cMk.S^,«tÉlir s h I i A0. 1S3T. LBYDSCnÉ MAANDAG, COURANT.' 5 J U N IJ. H61 O X f.b-ti.'A NEDERLANDEN. Leyden den 4den Jnnij. be Stedelijke Raad heeft-, in deszelfs vergadering van den isten dezer, tot Lid der Provinciale Staten van Holland herkozen, den Heer Petrus Cunzeus, Wethouder dezer Stad. Tot plaatsvervangend Vrederegter in het kanton Leyden N°. 3, is door Zijne Maj. benoemdJonkheer Mr. E. J. van der Goes. Men meldt uit 's Gravenhage van den 2den Junij: Zijne Maj. de Koning gaat in den loop der volgende week eenige pro vinciën bezoeken. Dingsdag vertrekt Zijne Maj. naar het Loo, den vol. genden dag naar Zwolle, zet Donderdag de reis naar Leeuwarden voort, en begeeft zich daarna naar Groningen en Assen, om vervolgens over het Loo en Utrecht naar deze Residentie terug te keeren. Heden middag heeft de Staatsraad Jonkheer G. Beelaerts va11 Blokland, uit handen van den Minister van Staat van Gennep, de portefeuille van het Ministerie van Financien overgenomen. Bij besluit van den 2psten Mei 1837, is: benoemd en aangesteld tot Opperstalmeester van Zijne Maj., Hoogstdes. zelfs Adjudant-Generaal en buitengewoon Gezant aan het Hof .van Frankrijk, de Luitenant-Generaal R. Baron Fagel; eervol ontslagen uit zijne betrekking van Vice-Opperstalmeester, de Ge- sieraal-Majoor D. Du Chastel, en bij besluit van gelijke dagteekening be noemd tot Opper-Jagermeester van Zijne Majesteit; benoemd en aangesteld tot Stalmeester van Zijne Maj., Hoogstdeszelfs Adjudant, de Luitenant-Colonel A. T. J. T. .7. Baron van Omphal, blijvende dezelve dien onverminderd ook in zijne tot nu toe bekleede betrekking. De Stedelijke Raad heeft, in deszelfs vergadering van gisteren, tot lid der Provinciale Staten van Holland herkozen, den heer Jonkheer Mr. G. L. H. Hooft, en. in plaats van wijlen den heer Dr. P. J. Groen van Prinsterer gekozen den Staatsraad Burgemeester, L. C. R. Copes van Cattenburch. De in dit jaar aftredende leden van de Provinciale Staten van Holland, weswege in de maand Junij de verkiezingen moeten plaats hebben of reeds gedaan zijn, zijn de heeren: Voor de Ridderschap: Jhr. G. J. AA. Baron van Pallanit tot Eerden. .7. A. Baron van Zuylen van Nyevelt. Ridder IV. H. .7. Baron van IVestreenen van Tiellandt. IV. Boreel van Hogelanden. Voor den Stedelij'ken Stand: Mr. P. A. Brugmans, voor Amsterdam. 77. van de Stadt, Zaandam. Mr. IV. F. Mogge Muilman, Amsterdam. Mr. A. van Hoey .7. Jbz., Gorinchem. A. van der Hoop, Amsterdam. J. van der Minne, Brielle. J. Hodshon, Amsterdam. Mr. .7. Schimmel, Weesp. Jhr. Mr. G. L. 77. Hooft, 's Gravenhage, Mr. A. A. Redel, Amsterdam. S. de Vries, Purmerend. Mr. M. Hoog, Rotterdam. E. J. van Rooy, Monnikendam P. Cunaus, Leiden. C. J. Vaillant Florisz., Maassluis. Bovendien moeten andere personen gekozen worden: in plaats van wijlen den heer C. M. van Leeuwen Berkman, wegens Schoonhoven, en ter ver vanging van wijlen den heer P. .7. Groen van Prinsterer, wegens 's Graven hage, in de vergadering der Staten zitting gehad hebbende, en die beide in 1837 moesten aftreden; terwijl ook voorzien moet worden in de plaats van wijlen Mr. IV. D. Verschuer, die voor Edam zitting had en in 1839 moest zijn afgetreden. Voor den Landelijken Stand: voor District Jhr. D. K. de Dieu Fontein VerschuirN°. 2. E. L. Baron van Tuyll van Serooskerken5. Jhr. W. P. Barnaart van Bergen8. Jhr. Mr. D. C. Gevers van Endegeest, Heer van Kethel en Spalandt10. IV. IJzerman„12. Jhr. .7. C. Jantron van Erf renten van Captllc13. Jhr. Mr. .7. 7V. van Vredenburch 16. C. iVeggeman Guldemondt17- A. Kwak 25, En bovendien de verkiezing van een lid voor het 15de district, in plaats van wijlen Mr. A. A. Stratenus. Voorts meldt men nog uit 's Gravenhage van den 3den Junij: Z. K. H. de Prins van Oranje is gisteren uit deze Residentie weder naar Tilburg teruggekeerd. H. K. K. H. Mevrouw de Prinses van Oranje, benevens Hoogstder- zelver twee oudste Zonen en Dochter, zijn heden morgen naar Soestdijk vertrokken, alwaar zij eenigen tijd zullen doorbrengen. pe nieuwe Russische Gezant aan ons Hof, Baron von Maltitz, wordt dagelijks in deze Residentie verwacht. Pen 31 Mei is uit deze stad naar 's Bosch vertrokken, Zijne Exc. de Minister van Binnenlandsche Zaken, die aldaar de vergadering der Ridder schap van Noord-Braband, waartoe Zijne Exc. behoort, eergisteren heeft bijgewoond. Heden is de Minister alhier teruggekeerd. Het te Rotterdam liggend stoomschip de Phoenix is met den isten de- fcer in diëtist gesteld, mét eene equipagie van 75 koppen; tot Bevelheb- ber daarvan is benoemd de Kapitein-Luitenant ter Zee J. Ie Jeune, thans Commandant van het stoomschip Curapao, te Helvöetsluis, terwijl het bevel over laatstgémelden bodem is opgedragen aan den Luitenant der iste klasse J. F. A. Coertzen, eerste officier op de stoomboot Cerberus, te Vlisslngen liggende, 0 - Men verneemt van de Vijfsluizen, nabij Vlaardingen, dat de bliksem laatstleden Woensdag avond in het gebouw van den sluiswachter IV. Koppen, is ingeslagen, en diens dochter, een meisje van zestien jaren, aan haars vaders zijde doodelijk heeft getroffen; de brand, in het huis ontstaan, werd echter spoedig gebluscht. pe Senaat der Hoogeschooï te Groningen heeft onlangs den heer F. C de Greuve, voormalig Hoogleeraar te Leuven, thans toegevoegd aan de Fa. culteit der bespiegelende wijsbegeerte en fraaije ietteren aan die Hoogeschooï, benoemd tot philosophic theoretici Magister, litterarum humdniorum Doctor, honoris causa. Te Westerbork, in de provincie Drenthe, is den tasten Mei, op den middag, een huis door den bliksem getroffen en afgebrand, toebehoorende aan de diakonie van die gemeente en bewoond door Arend Ilannegieterdie daardoor alles, behalve het levend vee, verloren heeft. Men meldt uit 's Hertogenbosch van den isten Junij: Op vcordtagt der Commissie van geneeskundig onderzoek en toevoorzigt in deze Provincie, is de Heel- en Vroedmeester ,7. II. Luiter, te Dongen, bij besluit van Heeren Gedeputeerde Staten van den 23 Mei, geschorst ge worden in de uitoefening van zijn beroep, én zulks tot zoo lang, dat hij genoegzame waarborgen zal hebben gegeven, om hem wederom de uitoefe ning der Heel- en Verloskunde te kunnen toevertrouwen. Uit Breda meldt men van den éden Junij: Volgens alhier ontvangen berigten, bevond zich Z. K. H. Prins Frederïk Hendrik, den 8sten February, gezond en wel aan boord van Zijner Majs. oorlogs-fregat Bellóna, zeilende ih de Straat-Suuda. AMERIKA. Men heeft over Engeland tijding van New-York van den 8 Mei. De staat der geldmarkt was aldaar nog even bedroevend, onderscheiden faillisementen hadden gedurig plaats en onder deze van een zeer aanmerkelijk passief, be Voorzitter van Buren had de hem door den handelstand gedane voorslagen verworpen. Die stand namenlijk had voorgeslagen, om een buitengewoon Congres bijeen te roepen, ten einde den geldelijken nood in overweging te nemen, en ook om eene verandering in het geldelijk stelsel, door den Ge-, lieraal Jackson bepaald, te maken. Deze weigering had te New-York veel leedwezen verwekt. Men klaagde niet alleen daar, maar ook op andere plaatsen der Vefeenigde Staten, zoowel als te New-Orleans over financiële moeijelijkheden. RUSLAND. Het dagblad van Odessa deelt eene lijst mede van de huizen dezer stad; welke in 1837 den sterksten handel met het buitenland gedreven hebben; uit deze lijst blijkt, dat in 1836, op 90 huizen van koophandel, er 19 geweest zijn, welke met het buitenland voor meer dan 1,000,000 zaken gedaan heb» ben in koopwaren en geld, (in 1835 warén er slechts 9); 7 huizen hebben voor eene waarde van 500,000 h i,doo,000roebels omgezet; 10voor250,000 k 500,000; 21 voor 100,000 a 250,000; het huis van L. Stieglitz en Comp. heeft zoowel in 1835 als in 1836 den grootsten handel gedreven; dit huis is het ook, hetwelk het meest naar buitenslands heeft uitgevoerd. Wat den Invoer aangaat, is het buis Rtdocanski het merkwaardigste, zooals dat van Zak het is voor deh doorvoer. PORTUGAL. Lissabon den 21 Mei. Er was nog geen nieuw Ministerie zaamgesteld, alle pogingen, daartoe aangewend, waren mislukt. De Cortes houden zich geheel en al bezig met het wijzigen der con. stitutie. De bevelhebbers der nationale garde te Lissabon wkren door den af. getreden Minister, Sa da Bandeira, gedreigd geworden dat, indien zij nog langer hunne manschappén aanspoorden om aan de Regering tegenstand te bieden, hij hunne bataljons gewapenderhand zou ontbinden. De aanhang van Don Miguel steekt nog altijd het hoofd op; op tweè dorpen nabij Lissabon hebben nu weder 400 soldaten, onder welke verschei den officieren, eene poging gedaan, om Don Miguel uit te roepen. Het is der Regering gelukt de bende uit een te drijven en er 24 van gevangen té nemen. De overigen zijn den weg naar Zamora ingeslagen. Ook in de stad waren 20 personen gevangen genomen. SPANJE. Berigten over Parijs van den 31 Mei. De Moniteur van gisteren deelt de volgende telegraphische depêches mede: Perpignan29 Mei, des avonds. Te Barcelona zijn op den 23 Mei 20 anarchisten in hechtenis genomen. De Baron de Meer bevond zich deii 2isten teLerida; hij trekt troepen bijeen om de Navarrezen te stuiten ingeval de vijand zich mogt vertoonen. Ayerbe vervolgt met 300 man de Carlistische benden van het district Tarragona. Den 28sten had Royo zijn hoofdkwartier te Alp Puycerda bedreigende zonder het aan te vallen. Generaal Oraa is binnen Valencia teruggekeerd om dié stad te beschermen, hebbende Serrador den iyden eene voorbuurt geplun. derd. Dat bendehoofd was den 22Sten te Chelva met 4000 man en 500 paar den, terwijl Cabrera met 5000 man en 600 paarden in de omstreken van Cas. tellon stond. Bordeaux, 29 Mei7 ure des avonds, Burens heeft den 25Sten met zijne troepen Saragossa verlaten om zich deri volgenden dag te Almudevar met Irribarren te vereenigen. De Carlistische expeditie bevond zich den 2Östen te Huesca en versterkte zich daar. De burgerlijke Overheden van Barcelona hebben hun ontslag ingezon den omdat zij niet langer zich berekend gevoelden om tegen de woede des volks op te roeiien. Van eene ontdekte zamenzwering in het Noorder-léger hoort men niet$ naders. In eehèn bijzonderen brief uit Bayonne van den 24stenleest men het volgende De Generaal Espartero heeft eergisteren, ten gevolge van eenige narigten, die hij door.de onvoorzigtigheid van Carlisten ontvangen had, eene verken ning langs de geheele linie, van Ernani tot aan den berg Gorrinzolo gedaan, Hij heeft alles met de meeste zorgvuldigheid doen doorzoekendoch zonder iets te vinden. Terwijl hij echter naar Ernani terugkeerdeontdekte men in een landhuis, la Picoqueta genaamd, den ingang tot een onderaardsch hol. Eenige soldaten, van fakkels voorzien, daalden in dit hol, hetwelk tot aan tien berg voortliep naar benedenen Ontdekten, dat in hetzelve niet iSfn.

Leydse Courant | 1837 | | pagina 1