A0. 183T. L E Y D S II E COURAN N°. 40. MAANDAG, lot 1®=*? AM 4|\ JstdSQBA 3 APRIL. -vi GOJW KENNISGEVING. Derde Zitting van den Militie-Raad over liét Kanton Ley denN°. 15. Burgemeester en Wethouders der Stad Leyden, ontvangen hebbende van den 'Heer Militie-Commissaris over de Kantons 1521, Provincie Zuid-Hollandeene Kennis geving, dat de Derde Zitting'des Militie-Readsvoof deze Stad, zal gehouden worden op het Raadhuis te GOUDAop Maandag en Dingsdag10 en 11 Api-ïl 1837, des morgens ten 10 ure, ter beoordeeling der Plaatsvervangers en Nummer verwissela ars Welke de dienstpligtigc Lotclingen dezer Stad zullen ver.angen te gevenalsmede tot liet afdoen der belangen van zoodanige Lotclingenwier zaak tot deze Zitting is gend- journeerd; .brengen zulks bij deze ter kennisse van de belanghebbende, met informa tie dat tot het opmaken van de bij de Wet gevorderde Certificaten voor Plaatsvervan gers en Nummervcrwissclaars, (welke laatste zulks echter niet dan met toestemming Jiunner ouders vermogen te doen), zal worden gevaceerd ter Secretarie dezer Stad, op Woensdag den 5 April aanstaande, 's morgeus ten 10 ure; alwaar zij tevens de noodige informatie, zoo omtrent het opmaken der Certificaten, als ten aanzien der vereischten, welke de Plaatsvervangers, ingevolge de Wet, moeten bezitten, kunnen bekomen. Voorts meenen Burgemeester en Wethouders de belanghebbenden, of wel dcrzelver ouders, té moeten waarschuwen voor zoodanige-personen, welke, onder den naam van Commissionairssomwijlen dezelve misleiden, zoo door met hen krachtelooze overeen komsten te sluiten, als door hun, welke Plaatsvervangers verlangen te geven, onder Voorwending van allés voor hen te zullen bezorgeneen aantal onnoodige kosten te doen maken, ja die zelfs veelal, door beding van al de gelden daartoe benoodigd, dadelijk in eens, of in kort op elkander volgende termijnen te moeten ontvangen, hun voor het vervolg in vele onaangenaamheden wikkelen; alzoo van het geld, door de Lotelingen ten ■behoeve der Plaatsvervangers te geven, volgens art. 98 der Wet van den 8 Januarij 1817, ïiimmer meer dan een vijfde aan denzelven mag worden uitbetaald, en de overige vier -vijfde in de kas van het corps moeten worden gestort; en als dan zoodanige Commissio nairs.na het volle geld genoten te hebben, dikwijls (zoo als de ondervinding heeft doen zien), niet in staat zijn de betaling der verdere termijnen aan het corps te vol doen, de belanghebbenden genoodzaaktwordendie gelden pog eenmaal te betalen. Eindelijk worden de belanghebbenden nog herinnerd aan de bepaling van art. 33 der "Wet van den 27 April 1820, houdende, dat hij wiens Plaatsvervanger gedurende 18 maan den gediend heeft, (de dienst bij de reserve niet medegerekend)van alle verdere ver antwoordelijk voor dezelven bevrijd zal kunnen blijvenmits stortende eene som van 150, ■wanneer in de aanvulling van den Plaatsvervangeringeval hij mogt komen te ontbreken, door vrijwillige werving zal worden voorzien. Aldus gedaan en gearresteerd, bij H. H. Burgemeester en Wethouders der Stad Leyden, op den 30 Maart 1837. J. G. d e M e y. Ter ordonnantie van dezelve, P. A. du Pui. Burgemeester en Wethouders der Stad Leyden, maken bij deze bekend, dat óp heden bij Hun Ed. Achtb. zijn ingekomen en aan den Ontvanger verzonden de Suppletoire Kohieren der Personeele .Belasting en van het Pat ent regtvan het derde kwartaal, dienst 1836 en 37., over de verschillende wijken dezer Stad, op den i8den en 23 Maart 11. door den Heer Staatsraad, Gouverneur dezer Provincie, invorderbaar verklaard; en dat van heden af de termijn van drie maanden ingaat, binnen welken de reclames tegen hetzelve behooren te zijn ingediend. Leyden, den 31 Maart 1837» j". G. de mey. Ter ordonnantie'van dezelve, P. A. du Puï. KONINGLIJKE AKADEMIE van BEELDENDE KUNSTEN te AMSTERDAM. t)è Raad van Bestuur der Koninglijke Akademie van Beeldende Kunsten te Amsterdam; Gelet op art ip van het Koninglijk Reglement voor deze Akademie, van den 13 April 1817, betrekkelijk het houden van eenen Wedstrijd naar den grooten Prijs; Geeft mits dezen aan de belanghebbenden openlijk te kennen 1". Dat er een Wedstrijd wegens den tweejarigen grooten Prijs, aan de Akademie voor meld alhier, dit jaar zijn zal, en dat dezelve geopend zal worden op Maandag den listen Mei 1837 aanstaande, in het Lokaal van voormelde Akademie, des morgens ten 9 ure precies. 20. Dat het vak, waarin gemelde Wedstrijd dit jaar plaats zal hebben, is dat van Bouwkunde. 3°. Dat deze groote Prijs, door Zijne Majesteit zoo goedgunstig toegestaangelegen is in het genotgedurende vier jarenvan een Pensioen van Twaalf Honderd Guldens welk Pensioen aan de Beoefenaars zal verstrekken, om gedurende vier jaren hunne stu diën in Italië of elders voort te zetten. 4°. Dat niemand naar dezen grooten Prijs zal kunnen mededingendan die in dit Rijk geboren of van Nederlandsche ouders is, en gedurende het laatste*jaar aan de Akademie alhier of op eenige andere Akademie of School binnen dit Rijk, is onderwezen. 50. Dat de mededingers zich zullen moeten onderwerpen aan alle zoodanige bepalingen en' voorschriftenals de Raad van Bestuur, tot behoud van goede orde en der strikste onzijdigheid, gedurende den Wedstrijd noodig mogt oordeelen. 6°. De mededingers zijn verpligt vóór of op den 1 sten Mei eerstkomende, schriftelijke opgave te doen van hunne namen en woonplaatsen, en daarbij de noodige bewijzen van geboorte, studiën, enz., in te zenden bij den Secretaris y aan het Lokaal der Akademie. Amsterdamden 28 Februarij 1837. F. van de POLL, Hoofdbestuurder en Voorzitter. J, de VRIES, Secretaris. NEDERLANDEN. Leyden den 2den April. Naar wij vernemen, is in den vroegen morgen van gisteren, omstreeks half vijf ure, eene hevige brand ontstaan in de spinfabrük van den heer Wilson, te Haarlem, welke brand in korten tijd zoodanig is toegenomen, dat de fabrijk geheel eene prooi der vlammen geworden is. Men meldt uit 's Gravenhage van den 3isten Maart: Hare Maj. de Koningin en HH. KK. HH. Prinses Frederik der Nederlanden, en de Erfprins, hebben gisteren avond den Franschen Schouwburg met Hoogst, derzelver tegenwoordigheid vereerd. Onlangs is door Z. K. H. den Prins van Oranje, een groot huis, achter Hoogstdeszelfs paleis gelegen, aangekocht. Hetzelve behoorde den heer Schelf in eigendom. Door dezen aankoop, erlangt 's Prinsen tuin eene aan merkelijke vergrooting; terwijl gemeld huis, hetwelk door Z. K. H. gedeel telijk a F antique gemeubileerd wordt, aan de beide Secretarissen van het Ëngelsche gezantschap verhuurd is. Naar men verzekert, zal nog in den loop van den aanstaanden zomer, het hóiel van wijlen den heer Meerman, op de Prinsessegrachthetwelk eenigen tijd geleden als domein is aangekocht, een herbouw ondergaan en aan het paleis van HH. KK. HH. Prins en Prinses Frederik der Nederlanden worden aangetrokken. Bij Koninglijk besluit van den nisten der vorige maand, Staatsblad N°. 41), zijn gearresteerd de reglementen op de pensioenen en gagementen van de land - en zeemagt en het corps mariniers. Door 7,. M. zijn onder anderen benoemd: tot Burgemeester en Secre taris der gemeente Oost- eu Westbarendrecht (Zuid-Holland), P. de Raadt; tot Burgemeester en Secretaris der gemeente' Pijnacker (Zuid-Holland). Jonkheer Mr. IV. A. si. L. von Geusauen tot Ambachtsbewaarder van Bos koop, .7. Rosbergen. Onlangs is door Z. M. den Keizer van Rusland, een fraaije met bril. lanten versierde ring ..en geschenke gezonden aan den heer .7. C. van Ryne- veld, eersten Luitenant bij het corps rijdende artillerie, fungerend Kapitein voor het wapen der artillerie bij de Koninglijke Militaire Akademie te Breda, als een bewijs van welgevallenwaarmede Hoogstdezelve ontvangen heeft het door dien heer geschreven, belangrijke werk over de omwenteling in Polen of schets der voornaamste Poolsche staats- en krijgsgebeurtenissengedurende de jaren 1830 en 1831, met kaarten en plans, waarvan een exemplaar door den heèi van Ryncveld aan den Keizer aangeboden was. Uit Amsterdam meldt men van den 30 Maart; De gisteren, ten kantore van de Nederlandsche Handelmaatschappij, geo. pende inschrijving, in de bewuste leening van 13 millioen guldens, is, naar men vermeent, heden gesloten met eene zeer aanzienlijke inschrijving, die echter r.iet geheel de gevraagde som beioopen zoude. Den 28 Maart is te Amsterdam bij den scheepsbouwmeester F. Graauw, op de scheepstimmerwerf de Kleine Boot, buiten de Raampoort bij de Wete ring aldaar, met het beste gevolg van stapel geloopen het nieuw gebouwde kofschip, genaamd Maria. Uit Groningen en Dokkum wordt van twee branden melding gemaakt welke zich echter alleen tot de huizing, waarin dezelve ontstonden, be paald hebben. O O S T - I N D I E. De tijdingen nit Java ontvangen loopen tot den 26 November. In de cou. rant van den ipden, leest men het volgende: Batavia, 18 November 1836. Volgens ontvangen berigten van den Gouverneur der Moluksche eilanden, hebben de bewoners van het eiland Vordate, zich in het vorig jaar schuldig gemaakt aan het afloopen van de Nederlandsch-Indische particuliere bark Alexander, welke destijds voor gemeld eiland, tot het drijven van handel met dezelve ten anker lag. Slechts drie man van de equipage zijn ver volgens gered geworden. Ongelukken van dezen aard zijn veelal het gevolg der onvoorzigtigheid van de Gezagvoerdersdie te veel vertrouwen schenken aan de vreemde voiksstammenmet welke zij handelen en daardoor den aan hunne zorg toe. vertrouwden bodem en het leven der equipage, op eene onverantwoorde, lijke wijze, in de waagschaal stellen. De belanghebbende Reeders en Gezagvoerders worden bij deze, op het vo renstaande opmerkzaam gemaakt en ernstig gewaarschuwdin het bijzonder te gen de bewoners der eilanden Vordate, Larac ,Timor-laut, Babber, enz., op dat men, met dezelve handel drijvende, steeds waakzaam zij en de noodige voorzorgen nemé. Bij besluit van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch Indië, van den 18 November is de waarnemend Secretaris bij den Raad van Indië, F.Bu- tin Bik, ontheven van de functien van Secretaris bij de generale directie van Financien, en voorts tot waarnemend Secretaris Van gemelde directie benoemd, H. StolteSecretaris der residentie Pekalongan. Door den Gouverneur-Generaal waren bij het civiel departement: Benoemd: tot administrateur en boekhouder bij het entrepót te Batavia, A. Bouman, Commies-Ontvanger in de Padangsche Bovenlanden, thans met verlof te Batavia tot onderwijzer bij het instituut voor de Javaansche taal te Soerakarta, de controleur der landelijke inkomsten van de derde klasse j. H. Wilkens, thans dienstdoende als hulp-onderwijzer bij dat instituut. Óp herhaald verzoek eervol onts'ageii de heer .7. F. C. Gericke, als mede-Curator van het instituut voor de Ja vaansche taal te Soerakarta, zoo mede van zijne verdere bemoeijenis met die iiirigtingonder bijzondere dankbetuiging voor de door hem bewezene nuttige diensten. Bij het militair departement waren, onder andere benoemingen ook de vol. geilde gedaan Bij het materieel der artillerie als Kapitein, onder-directeur te Batavia, de Kapitein-adjunct bij de artil lerie directie, IV. A. Hoijel; als rsten Luitenant-adjunct bij de artillerie directie, de iste Luitenant der artillerieT. A. M. Clarisse. AMERIKA. Uit Washington meldt men van 21 Februarij, dat toen in het Huis der Vertegenwoordigers van het Amerikaansche Congres pogingen waren aange wend. om een stellig besluit tot onafhankelijk-verklaring van Texas tot stand te brengen, doch dar de meerderheid daaromtrent zoodanig had beslist, dat deze zaak onvermijdelijk gedurende de tegenwoordige zitting van het Congres aldaar onafgedaan zal blijven. De heer van Buren, die met den 4den Maart als Voorzitter van het Gemeenebest optreedt, zou, naar men meendeden heer Forsyth tot Secretaris van Staat benoemen. Over Jamaica heeft men te Parijs de tijding ontvangen, dat in het noordelijk gedeelte van St. Domingo een opstand is uitgebarsten; de rebel len hebben de gemeentelijke kassen bemagtigd; dat schoone eiland was, tijdens de laatste berigten, ten prooi aan al de gruwelen van den burgerkrijg. Over Engeland loopen de tijdingen van Jamaica tot den 14 Februari'. Men had aldaar berigt, dat de blokkade van de Columbiaansche havens op geheven was, en de zaak met de Regering van Grenada in der minne was vereffend. De gevangen Brüsche Consul, de heer Russell, was op vrije voe ten gesteld, en had io^o tot schadevergoeding bekomen, terwijl de reg- terlijke overheden, die zijne inhechtenisneming hadden bevolen, ontslagen zijn geworden. T U R K Y E. Konstantinopel den isten Maart. De geschillen tusschen den heer IVar- rington eu den Pacba van Tripoli, kunnen als bijgelegd beschouwd worden.

Leydse Courant | 1837 | | pagina 1