vaardigde van Beiieren bij Hanover, die reeds in 1835 de eerste onderhal), delingenbetrekkelijk het tractaat, dat de vrije handelbetrekking en ook die van de zeevaart en de kolonisatie met Griekenland regelt, welke de heer Schmidt, Burgemeester te Bremen en Afgevaardigde van het Bondgenoot schap, zoodanig heeft bevorderd, dat hem niet alleen zijne geboortestad, maar ook geheel Duitschland moet dankweten. De zoon van AliPacha van Janina, zoo bekend in de geschiedenis onzer eeuw, door het deel dat hij aan de zaken van Griekenland en Turkye eenomen heeftdoet tegenwoordig eene reis door Europa, om zich in onze zeden en gebruiken te doen onderrigten. Onlangs is hij te Würzburg geweest. Aken den 10 April. De post van Keulen heeft, bij den tegenwoordigen staat der wegen 24 of ad, en die van Dusseldorp 32 uren nóodig om tot hier te komen. Met Montjoije en Maastricht is de gemeenschap geheel af gebroken, die van Oreije naar Luik insgelijks. De directien zelve dfr snel- wagens lagchen 0111 derzelver benamingen. Onze post-administratie geeft zich alle moeiten om de hindernissen te overwinnen en laat niets onbeproefd. Ér worden boden te paard- en te voet afgezonden, om ten minste de brie ven over te brengen, maar ook dit mag slechts weinig baten. In verschei den streken ligt de sneeuw zoo hoog, dat men gevaar loopt, paard en ruiter nimmer weder te zien. En het sneeuwt nog altijd voort, als ware men in Januarij en als ware Aken in Rusland gelegen. Uit 'Napels schrijft men van den 3osten, dat de Grootvorst Michael van Rusland, aldaar den 29sten aangekomen was. lp een Saksisch dagblad wordt het volgende gemeld: De Koninglijke Pruissische Regeringsraad vonTurk maakt openlijk bekend, dat in het dorp Eisholz bij Belitzin het regermgs-distrikt Potsdameen eenvoudige landman met name Eulenburg, vier aan de jicht lijdende perso nen die door de geneesheeren als ongeneesbaar waren verklaardzonder aanwending van 'uitwendige middelen, radikaal heeft hersteld. De lijders moeten echter, vermits hij hen alleen bij wassende maan, en slechts eenmaal in de vier weken behandelt, besluiten gedurende een halfjaar te Potsdam of in den omtrek hun verblijf te nemen. Deze man zoude reeds voor zijne onbevoegde uitoefening der geneeskunde in het tuchthuis geboet hebben maar de buitengewone genezingen, welke hij bewerkstelligt, hebben van hoogerhand hem de ongestoorde uitoefening zijner behandeling vergund, en dikwerf ziet men eén 3otal equipagien voor zijne hoeve stil houden. Stuttgart den 8 April. Gedurende het winter-halfjaar van 1836 en 1837 hebben zich de verzorgers van de Hoogeschool te Tubingen in de noodza kelijkheid gezien, om onderscheidene straffen op te leggen aan zekere stil- denten, welke zich tot eene assosiatie vereenigd haddenhoewel dezelve geen staatkundig oogmerk had. Deze woede om associatien op te rigten hoewel dezelve niet tot. eene revolutie strekking hebben, schijnt zich van nieuws af weder van de Hoogeschoolen meester te maken, en men kan toe staan, dat dezelve eene bron hebben, die niet geheel en al te veroordeelen jsomdat eenige Gouvernementen de statuten van eenige associatien, die hun voorgelegd ziin, hebben goedgekeurd. HH. KK. HH. Prins en Prinses Frederik der Nederlanden zijn den I2den dezer Oldenzaal doorgekomen. GROOT-BRIT ANNIE. Londen den 12 April. Maandag laatstleden is Z. K. H. de Hertog van Cambridge van Rotterdam hier aangekomen, en heeft nog dien zelfden dag een bezoek bij den Koning afgelegd. Men slaat hier weinig geloof aan een loopend gerucht, dat, namenlijk het Ministerie voornemens zou zijn, den 2isten af te treden. Op dien dag moet de wet op de kerkbelasting nader beraadslaagd worden. In het Hooger-Huis is den nden beraadslaagd over eene herzieningen verbetering in de statuten van de Hoogescholen van Oxford en Cambridge, ■door den Minister Melbourne en anderen werd het onderwerp verdedigd, door den Aartsbisschop van Canterbury en anderen bestreden. Eindelijk is het voorstel doorgegaan, om de zaak onbepaald uit te stellen. I11 het I.ager-Huis is Dingsdag de noodzakelijkheid betoogd om misda den, door jonge knapen begaan, welke misdaden tegenwoordig zeer toene men, te beteugelen. Een nader voorstel zou hieromtrent worden ingediend. Vervolgens zijn de debatten over de derde lezing der wet op de Muni. cipale Corporatien in Ierland begonnen. Van de dien dag daartegen gehouden redevoeringen hebben die van den heer Goulburn en Lord Stanley het meest de aandacht tot zich getrokken. De eerste zeide, niet te beweren, dat niet te eeniger tijd zoodanige instellingen konden worden ingevoerd, maar wel, dat zij thans met den staat van Ierland, en vooral met dien der Gevestigde Kerk aldaar, strijdig waren, terwijl de heer Goulburn zijn leedwezen te ken. nen gaf, wegens de verwerping van het voorstel van lord Egerton, om zoo danige Corporatien ten eenenmale af te schaffen, en andere bepalingen om trent de plaatselijke besturen en de administratie der gemeente-fondsen te maken. Gisteren zijn de discussien hervat, en nadat onder anderen de heeren Hume en O'Connell de wet verdedigd, en Sir J. Graham en Sir R. Peel zich op nieuw daartegen verklaard hadden, is zij met drie honderd en twee tegen twee honderd zeven en veertig, en dus met eene ministeriele meerderheid van vijf en vijftig stemmendoorgegaan. Deze meerderheid is iets geringer dan die met welke, nu ruim een jaar ge leden soortgelijke wet is doorgegaan, doch sedert in het Hooger-Huis Ver worpen, hetwelk velen meenen, dat wederom het geval zal ziin. De kiezers van Westminster hebben met 26 stemmen besloten, om in eene algemeene vergadering van kiezers van Westminster te beraadslagen over twee ingekomen brieven, van Generaal Evans en van Sir Francis Bur- dettaan welke was te kennen gegeven, dat zij voor hun lidmaatschap in het Parlement moesten bedankenomdat de eerste steeds aanwezig was en des anderen staatkundige gevoelens niet met die van zijne zenders overeen kwam. De eerste had geantwoord om nog wat geduld te hebben, dewijl met to Junij aanstaande de dienst van het Engelsch legioen in Spanje op hieldde tweede had geantwoord, dat verschil van gevoelens hem niet be- woog om zijne magtiging weder" te geven. De klagten over het thans in de Engelsche fabriiksteden Leicester, Manchester, Birmingham, Sheffield, Bradford enz. heerschende gebrek aan werk, zijn luider dan ooit. Te Manchester heeft een eenig fabrijkant 6^0 werklieden afgedankt. Naar het schijnt, staat deze stremming der nijverheid in verband met de steeds voortdurende moeijelijkhedendie men op de En gelsche geldmarkt ondervindt, welke moeijelijkheden op hare beurt met den ongunstigen en overspannen handelstoestand in Noord-Amerika zamenhangen. F R A N K R IJ K. Parijs den 12 April. Men verneemt, dat de last, om de Prinses van Mecklenburg bij procuratie te huwen, aan den Hertog van Broglie zal wor den opgedragen. In den nacht van Zondag op Maandag, zijn 5 personen, die in de zaak van Champion betrokken waren, gevangen genomen. Na de uitgave van het vinnig vlugschrift van den heer de Cormenin over het beheer der civile lijst van Koning Lodewyk Philips, welk geschrift in korten tijd veertien drukken heeft beleefd, is daarop een antwoord in het licht gekomen, waarin de ongegrondheid der door genoemden schrijver voor- gedragene bedenkingen werd betoogd. Van regeringswege heeft men zich veel moeite gegeven, om dit tegengift op een blaauw boekje, welks ver derfelijke strekking niet te miskennen valt, zoo veel mogelijk te verspreiden. Thans echter heeft de heer de Cormenin een weder-antwoord in het licht gezonden, hetwelk insgelijks maar al te zeer de strekking heeft, om op de gemoederen der ligtvaardige en onnadenkende volksmenigte te werken. De slotsom van dit betoog is weder, dat 's Konings bijzondere domeinen en be zittingen ailezins aanzienlijk genoeg zijn, om daaruit den bruidschat vöor de gemalin van Leopold en een apanage voor den Hertog van Nemours te vinden; Den 13 April. De onderscheiden bladen, houden zich allen bezig met redeningen over het Ministerieel vraagstuk, welke zonder eenig belang zijn. In een dagblad leest men Sedert eenige dagen spoorde dè Politie eenige lieden na, die des nachts in verschillende wijken der stad oproerige geschriften aanplakten. In den afgeloopen nacht nam de ronde twee manspersonen in hechtenis, op het oogenblik dat zij affiches aanplakten, op welke men met groote letters las: Te wapen: Kreet aan het volk! Zij waren gedagteekend van het jaar 45 der republiek. Onder aan stond weder: Drukkerij der republiek. Ten gevolge dezer arrestatie en der verklaring van deze twee lieden zijn wederom vele bevelen tot gevangeneming uitgevaardigd. De Policie heeft ten huize van eene jonge dochter, quai des Onnes, een voorwerp in beslag genomen, hetwelk men gelooft het model van eenig helsch werktuig te zijn. Dit model gelijkt eenigzins naar eene kleine lade tafel, ter lengte van derdehalven voet bij een voet hoogte; het is van koper en zoodanig ingerigt, dat het een groot aantal pistoolloopen kan bevatten die, ten gevolge hunner rigting, een kruisvuur moesten maken. De ont vlamming moest aan de loopen worden bewerkt, door hetzelfde middel dat bij het model van Champions machine is aangewezende losbranding zoude gelijktijdig zijn. Dit model schijnt reeds vóór omtrent 15 jaren ontworpen en vervaardigd te wezen, en door den maker bestemd geweest te zijn, om destijds aan het Gouvernement verkocht te worden, ten einde als model te verstrekken voor de verdediging der toenmaals beoogde fortificatiën. Wat hiervan zij, de Justicie onderzoekt tot zelfs de minste bijzonderheid ten de zen aanzien, en zij is nieuwe ophelderingen wachtende van den vervaardiger Zeiven, die sedert eenige jaren in Engeland woont. Zijne zuster, bij welke deze machine is gevonden, schijnt niet in het minst ongerust te zijn wegens den afloop van het onderzoek. Uit Toulon meldt men, dat alle zich in die zeehaven aanwezige oor logschepen en andere rijksvaartuigen gereed moeten houdenom binnen kort naar Afrika, te vertrekken. Bet journal des Débats bevat': Deze dag heeft hoegenaamd geenen uitslag (ten aanzien van het aanstellen van een nieuw Ministerie) opgeleverd. Wij hopen ondertusschen, dat de angst die nu bijna sedert drie weken, het land drukt, dat die noodlottige scilstand van zaken, welke de Magt ver zwakken, en de eerzuchtige verwachtingen der partijen aanmoedigt, eindelijk een einde zullen nemen. En waarlijk, wij begrijpen ons thans dat langere uitstel niet, na alle po gingen, alle combinatiën, tot hiertoe te vergeefs beproefd, en waarvan de eenige uitslag geweest voor iedereen de onmogelijkheid te stavenom een Ministerie te nemen buiten den rang der meerderheid. Dit blad deelt vervolgens eene lijst van Ministers mede, welke ie. Mes. sager voor echt uitvent, maar voor welke het Journal niet instaat; zij is de volgende: Guizot Minister van Buitenlandsche Zaken en Voorzitter van den Raad, Montalivet van Binnenlandsche ZakenDuchatel van FinancienBernard van Oorlog, de Rosamel van Marine, Barthe van Justitie, Martin (du Nordj van Koophandel, Lacave-Laplagne van Openbaar Onderwijs. De berigten van Parijs van den iqden zijn van geen belang. Omtrent het Ministeriele vraagstuk wordt niets medegedeeld, alleen zegt bet Journal des Débats, dat nog niets bepaald was. In de Kamer der Afgevaardigden was het zeer stil, geen spreker deed zich bijna hooren, zaken van minder belang werden zonder eenige beraadslaging aangenomen; de bank der Mi nisters was steeds ledig en dit gaf in de Kamer eene groote verslagenheid. Uit Spanje worden ook geene nadere berigten medegedeeld. De comma- niCatien schijnen of door het vallen van veel sneeuwof door een ander voorval, waarvan men geene reden lean geven, gestremd te zijn. MENGELINGEN. OVER DE STEEDS TOENEMENDE BEVOLKING in GROOT-B RIT ANN IE en IERLAND. Vervolg en slot.j De narigtenwelke men over de bevolking van Schotland in vroegere jaren heeft, zijn nog veel onvolkomener, dan die, over Engeland. De be volking blijft in 'dit land in vergelijking van andere zeer ten achterenhec. geen eensdeels aan de onvruchtbaarheid van een groot gedeelte des bodems, anderdeels aan den voortdurenden onrustigen, oproerigen toestand van den Staat, en eindelijk ook wel aan de weinige groote steden als het middenpunt der nijverheid, en van eenen levendigen handel uitmakende, moet worden toegeschreven. Eene vermeerdering in de bevolking werd eerst opgemerkt, toen het huis van Stuart op den troon van Engeland kwam, en van dien tijd af aanden schepter met eenen vasteren vuist zwaaide. Ten tijde der Unie in 1707, begroot men de bevolking op 1,050,000 zielen. De tijd der rebel- lie (1745) was voor Schotland oogenschijnlijk een zeer ongelukicig tijdvak; doch in deszelfs gevolgen was dezelve zeer heilzaam, daar de Regering daardoor maatregelen nam, waardoor de oude instellingen van Schotland, die de vrije ontwikkeling der nationale krachten tegenhielden, vernietigd werden, en men den grond tot verdere beschaving legde. I11 1755 telde men naar de berekeningen van Doctor Ifeboterin Schotland 1,265,380 inwoners. Van toen af aan en wel voornamelijk door den Parijschen vredewaardoor ook Engeland zich zoo zeer verhief, begint men eene merkelijke vermeerdering te bespeuren, daar de bevolking, welke door de telling van 1801 werd ken. baar gemaakt, 1,600,000 en alzoo 333,000 zielen tneer, dan in het jaar 1755 bedroeg. Bij de tweede telling (1811) vond men eene bevolking van 1,805,688, bij de derde (1821) van 2,098,456 en bij de vierde (1831) van 2,365,114 zielen. Hieruit was dus, gelijk in Engeland, eene opvolgende vermeerdering merk baar, namelijk tusschen het eerste en tweede tijdperk van 14, tusschen het tweede en derde van 16 en tusschen het derde en vierde van 13 ten hon derd. Hoewel nu Schotland, wat deszelfs bevolking betreft, met Engeland ten achter staat, moet men hieruit niet opmaken, dat er mindere welvaart heerscht. Om verschillende redenen is her aangaan van huwelijken hier aan vele moeijelijkheden onderworpenhetgeen een aantal terug houdtandere om zich vroeger een onafhankelijk bestaan te verschaffenhetgeen met het Schotsch karakter overeenkomt, begeven zich buitenlands; al hetwelk den aanwas der bevolking tegengaat, hoewel de welvaart hier grooter, dan in Engeland isen zelfs verwonderlijk kan genoemd worden daar kleederen spijzen, huisvesting enz. merkelijk zijn verbeterd, en een arme boer tegen woordig meer gemakken heeft, dan een gezeten landbouwer eene eeuw geleden. Wanneer wij ons naar Ierland wenden, dan vinden wij dat vooreerst Sir PVilliam Petty, in ziine staatkundige anatomie van Ierland, eene geloofwaar. dige opgave, betreffende de bevolking van dat land gegeven heeft, welke opgave des te meer vertrouwen verdient, daar de schrijver door zijne ambts. betrekking gedurende het protectoraat, in de gelegenheid was, na officiëele stukken te werken; de bevolking van Ierland bedroeg volgens hem in 1672 ongeveer 1,100,000 zielen, waaronder zich 300,000 Protestanten uit Enge-

Leydse Courant | 1837 | | pagina 3