A°. 1837. LEYDSCHE COURANT, WOENSDAG, '?f' I t*. J - L'jv. 17 MEL f^PITEN^f. GEWOON TE EG£Ü.\& KENNISGEVING. SCHUTTER IJ. Burgémeester en Wethouders der Stad Leyden, jezien hebbende de wet van öen li April 1827, brengen bij deze ter kennisse van de belanghebbenden, dat, ter vol doening aan dezelve, weder een aanvang zal worden 'gemaakt met de Inschrijving voor den Schutterlijken dienst, van de genen, welke daartoe dit jaar in de verpligting vallen. Dat deze Inschrijving zal ino'êtën geschieden in tien afzonderlijke registers, met dien verstande, dat de personen, geboren in 1803 tot 1811 ingesloten, welke zich hier ter Stede, sedert de vorige Inschrijving, uit andere plaatsen met de woon hebben nedergezet, waaronder ook zijn begrepen de militairen, die sedert de laatste Inschrijving derzelver paspoort verkregen en zich alhier hebben gevestigd; „alsmede de zich in dit Rijk en binnen deze Stad sints de laatste Inschrijving gevestigd hebbende vreemdelingen, (waar door verstaan worden zij, die hun voornemen, om zich in dit Rijk neder te zetten, hebben aan den dag gelegd, hetzij door eene uitdrukkelijke verklaring, hetzij door hec werkelijk overbrengen van den zetel van hun bestaan naar herwaarts, zonder dat de tijdelijke uitoefening van een bedrijf of handwerkin ecnige ondergeschikte betrekking, als zoodanig voornemen wordt aangemerkt), zullen worden ingeschreven achter de regis ters, waartoe zij volgens hunnen ouderdom behooren; terwijl de geborenen in het jaar 1812, zullen worden geplaatst in een nieuw registef, tb weten: het eerste van den jare 1837; en het tiende of dat der geborenen in 1802 van het vorige jaar, zal komen te vervallen. Dat van de Inschrijving niemand der bovengenoemde personen is uitgezonderd, al ver meende hij tot de vrijgestelden of uitgestotenente behooren, en dus ook niet die per sonen, welke reeds hun ontslag uit den Schutterlijken dienst hebben bekomen; zynde echter, ten gevolge van deswege nader gemaakte bepalingen, de vrijwillige Mobiele Schut ters, zoo lang zij in dienst zijn of zich met onbepaald verlof in hunne woonplaats bevin den, even als de Militairen, van de Inschrijving voorloopig vrijgesteld. Dat de registers van Inschrijving zullen worden geopend op Maandag den 15 Mei en op Donderdag den 1 sten Junij daaraanvolgende finaal zullen worden gestoten. Dat derhalven de personen welke zich voor gemelde sluiting op den isten Junij niet hebben doen inschrijven, (en dus ook ieder persoon van elders zijnde komen wonen, of de in dit jaar zich alhier gevestigd hebbende vreemdelingenalsmede de Militairen welke tot de ligting van 1827 behoord hebbende, derzei ver finaal ontslag hebben beko men en niet weder zijn in dienst getreden)bij ontdekkingals nog achter de teekening, tot sluitingdoor het hoofd van de Regeringaan het einde van het register te plaatsen zullen worden ingeschreven, met de bijvoeging van het woord: Ambtshalveen dezelve, volgens art. 9, door den Schuttersraad zullen worden verwezen tot eene geldboete, en daarenboven dadelijk, zonder lotingbij de Schutterij ingelijfd, indien het zal blijken, dat er, tijdens de verzuimde inschrijving, geene redenen tot vrijstelling of uitsluiting ten zijnen aanzien bestonden; terwijl in zoodanig geval het huwelijk hem ook geene aan spraak geeft oin in de tweede klasse gebragt te worden. Dat een iéder wordt vermaandom voor zoo veel hij van geen bewijs zijner doop of geboorte voorzien isvoor diewelke alhier géborén zijnhetzelve te kómen afhalen ter Secretarie dezer Stad, van heden af aan, 's morgens van 10 tot 's namiddags 1 uur; terwijl diegenen, welke elders geboren zijn, zich hetzelve onverwijld vóór de Inschrij ving zullen moeten aanschaifenzullende een ieder verantwoordelijk zijn voor de gevol gen, wanneer liij, bij gemis zijner dood- of geboorte-acte, door eene verkeerde opgave van het geboorie-jaafabusivelijk wierd ingeschreven. Dat de belanghebbenden bij deze nog worden herinnerd, dat zij bij de Inschrijving tevens zullen moeten opgeven hunne Woonplaatsbenevens het Wijk en Nummer hunner huizen, derzelver Beroep en dat van hunne Ouderszoo die nog in leven zijn, alsmede den tijd van dczelver inwoning alhier, en eindelijk of zij ingeschrevenen gehuwd of on gehuwd zijnen in het eerste geval of zij, kinderen hebbenzoo jahoe veel van elk geslacht; wordende de gehuwden aangemaandom zich van een extract uit het huwelijks- rfegister'te voorzien, om daarop door den Heer der Gebuurte, waarin zij wonen, het getal hunner kinderen te doen certificerenten einde daarvan bij de Inschrijving te doen blijken; zullende almede tot de afgifte dier huwelijks-extracten worden gevaceerd ter Stads Secretary, van heden af, des voormiddags van 10 tot 's namiddags ten 1 uur. Dat eindelijk Studentengeëmployeerden in huizen van negotie, bedienden en werklieden, moeten ingeschreven worden in de Gemeentenwaar zij hunne studiën of werkzaamheden uitoefenen, of dienstbaar zijn, zoo als zulks ook het géval is met Klerken van Advokaten en Notarissen fax. Ambtenaren en geëmployeerden (al wonen zij elders) zich moeten laten inschrijven in de plaats, alwaar zij hunne ambtsbetrekkingen uitoefenen; dat zij, welke buiten 's lands werkzaam zij, of zich aldaar op de studiën toeleggen, in de Gemeente hunner vorige woonplaatsen laatstelijk Schipperster plaatse waar zij het laatst gewoond hebben, of de belasting voor hun vaartuig be'talen, ingeschreven moeten worden. Dat,, ten einde de Inschrijving geregeld aftoope, een iegelijk in de termen van dezelve vallende, bij deze wordt opgeroepen, om zich te vervoegen in een der vertrekken van het Raadhuis, en wel: Öp Woensdag den 24 Mei 1837, des voormiddags van 10 tot 1 uur de Bewoners van Wijk I, II en III. Öp Donderdag den 25 Mei 1837, des voormiddags van 10 tot 1 uur de Bewoners van Wijk IV, V en VI. Op Vrijdag den 26 Mei 1837, des voormiddags van 10 tot 1 uur de Bewoners van Wijk VII en VIII. Met.uitnoodigïng, om op den bepaalden dag zich stiptelijk ter aangeduider plaatse aan te melden, ten einde men zich niet te wijten hebben de gevolgen, welke uit het achter blijven zouden ontstaan; zullende 'wijders het tijdstip, dat de registers ter' bezigtiging zullen ligtren en de daeen der loting, welke volgens de wet, vóór den isten Julij aan staande, geheel zal moeten zijn afgeloopen. nader woéden bekend gemaakt. En verder "elet hebbende op art. 7 van Zijner Majs. besluit van den 7 September 1828 Staatsblad N°. 55), roepen bij deze op alle personen, welke als gehuwd of als Wedu- tmrs met kind of kinderenin het afeeloopen jafir, in de termen zijn geweest, om uit dién hoofde in de tweede klasse van de algemeene rol der Schutterij te worden gebragt, doch sedert dien tijd door het overlijden van derzelver vrouwen of kinderen, de bevoegd heid hebben verloren, om in die klasse te verblijven, en dus als nu in de eerste klasse der voor dit jaar daar te stellen algemeene Schutters-rol geplaatst moeten worden, 0111 van dusdanige verandering van omstandigheden schriftelijk kennis aan Hun Ed. Achtb. te geven, of zich daarioe ter Stads Secretarie aan te meiden, des morgens tusschen 10 en t ure, vóór de aan te vangen inschrijving en dus uiterlijk tot den 23 Mei aanstaande; zullende wanneer deze Kennisgeving door den belanghebbenden mogt zijn verzuimden bii dus, dien tén gevolge niet bij de Schutterij zou zijn ingelijfd, door Burgemeester en Wethouders procesverbaal tegen hem moeten worden opgemaakt en aan de Regtbank toe gezondenten einde op de nalatigen toe te passen de strafbepaling van art. 1 der Wet, van den 6 Maart 1818 Staatsblad N°. 12), houdende eene geldboete van ten hoogste ƒ50; en eerie gevangenis uiterlijk van drie dagen, hetzij afzonderlijk, ofwel beide de straffen te zamen genomen. r En opdat niemand hiervan onwetenheid zoude kunnen voorwenden'zal deze worden gedrukt, afgekondigd en aangeplakt, ter plaatse waar zulks gebruikelijk is. Aldus "edaan en gearresteerdbij H. H. Burgemeester en Wethouders der Stad Leyden, op den 8 Méi 1837. J. G. DÉ MEY. Ter ofdonnantie van dezelve, P. A. du Pui. NEDERLANDEN. Leyden den lóden Mei. Nadat gisteren morgen de Hofmaarschalk Hiryzen van Kattendyke alhier fenasseerd was, is in den namiddag HareMaj. de Koningin deze stad door gekomen, na van paarden verwisseld te hebben, zich van's Gravenhage haar Rerliin begevende. De Staats-Gourant van heden maakt omtrent den gezondheidstoestand van H. K. H. Prinses Albert van Pruissen, en den jonggeboren Prins, de volgende bulletins bekend: X. Den 10 Mei 1837. H. K. H. Prinses Albert heeft dezen nacht bijna onafgebroken geslapen. Tot nog toe is dezelve vrij van koorts. Z. K. H. de jonggeboren Pruis heeft zeer goed geslapen en gedronken. (ge/.) Dr. Berend. Dr. Hauck.' II. Den 11 Mei, 9 ure des morgens. H. K. H. Prinses Albert heeft den geheelen nacht zeer goed geslapen: Het zog is opgekomenmaar tot hiertoe zonder koorts. Z. K. H. de jon ge Prins heeft goed geslapen en gedronken. (get.) Dr. Berend. Dr. Haück. III. Den 12 Mei, H. IC. H. Prinses Albert heeft, wegens een geringen aanval van zog. koorts, eerst na middernacht kunnen inslapen, maar vervolgens tot heden morgen geslapen. Z. K. H. de jonggeboren Prins bevindt zich zeer wel* varend; (gei.) Dr. Berend. Dr. Hauck. Men meldt uit 's Gravenhage van den 15 Mei: Naar men verneemt, heeft Zijne Maj. dezer dagen de bestaande Rijks* Commissie, betrekkelijk den waterstaat aangevuld en benoemd: tot derzei ver voorzitter, Zijne Exc. den Minister van Binnenlandsche Zaken, en toe leden, de heeren: Mr. H. M. A. J. van Asch van IVyck, Mr. IV. 'b. Don ker Curtius van Tienhoven, (beide leden van de Tweede Kamer der Stacen- Generaal), en J.H.Ferrand, Hooid-Ingenieur van den waterstaat in Gelderland. Bij Koninglijk besluit, is het bepaalde bij art. 4 der instructie voor de Apothekers in het Koningrijk, vastgesteld bij besluit van 31 Mei 1818, veranderd, als volgt: „Ingeval een Apothekers winkel, buiten bevoegd beheer mogt gekomen zijn, het zij door het moedwillig verlaten van denzel- ven, of op eenigerhande wijze hoegenaamd, zonder dat daarin naar behooren zij voorzien, zal het hoofd van het plaatselijk Bestuur bevoegd en gehouden zijn, bij maatregel van Policiede apotheek dadelijk te doen sluiten, zon. der dat, gedurende dien tijd, eenige genees- of heelmiddelen uit dien winkel zullen mogen afgegeven of verkocht worden, onder verpligting evenwel van onverwijlde kennisgeving daarvan aan de Gedeputeerde Staten zijner provin. cie, ten ware de belanghebbenden het zich mogten hebben laten welgeval len, dat door het hoofd van het plaatselijke Bestuur daarin ten hunnen kosté, inmiddels op eene gepaste wijze wierde voorzien." Door den Opperkamerheer is bekend gemaakt, dat het Hof op heden den isden dezer, den ligten rouw voor den tijd van veertien dagen aan neemt, wegens het overlijden van H. D. H. Mevr. de Hertogin Douarière van Saksen-Meiningengeb. Prinses va» Hohenlohc-bangcnburg. Eergisteren middag is er een groot afscheids-diner ten Hove gehouden. Dien zelfden dag heefc er bij Mevr. van den Spiegel een groot dejeuner plaats gehad, hetwelk doof t. K. H. den Prins van Oranje en Hoogstdes- zelfs twee oudste Zonen, benevens hec Corps Diplomatique, is bijgewoond. Dezer dagen is van hier vertrokken de Staatsraad Mr. J. van 's Gra- venweert, welke van wege den Koning een verlof van drie jaren heeft be komen, ten einde eene wetenschappelijke reis te ondernemen. Deze be kende letterkundige zal zich eerst naar het noorden en vervolgens naar het oosten van Eiiropa begeven. Eergisteren is alhier in het locaal Diligentia eene buitengewone groote' vergadering en gisteren de gewone jaarlijksche groote loge van bestuur ver gaderd geweest van de orde der Vrijmetselaren in Nederland. In beide is het voorzitterschap bekleed door Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden, als Grootmeester-Nationaal. Naar men verzekert, zal de beer Mr. A. van Gennep, wiens tijdelijke betrekking van Minister van Financien, onlangs, tot i°. Junij is verlengd, voortdurend met dezelve belast blijven doch zal den Secretaris-Generaal van hetzelve, den heer Ossewaardenaar men wil, het administrative ge deelte, en deh Staatsraad, Jhr. Gericke, het beheer der middelen, meer bij zonder worden opgedragen. De heer IV. Vrolik, Hoogleeraar aan het Athenajum Illustre teAmstef- dag, is tot corresponderend lid der Academie Royale de Médécine té Parijs benoemd. Uit Amsterdam meldt men van den n Mei: Naar men verneemt, is thans alhier, onder de firma der heeren Verveer en Comp. opgerigt eene fabriek van zoogenaamd klein-zilrerhetwelk verre- tveg fraaijër en beter wordt, geacht dan het Duitsche Nen-Silber, en ge. schikt is, om, met vrucht, het buitenlands vervaardigde Chinesche-koper plated en andere dergelijke voortbrengselen, te vervangen. AMERIKA. Een brief nit Philadelphia van den 16 April bevat het volgende: De tijdingen uit Mexico van den i8den dezer zijn van veel belang. Alles kondigt er eene aanstaande revolutie aan. Onlusten van eenen gewigtigen aard zijn den 9 Maart in die hoofdstad voorgevallen. Daar het Gouverne ment een bevel bad uitgevaardigd, waardoor de nominale waarde van den koperen mnnt verminderd wordt, hebben zich attroupementen gevormd, welke men niet dan door kracht van wapenen heeft kunnen uit elkander drijven. Den volgenden Zondag hebben nieuwe onlusten plaats gehad. On derscheiden woningen, door vreemdelingen bezet, zijn door het volk aan. gevallen. Eenige oproeriaen zijn door de troepen doodgeschoten. Men handelt er over om den Generaal Bustamente tot Dictator van Mexico uit te roepen. De boodschap van den Voorzitter der Vereenigde Staten, is den 4 Maart in de hoofdstad ontvangen, waar dezelve eene levendige censacie heeft doen ontstaan. Den volgenden dag na de ontvangst, heeft het Congres eene ver gadering met gesloten deuren gehouden. De meening is, dat de voorge stelde maatregelen van geenen bevredigenden aard zijn en dat liet Mexi- caansch Gouvernement in de havens de Middelandsche zee tegen den han del van de Vereenigde Staten zal ageren. Mexico heeft alle havens van Texas in staat van blokkade verklaard, wij twiifelen niet of Texas zal eene dergelijke verklaring doen tegen de havens van Mexico; het eene zal van evenveel krac'm ah het andere zijn. RUSLAND. Petersburg den 3 Mei. De aanstaande reis van Z. M. den Keizer zal de.grootste zijn, welke tot dus ver door een Enropeesch Vorst ondernomen is. De lengte van de reis bedraagt 13,000 wersten> en zal zich van d&

Leydse Courant | 1837 | | pagina 1