F R A N K R IJ K. noordelijke tot tie zuidelijke provinciën van dat Rijk uitstrekken. Zoosv in Siberïc als in Tiilis wil de-Keizer zelf onderzoeken lioe zijn Gouverne ment uitgevoerd wordt, tn zuid-Rusland zullen manoeuvren der ruiterij plaacs hebben en wel op zulk eenen voet, en in zulk eene menigte, als nog nimmer in vredestijd verrigt werd. De Grootvorst troonsopvoiger, die verleden Zaturdag zijnen ipden ver jaardag vierde en binnen weinige dagen eene reis door het binnenste des Rijks zal aanvaardenbeeft in de laatste weken zijne wetenschappelijke studiën geheel voltooid. De schitterende bewijzen, welke Z. K. i!., bij h.etlaacsre onderzoek, van de door hem gemaakte vorderingen heeft afgelegdstrekten zijne Doorluchtige ouders tot groote tevredenheid, en gaven bewijzen van de bekwaamheid en den ijver, door zijne leermeesters aan den dag gelegd. De meesten derzelve zijn door den Keizer voor hunne moeite op eene waar dige wijze beloond geworden. Eenigen hunner zullen den Grootvorst op zijne reize vergezellen. SPANJE. Berigten over Parijs van den 13 Mei Uit Bayontie wordt in eenen bijzonderen brief gemeld Irribarren had den 4den Pampeluna nog niet verlaten. Den sden was Don' Carlos steeds te Estella. Een rapport uit het hoofdkwartier van Hernatii deelt eenige bijzonder, heden mede nopens eene door de Carlistenin den morgen var, den óden op den linkeroever van de Urumea gedane verkenning. Dezelve is door den Infant Don Sebastian bestuurd geworden. Een schijnbare aanval werd gedaan door den Brigadier Tturriaga op het huis Aguirrehij had onder zijn bevel het bataljon des Konings, vier compagnien van het achtste regiment van Guipuscoa en twee van het zesde; het derde van Alava moestee verkenning ondersteunen. De Christinos hebben met de grootste zorg een algemeen ge vecht vermeden. Don Sebastian heeft daarna al zijne troepen terug geroepen. Het schijnt, dat de plannen van een' algemeenen aanval der Christinos nog niet voltooid zijn. Van den anderen kant worden 'hunne voornemens door een allerongunstigst weder verijdeld. Moeijelijk intusschen kunnen die ge wapende massa's lang blijven, zonder iets uit te rigten, daar het door hen bezette land geene genoegzame hulpbronnen tot levensmiddelen oplevert. Uit Madrid wordt in eenen bijzonderen brief van 4 Mei gemeld, dat de Generaal Oraa bevel had bekomen, om Cantavieja, onlangs door Cabrera ingenomenhet koste wat het wilde te heroveren. Die Generaal zou na het innemen dier stad aan de burgers eene strenge strafoefening voltrekken; van de 10 namenlijk zou er één man doodgeschoten wordenhetgeen eene her haling is van die gruweltooneelen, welke door Mina tweemal vertoond zijn, eens in 1822 en eens in 1835. In de zitting van de Cortes van den 5denis met 101 tegen 62 stem men beslotenom de goedkeuring der Cortes niet te geven aan het eerste gedeelte van het verslag der Commissie voor de financien. DUITSCHLAND. Uit Weenen wordt van den 7den Mei gemeld, dat de Aartshertog Palatin van zijne ziekte geheel hersteid was. De bevolking van Pesth heeft hare blijdschap door openbare dankzeggingen in de kerken en door illnminatien te kennen gegeven. Uit Florence meldt men, dat de gewezen'iKoning van Holland, de Graaf van St. Leu, aldaar gevaarlijk ziek lag. GROOT-BRITANNIE. Londen den 14 Mei. H. M. de Koningin neemt gedurig in beterschap toe. Door de Tory-partij is eene schitterende overwinning behaald. Sir Francis Burdett namelijkvan wien gemeld isdat hij op aandrang van zijne lastgeversvoor zijne benoeming als lid van het Parlement had bedankt omdat hij, na eerst: de Whigslte hebben begunstigd, tot de Tory-partij was overgegaan, is door de kiezers van Westminster wederom met 3470 tegen 2874 en dus met eene meerderheid van 586 stemmen als Parlements' lid ver kozen geworden; als andere Candidaat ivas voorgesteld de heer Leader, die op de handen der Whigs was. Zijne zitting den volgenden dag wederom in hec Parlement genomen hebbendeis hij met een zoo groot gejuich ontvangen als waarvan geen voorbeeld is. Hij heeft zich op de bank der oppositie gezet. De heer Hamelton heeft den loden in het Lager-Hnis het verzoek schrift van Protestanten In Ierland met meer dan 200,000 onderteekeningen gebragt. De parkamenten rol waarop al die onderteekeningen geplaatst wa ren was buitengemeen grootdezelve is twee Engelsche mijlen lang. Met behulp van anderen is die rol naar het Lager-Huis beengebragt. In die zitting is een voorstel van Duncombe verworpenhecwclk strekte om een besluit te nemen tegen de stemming in het Hooger-Huis; daar na menlijk kan men zijne stem bij afwezigheid aan eenen anderen geven. Wederom is aan Lord Pahnerston de vraag gerigt over het met Rusland onderhandelde ten aanzien van het nemen van de Fixen; zijn Lordschap heeft echter nog geen uitsluitsel gegevenmaar dit toch binnen kort toegezegd. Als wedervergelding voor de door Portugal bepaalde, beperkende maat regelen tegen den handel van Engeland, is bij besluit van Z. M. den Koning in Radeop de in Engeland binnenkomende Portugesche schepen een ton nengeld gelegd, van 9 pence per ton, en de inkomende regten op ingevoerde goederen J verhoogd. Parijs den 13 Mei. In hare zitting van gisteren heeft de Kamer der Pairs met 91 tegen 18 stemmen de wet op de bruidschat van de Gemalin van Leo pold van Belgie aangenomen. In die zitting heeft de Hertog van Brogliewelke tijdens de expeditie te gen het kasteel van Antwerpen Minister van Buiteniandsche zaken wasop eene interpellatie, hoever men gevorderd was om de voor die expeditie ver schoten gelden van Belgie terug te krijgen, geantwoord, dat er altijd nog over den waren schuldenaar gesproken werddaar Belgie meendedat Hol land dit was, omdat dat land de oorzaak der expeditie was geweest. Volgens een! besluit van Z. M. den Koningzal de kerk van St. Germain l'Auxerrois, welke in een oproer in Februarij 1831, tegelijk met het Bis schoppelijk paleis verwoest werdweder opengesteld worden. De Hertog van Broglie is den 13 Mei uit Parijs vertrokken,'om de Prinses Helena van Mecklenburg, de aanstaande gemalin des Hertogs van Orleans, tot aan Fulda te gemoet te reizen. Men rekent, dat de Prinses den 24 Mei aan de Fransche grenzen zal aankomen. Zij zal daar door den Hertog van Choiseul met groote plegtigheid worden ontvangen. Metz zal de eerste Fransche stad ziinwaar zij hare intrede zal doen. De Hollandsche Zaakgelastigde in Spanje, de Baron van Crovestein, is te Parijs uit Italië gearriveerd. Den 14 Mei. De Kamer van Afgevaardigden heeft de wet op het zout met 126 tegen 116 stemmen aangenomen. Het Charte de 1R30 bevat: Onderscheiden dagbladen hebben van een misverstand gesproken, hetgeen tusschen den Admiraal Gage en den scheeps-Kapitein dcMoges, Bevelhebbers van de Engelsche en Fransche vloot op de Taag zou uitgebarsten zijn. Er is in die aankondiging eene overdrijving; een misverstand heeft slechts plaats gehad ter oorzake vfin één salutschot, en alles is weldra uitgelegd geworden ten genoegen van allen. Te Lissabon, zoo als op alle overige punten, waar vaartuigen van beide natiën vereenigd zijn, bestaat de innigste vereenigingde hartelijkste be trekking, nooir heeft dezelve opgehouden te bestaan tusschen de Fransche en Engelsche zeelieden. erpoolli. R. Luiten, van Noorwegen, en A. Larsen, van Holmstraiul. Uitgezeild H. van der Sluys en YV. Smith, naar Londen, A. Numan, naar Drammen, N. laitson, naar Sunderland', en P. Visser, naar Huil. In het Vlic binnengekomen E. I.. lét)0pervan Stokton, D. K. de Groot, van Uln'15- tiaansand, Tampke en H. Tarapke, van Hamburg. Uitgezeild t. Ruimer, naar New-Castle, A. H. van Wijlt en j. S. Bakker, naar Papenburg, YV. !1. Kraam, naar Afendahl, H. Wegner, naar Flekkenörde, J. O. Suit, naar Oudsoen, P. C, Knoops en A. J. Boiren, naar Noorwegen, T. A. Hansen, naar Aarhuis, H. A. Èockken, naar Einden', en G. O. Sap, op avontuur. De Staatsraad, Gouverneür van Zuid-Iïüu.andbréngt bij deze, ter kennisse van de daarbii belanghebbenden, dat, uit hooide van de vernieuwing der btug 111 tien prooien weg tier eerste klasse, N°. 5, nabij YVoerden, de voorzeide weg van de Nieu- werbrug at' tot Woerdenvan den listen tot en met den listen Mei canstaande zal zyit afgesloten, cn de passage gedurende dien tijd zal worden verlegd, over dc Rijnbrug aan ie Nieuwerbruglangs de booge of zuidzijde van den Rijn, tot aan de zoogenaamde Dambrug bij de herberg de Roosbuiten dè Leidsche poort te Woerden. 's Gretven'hage, den 6 Mei 1S37. b van df.r Duyn. Getrouwd: L e y d e n den 13 Mei 1837. J. van RIJN, van Alphen, met M. M. C. K I E W I T. Hóóg-Heemraden van Rijnland zijn voornemens op Zaturdag deii 20 Mei 1837, des voormiddags te elf are, in het openbaar, in het Ge- meenlandshnis van Rijnland, binnen Leyden, bij Inschrijving en opslag, TE BESTEDEN: i°. Het leveren van 900 lasten Duitsehe regelmatige Tafel-Ballaststeen, aan te voeren aan de werken langs het groote Haarlemmer- of Leydsche- Meer, en Braassetner-Meer, onder Leymuiden, Aalsmeer, Nieuwerkerk, Slooten, Vijfhuizen, Houtrijk, Kleine Heilige Geest Polder en elders. 2°. Het leveren van de benoodigde Puin en Zand, tot het opzinken en bestranden van de oevers van het Eiland Abenes, aan de zijde van het Ka- ger-Meer, over eene lengte van 113 Ellen, zoo als door de geslagen pro fielen is afgebakend; alsmede voor de Kooi van Vijfhuizen. Het leveren van 65a lasten grove Puin en 1300 lasten Zand, aan te voeren en te stor ten langs en tegen de Paal-, Plank- en Slietwerken, onder Leymuiden, Aalsmeer en achter de Kooi van Vijfhuizen. En het aanleggen en ophoo- gen der Puinbeddingen, alwaar de Ballastglooijingen opgebroken, op nieuw in profil gebragt of gerepareerd zullen worden, onder Leymuiden, Alsmeer, Nieuwerkerk, Slooten, HoutrijkVijfhuizen, en kleine Heilige Geest Polder. 3°. Het leveren van 521 IJzere Speibouten521 dito vierkante Platen of Volgers, en 521 dito Speijen, te leveren op de werken langs het groote Haarlemmer of Leydsche Meer, onder Leymuiden, Aalsmeer, Slooten en Nieuwerkerk, of ten huize van den Onder-Opziener der Meerwerken, K. Dubbeldam Kz., aan de Oude Wetering, na goedvinden van de Directie. 40. Het leveren van 50 lasten Duitsehe regelmatige Tafel-Ballaststeen en van 30 lasten grove Brikpuin, aan te voeren en op te lossen aan de Kaf wijksche Uitwatering, bij de Buitensiuis V, tot op den eersten Barm. Alles volgens aanwijzing door de Opzieners te doen. De Bestekken zullen zes dagen vóór het doen der Besteding ter lezing liggen ter Secretarie van Rijnland te Leyden, alsmede bij den Onder-Op ziener aan de Oude Wetering. Nadere onderrigting te bekomen bij den Opziener en Landmeter van Rijn land te Leyden, en omtrent de leverantie aan de Werken bij Katwijk, bij den Opziener aldaar. Allen die iets te vorderen hebben van, verschuldigd zijn aan, of eenige Gelden, of Papieren onder zich mogten hebben, concernerende den onder beneficie van Inventaris aanvaarden Boedel en Nalatenschap van Wij. len den Wei-Edel. Geb. Heer Mr. A. van GERWEN, gewoond hebbende en overleden te Leyden, gelieven daarvan ten spoedigste en althans vóór den 15 Junij eerstkomende, opgave te doen ten Kantore van den Notaris HENDRIK ROSKES te Leyden. LEES HIER. UITVERKOOPING van het Magazijn van vervaardigde RUSSISCHE PELTERIJEN voor Heeren en Dames, verders een Groot Assortiment WEENER-KAMER-OCHTEND-JASSEN voor Heeren en Dames, welke tot de miDste Prijzen verkocht worden in de Kraam, aan de Vischbrug, te Leyden; zullende dezelve tot op Heden Woensdag avond geopend blijven. Men verlangt ten spoedigste, ter vervanging van eene zieke Tweede Meid: Een NOODHULP, die goed met de Wasch kan omgaan en Werken. Adres in de Boekwinkel van de Wed. D. du SAAR, op het Rapenburg te LeydeH. Terstond benoodigd binnen Leyden: Eene WERKMEID of NOOD* HULP, goed kunnende Strijken en met de Wasch omgaan. Het loon wordt geregeld naar de bekwaamheden. Adres bij den Boekverkooper P. J. TRAP, op de Botermarkt te Leyden. Op Maandag den 22 Mei 1837, en volgende dagen, des voormiddags ten 10 ure, zal, ten overstaan van den in 's Gravenliage residerenden No taris F. M. SCHMOLCK, op de Hofstede, genaamd Het Huis Ter Horst, gelegen onder Voorschoten, in het openbaar worden Verkocht: Een zee: aanzienlijke INBOEDEL, bestaande in fraaije Mahonijhouten en andere in gelegde MEUBELEN, als: Kabinetten, Bufetten, Secretaires, Pendules, Etens-, Thee-, Speel-, Penant-, Schrijf- en andere Tafels, Spiegels, ex tra fraaije Oost-Indische Kisten, Boeken- en Kaarten-Kasten, Preiitschil- derijen, Canapé, Stoelen met geborduurde en andere zittingen, Ledekanten met morée en andere behangsels, voorts zeer goed geconserveerde gevulde Bedden, met derzelver toebehooren. Paardenharen en andere Matrassen, Chitsen en Wollendekens, Spreijen, in onderscheidene grootte en kleuren, Vloerkleeden en Carpetten, Dordsc'ne- en andere Vuurhaarden, Kagchels, bijzonder goed en fraai Damast- en ander Tafel- en Bedlinnen, extra veel en uitmuntend blaauw Oost-Indisch, gekleurd Japansch en Saksisch Porse lein, waarbij onderscheidene geheele Serviezen, eti, onder anderen, een extra schoon en compleet Saksisch Tafel-Servies; eene aanzienlijke partij Koper-, Blik-, Tin-, Ijzer en Aardewerk, zeer fraai Glaswerk, waaron der vele Bokalen, gestipt door Wolf, en eene partij weinig voorkomende echte Rijnsche Wijn-Romers; eindelijk eenige Rijtuigen, als: Coupé-Koets, Chaisen, Kapwagen, Tuigen en wat overigens te Koop zal worden aange boden. Alles nagelaten door wijlen den Wei-Edel Geboren Heer Mr. J. J. CAU, in leven Hoofd-Ingeland van Rijnland. Kunnende worden bezigcigd op Morgen Donderdag, Vrijdag en Zaturdag, den 18, 19 en 20 Mei, vóór de Verkooping, van des voormiddags ten 11 tot des namiddags ten 5 ure, op de voormelde Hofstede. V J. WESSELINGH. WESSELING, G. W. WESSELING en J.WES- SELINGHz Makelaars, zullen op Woensdag den 24 Mei 1837, des voormiÜ dags ten twaalf ure precies en des namiddags ten vijf ure vervolgen te Amster- dam, in de IVitte Zwaan, op den Nieuwendijkpresenteeren te Verkoopeol F.ene extra trooije nieuw aangekomene Partij Rigasche, Odessaer en Peters, burger MASTEN en MOLENROEDEN, van diverse lengte en dikte, Spie ren en Bootsmasten, Riga en Dantziger Balken, en andere HOUTWAREN. Liggende als bij Notitien wordt aangewezen, die aan het Kantoor van BON- TEKONING en AUKES te bekomen zijn. Bij de Wed. ANTHONY de KLOPPER en ZOONte Leyden

Leydse Courant | 1837 | | pagina 2