a". 1837. leydsch.e c o u r a n t. MAANDAG, sfv c. 'S- NEDERLANDEN. Leyden den cSsten Mei. Men meldt uit's Gravenhage van den 2östen dezer: Eergisteren heefc de Graaf Allégritot dus verre Oostenrijksch Zaakge lastigde aan het Nederl. Hof, zijn afscheidsgehoor bij den Koning gehad. Het heeft Zijne Maj. behaagd, de heeren H.Cock, Hoogleeraar te Lei den, en H. .7. Hoogeveen, algemeen Secretaris van Nederlandscb Indie, te benoemen tot Ridders der orde van den Nederlandschen Leeuw. Aan de R. K. Gemeente te IJzendijke is van Regerinsvvege vergun- ning verleend tot het daarstellen van een nieuw kerkgebouw, en tot dat einde eene Rijks subsidie geaccordeerd. Sedert de laatste gedane bekendmaking, zijn door de belanghebbenden geligt de navolgende door Zijne Maj. verleende octrooijen: Een octrooi, in dato 13 October 1836, voor den tijd van vijfjaren, ver leend aan .7. Kessels, te Raamsdonlt, op de uitvinding van eene werktuige lijke inrigtirig, geschikt tot het bereiden van metselkalk. Een octrooi, in dato 27 Maart 1837, voor den tijd van vijf jaren, ver leend aan .7. C. Bakker, te Leeuwarden, op de uitvinding van een nieuw werktuig, 0111 op eene meer voordeelige, spoediger en gemakkelijker wijze de boekweit te breken. Een octrooi, in dato 23 April 1837 rot December 1847, ver!eend aan .7. Huston, woonachtig te Genua, domicilium gekozen hebbende bij de Gebroe ders van Coppenaal <2? Coir.p., en aan de Gebroeders van Coppenaal 2? Cr,nip te Amsterdam, op de invoering van eenige verbeteringen in'de nieuwe wijze om loodwit te vervaardigen, waarvoor den 4 April 1S34, aan genoemden J. Muston, een octrooi van invoering is verleend voorden tijd van vijftien ja ren, van December 1832. Dit octrooi is verleend onder voorwaarde, dat de geoctrooijeerden zullen gehouden zijn, om aan eiken Nederlander, binnen eene maand, nadat hij daarom aanvrage zal hebben gedaan, mededeeüng te doen van de geoctrooi- jeerde verbeteringen, met vergunning om daarvan gebruik te maken, zulks tegen betaling aan de geoctrooijeerdengedurende den tijd van liet onder havig octrooi, van de helft der zuivere winst, welke door het aanwenden van de bedoelde nieuwe wijze om loodwit te vervaardigen, en van de thans geoctrooieerde veibeteringen op dezelve, boven de gewoonlijk in gebruik •zijnde wijze, zal worden verkregen op het loodwit, dat vervaardigd zal worden door dengenen, die de mcdedeeling bekomen heeft; zullende, wan neer omtrent die betaling aan de geoctrooijeerden, eenig verschil moge ont staan, alle betwistingen deswege worden onderworpen aan de beslissing vau het JDpjtjrteinent van Binnenlandsche Zaken; alles onder bezwaar voor de geoctrooijeerden, indien zij aan dc verpligting tot mededeeüng niet mogten voldoen, van het aan hun verleend octrooi zich te zien vervallen verklaren, en de daarin beschreven verbeceringen te zien openbaar maken. In de op den 24 Mei 11. binnen Amsterdam plaats gehad hebbende algemeene vergadering van deelhebbers der Hollandsche ijzeren Spoorweg- Maatschappij, waarvan de leiding, op het deswege gedaan verzoek van des- zelfs President, de heer L. .7. .7. Serrurier, aan de Advocaat Mr. ,7. A. van Hall is opgedragen, werd besloten, om het kapitaal der maatschappij, aan vankelijk op 1,000,000 bepaald, met 300,000 te vermeerderen, en alzoo op 1,300,000 te stellen. Er is wijders aan de vergadering medegedeeld, dat de regeling der finan ciële aangelegenheden van den Ingenieur-Directeur IV. C. Bradetot stand gebragt is, met vermelding der voorwaarden. Eenige veranderingen in de statuten zijn met algemeene stemmen aange nomen, en de benoeming van twee Commissarissen heeft bij meerderheid ,van stemmen plaats gehad (zijnde de heeren IVittekind en J Gerken, die .deze hunne benoeming zich hebben laten welgevallen), verkozen in de plaats van de heeren Bi singer en Splitgerberdie voor deze hunne betrek king hebben bedankt. Het eerste fonrnissement van 200 over ieder aandeel is regen den isten jnlti eerstkomende bepaald. Het Hof van Assises van het Noorderkwartier heeft den 25 Mei uit spraak gedaan in de zaak van Elias Koster. Hij is schuldig vcrkiaa'd aan vadermoord, en veroordeeld tot de straffe des doods, uit te voeren met de koord, en te voltrekken binnen Amsterdam. Op den 23 Mei II. is te Utrecht overleden de wei-ede! gestr. heer Mr. Otto van Romondtsedert het herstel van ons Vaderland, lid van de Provinciale Staten en van het Collegie van Gedeputeerde Staten van Un-e-hr; een man, wegens zijn opregt en edel karakter, algemeen geacht en bemind. Het Collegie van Gedeputeerde Staten verliest in hem een waardig lid, en de Provinciale een ijverigen voorstander van hare belangen. De Senaat der Universiteit te Groningen heeft onlangs den heer ,7. T. Bit ter, Vrederegter te Hasselt, bekend onder andere door de uitgave der liede ren van Anakreon en Sapphoin Nederduitsche verzen, gecreëerd tot Philoso- phi<e Theoreticce Magister et Literarutn Humaniorum Doctor, honoris causa. Verder meldt men uit Groningen van den 25 Mei: In den laten avond van Maandag den 22Sten dezer, is de houtzaagmolen van den molenaar Mulder, staande te Hoogkerk, met het daaraan belendende woonhuis en schuur eene prooi der vlammen geworden. De oorzaak van dezen brand wordt aan verregaande onvoorzigtigheid van den molenaar toegeschreven. Men verneemt, dat deze molen vroeger voor brandschade wks verzekerd, doch dat dit behoedmiddel tegen dergelijke schade door den ttgenwoordigen eigenaar is verzuimd gewordenhetgeen te meer te verwon deren is, daar wij in deze stad thans eene p-ovinciale inrigting hebben, welke, voor eene geringe opoffering aan zijde des eigenaars, deszelfs goederen tegen ,1»ritndschade verwaarborgt en hem alzoo voor verliezen behoedt, die zijnen geheeten ondergang kunnen 11a zich slepen. Men meldt uit Breda van den 24 Mei: Het garnizoen dezer stad, uit een deel der 8ste afdeeling met den staf en de iade afdeeling bestaande, zal eerstdaags onze stad verlaten, om het kamp van Rijen te gaan betrekken; zullende hetzelve alhier middelerwijl door de 5de en een deel der 7de afdeeling infanterie vervangen worden. Met betrekking tot het gezegde kamp, merkt men in onze stad dezer da gen eene bijzondere levendigheid op. Verscheiden schepen zijn in onze ha vens met goederen voor het kamp bestemd, aangekomen, terwijl dagelijks een aantal karren derwaarts rijden om het benoodigde aan te voeren. De troepen zullen hetzelve tegen den eersten der volgende maand betrekken. [Naar men verneemt zullen onderscheiden leden van het Koninglijk gezin, de te Reijen te houden kampen, bijwonen.] 09 M E I. A E G Y P T E. In Engeland had men berigten uit Alexandrie, welke melden, dat «ii'é po'ringen"tot nadere verstandhouding tusschen den Pacha en den Sultan ver ijdeld waren; men meende echter niet, dat het tot nieuwe vijandelijkheden Z°Op de* meeste voorwerpen van noodzakelijke levensbehoeften zou de be. lasting verminderd worden, omdat de nood, door schaarschbeid veroorzaakt, groot was; er waren echter in de laatste dagen veel aanvoeren van koren aangekomen. L. is den 15 April te Alexandrie wederom een linieschip van stapel ge- Ioopenzijnde het 9de, dat in de laatste jaren gebouwd is. PORTUGAL, I tssAUON den 14 Mei. Brieven uit deze plaats over Londen aangebragt, melden dat de Minister Passos den 8sten een ontwerp van wee had aangebo den hetwelke het Gouvernement magtigt om eene leening van 8,555 Contos de reis' ongeveer 24,600,000 gulden, te sluiten, hetzij binnen, hetzij buiten slands De Cortes hebben bepaald, dat aan dezelve over dit voorstel zon der oponthoud een rapport zou aangeboden worden. Men geloofde echter, dat deze wet door de Cortes zou verworpen worden. Sedert hebben verscheiden Ministers hun ontslag gevraagd, om reden, dat. de"Cortes hun voorstel tot het benoemen van onder-Secretarissen van Staat verworpen hebben. Drie Ministers slechts waren aangebleven, van welke ieder drie portefeuilles heeft. De Voorzitter van de Cortes en een Afge vaardigde van Madera, waren door de Koningin opontboden om een nieuw Kabinet zaa.n te stellen; den i3den echter was er nog geen nieuw Ministe rie gevormd en men was van gedachte, dat de afgetreden Ministers hunne bediening wederom zouden aanvaarden. SPANJE. Berigten over Parijs van den 24 Mei. In de Gazette d'Onate vindt men het volgend besluit van Don Carlos: koninglijk Besluit De Koning, or.ze Heer, kennis genomen hebbende van de overweging, wedte de consultative junta van Navarre aan zijne hooge beslissing heeft overgelaten, ten aanzien van dé pensioenen, welke men moest toestaan aan de landliedendie met eenen grooten heldenmoed de wapenen voor de ver', dediging van de regtvaardige zaak op zich nemen, en, om dezen heiligen pliet uit te voeren, de belangens van hunne haarsteden aan de revoiutioimaire woede blootstellen, heeft bepaald hetgeen volgt: 1 <\an de huisgezinnen van allen, wier hoofd op het veld van eer of ten gevólde van de in het veld ontvangen wonden gesneuveld is, zal, zonder onderscheid van rangiederen dag 4 realen verstrekt worden overeenkom, siig het 5de artikel van het Koninglijk besluit van den 11 Februarij 1814. De huisgezinnen van hen, die onder de wapenen gestorven zijr.hoe wei' zij geene hoofden van huizen zijnzuilen hetzelfde pensioen als de vrijwilligers van het leger genieten. 2 De huisgezinnen van de officieren van de gewapende boerenalsook de weduwen zullen hetzelfde voordeel genieten, als die van de opperhoofden en officieren, welke zich in werkelijke dienst bevinden, overeenkomstig het eerste artikel bovengemeld. Utelladen 6 Mei 1837, Uit Bayonne meldt men van den oosten dezer: Zoo even vernemen wij uit eene zekere bron, dat de troepen van Don Carlos den iSden met 20 bataljons en 12 escadrons de Arga zijn overgesto ken de expeditie marcheert in de rigting van Arragon, zij was in het gezigc van Pampeluna en van den Generaal Irribarren, die met 12 bataljons en 600 ruiters uit Puenta la Reyna is vertrokken en tegen den vijand oprukthec kan niet missen dat er een gevecht plaats hebbe. Oo den middag van den i8den was de Carlistische voorhoede te Nonin, welke "laats is gelegen waarde wegen van Sanguesa enTndela zich vereenigen. Men verzekert dat de Pretendent, de Infant Don Sebastian en Villareal zich bij de expeditie bevinden. Berigten 0"er Parijs van den 25 Mei. De Fransche Regering heeft de volgende telegraphische depêche ontvangen: Bayonne, 22 Mei, half een lire. De expeditionuaire colonne der Carlisten is den ipden te Galipienzo de rivier Aragon overgetrokken, na in die plaats de brug te henben hersteld. irribarren heefc denzelfden dag Tafalla verlaten en den weg naar Caparrosa ingeslagen. Evans heeft gisteren Irun verlaten en zich te Ernani bij Espartero ge voed. Drie bataljons blijven Irun, Fnentarabia en Oyarznn bezetten. Het Journal des Débats redeneert over de plannen van Don Carlos aldus: Thans kan men beter oordeelen over de strekking, welke de Carlistische exoedicie, onder aanvoering van Don Sebastian, volgt. Na de Arga te zijn overgetrokken nabij Pampeluna, waren Lambier of Sanguessa dé naaste punten om den Rio-Aragon over te trekkeningevalle het'plan van den Infant geweest ware zich over Jaca, Huesca en Barbastro naar Cata'onien te begeven. Maar van het oogenblik af, dat hij den Rio- Aragon overtrekt te Galipienzo, hetwelk drie miilen beneden Snnguesta li-c, loopt de rigting zuid-oostwaares over Sadava, Exea en Tansce in het dis trict der Cinco-Villas in Aragon. De Carlistische expeditie begeeft zich alzoo, noch naar Opper-Aragon, noch naar Opper-Catalonien maar naar de streek op de grenzen van Ara. eon Catalonien en Valencia die door Sermdor, Cabrera en Forcadeil bezet gehouden wordt. De expeditie zal waarschijnlijk den Ebro overstekenniet meer te Tndelahecwelk zij zal laten liggen, maar tusschen Tndela en Saragossa, voor dat er troepen toegesneld zullen kunnen wezen, om haar den overtogt te betwisten. lil gevalie van verhindering aan dien kant, zoo kan zij Saragossa omtrek ken en de rivier, lager, tusschen die stad en Tortosa gaan oversteken. Zij zal wel altijd op eenig punt, waar men haar niet zal kunnen verhinderen, bru»gen of schuiten vinden. De expedicionnaire colonne schijnt zelfs reeds sterk reuoeg om zich, des verkiezende, in het gedeelte van Neder-Catalo- nien en van Neder-Aragon, aan den linker-oever van de rivier gelegen, staande te houdenzonder zich genoodzaakt te zien de rivier over te trek ken anders dan tot het voorzetten van verdere plannen.

Leydse Courant | 1837 | | pagina 1