het verzekeren van de rust van mijne volken en tot het onder hen doen herleven van het, vooral de ingezetenen zoo benoo- digd vertrouwen, zoo hebben wij gelast en gelasten als volgt: „i. De voorraad, de goederen, de bagagiën en de mondbehoeften, welke mijn leger, gedurende de expeditie, zal eisschen, zullen dadelijk worden betaald tegen de prijzen der openbare markten. De divisie-Generaals zijn verantwoordelijk voor de naleving van dit artikel. Geen soldaat van het léger zal zich veroorloven iemandwie het ook zij en van welke partij hij wezen mege, te beleedigen. Gebruikt hij iets in zijn kwartier, zoo! moet hij het terstohd betalen; de minste inbreuk op dit mijn besluit, zal met den dood gestraft worden. „3. De Kapiteinen der compagnien zuilen in al de steden waken, dat er broederschap heersche tusschen de soldaten en de inwoners, welker klagten zij zullen aanhooren, om dezelve aan hunne hoofden mede te deelen, opdat zij langs dien wegzonder vertraag mij worden gebragt. „4. Ieder inwoner die zich zal aanmelden om dienst in mijn leger te ver zoeken, zal tien piasters ontvangen en een frank eiken dag, te rekenen van dien van zijne aanneming. „5. Hetzelfde handgeld en dezelfde soldij zullen worden verleend aan den soldaatdie zich onder mijne vanen zal komen scharenen zoo hij alreeds eene dienst van zes jaren telt, zal het handgeld wezen van 20 piasters, en zal hij den dag, waarop hij jtich aangeeft, sergeants teeken bekomen. „6. Voor zoo veel de officieren der linie betrefc, dezen zullen op den dag, dat zij worden voorgesteld, eene gratificatie ontvangen van vier soldijen, overeenkomstig hunnen rang en eenen graad boven dien, welken zij beza. tenbevorderd worden. Al den tijddat mijn leger zich in Aragon zal onthouden, blijft de in voer van alle soorten van levensmiddelen en koopwaren, zoo in de grootere als kleinere steden, vrijelijk opengesteld." Over Engeland heeft men berigten uit San-Sebastian, in welke gezegd wordt, dat de Engelsche hulptroepen binnen weinige dagen een groot ge deelte van hunne achterstallige soldij zouden ontvangen; men koesterde ech ter aldaar weinig hoop dat het legioen met den 10 Junij zich weder voor 3 jaren zou verbinden. Berigten over Parijs van den 2 Junij. In de zitting van de Cortes van 21 Mei is een voorstel van den heer Castro, om den Minister Mcndizabal eenen tijd te bepalen, waarin hij rekenschap van het votum van vertrouwen zou doen, met 104 tegen 45 stemmen verwor pen, doch met 169 tegen 7 stemmen bepaald, dat hij die rekenschap binnen den kortst mogeliiken tijd zou afleggen. De eerste Minister Calatrava heeft aan de Cortes te kennen gegeven, dat hij nog tot het eind van Junij in staat zou zijnom in de uitgaven ten behoeve des legers en van den oorlog te voorziendoch dat alsdan alle hulpmiddelen uitgeput waren. Hij verlangde van de Cortes magtiging om op dien tijd al de kostbaarheden der kerken te mogen verkoopen. Dit voorstel is aan eene Commissie van Financien gezondenhet verslag hierop zal in eene voigende zitting worden aangeboden. De nieuwe Spaansche constitutie, welke thans is afgemaakt, zaiaande Koningin door eene Commissie uit de Cortes overhandigd worden. Volgens een besluit van H. M. worden de zittingen van de tegenwoor dige Cortes verlengd, tot dat de nieuwe Cortes, volgens de nienwe consti tutie in de kortst mogelijken tijd zaam te roepen, zullen vergaderd zijn. Het Fransche Gouvernement heeft weder de volgende telegraphische depêches ontvangen: Bayonne, 30 Mei 1837. De Cariistische armee heeft den 27sten Huesca verlaten, en hare rigtitig op Ba.bastre genomen. De Christino's zijn denzelfden dag in Huesca bin nengetrokken. Narbonne, 31 Mei 1837, 6 ure 'smorgens. Een officier der cavallerie van Rochemore is den 29Sten onze voorpost van Paian genaderd, uit Spanje roepende, dat aö bataljons van Navarre en 2000 ruiters, bij de Conque de Tremp 1000 man ruiterij, infanterie en eene bat terij artillerie der. Koningin hadden gevangen genomen, en dat de Carlisten lleitevarrc en Montagnare bezet hadden. Dit bcrigt vereischc bevestiging. Aan den Heer MinisDe Generaal commanderende ter van Oorlog. de 11 de militaire divisie. Bordeaux, 31 Mei, half zes ure des avonds. De Cariistische expeditie was den 27ste!!, namiddag, te Argues aangeko men, schijnende den weg op Barbastro links te laten liggen, om bij Naval de Cenca over te trekken. De troepen der Koningin marcheerden langs den iegter flank des vijands. Espartero is den 29sten des avonds, na eenen hardnekkigen tegenstand ontmoet te hebben, in Andoain binnen getrokken. Bayonne, 31 Mei, 7 ure. Espartero is den 29Sten van Harnani vertrokken, zijne rigting ngar Pam- peiuna nemende en Guipuzcoa regts latende. De Carlisten hebben te vet. geefs gepoogd, hem te Andoain tegen te houden. Ongeveer honderd mati zijn buiten gevecht gesteld,doch de Generaal Gurreais gedood. Den3ostendes ochtends volgde hij ongehinderd zijnen weg. Het vertrek der Carlisten uic Huesca is zeker. Het gevecht van den 24 was zeer hevig. De Generaal Irribarren is overleden en de Colonel Conrad gekwetst. Het vreemde-le- gioen heefc een roemrijk deel aan het gevecht genomen. De Baron de Meer, Kapitein-Generaal van Catalonieheeft, volgens een herige uit Perpignan van den 27 Mei, een bevelschrift uit Madrid ontvangen, om al de nationale garden in dat gewest te doen ontwapenen, en wel binnen den tijd van 14 dagen, tengevolge van de onbetamelijke woordenwaar van zij zich in het adres aan H. M. bediend hadden. Deze maatregel vindc volstrekt geenen bijva! en zal tot nieuwe beroerten aanleiding geven. Men meldt uic de Oostelijke Pyreneën, dat sterke colonnen Carlisten den omtrek van Spaansch Cardagne bezet hielden. Een inval was in de dorpen van dat district door de Carlisten gedaan; zij hadden veel buit me degenomen. Rome den 20 Mei. De Paus heefc gisteren een geheim Consistorie ge- honden waarin CardinalenAartsbisschoppen en Bisschoppen benoemd zijn. De Cardinaal-Viscarius had in onderscheiden kerken der stad gebeden be- U(?n nm wan Son Uomnl - uw. ...U gc volenom van den hemel beter weder af te smeken. Zoo het weer niet spoedig verandert, is er weinig uitzigt op eenen goeden oogst. De prijzen der vruchten zijn aan het stijgen, hetgeen bij meenigeen bezorgdheid voor de toekomst veroorzaakt. De Romeinen zijn onder zoodanige omstandighe den gewoonreeds van oude tijdenom de klagten over duurte en slecht of klein brood, luid voor den Paus te brengen, wanneer hij uiprijdt. Dit deden nu onderscheiden hoopen armen: waarop aan de behoeftigen dadelijk beter brood werd verschaft en aan alle bakkers van de stad de vroegere be palingen ingescherpt werdom het brood naar de bestaande tarieven ce 1 leveren Het cordon tegen Napels is niet alleen niet opgehevenmaar zelfs met 1000 man versterkt, omdat te Napels wederom meer cholera-gevallenhadden plaats gehad. Een dagblad van Geneve deelt aldus de lijst der bevolking van Zwitser land mede, zeer onlangs, naar de laatste telling aan het Bestuur van hec Bondgenootschap medegedeeld: KANTONS. Zwitsers van Burgers. Kantons. 2'7>2J9 7.998 <5,366 231,576 a"dere dingen'. Tot"<~ Zurich-o-.j i" Bern381,200 13,9.50 4,850 400,000 Lucerne120,51a 3,383 626 124,521 Uri12,948 537 34 13,519 Schwytz38,358 IJnterwald (Opper-}11,857 500 11 12,368 Unterwald (Neder-)9.804 388 11 10,203 Glaris28,217 821 310 29,348 Zug 14,138 1,014 110 15.322 Freiburg83,234 6,oio 1,901 91,144 Soleure59,214 3,274 7°8 63,196 Stad Bazel10,611 8,484 5,426 24,321 Landschap Bazel35,990 3,952 1,166 41,108 Schaffhouse29,471 1,499 245 31,125 Appenzell (aan gene zijde van denRhijn). 38,701 1,898 481 41,080 Appenzell (aan deze zijde)19,224 89 36 20,349 Sint-Gall144.359 1M39 3,355 158,853 Grisons 84,670 2,412 1,424 88,506 Argovie174-992 5,965 1,798 182,755 Tïiurgovie78,160 4,463 1,501 84,124 Tessin109,000 Waadland164.686 14,931 3,965 183,58a Valais73,673 778 i,347 75.798 Neuchêtel40,868 14,534 3,214 58,616 Geneve38,165 8,668 11,833 58,666 Totaal van de bevolking van Zwitserland 2,297,439. Londen den 31 Mei. Maandag is er ter gelegenheid van den verjaardag des Konings een cerele op het paleis te St. James gehouden, waarop Prin ses Augusta HH. MM. wederom vertegenwoordigd heeft, vermits zij bei den nog ziek waren. De Koning neemt echter in beterschap toe, en heeft den 3oscen dezer een langdurig gehoor aan den Canselier van den Exchequer gegeven. Ook heeft de Baron v. Maltitz, Russisch Gezant te 's Gravenhage, een afscheids gehoor bij Zijne Maj. gehad. Bij voortduring ontvangt Prinses Victoria adressen van gelukwChsching bij gelegenheid van baren verjaardag. Onder andere hooge personen heeft ook de Herrog van IVellington een bezoek bij haar afgelegd; die, bij zijn terugkeer van haar paleis, uit zijn rijtuig is gegaan en hulp heeft aangebo den aan eene arme vrouw, die door eene diligence overreden en zwaar ge- kwest was geworden. De Hertogin van Kent heefc eene luisterrijke soirée gegeven, waarbij vele leden van de Koninglijke famieije en vreemde Gezanten tegenwoordig waren. De Torij-partij heeft op hare beurt bij het verkiezen van een Parle mentslid te Glasgow, eene groote nederlaag geleden, daar de Ministeriele Candidaac Dennistonn met 758 scemmen meer, dan zijne tegenpartij, de Torij-Candidaat Menteith, tot lid verkozen is. De eersce had 3050, de laatste 2292 stemmen op zich vereenigd. Een renbode, door Lord Durham uit Petersburg afgezonden, heefc de geruststellende tijding overgebragt, dat het Russische Kabinet geene zwarig-

Leydse Courant | 1837 | | pagina 2