L E Y D S 0 A°. 1837. WOENSDAG, A. ■-■ 'hf-S* m^k ^irnm if b ■•'ff C 0 U R A H S4 M E I. r&SBIT.E GEWK te T JL O NEDERLANDEN. Leyden den 23sten Mei. Z. K. H. de Erfprins y<jb Oranje had zich, gedurende derdehalf jaar, Aan deze Hoogeschool, met voorbeeldige'naauwgezetheid en vlijt, in de RegtsgeleerdeStaat- en Geschiet/kundige IVctenschappen geoefend. Thans de bestemde tijd tot het eindigen dezer studiën daar zijnde, is Z. K. H., op den 2osten, 22Sten en 23sten dezer, telkens gedurende bijna twee uren, in 's Gravenhage, in tegenwoordigheid van HH. KK. HH. den Prins van Oranje en Prins Alexander der Nederlanden, den Hoog-Ed. Gestr. Heer - Generaal Bagelaer en eenige Heeren van het Hof, ten opzigte zijner ge. naakte vorderingen onderzocht geworden: door den Hoogleeraar Cock, in het Natuur-, Staats- en Volken-Regtdoor den Hoogleeraar Tydeman, in de Staatshuishoudkundeen door den Hoogleeraar Hofman Peerlkamp, in de Algemeene en Vaderlandsche Geschiedenis. Bij alle deze examens heeft Z. K. H. zoodanige blijken van kunde, vlugheid en oordeel gegeven, als den jeugdigen Vorst tot hooge eere, deszelfs Koninglijken Vader tot billijke vreugde verstrekken, en het Vader land een waardig Vopst te meer uit het oude en geliefde Stamhuis van Oranje waarborgen. Men meldt uit 's Gravenhage van den 21 Mei: Hare Maj, de Koningin is, met Hoogstderzelver gevolg, laatstleden Woens- dag, even voor flët> middag, Óldenzaal doorgereisd, haren togt naar Berlijn voortzettende. Tegen het einde der maand Junij, wordt Hare Maj. in het Vaderland terug verwacht, Men spreekt er van, dat Zijne Maj. de Koning, in den loop der vol. gende maand, eenige deelen van het Rijk, onder anderen Vriesland, be zoeken zou. Bij Koningüjk besluit van den 2osten dezer, is Mr. B. van den Velden benoemd tot Sub'ctituut van den Officier bij de Regtbank van Eersten Aanleg alhier, terwijl Mr. D. J. A. Baron van Harimma thoe Slooten tot Regter- plaatsvervanger in de Regtbank van Eersten A.anleg, te Leeuwarden, is benoemd. In deze Residentie is aangekomen Zijne Exc. de Baron van Heeckeren, Mederlandsch buitengewoon Gezant en Gevolmagtigd Minister aan het Rus. aisch.e Hof. Ook is alhier aangekomen Zijne Exc. de Baron R. Fagel, Luitenant- Generaal, 's Konings Gevolmagtigd Minister bij het Fransche Hof, komen de van Parijs, Dezer dagen heeft alhier de verkooping plaats gehad der goederen van den Prins de PotenikinRussisch Minister aan het Nederlandsche Hof, die door een anderen Gezant wordt vervangen en in den loop van deze week 'dë Residentie verlaten zal. Ter voldoening van het in Jannarij jl., door dé deelhebbers in de naam. looze maatschappij van de Enschedesche katoenweverijgenomenebesluit, is, dezer dagen, door de Commissarissen derzelve, uit naam der deelhebbers, aan den heer Dixon, Directeur der maatschappij, eene kostbare gouden ta baksdoos ter hand gesteldals een blijk voor hunne tevredenheid over de door hem, ter bevordering van den bloei der maatschappij, in het werk ge stelde pogingen. Door den heer Dixon is verklaard, dat hij alles, wat hij in Zijne industriële kennis vermag, ter bevordering van de belangen der onder neming aanwenden, ën alzóo trachten zal zich, bij voortduring, het vertrou. wen waardig te maken, hetwelk men hem zoo edelmoedig heeft verleend. Binnen kort zullen de grenadiers, die alhier in bezetting liggen, naar Noord-Braband vertrekken en er aan dê te Reijen te houden kampen, .deelnemen. In de schoone Menagerie van de heeren Mat tin en Compwelke zich nog voor een korten tijd alhier bevindt, heeft heden het wijfje van den Öost-Indischen Luipaard drie jongen geworpen. Den 19 Mei is te Amsterdam met het beste gevolg, van stapel geloo- penhet fregatschip Decima, gebouwd op de werf de Witte Ohphantdoor den scheepsbouwmeester Jers. Meijjes en Zoonenvoor rekening van heeren N. van Walree en C. H. de Vos, welk schip gevoerd zal worden, door den Kapitein K. J. Bolhuis. x— Den 15 Mei is te Leeuwarden, in den ouderdom van 73 jaren over leden, de heer Mr. Martinus van VierssenRidder der orde van den Neder- landschen Leeuwoud President van het voormalig hof van Vriesland en laat stelijk 'oud President Van de Regtbank van Eersten Aanleg in genoemde stad. W E S T - I N D I E. De Utrechtsche courant van gisteren bevat het volgende: Nadere-berigten van Curaoao, ontvangen met de aankomst van de Maria Jjagoba, deelen eenig goeds van dat eiland mede: De oogst was, hoewel niet overvloedig, echter beter uitgevallen dan het vorige jaar. Men tracht, om zoo veel mogelijk den kwijnenden handel te vergoeden, nieuwe voor- Werpen van industrie in te voeren: zoo worden nabij de haven zoutpannen aangelegd, om het moeijelijk vervoer uit de binnen-baaijen te vermijden. Men verwacht binnen korten tijd Merinos schapen vanKadix, waaroverzich de planters bij voorraad zeer verheugen, dewijl dit het schapenras veredelen zal. Ook hoopt men, dat de proeven met de Conchenielje zullen gelukken, waardoor een belangrijk voordeel zou aangebragt worden. Op het naburig tiland Bonaire zijn plantsoenen aangelegd, van zulke gewassen, die tot de warme luchtstreek behooren en voor derzelver groei niet veel regen behoe ven, als de katoen de Palma Christi en de Aloë. Zoowel op het genoemde eiland als op Klein-Curafao'wordendoor vrijwillige bijdragen der ingezetenen en van de officieren der zee- en landmagt, steenen-torens opgerigt tot baken voor de zeevarenden, eene inrigting, welke in tijden van welvaart verzuimd Is, en echter hoogstnoodzakelijk was, ter voorkoming van schipbreuken, welke menigmaal op genoemde eilanden plaats hebben. AMERIKA. Uit Philadelphia wordt van den 24 April geschreven, dat de Mexicanen de expeditie tegen Texas hadden opgegeven. Het leger, dat tegen de Texia- nen zou afgezonden worden toonde veel onwil en was zonder krijgstucht, zöodat men hetzelve niet had durven laten vertrekken. In Mexico zelve hëersfchte veel verwarringde krijgsmagt was aldaar ter naauwernood vol. doende om de rust te handhaven; duizende lazarroni liepen de stad door, op roof en moor.d uit zijnde. uiE New-York zijn bedroevende berigten omtrent de financiële strem- ming aldaar; dezelve had sedert den vrijheids-oorlog haars gelijke niet ge had en dezelve oefende haren invloed op alle klassen der maatschappij uit. Aangevangen werken, zoo als spoorwegen, kanalen, en ondernemingen van bijzondere maatschappijen bleven steken. Alleen te New-York hadden ge durende de maand April 250 huizen derzelver betaling geschorst, en men kon vooruitzien, dat dit getal zou verdubbeld worden. GRIEKENLAND. 'Athene den 11 April. Hare Majesteit de Koningin heeft zich voor eenige dagen, bij gelegenheid, dat zij een toertje naar den kant van Daphnée was gaan rijdenin groot gevaar bevonden. Een der leidsels is gebroken en de koetsier heeft de paarden, die op hol gegaan zijn, niet langer kunnen bestu ren. De Koningin, die bij het te paard rijdfen reeds meer dan eens blijken van bijzonderen moed had gegeven, is thans ook niet in het minst verschrikt geweest. Zij heeft de grootste bedaardheid betoond. Gelukkiglijk is het gevaar niet van langen duur geweest, dank zij der tegenwoordigheid van geest en der vlugheid van haren lakei, den Griek Marco, wien het heeft mogen gelukken de paarden te stoppen. Men is hier niet alleen opgetogen over de voorzigtigheid, wijsheid en vaderlandsliefde, die de Gouvernements-handelingen des Konings kenmer ken men is ook bijzonder ingenomen met zijne minzaamheid. Zijn paleis staat open voor al zijn onderdanen. Allen worden met de grootste heusch. heid ontvangen. De Koningin is veelal bij zijne audientien tegenwoordig, tot het ontvangen der personendie ook aan haar wenscben voorgesteld te worden. Ook weet Koning Ot'io zich zijne audientien bijzonder ten nutte te makentot het inwinnen van inlichtingen omtrent den toestand en de be hoeften van het Rijk, en zijne vragen hebben steeds eene, voor Grieken land en zijne onderdanen, nuttige strekking. Deze prijzenswaardige gewoonte wint hem allen harten en heeft hem den titel van Vader van zijn Volk verworven. Bij ordonnantie van den 13 Maart, heeft Z. M., ter gelegenheid van zijne gelukkige terugkomst in zijne Stateneene algemeene amnestie verleend aan alle deserteurs van het leger, of van de marine, die voor den 12 Juli} aanstaande onder hunne vanen of op hunne schepen terug gekeerd zul len zijn. HH. MM. hebben het Fransche linieschip den Triton bezocht en zijn aldaar zeer uitstekend ontvangenzij zullen ook het Engelsche schip Azia bezoe ken, aan welks boord een dejeuner-dansant zal gegeven worden. Men heeft alhier d?q pden wederom eenen vrij hevigen schok van aardbeving gevoeld. Ook in Hydra blijven de schuddingen, ofschoon in eenen ligten graadvoortduren. De Koning heeft ter voorziening in de eer ste behoeften der inwoners 15,000 drachmen daarheen gezonden.De toe stand van Griekenland was vrij rustig, en nadat men nog twee hoofden van rooverbenden gevat had, hoorde men van de laatsten niet meer. RUSLAND. Uit Riga meldt men van 24 April: Na eenige warme dagen die met den eersten dezer een aanvang hadden genomen, en afwisselenden regen, is het water van den Dwina den 5den twee voet beginnen te wassen; den 6den ten 8 ure des morgens overstroomde de rivier hare beddingen en brak het ijshetwelk haar bedekte tegen 11 ure zakte het water, maar tegen 4 ure des namiddags begon het op nieuw te wassen en ten twee ure in den morgenstond was het op zijn hoogst, en wel tot 14 voet boven het gewone peil. De stroom dreef ontzettende ijsschotsen voort; eenigen tijd daarna viel het water wederom tot op 8 voet boven peil, maar het kruijen van het ijs bleef zware schotsen uitwerpendie zich op den oever op een hoopten. Het water is door sommige poorten binnen in de stad gedrongen, en heeft niet dan met zwaar pompen weder ontlast kun nen worden. Een gedeelte der Moskouer en der Mittauer Voorstad, benevens de gebouwen op den Weidendammerdijk zijn ondergeloopen en met ijs gevuld geraakt. Eenige schuiten tot de overvaart over de rivier dienende zijn weg geslagen de wanden van de uit hout getimmerde huizen zijn weggespoeld en de steenen grondslagen der andere huizen zijn rnede weggerukt. Sedert het jaar 1829 had men te Riga zulk hoog water niet gehad. Men is beducht voor nieuwe rampen bij het kruijen van het ijs hoogër op de rivier. Den ioden is de vlag op het wachtschip geheschen, tot teeken van het openen van de vaart en reeds zijn er drie Engelsche schepen aangekomen. Men meldt van Odessa, den iöden April: Terwijl in het westen en zuiden van Europa de lente gekomen is verge- zeld van koudewelke de levendigste vrees aan de landbouwers inboezemt, genieten wij hier een weder, dat voor de voortbrengselen der grond zeer gunstig is, en wij verwachten eenen heerlijken oogst. SPANJE. Berigten over Parijs van den 00 Mei. Het provisioneel Bestuur van Catalonie heeft het volgend besluit afge vaardigd De droevige tooneelen waarvan de hoofdstad van Cataloniejgetuige is ge weest, hebben een' Icvendigen indruk gemaakt op de bevolkingen, die door moed en ondanks de dreigenste gevaren er in geslaagd ziin den boom der ware vrijheid te planten, door het daarstellen van een populair Bestuur. Dit Bestuur acht het vooral van zijnen pligt om den mogelijken terugkeer van soortgelijke ijsselijkheden te beletten, en zal daartoe, door alle doenlijke middelen de straf der schuldigen vorderen; dien ten gevolge wordt be. paald: Art. i°. De Generaal Parreno en de door hem in Januarij II. benoemde burgerlijke autoriteiten zijn schuldig verklaard aan hoog verraad en worden ter dood veroordeeld. v 20. Wordt insgelijks ter dood veroordeeld de Commandant der artillerie, die in den nacht van 4 op 5 Mei het stadhuis heeft aangetast. 3°. Ieder, van 16 tot 50 jaren oud, is soldaat, en als zoodanig gehouden aan het provisionele Bestuur bijstand te verleenen. 40. Ieder soldaat, die onder de vaan der vrijheid vrijwillige dienst komt neuten, ontvangt een handgeld van 50 fs. en eene soldij van 30 sols per dag.

Leydse Courant | 1837 | | pagina 1