zijne gevoelens in het breede ten voordeele van die belasting ontwikkeld. Jii dat Ilnis zijn 465 petitien ingekomen tegen de afschaffing van die belasting. De voorstanders van de heerschende Kerk zijn te Birmingham opge roepen, om cene petitie aan de Aartsbisschoppen en Bisschoppen te onder- teeltenen, waarin zij zullen verzocht worden zich tegen de afschaffing der kerkbelasting, zoo veel mogelijk, te verzetten. Op het stadhuis dezer hoofdstad is eene aanzienlijke vergaderingonder voorzit'ting van dén Lord-Maire, gehouden, tot het vinden van middelenter ondersteuning der bewoners van de Schotsche Hooglanden en Eilanden, die sedert eenige jaren hunne vorige bronnen van bestaan grootendeels verloren en daarbij ten gevolge van misgewas veel geleden hebben. De inschrijving ris zeer aanzienlijk geweest, Den 16 Maart. De wet voor het afschaffen van de kerkbelasting, is gisceten in het Huis der Gemeente met 273 tegen 250 stemmen, en dus slechts met de geringe meerderheid van 23 stemmen aangenomen. De dag bladen der oppositie verheugen zich over deze geringe meerderheid en mer ken dezelve als eene nederlaag aan. Men meentdat deze wet door het IIooger-Huis wel zal verworpen worden. F R A N K R IJ K. Parijs den 14 Maart. Heden heeft de Kamer van Afgevaardigden de wet tegen het houden van bijzondere telegraphen met eene groote meerderheid aangenomen. De wet bepaalc eene gevangenisstraf van eene maand cót een jaar en eene boete van 1000 tot 10,000 fr. Vervolgens is een ontwerp van wet over het middelbaar onderwijs be handeld. Het Journal de Parit meldt dat de instructie van het proces van Meu nier tot ernstige uitkomsten geleid heeft en dat verscheidene zijner mede- pligtigen thans bekend zijn. En werkelijk loopt het gerucht dat Mcunier niet alleen voor het Hof der Pairs verschijnen zal, en dat, behalve Lacaze en Lavauxnog drie andere personen, ten gevolge van hunne eigene bekentenis cn van de verklaringen vin Meunier, als zijne medepligtigen te regt zullen staan. Het dagblad a Charivari, hetgeen om een artikel, tot opschrift voe lende: „Een millioen, als hec u belieft," en tot motto art. 274 van het strafwetboek tegen de bedelarij aan het hoofd had, was aangeklaagd, wegens hoon den Koning en het Koninglijk geslacht aangedaan, is door de Jury vrijge sproken. Zekere heer Demongest, bewoners van het Fransche Departement der haute Marne, houdt zich thans bezig met het vervaardigen -van stoom-luchr- ballen, waarvan de koers, naar hij beweert, naar willekeur zal kunnen ge- rigc worden. De uitvinder stelt zich den besten uitslag van zijn werk voor. Den 15 Maart. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft heden het onderwerp ingediend van eene wet, waarbij een buitengewoon crediet van 2,000,000 fr. verleend wordt voor geheime uitgaven Hij heeft daarbij onder anderen gezegd: Sedert 1830 hebben de Kamers jaarlijks een supplementair crediet toege. staan tot verhooging van de somdie op de begrooting voor geheime uit gaven gebragt werd. Het besluit dier Kamers daaromtrent is altijd als een bewijs beschouwd, dat zij in het Bestuur vertrouwen stelden. Aan zulk een vertrouwen heeft h»t Bestuur des Konings, zoo het de aan hetzelve opgelegde taak behoorlijk wil vervullenthans meer dan ooit behoefte. Hec is wel waardat de wetten ovei; het algemeen gehoorzaamd worden, en dat ons land onbetwistbaar in welvaart toeneemt. De sraatkundige genootschap, pen wagen het niet meerom den standaard van het oproer op te steken. Maar desnietteming zijn die verenigingen van onruststokers nog geenszins geheel onschadelijk gemaakt. Zij trachten integendeel een nog verderfelijker middel dan te voren,, tot uitvoering hunner heillooze oogmerken te gebrui ken de Koningsmoord is onder hen aan de orde van den dag. Het vaderland en de Kamers behooren tot beveiliging van het leven van onzen doorlucht!, gen Vorst voor geenerlei opoffering terug te deinzen. I11 het vorige jaar hebt gij eene buitengewone coelagé voor geheime uitgaven van 1,200,000 fr. toe gestaan. Die som is ons coegeschenen blijkbaar te gering te zijn, om de Koningsmoorders in alle hunne schuilhoeken op te sporen en om tot de ont dekking hunner aanslagen te geraken. Dien ten gevolge meenen wij u 800,000 fr. meer, dan in het vorige jaar te móeten vragen. Voor de correctionele Regtbank te Parijs is den i4den het openbare regtsgëdïng begonnen tegen de leden der geheime staatkundige vereeniging, die den naam van: Genootschap der huisgezinnendraagt, en welke personen thans niet meet, zoó als te voren, wegens het smeden eener zamenspanning tegen de veiligheid van den Staat, maar alleen als schuldig van aan een on wettig genootschap te hébb'èn deelgenomen, te regt staan. Omstreeks dertig personen van den stand der werklieden zijn in deze zaak betrokken. Volgens dqn Messager zouden de Advocaten der kroon in Engeland verklaard hebbendat het nemen van het Engelsch koopvaardijschip de typten door de Russén, géene wederregteliike daad was. Den 16 Maart. In de Kamer der Afgevaardigden worden de beraad slagingen over het ontwerp van wet op het openbaar onderwijs voortgezet. Er zijn verschillende amendementen voorgedragen, welke echter allen ver worpen zijn. Men meentdat het Ministerieel ontwerp zou doorgaan. Uit Algiers wordt van den 25 Febrtiarii het volgende geschreven: De stam van Arbach, aan de regter zijde van Bouffarik, in het groote woud tusschen Oued-l'Allagh en la Chiffawas sedert langen tijd bekend als groote stroopers, die altijd met stoutmoedigheid en dikwijls met goed gevolg, hun scelsel van struikrooven in de vlakte voortzetten. De Luite nant-Généraal, Baron Ratapel, onderrigt, dat zij thans in die plaacs eene ianzienlijke hoeveelheid hoornvee verzameld hadden, hetwelk voor het grootste gedeelte de vrucht van hun rooven was, besloot om hen te tuchti. gen en hun hunnen buit te ontvoeren. De Generaal Pro werd belast om dit ren uitvoer te brengen; die het ook met zooveel bekwaamheid als dapper- héld gedaan heeft, met behulp van eene colonne uit verschillende wapenen zamengesteld. Hii is volmaakt goed bijgestaan door den Luitenant-Colonel Mareywelke onder zijne bevelen het bevel voerde. De stam van Arbach op het onverwachtst den 23Sten met het krieken van den dag aangevallen heeft bijna den tijd niet gehad om zich te verdedigen en meer dan 400 ossen én koeijen, benevens 800 schapen verloren, welke dadelijk op Bouffarick gerigt zijn. Deze nieuwe daad van strengheid en regtvaardigheid zal van een goed uitwerksel voor de omliggende stammen zijn. Wij hebben het verlies van niémand te betreurenslechts een enkele spahis heeft een matten kogel gjkfegen. Zes honderd veroordeelden tot publieke werken zijn uit Frankrijk op Al giers gerigt. Zij zullen er aangewend worden tot ondernemingen voor de gezondheid en andere groote voorgenomen werkenwelke reeds begonnen .werden uitgevoerd te worden, en die zeer veel zullen bijdragen tot het .'welzijn van de colbnisatie van dat land. MENGELINGEN. s GODSDIENSTIGE SEKTEN van RUSLAND. 'Vervolg Onze reizigers kwamen toen aan den ingang va* het schier-eiland. De nieuwe naam Perekopbeteekent in het Russisch, pracht, en is gesteld voor Uec Tartaarsch woord Orkapidat, zegt Doctor Hendersonkeel of doortogt beteekent. De voornaamste stad van de Krim is Akmetcbct of de witte mos- kèewelke eene bevolking vsn achttien duizend zielen bevat. Verder naar hec Zuiden vindt men Baghtchisarai of palcis ran het paradijsDeze stad was de oude residentie der Tartaarsche Khans. Met uitzondering van eenige Grieken en Armenianen, is deze stad geheel door Joden en Tartaren bewoond die te zamen eene bevolking van negen duizend zielen uitmaken. De heer Henderson bezocht de voornaamste harer drie en dertig moskeeën terwijl de Tartaren er hun avondgebed deden. Zie hier hoe hij deze hunne Godsdienst.- plegtigheid beschrijft: „De Tartaren zitten allen op hunne hurken op de Oostersche wijze, ter wijl de Mollak hun zekere surahs of hoofdstukken van den Koran voorleest wanneer hij op het einde van een vers komt, bukken zij zich driemaal, en raken de aarde met hun voorhooTd. Gedurende hec gebed bedekken zij zich het aangezigc met beide handen, slaken benaauwde zuchten, en doen alle ceekenen van eene diepe Godsvrucht zien. Men heeft veel tegen de pracht der Godsdienstige plegtigheden gesproken; andere hebben beweerd, dat de zelve noodzakelijk was om het gemeen te boeijenmaar ik kan bevestigen dat de schicterende pracht, welke sommige Godsdiensten in derzelver pleg tigheden ten toon spreiden, nimmer eenen indruk zal teweeg brengen, gelijk aan d«en, welke de plegcige stilte en diepe aandacht in eene Tartaarsche moskée maakt'." Onze reizigers, wachtcen reeds voor lang met een voorgevoel van genoe gen, de gelegenheid om gemeenschap mee de Karaïcische Joden te hebben, die eene oude forteres bewonen, welke op den top eener rots op eenige mijlen afstand van Baghtchisarai gebouwd is; men heet dezelve thans Djufuc Kalé, of het Fort der Joden. De oudheid dezer sektarissen; de eervolle redenen welke hen genoopt hebben, zich van de massa des Joodschen volks af te scheiden; de eenvoudigheid hunner Ooscersche gewoonten; de weinige gemeenschap welke de geleerden van Europa met hen gehad hebben; en de weinig bekende daadzaak dat zij de boeken van hec Oude Testament in een bijzonder dialeet van de Tartaarsche taal bezittenalles maakte hunne.,nieuws gierigheid gaande. Peysonel zegt in zijn werk, betiteld; Handel van de Zwarte Zeedac vol gens eene overlevering van deze kleine vereeniging van Israëliten, hunne voorouders de stad Boukhara in groot Tartarije bewoonden, en dat zij de Tartaren in hunnen vermaarden togt naar Europa vergezelden. Zij verschil len in verscheidene punten veel van de andere sekten, waarin de nakome lingschap van Abraham verdeeld is. De Karaïten zijn bevrijd van een gedeelte der bijgeloovige denkbeelden welke men over hec algemeen bij de Joden wedervindt; zoo als b. v. de zielsverhuizing, de magt der talismannen, enz. Hunne zeden verschillen veel van die der Rabbinisten. De uitdrukking van hun gelaat is zeer zacht, hunne houding sierlijkhun huisselijk leven is voorbeeldig en zij zijn zeer eerlijk in hunne handelsbetrekkingen. Iletds eene hunner voornaamste leer. stellingen, dat men aan anderen niet doen moet, wat wij niet willen, dac men ons doet; deze leer is, zoo als men ziet, overeenkomstig de leer van hec Evangelie. De Karaïten komen dit beginsel zorgvuldig na, ook worden zij geëerbiedigd, door alle die hen kennen. In hec zuiden van Rusland, al. waar zij hec meest bekend zijn, is hunne eerlijkheid een spreekwoord ge worden, zoo zelfs, dac terwijl de andere Joden gedurig in proces waren, en de groote waakzaamheid der Politie onvermijdelijk maakten, er geen voor beeld is, dat eenige geregtelijke vervolging tegen eenen Karaït is ingesteld, hoewel zij rettis verscheidene honderde jaren in die stad gevestigd zijn. Op den regten oever der Moloshnanïa, of melkachtige rivierheeft zich eene vreemde sekte vertoond, waaraan men den naam van Russische kwa kers heeft gegeven. Zij sluiten alle uiterlijke teekenen van godsdienst uit, verklaren den Bijbel niet noodig te hebben, daar zij denzelijen in hunne harcen dragen. De kennis, welke zij bij overlevering verkrijgen, is hun vol doende. De Meunoniten op den tegenovergestelden oever gevestigdmaak ten met deze trotsche sektarissen een groot verschil uic. De Mennoniten van dit land stammen af van dieaan wien Frederik de Groote bijzondere voorregten had verleendtoen zij zich in het oostelijke Pruissen op de oevers der Weichsel vestigden. Zij geraakten door hunne nijverheid en hunne gewoone soberheid tot eenen staat van welstand en voor spoed, en bleven alzoo tot in 1805, toen hec Pruissische Gouvernement hec geraden vond een talrijk leger tegen de Franschen over te stellen en zon der op de Godsdienstige wetten der Mennoniten te letten, welke hun hec gebruik der wapenen verbood, hen onder de nieuwe troepen te doen inschrij ven. Op hunne weigering om aan dit bevel te voldoen, werd hun bekend gemaakt, dat zij geene andere keuze over hadden dan hunne eigendommen te verkoopen, tien pCt. van hunne kapitalen aan den lande te voldoen en Pruissen te verlaten. Hec eenige land, alwaar zij eene schuilplaats konden vinden, was Rusland; dientengevolge verkochten zij hunne onroerende goe deren, en verlieten Duitschland in hetzelfde jaar; zij namen hec grootste gedeelte hunner gereedschappen mede, en kwamen in de landstreek, welke zij thans bewonen. Het Russisch Gouvernement stond hun een aanzienlijk gedeelte grouds af en verschillende voorregtenwaarvan zij thans nog hec genot hebben. Nabij de plaats welke deze eerbiedwaardige mannen bewonen, vonden onze reizigers een en twintig Duitsche koloniën waarvan sommige Protestantsch en andere Katholijk waren; zij bestonden uit vier honderd zes en tachtig huis gezinnen, waarbij zich vijf honderd huisgezinnen Wurcembergsche landver huizers hadden gevoegd, die allen te zamen in de volmaaktste eendragc leefden. Te Sarepta, aan de Wolga, vindt men eene instelling van Moravische broeders, welke van het jaar 1765 dagceekent, en die men aan eene bij zondere gunst van Keizerin Catharina te danken heeft. Eene minerale bron op eenen korten afscand van daar gelegen, werd weldra de oorsprong van den voorspoed dezer inrigting, uit hoofde der talrijke bezoekers, welke de wensch, om hunne gezondheid te herkrijgen, naar die plaats lokte; terwijl de gemakken, welke de broeders er hadden weten te vereenigen, hen daar boeiden. Verscheidene gezelschappen broeders en zusters voegden zich tot het eer stede inrigting bloeiden spoedig in hunne handen, en nam meer toe dan men in den beginne had gedacht. Zij bouwden inmiddels huizen, molens, looije- rijen, stokerijen; zij plantten boomgaarden, wijngaarden en legden moestuinen aan. De stad is volmaakt gebouwd naar het plan der steden van hunne broe ders van Duitschland: dezelv^heeft breede straten, een groot plein met eeen fontein in het midden, en eene schoone kerk. Fraaije populieren staan langs de straten en versieren hec plein; de wijnbergen en de tuinen maken eene betooverende werking opreizigers, die eene groote steppe hebben doorgetrok ken alwaar het oog geene rscliaduw van groeijing heeft kunnen ontdekken £1). Nabij een der bergtoppen van den Kaukasus een weinig ten westen van Georgieosk, vindt men de Schotsche kolonie van Karass. Deze zending werd door Brunton en Pater son ingesteld in 1802. Sedert dat tijdsrip hebben zich verscheidene Duitsche uitgewekenen bij hen gevoegd, allen worden tegen de aanvallen der bergbewoners door eenen troep kozakken beschermd. Hun voornemen was om de Tartaren te bekeerenmaar liet schijnt dat hunne pogingen niet gelukt zijn. Eene der voornaamste oorzaken van die misluk ken is, volgens Doctor Hendersonhunne onwetendheid in de Arahische taal. „Wat zonden wij denken, zege hijvan eenen Muzelmanschen Eifendi in een of ander deel van Schotland gevestigd, die trachten zou de inwoners te overtuigen, dat de leerstellingen van den Bijbel valsch zijn, en geen der CO Wij vcrucinen «Jat sedert de reis des Heeren Hendersondeze iurig.ing d jor de vlammen is verteerd gcwordcu.

Leydse Courant | 1837 | | pagina 3