DUITSCHL AND. De respective Gouverneurs zijn verzocht, om ter kennis te brengen van de fabrijkauteu en trafijkanten tvelke, onder genot van vrijdombrand stoffen voor hunne fabrijken en tralijken inslaan, dat, indien zij zich willen zien ontheven van alle bezwaar, hetwelk de bepalingen van 3 van art. 7 en het -2de en 3de lid van art. 9 van het reglement op den vrijdom der accijn- aen op den turf en de steenkolen vervat, zij zullen gehouden wezen, om de hoeveelheid en soorc der in te slane brandstoffen steeds door beëedigde Rijks wegers of meeters te doen opnemen, en zich tot dat einde te Voorzien van eene behoorlijke Nederlandsche ton voor den turf en eene mud voor de steenkolen en hun daarvoor te voldoen het bepaalde loon', door hen kun nende gevorderd worden; in welk geval geen proces-verbaal zal worden op gemaakt, bijaldien bij de verificatie eenig verschil tusschen de werkelijk in. geslagen hoeveelheid, en die op de geleibiljetten vermeid rnogt ziju bevon. •dentoch naar de bevinding in hoeveelheid en soort bet coiisentbcljet tot uitslag zal worden afgeteekend. Men meldt uit Amsterdam van den 24 Maart: Voor eenigen tijd hebben wij melding gemaakt, dat het Zijne Majesteit behaagd had aan de eerste klasse van het Koninglijk Nederlandsch Instituut op te dragen, om onderzoek te doen of men door her boren van diepe of zoogenaamde Artesische putten -deze stad van goed drinbaar welwater zou kunnen voorzien. Thans kunnen wij het genoegen hebben te berigten, dat eene zulke boring in de daad alhier op de Nieuwmarkt, onder leiding eener 'Commissie, bestaande uic den Voorzitter, den Secretaris en de te Amster dam wonende leden der voormelde klasse van het Instituut, is ondernomen, en dat met dit werk, zoo wij vernemen, reeds tot eene diepte van omtrent 46 Ned- ellen (of nagenoeg 160 oude Amsterdamsche voeten) is gekomen en dagelijksch vrij aanmerkelijke vorderingen maakt. Eergisteren avond omstreeks half jo ure is er brand ontstaan ten huize van Pinken en Schot, houdende fabriek van kanten en magazijn van gebor duurde goederen, in de Warmoesstraat bij de Papenbrugsteeg, en wel in het bovenste gedeelte van hetzelve, welke brand in weinig trjds allerhevigst is geworden, zoodat zich het vuur spoedig aan het belendende huis van den éliimist Philips heeft medegedeeld. Een en twintig brandspuiten, weidia aangebragt, hebben met den meesten ijver gewerkt; echter heeft het lang aangehouden, vóór dat men den brand meester was. Omstreeks elf ure is het bovenste gedeelte des gevels van het huis van den heer Philips op straat gestort, waarbij geene ongelukken hebben plaats gehad. Het huis van Vinken in Schot is genoegzaam geheel eene prooi der vlammen geworden, terwijl jiet bovenste gedeelte van het huis van den heer Philips, aan de zijde der Warmoesstraat uitgebrand is, en de belendende huizen door het aangevoerde water veel schade geleden hebben. Uit het huls van Vinken en Schot zijn eenige meubelen geborgen, doch men meent dat van de koopmanschappen niets gered is. Eene groote menigte-Chemicaliëndroogerijen, enz. is ten huize van den heer Philips verbrand. De oorzaak v?n den brand is nóg onbekend. Volgens zeggen zou de vlam het eerst op het magazijn van Vinken en Schot ontdekt zijn. De koopman schappen en de meubelen waren voor brandschade verzekerd. Uit Haarlem meldt men van den 23 Maart: In dien afgeloöpen winter heeft bet beroemde orgel in de Groote Kerk alhier eene "belangrijke herstelling ondergaan, waarmede de heer Gabri, or gelmaker te Gouda, is belast geworden; welke zich ten genoege van be voegden en deskundigen van deze taak heeft gekweten. Heden namiddag heeft de organist, de heer .7. P. Schuman, het orgel weder, in het bijzijn der Regerinsleden en aantal der deftigste inwoners dezer stad, in al zijne liefelijkheid en ze.ldfgme kracht doen hooreq, en daarbij nieuwe bewijzen gegeven van zijn erkend kunsttalent. De Gemalin van Leopold van Belgie is den 24Sten van eenen Prins op het kasteel van Laken bevallen. AMERIKA. Te New-York hebben er den I3den en de twee volgende dagen verre gaande wanordelijkheden plaats gehad. Den I3den waren op alle hoeken der straten geschriften aangeplakt, waarop het volgende te lezen stond: „Brood, vleesch, huur, brandstof, moeten goedkooper wezen; de stem des volks moet gehoord worden en moet den boventoon hebben. Het volk zal Maandag namiddag ten 4 ure in het park verzamelen, welk weder het ook zijn moge, om onderzoek te doen naar de oorzaken der tegenwoordige voorbeeldelooze ellende, en een gepast hulpmiddel te beramen; alle vrienden der menschheid, die de scandvastigbeid bezitten om weerstand te bieden aan knevelaars en verdrukkers, worden verzocht die vereeniging bij te wonen." Daarop is een meelpakhuis geplunderd van de heeren Hart en Camp., en aan dezelve eene schade van 10,000 doll, toegebragt. Een ander pakhuis onderging weldra hetzelfde lot. Drie uren was de stad aan plundering over gegeven. De stedelijke Regering moet blijken van groote zwakheid gegeven hebben, daar zij hoewel gewaarschuwd zijnde, geene maatregelen genomen heeft, om het volk in bedwang te houden. SPANJE. Berigten over Parijs van den 21 Maart. Er zijn nog geene nadere telegraphische depêches bekend gemaakc, maar in eenen bijzonderen brief uit Bayonne van den 18 Maart, wordt het vol. geilde gemeld: Onderscheidene depêches en bijzondere brieven zijn uit San-Sebastian hier aangekomen. Allen stellen zij de nederlaag, die de Engelsch-Spaansche legerafdeeling onder het bevel van den Generaal Evans geleden heeft, als volkomen, ja bijna als het lot dier afdeeling beslissende voor. De vol. gende bijzonderheden, die over dit npodlottige gevecht eenig licht geven, zijn uit die onderscheidene berigten geput: Het Engelsche hulp-legioen had in den loop van den ijden, ofschoon het eenen moorddadigen tegenstand ontmoette, eindelijk de bovenhand be. houden en zich van de hoogten meester gemaaktwelker bezit hetzelve in staat steldenom Ernani te bombarderen en zich dus van die stad meester te maken. In den ochtend van den ióden waren de troepen der Engelsch-Spaansche legerafdeeling zoodanig verdeeld, dat de middeltogt, die grootehdeels uit Engelsche regimenten bestond, de hoogten van Oriamendi bezettede linker vleugel op Astigarraga steunde, en de regtervleugel aan gene zijde van Ernani had post gevat. Tegen den middag begonnen de Carlisten den aanval zij rukten met onstuimige drift tegen de beide vleugels van het leger hun. ner tegenpartij aan. Aan den linkervleugel daarvandie uit twee Engelsche en twee Spaansche regimenten bestondwas, zelfs reeds in de allereersce oogenblikken, het voordeel aan de zijde der Carlisten. De Generaal Evans, vernemende, dat de genoemde regimenten overhoop waren geworpen, haastte zich, om van uit den middeltogt de Chapelgorris (vrijwilligers, naar hunne roode mutsen aldus genoemd)het regiment der Prinses en eenige Engel, sche bataljons tot hulp van den linkervleugel af te zonderen, die dan ook weldra het evenwigt op dat punt herstelden. Maar de geheele aanval der Carlisten op den linkervleugel was slechts eene krijgslist geweest, om Evans er toe te brengen van het midden zijner stellingen te ontblooten. De Carlisten, bemerkende, dat deze list hun gelukt waslieten van de verdediging van het reeds vermeesterde terrein op den linkervleugel tegen de daarheen afgezondene versterkingen af. Als in één oogenblik trokken zij hunne geheele magt tot eene dreigende massa bijeen en stortten nu met onweerstaanbaar geweld op den middeltogt in. De aanval geschiedde hoofdzakelijk met de bajonet. Weldra waren er groote gapingen 111 de lirtien der Engelacben en Spanjaarden ontstaan. De aan alle kanten overvleugelde compagnien konden geen stand meer houden het geroep van redt u! redt u! werd algemeen, en het geheele legér'der Christinos sloeg weldra op de vlugc. De grootste wanorde heerschte mi onder hunne vlng- tende henden, en indien de Engelsche artilleristen (het bataljon Korlingiijke Britsche mariniers) die goed stand hielden, den aftogt niet hadden bescheniiü-, zou de vernietiging van het geheele leger mogelijk geweest zijn. Het verlies der Christinos is nog niet met juistheid bekend, maar het nrocc aanzienlijk geweest zijn, want er is nergens kwartier verleend. Men spreek* van 1500 man, die aan hunne zijde builen gevecht gesteld Zijn. Op een'igé punten is met verbittering gestreden, en overal heeft de bajonet beslisr. Onder de gekwetste officieren telt men den .generaal Chichester en den Colonel de Lacy. Het regiment van Oviedo is datgeiie wat het meeste geleden heeft-. De Baron de los Valles (die zich door zijn werkje over Don Carlos bekend heeft gemaakt) behoort tot de aanzienlijke 'Carlistendie zich bij deze ge legenheid hebben opgeofferd. Hij is zwaar gekwetst. Over het geheel is 'het verlies aan de zijde der Carlisten insgelijks zeer aanzienlijk geweest. De Infant Don Sebastian was eerst op den morgen van deu ïódenop.dé .plaats van het gevecht aangekomen. De Generaal Viliareal kwam op her slagveld aan, toen de strijd reeds begonnen was. Deze laatste, wien dé hoop om zich over de schande van de nederlaag bij Bilbao te wreken, toé, lachte, heeft zeer veel tot de thans op zijne vijanden behaalde overwinning bijgedragen. Onder zijn leiding hebben de Carlisten den middeltogt der Christinos overhoop geworpen. Bec lid der Cortes Zujan is van 'het geheele gevecht getuige geweest, en thans uit San-Sebastian te Bayonne aangekomen, vïn waar hij voornemens is, om naar Pampeluna te vertrekken. Die Afgevaardigde laat zich zeer hevig uit tegen den Generaal Saarsfield. Dok betuigt dat lid der Cortes luide zijn ongenoegen over de wezenlijk schandelijke werkeloosheid des Generaal» Espartero, die zich door eenige weinige bataljons in bedwang heeft laten houden. Uit Catalonie wordt van den 8sten Maart geschreven, dat het Car, —-UstiscVi Opperhoofd Royo, in den omtrek van Olot en Baga een brigade der Christinostot geleide strekkende voor 400 muilezelsbeladen met le vensmiddelenkrijgsbehoeften enz. geslagen iieeft, en den geheelen trein in zijne magt heeft bekomen. De stad Baga heeft zich hierop bij verdrag overgegeven; zij bad 400 man bezetting. Berigten over Parijs van den 22 Maart. In bijzondere brieven van Bayonne van den i8den worden de volgende ■nadere berigten uit San-Sebastian medegedeeld: De Carlisten hebben hunne tegenstanders zoo levendig vervolgddat zij toen Evans San-Sebastian bereikte, hem nog naauw op de hielen waren, en hij naar men verzekert, bevel heeft moeten geven, om de poorten aan den landkant te sluiten. Het verlies der Christinos in dit gevecht wordt thans reeds op 3000 mail dooden of gekwetsten begroot. De Carlisten hebben 1500 gevangenen ge maakt, waaronder een zeker aantal Engelsche hoofd-officieren. Verscheidene stukken geschut en houwitsersalsmede overgroote menigte geweren zijn in handen der Carlisten gevallen. De Engelsche Koninglijke mariniers hebben den terugtogt beschermdmaar het heeft hun veel gekost: 200 man van deze Engelsche achterhoede zijn gevangen genomen. De stad San-Sebastian levert op dit oogenblik het treurigste schouwspel op. De hospitalen zijn met zieken en gekwetsten overstelpt. Men is ge dwongen geweest, om een deel dezer laatstenvoorloopig in openbare ge bouwen neder te leggen, of zelfs hen op straat te verbinden. De Generaal Evans is aan de hevigste wanhoop ten prooi. Een brief uit [run van den 16 Maart des avonds schat het aantal aan de legerafdeeling van Evans ontnomen kanonnen op vier. Een groot aantal ge kwetsten zijn niet van het slagveld kunnen worden weggenomen. Vier Car- listische compagnieh, die Evans verzuimd had van de hoogten van Oriamendi te verdrijven, hebben op zijne vlugtende benden het moorddadigste vuur gerigt. Die compagnien hadden zoodanig eene stelling ingenomen, dat zij den grooten weg van Ernani naar San-Sebastian bestreken. Ook Espartero moet den terugtogt hebben aanvaard. De Carlistische Junta, die te Azpeytia haren zetel haden de Overheden dier stad waren vroeger naar Tolosa geweken, doch zijn sedert naar derzelver vorige verblijfplaats terpggekeerd. Men kan daaruit opmaken dat de Graaf van Luchana (Ej- parteronaar Eilbao is teruggetrokkenna den I4den eenige ruiters toe Hernio, hetwelk op twee uren afstands van Durango, in de nabuurschap van Eybar, ligt, te hebben afgezonden. Volgens Parijssche Ministeriele bladen zou Evans den iöden500 doo den of gekwesten300 gevangenen en 2 stukken verloien hebben, Twij felachtig wordt door dezelve de gevangenneming van eene compagnie Koning lijke Britsche mariniers voorgesteld; doch ook bekend, dat het weinig ver schilde of de Carlisten waren tegelijk met de Christinos San-Sebastian in gedrongen. Uit Madrid wordt van den igden gemeld, dat de Graaf Almoiovarin plaats van Calatravadie ziek is, tot het Voorzitterschap van den Raad der Ministers benoemd is. Eene onderhandeling met Belgie, om aan hetzelve het eiland Fernando- Po, op de kust van Afrika gelegen tegen 2000 paarden uit de Ardennes af te staanwas afgesprongenomdat Mendizabal liever geld wilde. Berigten over Parijs van den 23 Maart. Het eerste officiële stuk omtrent de geleden nederlaag door de Engel- sclien is thans bekend gemaakt, het is een rapport van den Generaal Evans aan Espartero, geteekend San-Sebastian 16 Maart. Hij geeft in hetzelve onbewimpeld zijne nederlaag te kennen en schrijft dezelve toe aan de aan komst van Don Sebastian met versterking. Het eerst is een bataljon van het Engelsch legioen op de loop gegaan, een bataljon van Castilie volgde deszelfs voorbeelden de verwarring en ontmoediging werd algemeen. De officieren hebben de manschappen niet meer kunnen verzamelen, alles vlugtte in wanorde tot San-Sebastianalleen een bataljon van de Engelsche marine hield stand, sloeg den vijand af en dekte zooveel mogelijk den aftogt. „Ik oordeelde," zoo lezen wij op het eind van dat rapport, „dat het beter was den aftogt te blazen, na liet geschut vernageld en de vesting werken van Oriamendi grootendeels vernield te hebben. Ons verlies bedraagt vermoedelijk van 8 tot 900 man aan dooden en gekwesten, behalve eene compagnie van het regiment van Oviedo, hetwelk in een versterkt huis op eenigen afstand geplaatst zijnde, omringd en genoodzaakt werd zich over te geven. D e.Gazette de France behelst nog eenen brief uit Bayonhe van 18 Maart, waarin behalve reeds bekende daadzaken; het gedrag van den Infant Dort Sebastian hoog geroemd wordtdie van het slagveld zich niet alleen niet verwijderdmaar steeds aan de spits van zijne bataljons gestreden heeft. Het verlies van Evans zou aan dooden en gekwesten sedert den iodeil óooo man bedragen. Al de politieke uitgewekenen, die zich nog in de Oostenrijksche Staten bevinden, zijn, naar men verzekert, opgeroepen, om zich voor de helft van Julij aan de bevoegde Autoriteiten aan te melden, daar anders de streng ste maatregelen tegen hen zouden genomen worden. Uit Weenen wordt van den i5den gemeld, dat aldaar den dag te voren twee vrij hevige schokken van aardbeving waren gevoelddrie of vier gol vingen waren opgemerkt, die elk twee of drie seeonden aanhielden. Dezelve

Leydse Courant | 1837 | | pagina 2