En verder gelet hebbende op art.' 7 van 2ijner Majs. besluit van den 7 September 1828, \Stc.atsblad N°. 55), roepen bij deze op aiic personen, welke als gehuwd of als Wedti- *11 aars niet kind ol'kinderen, in lief-atjicloopc» jaar, in de termen zijn geweest, om uit dien hoofde in dc tweede klasse var iic algeineene rol der Schutterij te worden gebragt, dpcli sedert dien tijd door het overlijden "van derzelver vrouwen of kinderen, de bevoegd heid hebben verlóren, om in die klasse te verblijven, en dus als 1111 in de eerste klasse der voor dit jaar daar te stellen -algemeene Scluittcrs-rol geplaatst moeten worden, 0111 'van dusdanige verandering van omstandigheden schriftelijk' kennis aan Hun Ed. Achtb. te geven, of zich daartoe ter Stads Secretarie aan te hielden, des morgens tusschcn 10 en 1 ure, vóór dc aan tc vangen inschrijving en dus uiterlijk tot den 23 Mei aanstaande; zullendewanneer deze Kennisgeving door den belanghebbenden mogt zijn verzuimdcn hij dus, dien ten gevolge niet bij de Schutterij zou zijn ingelijfd, door Uur icmecster en Wethouders procesverbaal tegen hem moeten worden opgemaakt cn aan de Regtbank toe gezonden ten einde op de nalatigcn toe tc passen de'strafbepaling van aCt. 1 der Wet, van den <5 Maart 1818 "Staatsblad N°. 12) houdende cene geldboete van teil hoogste 50; en éene gevangenis uiterlijk van drie dagen, hetzij afzonderlijk, ofwel beidé de straffen te zamen genomen. E11 opdat niemand hiervan onwetenheid zoude kunnen voorwenden zal deze worden .gedrukt, afgekondigd en aangeplakt, ter plaatse waar zulks gebruikelijk is. Aldus gedaan en gearresteerd, by 11. H. Burgemeester en Wethouders der Stad Leyden, op den 8 Mei 1837. J. G. D E M E V. Ter ordonnantie'van dezelve, P. A. du Pui. NEDERLANDEN. Leyden den 2isten Mei. De Staats-Ceurant van gisteren bevat het volgend bulletin, van den 17 Mei: H. K. H. Prinses Albert van Pruissen bevindt zich den 9den dag, in ge- wenschten welstand, zoodat Hoogstdezelve heden het bed verlaten heeft. Z. K. H. de jonge Prins bevindt zich mede in den besten welstand; weshalve geen bulletin meer uitgegeven zal worden. (ge/.) Dr. Haück. Dr. Berend. Men meldt uit 's Gravenhage van den 19 Mei: Naar men verneemt, vertrekt Z. K. H. de Prins van Oranje in het laatst der volgende week weder naar Tilburg en zal aldaar eenigen tijd verblijven. Zijne Exc. de Baron van HeeckcrenEnvqyé-Extraordinaris en Minister- Plenipotentiaris van Nederland bij het Russische Hof, is alhier aangekomen. De practische oefeningen van het wapen der artillerie zijn door Z. M. den Koning, even als in vorige jaren, weder gedurende den loop van die jaar geregeld. Dien ten gevolge zal er op de vlakte van Waalsdorp een kamp wórden opgerigt tot oefening van de artillerie-troepen te Delft gar nizoen houdende. Al verder heeft Hoogstdezelve bepaald, dat voor de dienst der genie in Oostirtdië twaalf kadettenin plaats van zes, aan de Militaire Akademie Zullen worden benoemd, en dat nog in dit jaar, blijkens daarvan reeds ge dane aankondiging door het Departement van Oorlog, drie jongelingen tot dat einde bij die Akademie zullen kunnen worden aangesteld, welke ver meerdering in mindering zal strekken van het getal voor het wapen der in fanterie in de Oost-Indische Bezittingen aan gemeld etablissement door Hoogst, denzelve aanvankelijk op 50 vastgesteld. Zijne Majesteit heeft bewilligd dat de Hoofd-Ingenieur bij de algemeene dienst van den waterstaat, B. II. Goudriaanen de Adspirant-Ingenieur, P. J. de Quartel, zich naar Engeland zullen begeven, ten einde voor het aanleggen van den voorgenomen ijzeren spoorweg van Amsterdam naar Arn hem alle zoodanige inlichtingen in te winnenals het belang der zaak zal Vorderen. Door Z. M. is de vraag, waaromtrent twijfel ontstaan was, of namelijk de uitzonderingen, voorkomende in art. 27 der wet van 8 Januarij 1817 Staatsblad N°. 1), ten aanzien van ouderdom en de lengtemaat, al dan met toepasselijk zijn op de Zoodanigen die bij 's Rijks zeemagt en Mobile Scuutterijen of de vrijwillige corpsen gediend hebben, en zich als plaatsver vangers bij de Nationale Militie vvenschen 'te verbinden, bevestigend beslist. Door Zijne. Exc. den Minister van Financien ad interim is, ter ophel dering van den deswege gerezen twijfel, verklaard geworden, dat de boom kweekers, wat hunne patentpligtigheid aangaat, geacht kunnen worden te behooren tot de landbouwers, die, onder letter l van art. 3 der wet van den 21 Mei 1819, van het patentregt zijn vrijgesteld. De Staats-Courant van gisteren bevat het volgende Programma: Dc Hoofd-Commissie tot de Zaken der Israëlitenals daartoe gemagtigd hij Kuninglijk besluit van den 17 October 1827, N-. 184, cn daarop gevolgde dispositie van Zijne Exc. den Minister van Staatbelast met dc generale directie voor de zaken der Hervormde en andere Eerediensten, behalve die der Roomsch-Katholijkennoodigt bij deze, alle hare geleerde en kundige geloofcgenuoten uit, ter inzending aan dezelve, van door hen ver vaardigde I.ecrredcnen in de Ncderduirxche taal, en welker inhoud ten ooamerk zullen moeten hebbenbevordering van godsdienstige zcdelceraansporing tot algemeene zede lijke en maatschappelijke pligteninboezeming van godsdienstig gevoel., vaderlandsliefde en gehechtheid aan den Koningaanmoediging tol beschaving tter jeugd- en opwekking tot liet bedrijven van eerlijke beroepen cn handwerken, en waarschuwing tegen luiheid en bedelarij; en wei onder de hiernavolgende bepalingen cn voorwaarden: Dat de vervaardigde leerredenen, vóór den tsten Januarij 1838. kostelooszullen moe ten worden toegezonden, aan dc Hoofd-Cotnmissie tot de Zaken der [sraclitcn te 's Gra venhage. Dat gemelde Leerredenen met eene duidelijke en leesbare hand geschreven 'in plaats van de onderteekeningvan eene of andere spreuk zullen moeten zijn voorzien!, onder bijvoeging van een verzegeld biljet, op dc buitenzijde, met de spreuk van dc leer rede/en op de binnenzijde, met den naain en de woonplaats van den schrijver. Dat de biljetten der onbekroonde Leerredenen, ongeopend, verbrand zullen worden; kunnend, dc schrijvers van deze Leerredenen, wanneer zij zich, als zoodanig, aan de iloofd-Commissie willen bekend maken, dezelve terug bekomen. Dat wijders aan den schrijver van die Leerrede, welke ter bekrooning waardig is ge oordeeld, een Zilveren Eere-peuning zal worden toegewezen, benevens 25 exemplaren, indien dezelve zal worden gedrukt; ten gevolge waarvan het bekroonde stuk het eigen dom van dc Hoofd-Commissic wordt, en door den schrijver onvoorwaardelijk wordt afgestaan. De Hoofd-Commissie voornoemd, looft, overnunderd het bovengemeldetevens een Zilveren Eere-penning uit, voor een oorspronkelijk Nederduitsch werk, ten behoeve der godsdienstige, Israëlitische armenscholen vervaardigd, en hetwelk voor dezelve nuttig cn belangrijk wordt geoordeeld; ten gevolge waarvan de schrijver van het bedoelde werk, hetzelve mede aan dc l-loofd-Commissie in eigendom afstaat; zullende hem insgelijks een vijftigtal exemplaren kosteloos worden uitgereiktindien hetzelve door haar mogt wor den uitgegeven. Tie Hoofd-Cotnmissie voornoemd i. H. de Castro, President. Van wege dezelve liet Lid en SecretarisStein. In de Amsterdamsche Courant van 11. Vrijdag leest men: In den Letterbode N". 15 ziet men, dat het in 1785, in de maanden Maart en April, kouder was dan dit jaar, en de heer Arago gaf onlangs, in de zitting van de Academie te Parijs, eenige punten op, ten bewijze, dat de jaren 1809, 1811 en 1829, in die maanden ook minder gunstig dan 1837 te boek staan. De koude valt dus nu zoo zeer in het oog, omdat de vorige jaren anders geweest zijn,-zoo als men uit het gemiddelde der volgende waarnemingen, alhier ter stede gedaan, zal kunnen opmaken. 8 ure. 1 ure. 7 ure. April 1830, 49,8 55,5 51. 1831. 5°/ 5 7.' S3* 1832. 47' 54. 49* 1833, 46,2 S3,2 48,s 1834. 45.5 53* 45* 1835. 47* 53. 47»6 1836, 46. 52/ 45. O 1837. 37'5 47.' 4°* Over deze maand April is de hoogste waarneming geweest 61. En de laagste 31. Sedert den aanvang van de maand Mei, heeft de thermometer des nachts eenmaal 28 geteekend, cn loopt dezelve over dag van 41 tot 58°, met veel noordelijke winden. Te Rocrmonde is den I3den dezer de vrouw van dan daglooner Sttiek zes en dertig jaren oud en reeds moeder van zeven kinderen, waarvan nog drie in leven zijn, zeer voorspoedig van vier kinderen van het mannelijk geslacht bevallen. Alle zijn welgeschapen, drie schijnen sterk te zijn, doelt de vierde van een zwakken aard. De moeder en hare vier zonen bevonden zich zeer welvarend. AMERIKA. Sedert acht jaren verschijnt in Boston the American Almanac, waarin een aantal belangrijke daadzaken van verschillenden aardbetrekkelijk het mag- tige Gemeenebest, voorkomen. Uit den jaargang over 1837 blijkt, dat de bevolking der Vereenigde Stajen van 1790 tot 1830, 227 ten honderd ver meerderd is, daar dezelve in 1790, 3,929,827, en in laatstgenoemd jaar 12,866,020 ziele» beliep. Bij de afzonderlijke klassen der bevolking bedroeg de vermeerderiug onder de blanken .232 ten honderd, bij de slaven 138 ten honderdbij de vrije kleurlingen 437 en bij de gezamenlijke lieden van de kleur 207 ten honderd. Voorts blijkt, dat in 1834 de militie 1,341,547 manhet staande leger slechts 7000 man beliep. De vloot telde 6 linieschepen van 74 stukken, en 5 waren in aanbouw; 9 fregatten van 44 stukken en 6 in aanbouw; 2 van 36 stukken enz. Tot onderhoud der armen werden jaarlijks ruim 1,000,000 dollars van wege den Staat verstrekt. Het aantal gevestigde geestelijken bedroeg 10,405. derzelver inkomen 2,652,000 dollars. De lagere scholen werden door 1,065,147 leerlingen bezocht. Men telt 8 geleerde en regts- scholen, 31 godgeleerde seminarien van de Protestantsche gezindheden, en- 6 Katholijke, 23 scholen voor de geneeskunde, enz. AI de openbare boe kerijen te zamen telden geen millioen banden; die van Philadelphia was de aanzienlijkste, tellende 44,000 deelen. Nopens den handel wordt, onder anderen, in genoemd werkje medege deeld, dat de tien zuidelijke Staten in 1834, 457>5°°>°°o Pond katoen ople verden, waarvan 384,750,000 pond nog in hetzelfde jaar door den geheelen Staat buiten 's lands werd gevoerd, en wei 266,700,000 pond naar Enge land. De invoer van bewerkt katoen uit dat land beliep 320,500,000 pond. In Engeland zijn over de anderhalf millioen menschen in katoentrafijken werkzaamin de Vereenigde Staten slechts 200,000. In 1811 telde men 89 banken, met een gezamenlijk kapitaal van 52J mil lioen, den 1 Januarij 1835, 558 banken en 146 bijbanken, met een kapitaal van 23$ millioen dollars. In het den 30 September 1835 geëindigde dienstjaar liepen 7023 Ameri- kaansche en 4269 vreemde schepen in de havens der Vereenigde Staten bin nen, waarvan 3682 Britsche. T U R K Y E. Konstantinopel den 27 April. De Snlcan heefc de hoofdstad met een groot gevolg verlaten en is op een Oostenrijksche stoomboot naar Varna ver trokken. In zijn gevolg bevinden zich dchmet-Pacha en zijn schoonzoon. Ook zijne beide zonen (niet alleen de eerstgeborene) verzeilen hem. De halve bevolking der hoofdstad was op den dag van het vercrek op de been, om zich ce overtuigen, of de reis wel werkelijk plaats had. Alle hier aan wezige oorlogschepen verzelden de stoomboot naar den Bosporus. Over het tijdstip der terugkomst van den Grooten Heer is in de Aja Sophia (de hoofd-moskee) afgelezen geworden, dat Z. tl., ter waarneming zijner gods- dienstpligten, in de maand Junij terug zou zijn. In al de moskeeën worden voor het welzijn en de behouden terugkomst van den Söuverein gebeden gehouden. RUSLAND. Petersburg den 6 Mei. De schrijnwerker en machinist .7. B. Opisz heeft alhier korten tijd geleden eene nieuwe snclboekdrukpers uitgevonden welke door hare eenvoudigheid, duurzaamheid en goedkoopte boven ande ren uitmunt. Hare grootte is tusschen die der snelpersen en gewone hand drukpersen in; doch zij drukt beter dan eene van beiden, en kan zeer ge makkelijk in eene drukkerij gebruikt worden dewijl zij door geene scoom- machine of ander bijzonder werktuig in beweging gebragc worde, maar door den drukker/alleen kan behandeld worden. PORTUGAL. Lissabon den 7 Mei. In den ochtend van heden zijn er eenige onlusten op het punt geweest van uit te barsten. Een der Colonels van de burger wacht heeft zijne manschappen willen opzetten om van de Regering de staatsregeling van 1820 zonder eenige verandering, met geweld, af te,persen. Bij eenigen hebben zijne woorden iigang gevonden, doch de meesten ver- leenden hem geen gehoor, Zoodat zijn voornemen in auigen viel en herin Lissabon rustig bleef. Terstond daarop is een Kabinetsraad gehouden, waarbij eenigen van de meest invloedrijken leden der Coites tegenwoordig waren en waarin besloten is, dat de Regering rustig haren gang zou gaan, zich niet door sommige heethoofden latende afschrikken. SPANJE. Berigten over Parijs van den 17 Mei, Men ieest in eenen brief van den 16 Mei uit Parijs het volgende: Het Gouvernement heeft gisteren avond de tijding ontvangen van het inne men van Ernarti door den Géneraal Espartero. De Christinas hebben zich meester gemaakt van twee stukken en 500 krijgsgevangenen. Men verwon, dert zich over het stilzwijgenhetgeen de avondbladen ten dezen opzigte houden. Een renbode is naar Engelandals overbrenger van die tijding ver trokken welke in de dagbladen van Woensdag zal verschijnen. De Spaan- sche fondsen zijnop deze eerste aankondiging van den gbeden uitslag door de wapenen der Koningin behaald, zeer gerezen. De medewerking van de troepen der Fransche marine -met de equipagien van de Engelsohe marine heeft hiertoe zeer medegewerkt. Spanje bezat voor deszelfs laatste revolutie 2,923 kloosters, 265000 monniken en nonnen en 28.149' godsdienstige inrigtingen. Maar dit komt nogniet in aanmerking met het getal van kloosters en monniken in 1560; toen waren er 23,000 monniken-orders, 13,500 kloosters voor vrouwen, 46,000 kloosters voor mannen, 400,000 monniken, 2009300 iekebroers en 12^000 geesteliiken. Het anarchistisch Bestuur te Reiis, schijnt .zich te vestigen; het vol. geilde bevat de artikelen van een besluit, door dat Bestuur opgemaakc: \^ij ondergeschrevenen: Aangezien de zwaarwigtigheid der opgekomen omstandigheden, door welke ten eenemate de stelling der populaire gezagvoerders wordt veranderd In aanmerking nemende dat nog andere omstandigheden zich ten nadeeie onzer medeburgers zouden kunnen voordoen, indien niet ter goeder ure krachtdadige maatregelen genomen wierden; Bevelen: 1"') De constitutie van 1812, te Cadix gemaakt en gepromulgeerdIs hersteld; 2°.) het Gouvernement der Koningin is onwettig verklaardhet. zelve zal schuldig aan landverraad worden geoordeeld; 3'.) de nationale goederen, behoorende aan de kloosters, aan de kerkelijke stiften, aan de geestelijke broederschappen, de gemeentelijke en andere bezittingen, zuilen in gelijke aandeelen onder het volk worden verdeeld; 4".) eetie gouverne-

Leydse Courant | 1837 | | pagina 2