A0. 1837. L E Y D S C II E WOENSDAG, 38. C O U R A N T. 29 M A A R T. NEDERLANDEN. Leyden den 28sten Maart. Op de verkooping van Boeken bij de Wed. du Saar den i/den April en volgende dagen, waarvan de aankondiging in ons vorig nommer is medege deeld, vinden wij, behalve andere kostbaarheden en rariteiten, een zeer fraai en met fijne steenen omzette en rijk in goud gevatte Toilet-Spiegel in een Chinees doosje, en bij de vermelding daarvan de volgende bijzonderheid ge voegd: „Dit spiegeltje heeft Thomas Kouli Kanin den jare 1739 op den „Grooten Mogol veroverd, die zich aldaar tot den jare 1747 heeft staande „gehouden, zijnde alstoen vermoord geworden. Hetzelve mag dus te regt „voor eene zeldzaamheid gehouden worden." Men meldt uit 's Gravenhage van den 2östen dezer: Laatstleden Vrijdag hebben HH. MM. de Koning en Koningin, Z. K. H. de Prins van Oranje en Hoogstdeszelfs twee oudste Zonen, en HH. KK. HH. prins en Prinses Frederik der Nederlanden de voorbereiding en heden morgen het Heilig Avondmaal, onder het gehoor van den Wel-Èerw. heer Lens, en heden middag de dankzegging, onder het gehoor vau den Wel-Eerw. heer van den Broek, in de Kloosterkerk bijgewoond. Men verneemt dat den loden der volgende maand HH. KK. HH. Prins en Prinses Frederik der Nederlanden zich op reis naar Berlijn zullen bege ven, en dat H. M. de Koningin welligt in het voorjaar ook derwaarts zal vertrekken, uit hoofde dat Hoogstderzelver Dochter, Prinses Albert van Pruissen, zich in eene gezegende omstandigheid zou bevinden. Naar men verder verneemt, zullen er openbare gebeden in de Kerken der onderscheidene gezindheden in ons Rijk worden uitgeschreven voor de gelukkige bevalling van H. K. H. Prinses Albert van Pruissen, Dochter des Konings, die zich in gezegeude omstandigheden bevindt. Door Z. Exc. den Directeur-Generaal van Oorlog ad interi n is onlangs ter kennis van het leger gebragt, dat het voortaan aan de werkbazen en verdere militaire werklieden, bij de corpsen van de landmagt, verboden zal wezen voor particulieren te werken; zijnde tevens alle militaire Autoriteiten en Bevelhebbers, die zulks aangaat, uitgenoodigd, om voor de stipte uit. voering dezer bepaling te zorgen, mitsgaders toe te zien, dat daaraan de hand worde gehouden. Naar men verneemt is onlangs, daar uit de Ondervinding gebleken is, dat, door het kiezen van domicilie, bij het nemen van inschrijvingen ten be. hoeve van 's Rijks schatkist, de belangen des Rijks niet genoegzaam worden verzekerd, bepaald, dat voortaan, door de Ambtenaren van de registratie en door die van het domein, bij het nemen van hypothecaire inschrijving, do micilie Zal worden gekozen ten kantore van den bewaarder der hypotheken in welks kring de te bezwaren goederen gelegen zijn. Naar men verneemt, is door de tapijtfabrikanten P. A. Garjeanne en Zoon, te Utrecht, op den 19 Februarij II., ter gelegenheid der verjaring van Z. K. H. den Erfprins van Oranje, aangeboden en door Z. K. H. met welgevallen aangenomen een in hunne fabrijk vervaardigd tapijtwerk ct la savonnerie, bestaande in een bloemstuk met ingeweven letterwerk, hetwelk zich door deszelfs welgeslaagde uitvoering bijzonder aanbeveelt. Dezer dagen is alhier overleden Mr. Jo/tan Hendrik Sp'cirman, eerste Griffier bij het Hoog-Geregtshof. SPANJE. Berigten over Parijs van den 25 Maart.. Omtrent den terngtogt van Saarsfield naar Pampeluna beheist de officiële courant van Onate van den iyden het volgend bulletin: Koning lijk legerVeld-Secretariaat van Z. K. H. Z. K. H. (Don Sebastianj vernomen hebbende, dat Saarsfield, aangemoe digd door de weinige sterkte van de mobile colonne, zijnen aanval gedu rende, den loop van gisteren begonnen had, met al zijne strijdkrachten tot aan Irurzun en Echaverri naderende bevaldat met eenen geforceerden marsch door moeilijke en met sneeuw bedekte wegen, de overige corpsen ter hulp van het 8ste bataljon zouden trekken hetwelk alleen aan al de strijdkrachten van den vijand had weerstand geboden en hem gedwongen eenen verschrik- kelijken nacht in het open veld tusschen Echaverri en Irurzun door te bren gen. Het was "s morgens te 8 ure, toen Z. K. H. aankwam; de opstande lingen begonnen hunnen terngtogt op Pampeluna, levendig vervolgd door eenige compagnien, welke hunne achterhoede verontrustten en op dezelve 2 man namen. Hoofdkwartier van Senasiain den 13 Maart 1837. (jget.j Joachim E1.10. Aan het Staats-Secretariaat van Oorlog. Don Sebastian heeft de volgende dagorder aan zijne soldaten den 17 Maart afgevaardigd Soldaten Gij hebt aan Europa een nieuw bewijs gegeven van uwe dapperheid en van de onmagt dier menigte oproerlingen, die, bijgestaan door ellendige huurlingen, het hart van uw vaderland verscheuren willen. Uwe heldhaftig heid is het schild geweest, tegen hetwelk hunne plannen in het niet vervlo. gen zijn. Noch de lange marschennoch het ongunstige weder hebben u kunnen weerhouden. Krijgslieden! ik ben trotsch op u, trotsch van aan het hoofd te staan van zulke dappere troepen en in naam des Konings breng ik 11 hulde wegens een zoo luisterrijk gedrag. De dag van gisteren zal in de geschiedrollen blijven uitmunten als een der schitterendste van dezen roemrijken strijd. Gij hebt alleen door uwe tegenwoordigheid den oproerigen Saarsfield, door uwen moed den gelukzoeker Evans overwonnen. Toen de Koning mij aan uw hoofd plaatste, zeide ik udat de overwinning uwe daden zoude bekfoonen, die daden spreken; Generaals, officieren, en manschap pen, gij hebt mij niets te wenschen overgelaten. Ik zal de eer hebben den Koning de belooningen voor te stellen, die gij zoo wel verdiend hebt. Sol daten! trekken wij den vijand te gemoet, en in welk oord wij hem ook mo. gen aantreffen, weest verzekerd, dat de God der Heerscharen, die zoo blijk baar met ons strijdt uwe daden zal bekroonen, door u eene algeheele zege toe te kennen: Gij zult uwe vijanden verslaan, gij zult ons gelukkig vader land van het schandelijk juk bevrijden, waaronder het gebukt gaat, én den wettigen opvolger van Pelagio en San-Fernando den troon doen bestijgen. Hoofdkwartier van Hernani17 Maart 1837. Uw Kapitein-Generaal en Chef De Infant Don Sebastian Gabriel. Den lyden bevond Don Carlos zich te Uharte Araquil in Navarre toen was bij het Carlistisch hoofdkwartier de uitslag van het gevecht bij Hernani nog niet bekend. Den I7den is de Infant Don Sebastian naar den kant van Tolosa opgebroken met de troepenwelke hij tegen de Engelsch-Spaansche afdeeling van Evans had aangevoerdhij is voornemens- om over Aspeitia tegen Espartero op te trekken; deze laatste, staat tusschen Durango en Ël Orio en heeft, zooals gemeld is, Durango bezet. De Carlistische Brigade- Generaal,. Castor, heeft van den Intant den last bekomen, om eene stelling tusschen Durango en Bilbao in te nemen, om aan Espartero den aftogt af te snijdenzoo de Infant hem op de vlugt mogt drijven. Eene voldoende magc is voor San-Sebasnan achtergelaten om de Èngelschen in bedwang te houden. Espartero zou zich te Durango verschanst hebben. Ook zou Saarsfield weder tegen Estella in aantogt zijn. Dit berigc schijnt echter onjuisc te wezendaar hij te Pampeluna aan eene galkoorts ziek zou zijn. Don Carlos zou bepaald hebben, dat alle Engelsche soldaten, die bij Engeland zelve in dienst waren en tegen hem aangevoerd worden, indien zij krijgsgevangen gemaakt werdenniet zouden doodgeschoten worden omdat zij het niet helpen konden, dat zij tegen hem aangevoerd werden, daar zij hunnen opperhoofden moesten gehoorzamen'; maar dat allen, in Engeland voor de Spaansche dienst aangeworven, in zijne handen vallende manschappen dadelijk zouden doodgeschoten worden. büITSCHLAND. Berlyn den 19 Maart. Onder de vreemdelingen van onderscheiding, welke zich thans te Belijn bevinden, trekt Lord Londonderry meer bijzonder de aan dacht tot zich. Men kan misschien de groote voorkomenheid, waarmede hij in de groote kringen ontvangen wordt, verklaren van de innige betrekking, waarin deze diplomaat aan het Hof van Berlijn stond, ten tijde van de onaf. hankelijkheids-oorlog en de belangrijke stelling, welke hij bij het hoofdkwar. tier bekleedde ten tijde van de groote krisisals ook van het werkzaam deel, dat hij in die tijden (1813 en 1814) genomen heeft aan de politieke verga- deringen en onderhandelingen betrekkelijk de gewigtigste vraagstukken. Wat de zoo vleijende ontvangst, welke de Lord van den Hertog van Cumberland ontvangen heeftaangaatmen schrijft dezelve toe aan eene bijzondere vriend schap, welke van oude dagen dagteekent, en aan eene overeenkomst van grondbeginselen en staatkundige ineeningen. Men verzekert dat de Hertog van Cambridge deze keer voor zeer belangrijke famielje-zaken hier gekomen is. Hij is weder naar Mecklenburg vertrokken. Men voegt er bij, dat de Minister van Binnenlandsche Zaken en Regt, von Komptz, geboortig van Mecklenburg, naar dat land vertrok ken is, ter oorzake van het huwelijk van. den Hertog van Orleans. Hec schijnt bijna niet, dat deze vereeniging cwijfelachtig is, en men wacht binnen kort de officiële aankondiging. Alles wat de dagbladen laatstelijk van een ontwerp ter verandering van onze loterijen gemeld hebben is geheel en al onnaauwkeurig. De zekere opbrengsten van dezen tak van belasting zijn voorden Staat van te veel belang en al te onmisbaar, dan dat men er zoo ligtzinning afstand van zon doen. Mevrouw de Marquisin van Londonderrywelke hier zulk eene bewe ging gemaakt heeft door haren pracht en den rijkdom van haar toilet is door eene ziekte overvallen, welke haar als ook haren echtgenoot zal noodzaken om haar verblijf in onze stad te verlengen. Te Berlijn zijn een groot aantal decoratien van de orde van St. Georges van Rusland gekomen, welke bestemd zijn voor hun, die de veldslagen van 181315 hebben medegemaakt. Ziet hier den uitslag van de laatste statistieke onderzoekingen, met be trekking van de verschillende rassen van menschendie den aardbodem bebronen Het Kaukasisch ras telt 472,000,000, van welke 250,300,000 in Europa, 179,000,000 in Asie43,000,000 in Afrika, 15,646,000 in Amerika en 60,000 in Australië. Mogoolsch ras 261,560,000, van welke 3,200,000 in Europa258,000,000 in Asie en 360,000 in. Amerika. Amerikaansch ras 13,000,000. Maleysch ras 28,000,000, van welke 1,600,000 in Australië en het overige in Asie. Aethiopisch 13594,840,000, van welke 87,000,000 in Afrika, 7,ooo,ooo.in Asie en 840,000 in Australië. Alzoo is de geheele bevolking: In Europa 233,000,000 en een half millioen zielen. In Asie, 464,000,000. In Afrika130,000,000. In Amerika, 40,000,000. In Australië, 2,000,000 en een half. Geheel der bevolking op den aardbodem870,000.000van welke 460,000,000 en een half Heidenen zijn, 128,800,000 Mahomedanen, 5,735,000 Joden, en 274,965,000 Christenen te weten 148,814,000 Katholijke, 68,616,000 Protestanten en 57,535,000 Grieken. Uit Frankfort wordt van den 25 Maart geschreven: Dezer dagen zijn uit Holland alhier aangekomen de heeren Rochussen en de Clercqvolgens het vreemdelingen-blad, de eerstgenoemde als Koning- lijke Nederlandsche Commissaris, en de tweede als Commissie-Secretaris. Waarschijnlijk zijn deze heeren belast met eene zending naar Berlijn, om daar te onderhandelen over de moeiielijkheden, die tusschen de Nederlanden en Pruissen gerezen zijn betrekkelijk de vaart op den Rijn.. Naar men ver neemt, zal de Nederlandsche Legatie-Raad en Zaakgelastigde alhier, de heer von Scherf, ais hoofd der bezending, mede naar Berlijn vertrekken. Uit Dresden schrijft men van 18 Maart: Terwijl eene groot aantal werklieden in Frankrijk en bijzonder te Lyon en te Parijs gebrek aan werk hebben en bijgevolg ook gebrek aan brood ondervinden, zoo ziet Saksen dagelijks meer en meer haren handel en indus trie vermeerderen, zoo zelfs dat er handen te kort komen, en dat het zelfs bijna niet mogelijk is om de werken op de ijzeren spoorwegen voort te zet ten. Commités doorloopen het land om werklieden te wervenaan wie zij de kosten van de reis goedmaken. Het is de orde en de politieke rust, welke wij in Duitschland genieten, welke deze vruchten hebben vonrcge. bragt; en deze orde, deze zekerheid zijn wij aan het staatkundig stelsel verschuldigd van een Gouvernement dat wijzelijk en met standvastigheij unit zijnen tijd voortgaat.

Leydse Courant | 1837 | | pagina 1