NEDERLANDEN. Leyden den 2osten April. Men schrijft uit 's Gravenhage van den ipden dezer het volgende: Naar men verneemt, is de Prins de Potemkin, die sedert geruimen tijd de betrekking van buitengewoon Gezant en gevolmagtigd Minister van Rusland bij het Nederlandsche Hof vervuld heeft, onlangs, in dezelfde betrekking, naar Rome, en niet naar Napels, zoo als de Duitsche dagbladen verkeerde, lijk gemeld hebben, overgeplaatst. Uit berigten, wegens den staat van de Kolonie der Maatschappij van Weldadigheid, gedurende de maand Maart 11., is in derzelver gestichten ook de algemeen heerschende griep ontstaan, ten gevolge waarvan de sterfte, die zich echter meerendeels tot bejaarde of aan bijzondere kwalen lijdende personen heeft bepaald, in die maand ongewoon groot is geweest. Thans heeft die ziekte, waardoor menige honderden zijn aangetast geweest, genoeg zaam geheel opgehouden, terwijl dezelve in de gewone koloniën in het ge heel niet is opgemerkt geworden. Op het einde der maand heeft het, gedu rende acht dagen, zoo buitengewoon gevroren, dat de veldarbeid daardoor heeft moeten stilstaan. Zoowel ten gevolge daarvan, als ter oorzake van den veelvuldigen feilen wind, die er dezen winter gewaaid heeft, staat de win terrogge schraal, alhoewel dat gewas, desniettemin, gelijk meermalen geble- ken is, zich bij gunstiger voorjaarsweder, nog wel kan herstellen, daar de rogge slechts door grooce nattigheid beschadigd wordt, maar anders ongun stig weder wel verdragen kan. Te Veenhuizen is de verbetering aan de hoofdvaart, uit de Norgervaart, bijna afgewerkt, terwijl de nieuwe schutsluis in de maand Mei staat voltooid te worden, waarna de gemeenschap te water met deze belangrijke gestichten op eenen deugdzamen voet hersteld zal wezen, waarmede ook nog andere verbeteringen aan de verschillende wijken binnen de koloniën gepaard gaan. Bij het bekomen van meerder vlasgaren, neemt de weverij nog dagelijks toe, zijnde er geweven in Januarij 834a ellen en in Februarij 8652 ellen, te zamen 16994 ellen, hetgeen in dezelfde maanden van 1836 slechts 14355 ellen be dragen heeft; terwijl de ongesteldheid van vele kolonisten hierop nog nadee- lig heeft gewerkt. De weverij van katoen is thans ook in betere werking, sedert dat hierin laatst verbetering met het kettinggaren is gekomenkunnende kinderen van 12 tot 15 jaren thans werkelijk tot f 2 verdienen. in het Dagblad van 's Gravenhage van den i8den dezer leest men: Onze bekwame stads bouwmeester Zegere Reyers is, gelijk wij in ons vo rig nommer gezegd hebben, tot lid der vierde klasse van het Koninglijk Nederlandsch Instituut van wetenschappen, letterkunde en schoone kunsten benoemd. Behalve deze onderscheiding is hem, naar wij vernemen, eenigen tijd te voren, nog eene andere te beurt gevallen, namelijk, dat hem onver wacht het lidmaatschap is opgedragen van de Maatschappij van bouw- kenst Architectural Societyte Londen. Wij vermeenen te mogen vooron derstellen, dat deze dubbele onderscheiding door een ieder zal worden toe gejuicht, die op prijs weet te stellen de kunde van onzen verdienstelijken stadgenoot, wiens zedigheid en braafheid hem tevens aanspraak geven op de hoogachting van alle weidenkenden. Men meldt uit Breda van den 18 April: Bij vonnis van de Regtbank van Eersten Aanleg te dezer stede, van den I3den der vorige maand, is zekere IV. H. van Trigt veroordeeld wegens de oprigting eener lagere school, zonder daartoe geregtigd te zijn, aan de Blaau- we Sluis, onder Zevenbergen. Reeds in het jaar 1833 was dezelfde persoon ter zelfde zake tot eene geldboete van f 50, in Januarij des vorigen jaars nogmaals tot eene geldboete, en wel van 100 veroordeeld; thans is aan gemelden van Trigtbij dir derde vonnis ten zijnen laste, wegens het hou den eener onwettige school, de inwoning binnen de gemeente Zevenbergen voor den tijd van zes jaren ontzegd. AMERIKA. In onze vorige hebben wij onder Engeland gewag gemaakt van het adres van afscheid van den Generaal Jackson aan het Congres der Vereenigde Sta. ten. Nopens den staat in het algemeen zegt hij in dat adres: „Wij hebben thans nagenoeg vijftig jaren onder de staatsregeling geleefd, welke door de verstandige en vaderlandslievende mannen der omwenteling is opgesteld. De worstelingen, waarin de volken van Europa, gedurende een groot deel van dit tijdsgewricht zijn gewikkeld geweest, de geest, waarin zij tegen elkander krijg gevoerd hebben, en onze innige handelsbe trekkingen met alle gedeelten der beschaafde wereld, maakten dien tijd zeer moeijelijk voor het Bewind der Vereenigde Staten. Wij hebben onze tijden van vrede gehad en ook tijden van oorlog, met al de kwalen, welke een' staat van vijandigheid met magtige Mogendheden voorafgaan of volgen. Wij óndergingen die proeven met onze nog ontkiemende staatsregeling, en bij de nadeelen, welke eene nieuwe en nog niet ter toetse geroepen rege ring altijd moet gevoelen, wanneer zii geroepen wordt om al de springvede- rén harer kracht te laten werken zonder de voorlichting der ondervinding of het tegenwigt van vroegere handelingen, tot wettiging van haar gedrag. Doch wij zijn zegevierend al die zwarigheden te boven gekomen. Onze staatsregeling is niet langer eene proefneming met twijfelachtigen uitslag;en, bij het einde van omstreeks eene halve eeuw, bevinden wij, dat zij onge schonden de regten des volks bewaard, de bezittingen beveiligd heeft, en dat ons vaderland is verbeterd en bloeit in eene mate, waarvan geen vroeger voorbeeld in de geschiedenis der volken is aan te treffen." Hii vermaant vooral tot eensgezindheid met die woorden „Is dan de stem van Washington reeds vergeten?... Wat hebben wij door twist of tweedragt te winnen Misleidt u niet met den waandat eene breuk, eens gemaakt, later hersteld kauworden. Indien de Unie eens verbroken isdan zal de lijn van scheiding al ruimer en ruimer worden en de geschilpunten, die nu behandeld en geregeld worden in de wanden der wetgeving, zullen dan worden bekampt in slagvelden, 'dn door T het zwaard worden uitgemaakt. Misleidt u evenmin met de hoopdat de eerste scheidingslijn de blijvende zou zijnen dat niets dan eendragt en eenstem. migheid zouden gevonden worden in de nieuwe vereenigingen, welke op de ontbonden Unie zouden gegrond zijn." En sluit zijne reden: „Mijn eigen geslacht is haast voorbijgegaan; gevorderde ouderdom en brooze gezondheids-toestand vermanen mij, dat ik eerlang boven het bereik der menschelijke gebeurtenissen zal moeten gaan, en moet ophouden de 011 - dermaansche wisselvalligheden te ondervinden. „Ik dank God dat ik mijn leven in een land van vrijheid hebdoorgebragt, en dat hij mij een hart geschonken heeft, dat mijn vaderland met de ge hechtheid van een' zoon bemint, en dat vervuld is met dankbaarheid voor uwe voortdurende en ondubbelzinnige toegenegenheid.. Hiermede zeg ik u een laatst en innig, vaart wel." De nieuwe President van Buren heefc bijna indien zelfden zin gesproken en vooral aangemaand, om de bestaande inrigting met alle mogelijke kracht vast te houden. GRIEKENLAND. Berigten uit Athene van den 18 Maart melden dat zich aldaar het ver blijdend gerucht verbreid had, dat H. M. de Koningin Amelia in gezegen, den toestand was. Eene officiële bekendmaking was, wel is waar nog niet verschenen, maar de Grieken zien dezelve met groote vreugde te gemoet. In eene rede, laatstelijk in den Staatsraad door Z. M.uitgesprokenheeft Z. M. de verzekering gegeven van vermindering van belasting, als het ge volg van de bezuinigingen, welke in verscheiden takken der administratie zouden ingevoerd worden. Volgens eene statistieke opgave bedraagt de bevolking van Griekenland 926,000 zielen met 12,326 man troepen op voet van vrede. De vloot is met honderd en negentig stukken geschut gewapend en met vier en twintig hon derd zeelieden bemand. Het Rijk telt 33 Bisschoppen van de Grieksche kerk, de leden van de Synode daaronder begrepen, en vier Katholijke Bis schoppen. RUSLAND. Uit Petersburg meldt men, van den 5 April, dat de Luitenant der garde van H. M. de Keizerin, Baron van Heeckerenten gevolge van een gehouden tweegevecht met den beroemden dichter Alexander Puschkinwaarbij deze laatste aan zijne bekomene wonde overleden isbij vonnis van den krijgs raad vervallen is verklaard van zijn' rang en van den door hem verkregen Russischen adelen tot gemeen soldaat gedegradeerd is. Men had te Petersburg eene koude van 6 tot 10 gradende wegen waren echter goed. SPANJE. Berigten over Parijs van den 18 April. Een bulletingezonden aan den Minister van Oorlog te Madrid van den 9 April, bevat hetgeen volgt: De Generaal en Chef van het leger van het centrumde Brigadier Don Augustin Nogueras, schrijft aan den Kapitein-Generaal van Nieuw-Castilie Excellentie! Don Joze Amoros, Bevelhebber van het escadron van het 4de regiment iigt- gewapenden heeft dc achterhoede van Forcadell, voor zijne aankomst op de burgt van Santé Agnas aangetast. Ik heb de wegen met lijken overdekt ge vonden. Men heeft geweren en paarden aan de factieusen ontnomen. Ik heb al de ruiterij en eenige compagnien jagers uitgezonden. Ik zal mij met het overige van de afdeeling in beweging stellen, den weg naar Soto nemende. Cabrera is te El Vilar. Men heeft 40 a 50 gevangenen gemaakt. De fac tieusen keeren naar hunne schuilhoeken terug met de vrucht van hunne roo- verijen. Men berekent bun verlies op 52 man. Indien de colonne van Ruiz Samper zich met mij vereenigtzal ik op het Koningrijk Valencia tegen Cabrera aanrukkendie, volgens de nieuwste berigten, zich met zijne troe pen tusschen Lircia en Rivarroya bevindt. 'Get.A. Alvarez. Men spreekt over financiële negotiatien door het Gouvernement ge daan, in welke het eiland Cnba begrepen zou zijn. De rapporten bij het Gouvernement den 5den van deze maand gekomen van de Intendantie van de Havana, door haar Jannarij 1. 1. overgezonden, geven op als uitslag, dat de inkomsten van deze provincie, die van Matan. zos er onder bebrepen, 7,359.4965-Rx. in 1836 hebben opgebragt, hetgeen eene vermeerdering boven 1835 aanbiedt van 1,036,272 Rx. Uit Bayonne meldt men van den igden; dat een oorlog-Commissaris van het leger van Espartero van die stad met 8000 paar schoenen vertrok, ken was. Een bataljon is, op bevel van den Colonel Izaguirra uit Vittoria gemar cheerd, om den Priester Dallo te vervolgen; de kleine bende van dat op. perhoofd is bereikt en bijna vernietigd geworden. Een spion en twee deser. teursgewapend gevangen genomen, zijn doodgeschoten. Don Carlos was den loden te Estella volkomen hersteld. Het hoofd kwartier van den Infant is altijd nog te Tolosa. De Engelschen, die in het gevecht van Hernani gevangen zijn genomen, en die, volgens een besluit van Don Carlosmoesten doodgeschoten worden, zijn in het leven bewaard en bevinden zich in het depot van Lascano. ITALIË. Napels den 4 April. De groote exercitien ter eere van den Grootvorst Michael hebben Zaturdag 11. plaats gehad. Z. M. de Koning heeft dezelve in persoon gecommandeerd. De Vesuvius is sedert eenigen tijd weder sterk aan het rooken des nachts ziet men geheele vuurkolommen uit den krater opgaanen van tijd tot tijd ontwaart men ook eenige benedenwaarts stroomende lava. DUITSCHLAND. Berigten uit Weenen hadden gemelddat de oom des Keizersde Aarts hertog Palatin zeer gevaarlijk ziek was; de laatste tijdingen uit Weenen van den nden melden, dar uit Ofen, waar Z. K. H. ziek ligt, berigt is ont. vangendat er eenige hoop op herstel was. Berigten uit Berlijn, welke eenigen dagen in Holland zeer ongeregeld aankwamen, melden, dat den iaden in die stad sedert 4 dagen geene posten uit FrankrijkHolland, Belgie en Westphalen waren aangekomen, terwijl die van andere streken 2 of 3 dagen ten achteren waren. Er hééft in het geheel westelijk gedeelte van Pruissenin Hanover, Bronswijk, Hessen- Kassei en Rhiin-Pmissen eene voorheeldeloos sterke sneeuw plaats gehad. Op sommige plaatsen lag de sneeuw tot 16 voet hoog. Ook uit het Harts gebergte heeft men berigten, omtrent het vallen van de sneeuw, waardoor I op onderscheiden plaatsen ongelukken zijn gebeurd.

Leydse Courant | 1837 | | pagina 1