A°. 1837. LEYDSCHE tgtfagBTL P It COURANT. WOENSDAG, Ij I i jln ics .lhoms Va iil-.V.t 26 APRIL. De Weduwe HEIJTINK, geboren EILER, wordt verzocht zich te vervoegen ter Secretarie dezer Stad. NEDERLANDEN. Leyden den 25sten April. Heden namiddag te twee ure hebben deze stad met een bezoek vereerd en onderscheiden inrigtingen in dezelve bezigtigd, Z. D. H. de Prins van Saksen-lVeimar en Hunne Exceli. de Ministers van Rusland en van Pruis- sen, met derzelver Zaakgelastigden, benevens de Zaakgelastigde van Frank rijk. Voornoemden hebben in het Logement de Zon gedineerd, en zijn om. streeks 5 ure naar 's Gravenhage teruggekeerd. Men meldt uit 's Gravenhage van den 23 April: Gisteren morgen heeft de afdeeling grenadiers eene militaire wandeling gemaakt, met den Colonel aan het hoofd en ieder bataiilon respectivelijk gecommandeerd door de beide Zonen van Z. K. H. den Prins van Oranje. In den afgeloopen nacht is alhier aangekomen en aan het logement de Marechal de Turenne afgestapt, Zijne Exc. de Graaf von Swift Pilsach, En- voyé-Extraordinaris en Ministèr-Plenipotentiaris van Oostenrijk bij het Ne- deriandsche H'of. Bij besluit van den 2osten dezer, heeft het Z. K. H. den Prins van Oranje behaagd den heer Abrahams, alhier, te benoemen tot Leverancier van Oudheden van des Prinsen Huis, en dezelve tevens toegestaan daarvan den titel te mogen voeren. In plaats van wijlen jonkhr. Jan .Jacob Valkenier van de Poll, is tot Directeur van de Nederlandsche Bank benoemd de heer Abraham Fock. Zijne Majesteit heeft dezer dagen, bij besluit, den Kapitein ter zee Koopman, Commandant dtf Interim der zeemagt in de Oost-Indiën, weder het bevelhebberschap opgedragen over Hoogstdeszelfs fregat Diana, en mits dien den Kapitein ter zee A. Anemaet, tot dusverre daarmede belast geweest, als zoodanig ontslagen. Bij een ander beslpit van den i5den dezer is door Zijne Majesteit goed. gekeurd en bekrachtigd de bij openbare acte van 19 December 1827, voor de Notarissen J. Commelin en H.J. IVeyland, te Amsterdam, verleden over- eenkomst der gezamenlijke deelhebbers in de Maatschappij, bekend onder de benaming van: Het tweede Verzekering-Genootschap te Amsterdamwaarvan het doel zich uitsluitend tot verzekering van zeegevaar bepaalt, en welker vastgestelde tijd van dnnr met den laatsten December 1837 verstrijken zou, strekkende tot voortzetting dier maatschappij, onder dezelfde bepalingen en voorwaarden, als waarop zij, krachtens Koninglijk besluit van 15 Augustus, N°. 165, tot dus verre bestaan heeft, op nieuw voor den tijd van tien jaren, aanvang nemende met den isten Januarij 1838, te doen voortduren. Door Z. Exc. den Directeur-Generaal van Oorlog, ad interimzal op 12 Mei eerstkomende, worden aanbesteed de levering van bloedzuigers aan 's Rijks magazijn van geneesmiddelen te 's Gravenhage, van den isten Julij 1837 tot 30 Junij 1838, waarvan er gedurende dien tijd, waarschijnlijk, ten meeste 200,000 s-uks en ten minste 50,000 stuks benoodigd zullen zijn. Men schrijft uit de provincie Zeeland van den 21 April: Zr. Ms, korvet Amphitrite, Kapitein-Luitenant Tengbergen, heeft heden namiddag de reede der stad Viissingen verlatenen is onder het doen van salutschoten zeewaarts gezeild. Binnen kort verwacht men eene inspectie der nieuw aangelegde vesting, werker, te Neuzen, Ellewoutsdyk en Breskens; men gelooft dat Z. K. H. de Piins Veldmaarschalk, vergezeld van den Generaal der genie,van Haas deze nieuw daargestelde verdedigings-middelen in oogenschouw zal nemen. Uit bijzondere berigten verneemt men, dat de herstellingen aan de dijken van den polder van Burgt, enz. onlangs te Brussel publiek aanbesteed, door eene compagnie Hollandsche aannemers, geassocieerd met eenen in Bel- gie wonenden aannemer, voor eene som van 700,000 fr. is aangenomen, men verwachte echter daarop de homologatie van het Belgische Gou vernement. Te Brussel heeft eene verandering van Ministerie plaats gehad, waarbij de heer de Brouckere Minister van Justitiede heer Dcschamps Minister van Financien en de heer van de FVeijcr Minister van Binnenlandsche Zaken is geworden. Deze verandering is echter nog niet officieel bekend gemaakt. T U R K Y E. Könstantinopel den 29 Maart. In Pera wordt verzekerd, dat de toe. treding van Rusland tot de onderhandelingen van het daar te stellen algemeen handelstarief door Lord Ponsonby en den heer Urquhart uit een gansch ander oogpunt beschouwd wordt. De hier aanwezige Enge'schendie trouwens overal bij de Russen verkeerde bedoelingen veronderstellenbewerendat deze toetreding slechts een valstrik geweest is, om bij de onderhandelingen de Turksche Commissarissen te kunnen in bedwang houden. Zooveel is zeker, dat Lord Ponsonby en de heer Urquhart het in deze zaak geheel eens zijn, en sedert de bekende verklaring des heeren von Butenief over dit tarief op andere grondslagen trachten te onderhandelen. Sedert eenige dagen verspreidt zich hier het gerucht, dat de Sultan voor. nemens is in de aanstaande maand Mei met de Oostenrijksche stoomboot FerdinandI, een reisje naar de Zwarte zee te doen, en missiën ook de oevers van den Donau te bezoeken. Daar men tevens verzekert, dat ook de Keizer van Rusland tegen dien tijd zijne zuidelijke provinciën en Odessa wil bezoe ken zoo ontstond het gerucht dat de beide Monarchen eene persoonlijke bijeenkomst zouden hebben, iets, dat inde Ottomannische geschiedenis zon. der voorbeeld zou wezen. GRIEKENLAND. De handels-en zeeberigten van den Oostenrijkschen Lloyds van den 13 April maken van eene zware aardbeving in Griekenland melding: De Kapitein Anastasio Collura namelijk, van het Grieksche schip Antonio, welke in 21 dagen van Volo en in 14 dagen van Hydra heden binnen kwam, berigtdat 8 dagen voor zijne afreize van Hydra dagelijks zulke hevige aardschokken gevoeld werden, dat 5 a 600 huizen instortten, de bevol. king aan boord van schepen gevlucht was en eenige menschen daarbij waren omgekomen. De naar die haven aangevoerde berigten melden, dat zich op Paros de grond gespleten had, op Santorino een dorp verzonken, en op Spezzia groote schade veroorzaakt was. Ook in Moreaop het in de nabij. heid van Tripolizza gelegen dorp Badesgevoelde men deze verschijnselen op eene schrikbarende wijze. SPANJE. Berigten over Parijs van den 23 April. Op het eind der zitting van de Cortes van den 12 April, is het volgende voorstel van den heer Caballero ter lezing gegeven: Daar de openbare wraakoefening en de waardigheid van het Wetgevend Ligchaam belang hebben om het eind van het proces te verhaasten aan den Generaal Rodil aangedaan, en daar het gelijkelijk van belang is, dat de ex- Minister van Oorlog, Don A. Garcia Cambaop de interpellatien antwoor- de, welke de Generaal Rodil hem wil doen, en welke er toe konden mede- werken om de waarheid te kennen van eene daad, welke onder het dubbele gezigtspunt, namenlijk staatkundige en militaire, de levendigste beangst heid door haren invloed op den burger-oorlog heeft uitgeoefend; zoover- zoek ik de Cortes om aan het Gouvernement te verklaren, dat het toesta, dat de Generaal Camba het Schier-Eiland niet verlaat, voor op de interpel. latienwelke de Generaal Rodil hem doen wilte hebben geantwoord. De Kamer bepaalt, dat het voorstel overwogen zal worden. Een brief uit het hoofdkwartier van Don Carlos, Estella, onder dag. teekening van den i4den, bevat het volgende: Hoewel bet waar is, dat wij van tijd tot tijd eenigen oponthoud in het betalen van onze soldij ondervindenter oorzake van de ongeregelde aan komst van geldzoo ontbreekt ons echter niets. De expeditie wordt gereed gemaakt; dezelve zal uit talrijker manschappen bestaan, dan men gedacht had. Men weet den naam van den Generaal nog nietaan wien deze zending zal worden toevertrouwd. De Brigadier Quelez moet over de ruiterij het bevel voeren. Men zegt, maar dit is twijfelachtig, dat Z. M.geheel hersteld van zijne onpasselijkheid, zich aan het hoofd van de expeditie zou stellen, welke Zij tot aan de eerste stad, door onze wapenen bezet, zou vergezellen, om al. daar Haar hoofdkwartier op te rigten. Een ander gerucht, maar voor welks echtheid ik evenmin insta, geeft het opperbevel van de troepen, die den Ebro moeten overtrekken, aan Z. K.H. den Infant Don Sebastiandie bij zijne soldaten zeer bemind is. Men leest in de Gazet.te de Languedoc: Twee sterke verkenningenondernomen door Serrador op San Matteo hebben alteen een geweervuur tusschen de troepen en de bezetting ten ge volge gehad. Men meent een complot ontdekt te hebben, om de plaats aan de Carlisten over te leveren. Den 5den April was Sarrador te Cabanes, te Bariet en Alcora rations vragende. Men meent, dat hij zich naar Villareal zal begeven. Forcadell, TalladaLlangostera en le Fraye Esperanza, met meer dan 2000 man, zijn tot op twee uren afstand van Alicante geweest, en hebben het geheele land van dat Koningrijk, van Orihuela en Murcia opgeruid; zij heb. ben een groot aantal manschappen geworven en paarden bekomen. Overal op den-doorgang is Karei ^uitgeroepen. Eindelijk, dat Koningrijk is thans een tweede Navarre, en het getal van gewapende Christinos, welke tot de Carlisten zijn overgegaan is zoo groot, dat deze zelfs het grootste leger niet meer te vreezen hebben. De reizigers, door de Carlisten ontmoet, loopen niet eenig gevaar. Het is genoeg de door de Carlistische Junta bepaalde belasting te betalen. De koop. waren en de levensmiddelen kunnen zelfs in versterkte plaatsen binnenkomen, de door de Junta vastgestelde inkomende regten betalende. Het Engelsch Ministerieel avondblad van den 2osten, behelst een be- rigt uit San-Sebastianvan den i4den, volgens hetwelk eenige Christinos, die een mondgesprek aan de voorposten hielden, en zich te ver gewaagd hadden, dadelijk zijn opgeligt, naar Hernani gevoerd, en twee uren daarna zijn doodgeschoten. (Dit berigt verdient, om meer dan eene reden, nadere bevestiging.) DUITSCHLAND. Uit Weenen wordt van den i4den gemeld, dat de toestand van den Aarts, hertog Palatin niet verergerd was; de borstontsteking was geweken, doch de koorts hield nog aan. HH. KK. HH. Prins en Prinses Frederik der Nederlanden zijn den 17 April te Berlijn aangekomen. De Prins Polignacgewezen Minister van wijlen Karei X, heeft een landgoed bij Munchen voor 28.000 florenen gekocht. Men vermeldt uit Tilsit, dat aldaar de door zijn ongelukkig duel met den dichter Puschkin bekende Baron d' Anthes van Heeckeren uit Petersburg is aangekomen; hij is veroordeeld tot de straf van degradatie tot gemeen sol daatentot verbanning over de grenzen. Men heeft den jongen man, die zich onderscheidt door beminnelijke hoedanigheden, niet vergund zonder getuigen afscheid van zijne echtgenoote te nemen, noch zich van eigen rijtuig te be. dienen. Met eenig in haast bijeengeraapt linnengoed werd hij in eene slede geplaatst en door eenen officier der gendarmerie naar Tauroggen gebragt en door den Directeur van Policie dier stad tegen schriftelijk bewijs aan de Pruissische overheden van Tilsit afgegeven. In laatstgenoemde stad verwacht hij zijne gemalin en zijnen aangenomen vader den Nederlandschen Gezant aan het Russische hof, Baron van Heeckeren van Enkhuizen, die, naar men verhaalt, ten gevolge van bovenbedoeld bedroevend voorval, verzocht heeft teruggeroepen te worden. Uit gemelde stad schrijft men nog van den 15 April, dat door het water der Memel eene groote uitgestrektheid land en een iootal dorpen onder water gezet zijn. GROOT-BRITANNIE. Londen den 22 April. Woensdag 11. heeft Z. M. een lever gehouden en daarna een kapittel van de orde van den Kouseband. H. M. de Koningin heeft door verbondenheid eene bezetting op de borst gekregen. Aan Z. M. is den ipden een adres van Protestanten in Ierland overhan. digd, strekkende om de bestaande kerkwetten te behoudenhetzelve had 160,000 onderteekeningen. In het Lager-Huis is Woensdag nacht om half vier ure, nadat'Lord Palmerston eene rede van drie uren gehouden had en verscheiden andere sprekers zich hadden laten hooren, het voorstel van Sir H.Hardinge, om het Engelsch legioen uit Spanje met 1 Junij aanstaande weg re nemen, en alle

Leydse Courant | 1837 | | pagina 1