A0. 1837. LEYDSCHE N°. 3$. COURANT. VRIJDAG, 31 MAART. NEDERLANDEN. Leyden den 3osten Maart. Men meldt uit 's Gravenhage van den 29sten dezer: Bij Koninglijk besluit is Mr. E. C. Verheull, te gelijker tijd met het ver. leenen van pensioen aan denzelven, als Raad in het Hoog-Geregtshof alhier, benoemd geworden tot lid der orde van den Nederlandschen Leeuw. Dezer dagen heeft Zijne Maj. de Koning den heer Mr. P. .7. de Fremery, sedert 33 jaren een der meest geachte en kundigste Advocaten alhier, cot Raadsheer in het Hoog-Geregtshof benoemd. Door Zijne Majesteit is bepaald dat aan de fabrijkantenleveranciers van wollen stoffen voor liet leger, eene tijdelijke verhooging van de standprijzen dier stoffen, over het afgeloopen jaar vastgesceld, zal worden toegesraan van 8 pCt. Naar men verneemt zal eene talrijke suiteH. K. H. Prinses Frederik naar Berlijn volgen, zoodac het zich laat aanzien, dat Hoogstderzelver ver. blijf aldaar, geruimen tijd duren zal. De jonge Prins zal, gedurende de af wezigheid der Prinses, met deszelfs min, 's Konings paleis betrekken, en aan de zorg van H. M. de Koningin blijven toevertrouwd. In den loop van den aanstaanden zomerzal Graaf von IVijUch und Lottum, Pruissisch Gezant bij het Nederlandsche Hof, zich naar Londen begeven, werwaarts Z. Exc.in deszelfs betrekking is overgeplaatst. Dit vertrek zal een wezenlijk verlies voor deze Residentie wezen, daar er, ge durende den afgeloopen winter, vele soirées en andere fêtes bij den Minis, ter hebben plaats gehad. Door Zijne Exc. den Minister van Staat, ad interim met het bestuur der financien belast, is bij aankondiging ter kennis van den belanghebbenden gebragt, dat van 1 April aanstaande, ten kantore van de Nederlandsche Bank te Amsterdam, en van de agenten van den Algemeenen Rijkskassier in de hoofdplaatsen van de onderscheiden provinciën des Rijks, mitsgaders te Haar lem en te Rotterdam, zal worden gevaceerd tot de voldoening der coupons van de renten van het halfjaar, verschenen 1 April 1837, van de schuld, brieven, ten laste van 's Rijks Overzeesche Bezittingen, gesproten uit de leening, opengesteld ingevolge de wetten van 24 April 1836 Staatsblad "N0. 11 en 12). Bij de hervatting der zittingen van de Tweede Kamer, der Staten-Ge. neraal, op den 18 April aanstaande, zal het ontwerp van wet, tot tijdelijke aanvulling der bepalingen omtrent de enkele en misdadige bankbreuk, on middellijk een onderwerp van beraadslaging der Kamer uitmaken; terwijl wijders zullen worden behandeld: 1°. de elf ontwerpen, houdende wijzigin gen en veranderingen in het eerste boek van het wetboek van burgerlijke regtsvorderingen 20. de zeven voordragten, nopens het tweede boek; zul lende, naar men verzekert, ook de ontwerpen, betrekkelijk het derde boek, aan de Kamer worden aangeboden. Gisteren avond is, terwijl het hoog water was, een uur van Scheve- hingen, gestrand de schooner Vigilance, Kapt. Gultzau, komende van Gutten- herg en bestemd naar Rotterdam. Dit vaartuig was beladen met ijzer, teer en koper. Deszelfs equipagie bestond uir zeven man. Tot laat in den avond zijn er door de menschlievende en ijverige tusschenkomst van den heer P. Varkevisserlid van den Raad dezer stad, en plaatselijke bestuurder voor Scheveningenvan de Noord- en Zuid-Hollandsche Redding-Maatschappij, 'jrrachtdadige pogingen, tot redding van het scheepsvolk, aangewend. Stree- lend moet het voor denzelven geweest zijn, dat die pogingen met een ge lukkigen uitslag bekroond werden. Reeds meermalen heeft hij, even als thans, het grootste gevaar getrotseerd, om tot de redding der in nood ver- keerende schipbreukelingen krachtdadig mede te werken. Onder de midde len, welke tot die redding werden aangewend, meent men niet met stilzwij. gen voorbij te mogen gaan, dat van een bediende van het Badhuis, die te paard gestegen en in zee gegaan is, ten einde, hoe gevaarlijk liet ook be schouwd werd, te beproeven, met lijnen, eene gemeenschap tussch'en het schip en de zich op stand bevinden ter redding toegeschotene menigte, tot stand te brengen, welk hoogst gevaarlijk middel nogtans mislukte. Met de reddingsboot gelukte het echter de manschap behouden aan wal te brengen. Twee hunner bevonden zich in een ziekelijken toestand, en werden dienvol gens, op aandrang van Mevrouw Maat, Pachteres van het Badhuis te Sche veningen, derwaarts vervoerd, alwaar zij aan de zorg van den heer d'Aumc- ■rie. Geneesheer bij die inrigting, toevertrouwd, behoorlijk verpleegd werden, en de meest mogelijke hulp ondervonden. Men kan niet genoeg de goede orde roemen, welke er, bij het in het werk stellen dezer pogingen to't red. ding dier schipbreukelingen, en bij de lossing der goederen uit het vaartuig, geheerscht heeft, niettegenstaande eene talrijke menigte op het strand ver zameld was. Men heeft zulks, in de eerste plaats, te danken aan den, in dit dorp gestationeerden Commissaris van Politie, den heer F. J. Behr, en wijders zoo wel aan de gesubstitueerde strandvonders te Scheveningen, de heeren D. Turfboer en C. Farkevisserals aan de de ambtenaren der belas tingen aldaar. Men schrijft uit de provincie Zeeland van den 26 Maart: Zijner Majs. nieuw gebouwd stoomschip CerberusKapt.-Luit. van Frank, is gisteren, van de gedane proefreis te Vlissingen teruggekeerd, en aldaar in het maritime dok gehaald; men verneemt, dat de loop van dit stoomvaartuig zeer goed aan de verwachting beantwoord, en dat zijne snelheid in vaart voldoende is bevonden. Met genoegen verneemt men, dat tot de oprigting van een smaakvol Bad- pavillioen, te Domburg, besloten is; dat men weldra, zoodra het saizoen gunstig is, tot den opbouw van hetzelve zal overgaanen dat deze zeer aan genaam gelegen plaats, welke zoo vele geschiktheid als badplaats aanbiedt, en waar Zeelands ingezetenen zich in het schoone jaargetijde zoo dikwerf verlustigen, met eene zeer nuttige inrigting zal worden verrijkt. Onder de officieren, welke bij de genie en mineurs in de Oost-Indische Bezittingen zijn overgeplaatst, telt men de Luitenants der artillerie van Deutz, JMadlriner en von Kreppendorf. Uit Luxemburg schrijft men van den 22 Maart: Gisteren is bij het Koninglijk Groothertogelijk Athenaeum, de heer TV. Bodson, als Professor in de Physische en Mathematische wetenschappen ge- i 'stalleerd. Deze plegtigheid heeft in tegenwoordigheid der overige Profes- s iren en der kweekelingen van het Athenaeum plaats gehad. De jonggeboren zoon van Leopold, heeft bij zijnen doop de namen van Philippe Ferdinand Eugene Leopold George ontvangen. GRIEKENLAND. TaiësT den 16 Maart. Berigten uit Athene over Patras welke tot het begil van Maart gaan, spreken over de tevredenheid, welke de personen Z het eev.lg van HH. MM. zijn, over hunnen toestand in Griekenland ffpvoelen Zij hebben woningen, omgang en levendigheid ver boven hunne verwachting bevonden, en inderdaad is het gezelschap van hoogere kringen even vrolijk en aangenaam ais in Europa. Veranderingen in het Staatsbestuur zijn nog niet voorgevallen. De Graaf von drmansperg was met zijne famielje op het laatst van Febroanj ter scheep eecaan Generaal Schtr.alztot nog toe Minister van Oorlog, is terugge roepen' In het lanü zelve heerscht rust: aan de noordelijke grenzen woe len nog de door de Turken begunstigde roovers. Men noemt den Kapitein Stram als hunnen aanvoerder, en schat zijne bende op 500 man5 er waren echter nog geene vijandelijkheden voorgevallen, en deze behoeft men ook niet voor het einde der lente te vreezen. De uitgave van het dagblad lotir hetgeen eenigen tijd geschorst was geweest, door dien deszelfs uit gever'over een artikel was aangeklaagd geworden, is wederom voortgezet, daar de uitgever te Syra vrij is gesproken. PORTUGAL. Lissabon den 17 Maart. De Minister van Financien had den i3den twee voordragten van wetten gedaan, waarvan de een op den tabakvolgens de- zelve -ou op ieder pond tabak een regt van 120 reis betaald worden; hetgeen per jaar een inkomen van 200 contos de reis zou opleverende tweede wet strekte ter capitalisatie van de vlottende schuld, door inschrij. vingen met rente. Deze voordragten schenen in de Cortes bijval te zullen vinden, en geschikt te zijn tot herstelling van het crediet Er is in de Cortes besloten om paal en perk aan de vrijheid der drukpers v te stellen Er waren door het Ministerie tegen een dagblad vervolgingen begonnen i dit blad nainenlijk had een oproer in den geest der Miguellisten willen aanstoken. In de Algarven was eene bende Miguellisten op de vlugt gejaagd, en had o man aan dooden verloren. .'j Het ontwerp van de nieuwe Portugesche constitutie bevat onder anderen h6De Roomsch-Katholijke godsdienst is de godsdienst van het Koningrijk, de vrije uitoefening van andere eerediensten ls in bijzondere huizen geoor loofd maar zonder openbare uitoefening. Het Gouvernement is eenhoof- di" constitutionneelerfelijk en vertegenwoordigend. Het regerende Huis is dat van Braganza, en de orde van opvolging blijft in de persoon van Dona Maria II. De drukpers is vrij en zal nooit aan eenen voorafgaanden cen suur kunnen onderworpen zijn. De Cortes zijn zaamgesteld uit twee Ka mers die van de Senatoren en die van de Afgevaardigden. Iedere zitting zal kunnen gesloten worden, zonder dat het budget van den Staat gestemd zij £)e Koning heeft de magt om de Cortes bij elkaar te roepen en te ontbinden. Hij kan vergiffenis van misdaden schenken, en de straffen van alle personen verminderen, uitgenomen die van de Ministers en den Secre taris van Staat. De Koning kan geen bevel voeren over de land- of zee- nvigt en in het bevel geen lid van de Koninglijke famielje kiezen. De afstammelingen van Don Miguel zijn voor altijd van de opvolging versto. lten __De Regent of de ledende Regering uitmakende, zijn onschendbaar. De 'constitutie kan niet dan na verloop van 4 jaren veranderd wórden. SPANJE. Berigten over Parijs van den 27 Maart. Volgens de Sentinelle des Pyrenées van den 24Sten zou een renbode uit Madrid aangekomen zijn, met het berigt, dat het ontwerp der constitutie met 124 tegen 35 stemmen was aangenomen. Den ioden was te Madrid het gerucht verspreid van de nederlaag der Christinos in Navarreofficieel was daaromtrent nog niets bekend gemaakt. Men meendedat er morgen in de Cortes hevige interpellatien over die nederlaag aan de Ministers gedaan zouden worden. De beschuldigingen tegen den Carlistisclie aanvoerder Gomez, die, zoo als gemeld is, voor eenen krijgsraad zal te regt staan, aangebragt, zijn ten getale van 11 ziet hier de voornaamste: Hij is beschuldigd van: i°. de bevelen te hebben overschreden, welke hij ontvangen had, welke hem voorschreven om in de Asturien post te vatten, ten einde den voorgenomenen togt over de Ebro gemakkelijker te maken; o°. van den oorlog tot in die provinciën te hebben doorgezet, waar het hoofdleger niet met hem mede kon werken; 30. van Cabrera, Quilez en andere officieren van Don Carlos aan gevaar te hebben blootgestelddoor hen te dwingen Catalonie en Valencia te ontblooten 4°. van met geweld aan de inwoners van onderscheiden provinciën aanmerkelijke geldsommen te heb ben ontnomen, onder vooiwerdsel van belasting, zonder eenige verantwoor ding van dezelve te doen aan de Commissarissen ten dien einde van het hoofd kwartier gezonden, en zonder eene genoegzame hoeveelheid aan den Koning te hebben aangebragt50. van laf uit Cordova gevlugt te zijnna er onder het gejuich van de inwoners te zijn binnengekomen6°. van geweigerd te hebben om in vele omstandigheden, waarin hij duidelijk de overhand had, met den vijand slaags te worden 7°. van het gevecht met den Generaal Alaix geweigerd te hebbenhoewel de voordeelen van de stelling aan zijne zijde waren. Berigten uit San-Sebastian meldendat onderscheiden Engelsche hoofd- officieren hun ontslag hadden genomen en naar Engeland zouden terngkeeren. Te Parijs zou men tijding.hebben, dat Epartero, door Don Sebastidn geslagen, te Bilbao was teruggekeerd. Men hield echter die tijding veel te voorbarig. Sadrsfield is niet te Pampeluna gebleven, hnaar heeft, zoodra hij den terugtogt van Don Sebastian, ter hulp van Don Carlos, vernomen had, Zijne troepen, ten getale van 8 of 10,000 man wederom uitgeleid en het dotp Lanainzagar, in de rigting van Alzama, na een moorddadig gevecht, inge nomen. DUITSCHLAND. Uit Weenen meldt men van den 20 Maart, dat ook in eenige omliggende plaatsen, zoo als te Briinen en te Linz schokken van aardbeving'zijn gevoeld; ook te Praag was dien dag, den iqden des namiddags omtrent 5 ure eene schokking der aarde waargenomen, welke vrij hevig was. Uit eerstge noemde stad schrijft men nog het volgende:

Leydse Courant | 1837 | | pagina 1