De Generaal Irribarrendie zich te Tafalla bevond terwijl de Carlisten den Rio-Aragon overtrokken, schijnt ons niet in staat hen te achterhalen. •Hij bevindt zich eenige mijlen ter zijde van lien en schijnt de pararel te wil. len houden, wijl hij den Rio-Aragon te Caparesso in Navarre gaat overste ken in plaats van hen over de Cinco-Viilas in Aragon te volgen. Irribarren begeeft zich in allerijl naar Tndelauit vreeze van den vijand aldaar voor hem aangekomen te vinden. En inderdaad wij moeten hier nog bijvoegen dat de Carlisten zich van Galipienzo, nog zeer wel langs den linker-oever van den Rio-Aragon naar Tndela kunnen begeven. Zoo zij Irribarren ge noegzaam vooruit zijn, kunnen zij zelfs voor hem te Caparosso aankomen, de brug van den Rio-Aragon afsnijdenen Irribarren aan de overzijde latende in haast de brag van Toledo over den Ebro bezetten. De constitntionnelen hebbenhet is waar, langs beide oevers dier rivier troepen gcëchelonneerd staanom zich tegen elke poging van oyertogt te verzetten, maar die troepen waren niet anders geposteerd, dan aan den kant van Miranda, Legrono en Lodosa. Zij blijven met hunne operatien ten ach teren sedert dat de Infant Don Sebastian de linie doorgetrokken is op een punt, waar men zulks niet verwachtte, en de division, die hen moeten naja gen, hebben thans veel wegs af te leggen. Alvorens zij hem ingehaald zul len kunnen hebben, zal de Infant gebruik gemaakt hebben, van hergene hij hén vooruit was, 0111 een gedeelte zijner ontwerpen tot stand te brengen. Ziedaar, wat men te duchten heeft, wanneer men ziet, dat hij al dadelijk den eersten dag de maatregelen van Irribarren heeft weten te leur te stelled en 24 uren op dien Generaal heeft weten te winnen. Aan de* Parijssche beurs van den 24Sten dezer, was er een gerucht in omloop, dat de Frauscne Regering eene telegraphische depeche had oucvan gen meldendedat Don Carlos zich nog slechts 3 dagreizen van Madrid bevond. Men hechtte echter hieraan geert geloof. Bijzondere berigten zeggen, dat Espartero te Tolosa was binnenge trokken. Anderen echter willen weten, da; hij door Cuibelalie geslagen was. Een berigt uit Madrid geeft te kennen, da; in onderscheiden steden, onder anderen ook te Cadix de republiek >vas afgekondigd. Berigten over Parijs van den 26 Mei. In de zitting van de Cortes van den 17de)) is gehandeld gewordenover den tirel van dé Koningin; men heeft niet gewiid, dat zij Koningin der Span jaarden. ttiatir wel van Spanje zou genoemd worden. Het Fransche Gouvernement heeft de volgende celegraphische depe che ontvangen: Bayonne 24 Mei, half een ure. Dori Carles was den 2istén te Castiliscar, in het Arragonischeonzeker omtrent Zijne bewegingen. Een Vrij sterk corps van linie en nationale garde hééft zich den 2osten van Saragossa naar Huesca begeven. DenZélftlen dag is Burens met 4 bataljons en 600 paarden Tudela binnen gerukt. ïrribareii Was den 2istén te Tauste, Saragossa beschermende, en in staat om de Carlistische expeditie tusschen Exea, Tauste en Zuera te bereiken. Deze manoeuvren schijnen wel overlegd te zijn. Don Carlos heeft bij het veriaten van Navarra eene proclamatie aan de inwoners afgevaardigd; waarin hij zegt, bezit te gaan nemen van de kroon, en eene junta met volmagt onderwijl in te stellen. Uit Perpignan wordt gemeld, dat de Carlisten den i4den de dorpen in den omtrek van Valencia bezetteden; de nationale garde weigerden de wa- {ïenén op te vatten. in Barcelona was het rustig, en Tarragona kwam tot gehoorzaamheid aan de Overheid weder. D U I T S C II L A N D. Berlijn den 16 Mei. Men heeft reeds dikwijls opgemerkt, dat een groot gtiai van openbare, bekwame Ambtenaren in den oloei van hun leef tijd gestorven zijn, in eenen tijd, waarin de ondervinding, welke zij ver kregen hadden, hen in staat stelden om aan den Staat de nuttigste diensten te bewijzen. Dit geval vertoont zich het meeste bij de juristen, welke hunne werkzaamheden en de moeijelijke examens, welke men hen doet ondergaan, vroegtijdig naar het graf voeren. In den loop van drie weken heeft ue dood ons nog twee Assessoren van de Kamer van Justitie en een Raadsheer ontrukt, allen drie 111 de kracht huns levens. Zonder twijfel ge looft men, dat, daar men de Candidaten aan zeer zware examens onder werpt, men wel dat buitengewoon dingen naar openbare posten vermindert, maar het zou toch zeer beklagenswaardig zijn, indien men om dit oogmerk te bereikenin vele gevallen en voor altijd de gezondheid van de aspiran. ten krenkte. De veranderingenwelke onlangs 111 de wijze van procederen ingevoerd zijn, hebben de werkzaamheden reeds veel verligt, en men mag hopendat het kwaad zal verminderen in vergelijking van de mindere be zigheden. Den 18 Mei. De heeren van Scherf en Rochussen, eerstgemelde Zaak. gelastigden bij den Bondsdag, laatstgenoemde Secretaris der Kamtr van Koop. handel, bevinden zich sedert eenige weken te Berlijn, om met het tolver bond dezerzijds een handelsverdrag te sluiten, hetwelk de sedert ettelijke jaren- vermeerderde geschillen vereffenen, en Holland zoo na mogelijk tot het tolverbond voeren zal. Zoo men verneemt hebben de gevolmagtigden zich bereid verklaard, om het Weener-tractaat, met betrekking tot de vrije Rijnvaart jusqu' d la wer, 11a te leven, indien over het algemeen de Rijn van zijne drukkende tolregten bevrijd werd. Door deze bereidwilligheid zal echter, naar het schijnt, de beslechting dezer oude twistvraag niet bewerkt worden, vermits, wat Pruissen betreft, hetzelve allezins aan het algemeene best offers zoude willen breDgen, doch in de overige Staten een genoegzaam onverzettelijke tegenstand zoude kunnen ontstaan, aangezien in sommige derzelven de Rijntollen een belangrijk deel der gezamenlijke inkomsten uit maken, Hoe overigens de Rijn zwaar belast is, blijkt uit de rapporten der Afgevaardigden, volgens weike ieder last graan, hetwelk stroomafwaarts tot aan de Hollandsche grenzen wordt gevoerd, een regt van 4 florijnen betaalt. Daar nu, gemiddeld berekend, 15,000 last jaarlijks naar Holland gaan, wor den daarvan alleen in Duitschland 600,000 fl. geheven, en de ware prijs kunstmatig zoo veel hooger opgevoerd, terwijl natuurlijkerwijze de graan prijs op de plaats der productie en de waarde van den grond naar beneden gedrukt werden. Holland daarentegen heeft slechts 2J fl. per last. en in zoo verre zoude de bevrijding van den Rijn veeleer zake zijn voor Duitschland dan voor den naburigen staat. Het is te wenschen, dat eene vereffening en dienvolgens eene indirecte aansluiting van Holland tot het tolverbond be werkt moge worden, vermits de Duitsche manufacturen een belangrijk ver tier op Holland vinden, en eene vermindering der tollen voor de Rijnpro vincie van het grootste gewigt zijn moet. Men verneemt thans, dat de Prnissische Regering, in het onlangs ver melde geschil tusschen den Aartsbisschop van Keulen en eenige godgeleerde Professoren van de Hoogeschool te Bonn, ten gunste van genoemden kerk voogd beslist heeft. Zij heeft namelijk verklaard, dat, ofschoon de Paus- selijke brille, waarin de schriften van Hennes (van welke de bedoelde Hoog- ieeraren bij hunne lessen gebruik maakten) veroordeeld zijn, in Pruissen niet is afgekondigd, Z. M. echter wil, dat men zich in dusdanige dogma- tieke zaken streng aan de bepalingen kan denRoomschen Stoel zal houden; dienvolgens zijn de Hoogleeraren gelastom van die schriften geen gebruik te maken, noch in derzelver geest te leeraren. H. II. de Prinses van Mecklenburg is den 22Sten te Fnlda aangekomen, en aldaar door den Franschen Gezant, Hertog van Brtglieontvangen. Nog denzelfden dag is de Vorstin voortgereisd. G ROOT.BR1 T A N N E. Ronden den 24 Mei. Er worden thans alle voorbereidselen gemaakt, om morgen tie meerderjarigheid van Prinses Victoria te vieren. Vooral wendt de Radicale partij alles aan om opzien te baren en alzoo hare gehechtheid aan de jonge Vorstin te tooneti; in de hoofdstad en derzelver omstreken zullen 38 openbare maaltijden gegeven worden. Z. M. de Koning is ook onpasselijk geworden. Hij lijdt sedert eenige dagen aan benaauwdheid op de borst, welke hem verhindert om naar Wind. 'sor te komen. Heden echter bevond Z. M. zich wat heter. Den eisten zijn in het Lager-Huis nog 600 petitiën ingediendvóóf '•entegen de Kerkbelasting. Deze wet is. den a3steu uiet eene meerderheid van slechts 5 stemmen doorgegaan. Een dagblad bevat hierover het volgende': Nadat Maandag verscheiden leden, en ook Sir F. Bmdcttvoor de eer- stemaui na zijne verkiezing, het woord hadden gevoerd, en Dingsdag de heer Trevor en anderen het meerendeel der Dissenters in liet Vereenigd Ko ningrijk tegen de aantijging hadden verdedigd, als zochten zij de wet door te drijven, daar integendeel velen hunner zich bereid betoonden om de be lasting te blijven betalen, verdedigde de Kanselier van den Exchequer de. genen, welke petitien yoor de wet hadden ingediend tegen de beschuldiging',, dat zij de gevestigde Kerk omver wilden werpen, en beklaagde zich dac de Oppositie het er op scheen toe te leggen, om alle wetten die de Miiu&r ters voordroegen aan ontwerpen tegen de heerschende Godsdienst toe te schrijven. Sir R. Peel hield vervolgens eene welsprekende redevoering in welke hij aantoonde, dat de Kerk, bij de steeds toenemende bevolking meer ondersteuning dan ooit noodig had, en flat hare groote behoeften nog onlangs uit het rapport der Commissie van onderzoek waren gebleken. Na eene wederleggende rede van Lord J. Russell, ging men tot de stemming over, bij welke zich twee honderd zeven cn tachtig leden vóór en twee honderd twee en tachtig tegen het ontwerp verklaarden, zooo'at het met da onbeduidende meerderheid van slechts vijf stemmen is aangenomen. De uitslag dezer stemming wordt door de oppositie bladen groocelijks toe gejuicht; doch de radicale bladen verzekeren, dat de volksstem zich voor de wet heeft verklaarddewijl 212,000 handteekeningen meer vóór de af- schaiEng waren aangeboden. Sir F. Burdett, zoo als gemeld is door de Tory-partij wederom ais lid van het Lager-Huis verkozen, is te Northampton met klokkengelui en het gejuich der menigte ingehaald. F R A N K R IJ K. Parijs den 24 Mei. De Koning heeft dezer dagen den zee-Kapitein Du- mont d'Urvillc, die met eene ontdekkingsreis in de Australische zeeén en naar de Zuidpool belast is, in een bijzonder gehoor ontvangen, en zich meer dan een half uur lang met dezen beroemden zeevaarder onderhouden. Bij die gelegenheid heeft de Koning den wensch geuit, dat de Kapitein d'Urvillc een denkbeeld mogt verwezenlijken, hetwelk Zijne Majesteit reeds sedert verscheidene jaren bezig hield, namelijk, dat het aan Fransche zeelieden onder zijne regering mogt gelukken, om de Zuidpool digter te naderen, dan tot nu toe het geval is geweest. De Koning herinnerde den Kapitein bij die gelegenheid, dat er eene premie aan zijne zeelieden was beloofd, indien zij verder dan den 75sten graad naar het zuiden mogten doordringenen dat deze belooning nog met iederen graad zou vermeerderen. „Mogten uwe zeelieden," dus eindigde de Koning half schertsend, „de pool zelve bereia ken, dan zal hun alles worden toegestaan, wat zij verlangen." De bekende Jussuf, een gewezen Mainmeluk van den Beij van Tunis, wiens avontuurlijk leven onder anderen door Graaf Puchler-Muskaudie hem 'te Algiers heeft leeren kennen, met bijzondere vooringenomenheid beschre ven is geworden; is den 16 dezer te Toulon aangekomen. Waarschijnlijk Is hij naar Frankrijk overgestoken, om met de Fransche regering over de onderne. roing naar Constantine in onderhandeling te treden. Hij heeft bij het her vatten dier onderneming persoonlijk belangdaar hij in der tijd door de Fran schen tot Bey van Constantine is benoemd, doch tot nil toe er niet in is kunnen slagen, om het hein opgedragen gezag uit te oefenen. Willigt ook komt hij zich tegen de beschuldiging van de knevelarij en wreedheid verde digen, die bij de laatste beraadslagingen over Algiers in de wetgevende Ka mer tegen hem is ingebragt. Hij is der Fransche taal zeer goed magtig. Het Charte de 1830 van gisteren bevat: Brieven uit Duitschland bevatten zeer belangrijke bijzonderheden betref fende het onthaal, hetwelk door het Prnissische Hof aan Prinses Helena van Mecklenburg is aangeboden, en de bewijzen van toegenegenheid, welke zij van wege de bevolking heeft ontvangen. De Prinses is den ióden te Potsdam ontvangen geworden; men heeft haar alle eer bewezen, die aan eene Koninglijke Prinses toekomt. De Koning en geheel het Ivoninglijk gezin van Pruissen hebben zich gehaast haar te Ver welkomen. Bij hare aankomst op het kasteel hehlien de Prinsen, gedecoreerd met het grootkruis, beneden aan den trap, de Koning en de Prinsessen boven aan den traphaar ontvangen. De Kroonprins heeft de Prinses tot zijnen vader opgeleid. De Koning heeft de Prinses zijne hand geboden, haar om helsd en haar naar hare appartementen geleidalwaar zij de geheele Koning, lijke familie ontvangen heeft. Het was 12 ure des middags. Ten één ure heefc men zich aan het ontbijt geplaatstde Prinses aan 's Ko. nings regterhand. Mevrouw de Groothertogin van Mecklenburg aan zijne iin. kerzijde. Het zoude onmogelijk zijn de natuurlijke en gulhartige vreugde te schilderen, die dezen maaltijd bezielde. De Koning, de Kroonprins Prins IVillem en zijn broeder, dc Prinsessen én al de leden van dit edel geslacht, beijverden zich om de welmeenendste en kieschste oplettendheid voor de Prinses te bewijzen, teven met|hunne opregte blijdschap, haar aan Frankrijk vereenigd te zien. Na het ontbijt heeft de Prinses haar hof gehoudenal de daarbij tegen- woordige personen, Groot-OflicierenMinisters, Gezanten, Generaals, Eeredames, Aides-de-Campzijn haar voorgesteld geworden. Zij heeft allen met bekoorlijke ongedwongenheid en innemende minzaamheid ontvangen. Mare persoonlijke bevalligheid werd evenzeer als de hoedanigheden van haren' geest bewonderd. Door hare vriendelijkheid heeft zij aller hart gewonnen zoo als zij een' iegelijk bekoord heeft door hec vernuftige en juiste harer antwoorden. Haar verlaten van Mecklenburg is een ware trinmf en een allertreffendst afscheid geweest. Al de bevolkingen der omstreken zijn op haren weg aan gestroomd. Van Lndwigslust tot aan de grenzen van Pruissen, over eenen' weg van meer dan vier mijlen, heeft de jeugdige Prinses zich opgehouden1 gezien door de afscheidsgroete ei: de tranen eener overgroote haar zegénetf-" de volksmenigte. Den 25 Mei. Het volgend programma van de feesten, ter gelegenheid' van het huwlijk van den Hertog van Orleans, is bekend gemaakt: Maandag 29: Aankomst van HH. KK. IIH. de Prinses Helena en de Groot- hertogin Douairière van Mecklenburg te Melun. In deze stad gaan de Her.' tog de Nemours en de Prins de Joinville HH. KK. HH. te gemoet, en ver gezellen haar naar Fontainebleaualwaar zij des avonds van denzelfden dag aankomen. Dingsdag 30: Viering van het huwelijk tusschen den Hertog van Orleans' en de Prinses Helena. Van Woensdag 31 Mei tot Zondag 4 Jnnij blijft de Koninglijke familie'te' Fontainebleau resideren. Eiken avond tooueelvoorstelling ten hove. Zondag 4 Junij: Terugkomst te Parijs. Maandag 5 en Dingsdag 6: Receptie op de Tuilerien bij H. K. II. Mevrouw de Hertogin van Orleans.

Leydse Courant | 1837 | | pagina 2