De lieer Warrington 'beeft, zege men, een scherp verwijt van zijne Regering ontvangen, als zi>nê ambtspügten met iliift en overijling te volvoeren. De heer Warringtan zal zich naar dien wenk wel rigten of verwachten ihoeten terug geroepen te worden. Er wordt gezegd, dat de Porte vreemde inge nieurs zal in dienst nemen, 0111 verscheiden straatwegen aan te leggen en kanalen te graven. Uit Syrië verneemt men niets; aldaar schijnt alles rustig te zijn. De Groote Heer heeft aan de stoomboot-maatschappij te Triest verlof gegeven, aan een van hare schepen den naam van Sultan Mahmoud te geven. Het Engelsch blad de Times deelt uit Konstantinopel het volgend be- rigt mede Wii hebben, van onzen correspondent te Konstantinopel eenen briefont. vangen, den eersten dezer maand gedagteekend. I11 denzelven wordt gemeld dat Sultan Mahmoud een hatti-scherif had uitgegeven, tot het openen van eene geneeskundige school in de voorstad Pera. Bij eene onlangs aan den Sultan gerigte notaheeft de lieer Boutenief Z. H. berigtdat Rusland be- reid was van de voordeelenwelke het uit zijn handelstractaat met de Porte ontleende, af te zien, en gemagtigden te benoemen, om in gemeenschappe lijk beraad met die van de overige Enropesche Mogendheden den grondslag van een algemeen tarief vast te stellen. De Kapitan-Bey was, met een deel der vloot, van Tripoli teruggekeerd. Geen berigt was te Konstanti nopel omtrent den Kapitein en het volk van de Vixen ontvangen iets hetwelk bij hunne vrienden eenige bekommering teweeg gebragt had. RUSLAND. Van de Poolsche grenzen wordt van 19 Maart geschreven: Met fabrijkwezenhetwelk door de laatste revolutie in het Koningrijk Po len zeer geleden had, komt thans weder meer in aanzien. Vele arbeiders gaan uit Silesie naar Polen. Het schijnt, dat aanmerkelijke bestellingen uit het binnenste van Rusland in Warschau gedaan worden, en dat nog andere zullen volgen. Dit veroorzaaktdat er veel meer tevredenheid onder de Polen heerscht. In de burgerlijke administratie van het Koningrijk komen bij voortduring veranderingen; zoo zijn onder anderen de sedert lang bestaande Wojewood- schappen opgeheven, en het land is in Gouvernementen, even als zij in Rusland bestaan, verdeeld. Daardoor werd de Regering meer gecentrali seerd. Ook in het tolwezen zonden binnen kort groote veranderingen komen. De vestingwerken van Warschau zijn reeds geëindigd. Die van Modlin en andere grensplaatsen zijn bijna gereed. De troepen, wier getal in het Ko ningrijk niet groot is, krijgen eene'betere soldij, dan de troepen, die zich in het binnenland van Rusland bevinden. Men had te Warschau hoop, dat de Keizer en Keizerin dit jaar de stad met een bezoek zouden vereeren. Den i3den Maart heeft men te Petersburg aangenaam voorjaars-weder gekregen: men rekende, dat de winter voorbij was. PORTUGAL. Lissabon den 18 Maarr. Uit deze plaats meldt men, dat het Ministerie spoedig zou worden aangevuld. Eenige Afgevaardigden hadden zich aange boden, om aan het bewind deel te nemen. De Koningin zou stellig zwan- gei zijn. De beruchte aanvoerder der Miguellisten in de Algarven, Remechido had te Gibraltar een groot aantal wapenrustingen voor zijne manschappen gekocht3000 man had het Gouvernement tegen hem afgezonden. Daar er in Portugal eenige spanning onder het volk bemerkt werdging er spraak, dat het hulp-legioen uit Spanje zou teruggeroepen worden. Men meende, dat het spoedig tot de staatsregeling van 1826 in Portugal kon terug keeren. SPANJE. Berigten oyer Parijs van den 29 Maart. Bayonne den 23 Maart. Het is zejter dat Espartero den 2isten des mid dags binnen Bilbao is terug getrokken aan het hoofd eener brigadena de overige leger-corpsen in ElorrioDurango en omliggende dorpen te hebben achter gelaten. Het oogmerk van den Generaal en Chef zoude daarbij ge weest zijn, zich rations voor de troepen te verschaffen. Zoodanig luiden de 'berigten in brieven uit San-Sebastian van den 24stendoch daarbij wordt geenerlei melding gemaakt van een gevecht, hetwelk volgens de opgaven der Carlisten omstreeks Zornosa zoude hebben plaats gehad. De achter- waartsche beweging van Espartert laat zich intusschen op geene voldoende wijze verklaren. Doch er is op de rapporten der Carlisten geen staat te makenuit hoofde van derzelver tegenstrijdigheid. In een Cariistisch dagblad wordt het volgende gemeld: Wij kunnen borg staan voor de juistheid der volgende bijzonderheden en derzelver overeenstemming met de officiële depêche, welke heden ochtend bij het Gouvernement moet zijn ontvangen Ik meld u eene nieuwe en schitterende zege, door de troepen van Z. M. Koning Don Carlos behaald. De Generaals Goni en Castor hadden den last bekomen om Espartero gade te slaandie te Durango stonden op hem aan te rukken wanneer hij die plaats mogt willen verlaten. Den 2isteneene beweging gemaakt hebbendewerd hij oogenblikkelijk door die twee Generaals aangegrepen te gelijker tijd deed de Infant Don Sebastian van eenen anderen kant eenen aanval op Esparterodit gebeurde bij Zornosa, twee mijlen van Durangode uitslag van het gevecht was de bemagtiging van veel geschut en amunltie. Het getal der gevangen genomen Christinos bedraagt meer dan drie dui zend; wii kennen het getal dooden niet; ons verlies is van geene beteekenis. Indien Gonizoo als men verzekert, alle bruggen tusschen Durango en Bil. bao heeft vernield, is de toestand van den Christinos-Generaal zeer hagche- lijk dewijl zijn terugtogt is afgesneden. In een dagorder van den Generaal Evans, waarin hij zijne nederlaag erkent, leest men het volgende: „Nimmer is een soldaat zoo geducht, dan wanneer hij zich voorstelt, om zijne eer te wreken. Rukken wij dan op nieuw ten strijde, en toonen wij waardige soldaten der vrijheid te zijn. Dat hij, die onze denkwijze niet deelt zich uit onze rijen verwijderewant ik wensch geene andere krijgers aan te voeren, dan die besloten hebben te overwinnen." Niettegenstaande deze dagorder weder van herlevenden moed getuigtmeende men ie San-Sebastian dat het Britsche legioenhetwelk thans van 10,000 op 3000 strijdbare man-. schappen versmolten is, niet ligt meer aan dé oorlogs-gebenrtenissen in Spanje een werkzaam deel zou kunnen nemen. Generaal Evans trachtte wel van het overschot dezer hulpbenden nog vijf bataljons te vormen; doch daar de diensttijd van vele officieren en soldaten met den 10 April ten einde liep meende men, dat met dat tijdstip het legioen in het wezen der zaak ophou den zou te bestaan. Berigten over Parijs van den 30 Maart. Men schrijft van de grenzen van Catalonievan den 24 Maart: De overwinning van Ernani zal in Catalonie klinken, op de zaak van KarelV invloed hebben, en de werkzaamheden van den onvermoeiden Royo zeer bevoordeelen. Royo houdt aan het hoofd van 20 bataljons alle regimenten der Christinos bezig, en ieder van zijne vier Luitenanten bezet versterkte punten en nadert zelfs groote steden. 1 Onderscheidene tollen zijn rondom onze grenzen geplaatst; de bevolking, die zjjn vaandel nog niet gezien hebbenbrengt hem tot aan de poorten van Geronimo en Figuerasde belasting op eene eenvoudige aanmaning, Terzelfder tijd belegert hij Baga, benaauwt Tortosa van nabij, bedreigt Ce. vera en binnen weinige dagen zal hij Puycerda aantasten. De Christinos-Colonelswelke aan het hoofd van de colonnes van linie Zijn, durven uit hunne schuilplaats niet komen. De Colonel Ayerbe heeft aan bet hoofd van 2,000 man Puycerda den ipden verlatenom zich naar - Baga te begeven, hetwelk hij wilde ontzetten; maar vernomen hebbende, f dat de Carlisten met 4,000 man post hadden gevat om hem af te wachten, is hij wedergekeerd en te Ripoll binnen getrokken. Baga heeft geene levens, middelen'meer en zonder twijfel is het thans in de handen der Carlisten ge. vallenzij zullen er 400 man8 stukken en veel oorlogsbenoodigheden vinden. Het is zonder twijfel, dat het leger van KarelV binnen ëéne maand 25,000 man in Catalonie zal tellenen dat Royo hier meester van alle punten zijn zal. De bevolking vermoeid en door de linietroepen niet verdedigd wor dende wenscht niets liever, dan dat er een einde aan kome. De iaatste week is een brief in een brood ontdekt .hetgeen verhinderd heeft, dat San- Ursel niet aan de Carlisten is overgegaan. Een Geneesheer en een Priester zijn voor eenen krijgsraad gesteld, als hoofden van dat complot, hetwelk onderscheiden vertakkingen onder het volk had. De Baron de Meer, sedert tien dagen te Barcelona aangekomen, heeft geen middel 0111 zich in het veld te. begevenhij is zonder troepen zonder geld en zonder invloed. De buitengewone ligtingwelke de Junta bevolen had, kan niet uitgevoerd worden. Uit San-Sebastian meldt men van 22 Maart: Op de groote bewegingen en levendige werkdadigheid der vorige week, is thans eene kalmte, eene lusteloosheid, gevolgd, die, op eene pijnlijke wijze, doet gevoelen, dat er geen werk wordt gemaakt om onze nederlaag van den löden te herstellen. Daartoe heeft eene noodlottige gebeurtenis de mogelijkheid afgesneden: want Espartero, die te Durango stond, heeft zich terug getrokken, en moet thans, met het meerderdeel zijner strijdkrachten, zich binnen Bilbao be- vinden. ITALIË. Napels den 16 Maart. In den schouwburg San Carlo werd door een zeer gelukig toeval een plan verijdeld, hetwelk een onbeschrijfelijk onheil had kunnen aanrigten. Toen men namenlijk na het einde van de voorstelling eergisteren de gewone ronde in den ganschen schouwburg maakte, en men bijna gereed was alles af re sluiten, bemerkte de diensthebbende officier door eene spleet van den vloer een flaauw licht, en geloofde ook eenig ge luid te hooren. Bij nader onderzoek was er onder den vloer eene groote me nigte brandstof gelegd, als zwavel, tonder, ontvlambare olij, benevens een vat buskruid. De tonder had reeds gebrand en een uur later zou de schoone, eenige schouwburg San Carlo misschien in puin gelegd wezen. De zaak had bij den vreesselijken storm, welke dien nachc woeddevoor het paleis en de gansche stad zeer gevaarlijk kunnen worden. Iet* naders is nog niec bekend, daar men hec mogelijk geheim houdt. De Policie is echter bezig om den aanlegger van een zoo schandelijk stuk uit te vinden, en het is des te meer te wenschen, dat hij niet ontkome, omdat men daardoor waarschijn lijk op het spoor van het ontstaan des brand in het paleis zelve komen kan. DUITSCHLAND. Uit Berlijn meldt men van den 21 Maart: De diefstallen en de misdaden van alle soort vermenigvuldigen op eene schroomelijke wijze volgens officiële rapporten zijn 10,605 personen in den loop van het laatste jaar aangehouden en 2870 diefstallen zijn ontdekt, en dit is nog niet eens de helft van diegenen, welke hebben plaats gehad. Strauss, de Napoleon van de Wals, is te We enen terug gekeerd, met goud en eer beladen. Zijn uitstapje heeft hem nagenoeg 100,000 opgebragt. Het .Journal de Francfort heeft op een gezegde van den heer Roebuck in bet Engelsch Parlement, onlangs gedaan de volgende parodie, onder her opschrifi: een redenaar: Het gebeurde met de Vixen blijft de openbare aandacht gaande houden, en wij moeten erkennen, dat het Engelsche Gouvernement, de dolle aanhit singen van eenige heethoofden verachtende, zich bedaardelijk handhaaft in het stelsel van omzigtigheidhetwelk het van den aanvang af in deze zaak heeft omhelsd. Dit is echter niet naar den zin van de wargeesten en minnaren van den oorlog. Zoo is er onder anderen in het Parlement eene zekere heer Roebuck, die zich meer dan eens met de taak heeft belast van het Parlement door zijne eenigzins grappige welsprekendheid te doen lagchen, en die zich zeiven bij deze gelegenheid overtroffen heeft. Het lust ons voorzeker niet de gansche redevoering over te nemen van den heer Roebuck, aan welken Lord Palmerston de opmerking heeft moeten ma ken dat bij omtrent het regt der volken al zeer zonderlinge denkbeelden koesterde. Zoo Engeland het vil, is de magt van het Russische rijk binnen den tijd van eene maand verbroken(Men lacht.) Ja, binnen den tijd van eene maand, (sterk algemeen gelach,) geen Rusland meer. (Men lacht nog sterker.) Welk eene ontzettende verslagenheid zal dit verwekken bij die Mogend heid, die men voor geducht plagt te houden, die men den kolossus van het Noorden plagt te noemen, en waarvan de magteloosheid thans zoo eenklaps wordt aan den dag gebragt. Slecht^eene maand, de heer Roebuck verlangt niets meer, slechts eene maand en het Russische rijk is overwonnen, ten ondergebragt, gesloopt. Groote en beroemde Roebuck-, gij sliept nog, toen de heldhaftige avontu rier, die 300,000 man naar Moskou aanvoerde, zich en zijnen roem kwam verbrijzelen tegen de muren van dat Kremlin, hetwelk de veroveraars van Azie en Europa beide aan zijnen voet heeft zien schipbreuk lijden, om zich nimmer weder te herstellen. O! hadde Napoleon den heer Roebuck gekend, hoeveel menschenhoeveel schatten waren er gespaard gebleven, hoe dank baar ware het menschdom geweest. Eene enkele maand had de gansche zaak beslist; éene enkele maand ware voldoende geweest tot het onttroonen van den naneef der Czaars, en het nageslacht, hetwelk thans niet dan ver- wijtingen voor den grooten oorlogsman heeft, zou thans den naam van Roe. buck in zijne jaarboeken opteekenen met deze gedenkwaardige bijvoeging: Hij heeft het Russische rijk in eene enkele maand tijds vernield. Slechts eene enkele zaak blijft nog twijfelachtig. Is het van eene onzer gewone maanden, of slechts van eene maanmaand, dat de redicale redenaar heeft willen spreken. Wij hellen over tot deze laatste meening, alzoo het blijkbaar, isdat de maan grooten invloed oefent op de welsprekendheid van den honorable gentleman. Hetzelfde dagblad behelst onder het opschriftLaatste woorden van Gustaaf III, Koning van Zweden aan zijnen zoon GustaaflV, het volgende: De dood van den beroemden Gustaaf IV, laatstelijk door de Duicsche bla den vermeld, herrinnert ons de woorden welke Gustaaf III, zijn vader, tegen hem den 14 Maart 1792 sprak, toen hij, doodelijk door Ankarström op het gemaskerd bal gewond, zijnen zoon in zijne laatste oogenblikken bij zich deed komen „Mijn zoon," zeide hij tegen hem, „gij treedt wel vroeg eene loopbaan binnen, bezaaid met doornen en van alle kanten van steiltens voorzien. Gij gaat de kroon dragen en u aldus met eenen last beladendie ieder mensch

Leydse Courant | 1837 | | pagina 2