ie commondore Sir .7. S. Peyton eeiie proclamatie uitgevaardigd, waarbii de geheele kust van Nieuw-Grenada in blokkade verklaard werd. Den I2ve i is hij met twee oorlogsvaartuigen van lainaïca gestevend, om aan deze ventla- lïng klem bij te zetcen. Onze Minister te Bogota heeft de onmiddellijke in vrijheidstelling van en de betaling van 5,000 dollars aan deu Consul, als vergoeding, geëischt, zoo mede de afzetting van alle beambten, die tot de arrestatie hadden de hand geleend. Die van Grenada hadden dit afgeslagen, en zelfs eene magt van 300 man afgezonden, waarmede zij omstreeks 150 Engelschen uit het etablissement Buccotoro hadden verdreven. Daarop wa ren nog 4 oorlogsvaartuigen van Jamaica afgezeild. PORTUGAL. Lissabon den 25 Februarij. De leenitig, die laatstelijk door de Cortes was goedgekeurd, was nog niet uitgeschreven. Er werden bij de Cortes geene belangrijke zaken behandeld. Een Miguellistische partijganger in de Algarven verwekte onrust. De Cortes hadden een besluit genomen om dej habeas-corpus-acte in dat gewest te schorsen. Eene aanzienlijke magt zou naar die provincie heengezonden worden. In de hoofdstad was onlangs des nachts eene drukkerijwaarin drie persen waren en eene geheele zetterij wasvernield. De Policie heeft de daders nog niet kunnen opsporen. SPANJE. Berigten over Parijs van den 14 Maart. Het Parijssche Regeringsblad bevat de volgende telegraphische depêche: Bayonne, den 13 Maart, ten half drie ure nadenmiddag. De Generaal Evans heeft den loden des morgens den aanval begonnen en zich achtereenvolgende van de hoogten van Amezagona en van alle de ver schansingen der Carlisten meester gemaakt. Hij heeft vervolgens eenige de. monstratien gedaan, in afwachting der bewegingen van de Generaals Saars-, field en Espartefo. De verliezen zijn bij beide de partijen even groot. De Generaal Saarsfield is den uden met 10,000 man vertrokken en heeft zich denzelfden dag in de vlakte van Izurzan gelegerd. Espartero is den uden te Durango binnengerukt. Eene zijner.colonnes heeft 500 krijgsgevangen gemaakt, (liet overbrengen der depêche is door de invallende duisternis afgebroken Den ioden waren te San-Sebastian reeds 250 gekwesten gebragt. De Carlisten zouden onlangs 5 Engelschen die van San-f>ebastian gegaan waren ora hout te hakken gevangen genomen en op eene wreedaardige wijze vermoord hebbenwaaraan ook vrouwen hadden deelgenomen. De Carlisten echter beschuldigen de Christinos wederkeerig van dergelijkeiwreed. heden. In eene proclamatie, onlangs door Cabrera uitgevaardigd, las men onder anderen: De kerk wordt door het oproerig Bestuur, dat eene scheuring in ons Katho- lijke Spanje wil doen ontstaan, vervolgd; de dienaars des Heeren worden beroofd, gevangen gezet en vermoord; de bedehuizen worden ontwijd, en zelfs het heilige der heiligen wordt onderden voet getrapt: ziet daar het werk onzer vijanden Wat hebben zij te Canta-vieja niet uitgerigt! Zij heb. ben meer dan twintig ingezetenen, van allerlei ouderdom en stand, meer dan dertig zieken in de hospitalen vermoord; zij zijn in de kerk doorgedrongen, hebben den tabernakel met bijlen opengehakt, het cibarium weggeroofd, en de daarin aanwezige, heilige ouwelen vertrapt: eene eerlooze heiligschennis, waarvoor zelfs de scheurmakers der vorige eeuwen zijn terug gedeinsd. Maar ik wil uw gemoed niet verder door het verhaal van zulke gruwelen bedroe ven. Zij zullen niet ongestraft blijven. Ik zal u het voorbeeld geven van voor het wreken daarvan mijn bloed te plengen. De Gazeta van Madrid van den 6 Maart jl. bevat eene depêche van den Commandant-Generaal van Cividad-Realhoudende dat de vereenigde benden van Orejita, Pennuela, Meraga en Macilla, sterk 120 paarden en 50 man infanterie in het land van Almeda zijn geslagen geworden. De insur- genten hebben 18 man dooden en 13 krijgsgevangenen te tellen. Vele paar- dengeweren en andere militaire goederen zijn in de magt der constitution- nelen gevallen. Eene andere depêche van den Kapitein-Generaal van Galicie meldt de geheele verdelging der bende van Manuel Perez, door de colonne van Sarria. Gezegde bende voerde hare strooptogten in de provincie Lugo uit. Berigten over Parijs van den 15 Maart. De Fransche Moniteur maakt heden het eind der telegraphische depêche niet bekend. Men koestert daarom vrees voor een minder goeden uitslag des vereenigden aanvals tegen de Carlistenhet gerucht liepdat Evans ge slagen en genoodzaakt was geworden binnen San-Sebastian terug te trekken. Een brief van Bayonne van den uden, welke dus niet later is dan de door de telegraphische depêche medegedeelde tijding, bevat eenige bijzon derheden: Omtrent den dag van den loden ontvangen wij, uit eene goede bron de volgende bijzonderheden De aanval is met het aanbreken van den dag begonnen; gedurende den nacht hadden de onderscheiden regimenten hunne stellingen genomende Spanjaarden tegen over Beraeene pachthoeve nabij Amezagena en de En gelschen in het open veld nabij Alza, De aanval op de stellingen van Alza is ten zes ure begonnen; dezelve zijn in weinig oogenblikken tijds door de Spaansche regimenten vermeesterd geworden, trekkende de Carlisten terug in de verschansingen, die zij aan den voet van den berg Erichayeta hadden opgeworpen. De stelling van Ame- zagana heeft weldra hetzelfde lot ondervonden. Een bataljon EngelsChe Koningiijke mariniers, met twee achtponders gesteund, heeft aan dezen dub- beien aanval deel genomen. De soldaten van het Engelsche legioen zijn niet aangevoerd gewordenwijl de Generaal Evans dezelve vers wilde houden voor den volgenden dag. De -chapelgorris wier moed alle lof verdiend heeft, hebben veel ge kwesten gehad. Vijf van hunne officieren zijn dit zwaarder of ligter, de Spaansche regimenten en de soldaten van de Engelsche marine tellen aan ge wonden 30 officieren en 500 soldaten. Het getal der gesneuvelden is nog niet met juistheid bekend, men gelooft dat het aanmerkelijk minder is dan dat der geworden. Lord John Hay heeft het slagveld eerst ten drie ure des namiddags verlaten. Antigarraga moet morgen worden aangetastgedurende den nacht zijn er batterijen opgeworpen, om die stelling te kunnen beschieten. Berigten over Parijs van den 16 Maart. De officiële Fransche bladen hebben nog geen nader berigt van het tooneel des oorlogs medegedeeld. Het Journal des Débats zegt hieromtrent, dat er geruchten loopen (zie boven) dat de Generaal Evans uit de ingenomene stellingen door de Carlisten wederom zou verdreven zijn en op San-Sebastian heeft moeten terugtrekken. Ondertusschen echter doet dit blad opmerken dat daar de telegraphische linie in Spanje door de Carlisten afgebroken was men slechts tijdingen over zee kan ontvangen, die door het ruwe weder konden opgehouden worden. Uit Madrid wordt van den 8sten gemeld De Cortes hebben gisteren eene geheime zitting gehouden, bii welke al de Ministers ziin tegenwoordig geweesc; in deze vergadering is veel ge sproken over den Generaal Espartero, wiens gedrag in dit oogenblik eene bron van groote bezwaren voor het Gouvernement is. Het Ministerie heeft breedvoerig het gevaar trachten te betogen, hetwelk er in zoude gelegen zijn, om in de gegeven omstandigheden, den Graaf van Luchana het be vel te onttrekken; de Ministers hebben voorts aan de Cortes de noodige jnagt'ging gevraagd om naar den Generaal twee daartoe te verkiezen Afge vaardigden af te zendenten eiade op deu geest van gezegden opper- officier eenen heilzamen invloed uit te oefenen. De Kamer heeft deze voor. dragt van het Ministerie aangenomen, en er is besloten geworden dat dc heeren Santa-Cruz en Arana eene bevredigende zending bij Espartero zou den beproeven. Eerstgemelde dier zendelingen is een naauwe bloedverwant van den Generaal, en de tweede is een man, wiens invloed te Bilbao steeds zeer groot is geweest. Beide deze afgevaardigden zullen nog heden naar het Noorderleger vertrekken. Men schrijft uit Bayonne van den 11 Maart: Gisteren ochcend ten 5 ure, heeft Generaal Saarsfield zijne operatien be gonnen. Hij marcheerde met zijne troepen naar de vallei van Ulzama, en nabij die vallei gekomen, ontmoette hij de voorhoede der Carlisten; het vuur werd geopend, waarop laatstgenoemden terugtrokken; men zag tegen heden ochtend een algemeen gevecht op dat punt te gemoet. Een Adjudant van den Generaal Harispe, die zich in het hoofdkwartier van den Generaal Evans bevond en die heden namiddag te Bayonne is gearriveerd, verhaalt dat de Spaansch-Engelsche troepen, welke voor San-Sebastian la. gen, gisteren ten 5 ure des morgens op marsch zijn gegaan; eene afdeeling nam met eenige stukken geschut de rigting naar Reinteria en Alza; laatst- genoemd punt was door de Carlisten ontruimd; bij eerstgenoemde plaats ont stond een gevec.ht, ten gevolge van welk de Carlisten welras uit hunne Stel. iingen werden verdreven. Eene sterke afdeeling Engelschen en Spanjaarden trok naar de hoogten vstn Orcamendi; ook daar werd het vuur begonnen en waren de Carlisten genood zaakt te wijken. Intusschen kon het punt, aan welks bemagtiging denChrik- nnos het meest scheen gelegen te liggen, de positie van Astizarraga, waar de Carlisten een groot gedeelte hunner magt hadden zaamgetrokken, ondanks de hardnekkigheid der Christinos, niet bemagtigd worden, die dus naar San- Sebastian terug keerden. De woede, waarmede aan weerszijde is gestreden, moet groot geweest zijn, vermits, naar luid van gezegden Adjudant, nagenoeg 800 gekwetsten zijn binnengebragt. De aanval moet heden hervat worden, en al wat men tot dusverre weet, is dat de kanonnade in den ochtendstond werd gehoord. De aanval der Anglo-Christinos wordt hier bereids als eene nederlaag aan gemerkt, en men begint verwijtingen tegen de aanvoerders der Spaansche armée te hoorendie hunne soldatenondanks den goeden wil dezer laat. sten niet in het vuur weten te voeren. Voor Astizarraga zjjn eenige compagniën Chapelgorris vernietigd. ITALIË. Van de Italiaansche grenzen wordt van 5 Maart geschrevendatde Britsche Regering aan de herhaalde vertoogen van de Italiaansche Staten had toegegeven, en ten opzigte van de drukpers op Malta zoodadigemaat. regelen genomen had, als tot behoud der rust in de Italiaansche Staten wen. schelijk scheen te zijn. De drukpers zal op Malta, zoover de Italiaansche taalwelke daar de landtaal is, aangaat aan beperkingen onderworpen wor. den. die alle vrees zonden wegnemen, dat het Schier-Eiland met zoodanige revolutionnaire dagbladen en vlugschriften overstroomd worde, welke, we gens hare gemakkelijke verspreiding, zeer geschikt zijn om onrust te zaaijen. Engeland zou tot die beperking in zyne koloniën, waartoe ook Malta ge rekend wordt, regt hebben. DUITSCHLAND. De regerende Hertog van Saksen-Coburg is met zijne twee zonen, den Erfprins Ernst en Hertog Albert, uit Brussel te Bonn aangekomen, alwaar genoemde jonge Prinsen zullen verblijven om eenen tijd lang de Akademi- sche lessen bij te wonen. Ook de Erf-Groothertog van Mecklenburg-Strelitz wordt, tot een gelijk einde, in die Akademiestad verwacht. Eenige bladen deelen onderscheiden bijzonderheden medeomtrent eenen behendigen en beruchten dief, Hcinrich Zaun geheeten, maar die zich den, naar men wil eer- of schandnaam van den Keulschen Cartouche verworven heeft. Herhaalde malen gevat, is hij even zoo vele malen ontkomen, en bevindt zich nog, zoo ver men weet, op vrije voeten. Eens te Keulen in eenen hechten kerker gevangen zittendedaarenboven met handboeijen ver zekerd, die door eene ijzeren stang aan een gehouden werden, weet hij zich van dezelve te ontdoen, gebruikt de stang zelve om de traliën van zijnvens. ter wijder open te wringen, glipt tusschen dezelve heen (hij is zeer klein en schraaljvan leest), weet op het dak te klouteren, springt van daar in een venster der gevangenis-kerk, dringt in deze door, stapelt de kerkbanken op een en geraakt aldus op een plat, vindt er vlas te droogen liggen, maakt van hetzelve een touw, laat zich af en ontkomt; dit alles had hij in den korten tijd van vier uren verrigt. Hij had nog de kerkerkleeding aan, maar ook hiertegen weet hij raad, want hij breekt eene dorpskerk open, kleedt zich in het gewaad van den geestelijke en neemt daarenboven, tot reisgeld, deszelfs welgevulde beurs mede. Hij begeeft zich naar Dusseldorp, berooft er eenen Notaris en wil naar Holland voortreizen met een paspoort, dat hij eenen op hem gelijkenden Engelschman ontstelen wil, maar tvordt bij deze laatste poging gegrepen en op nieuw naar Keulen teruggebragt. Men kan denken, dat aldaar de waakzaamheid verdubbelde. Zaun werd in half gele half grijskleurige gevangenis-kleedingmet ketens aan de voeten en een ijzeren halsband met achter uitstekende, de geringste beweging verradende schel om den hals, onder aanhoudende bewaking, nevens anderentot den arbeid van het huis gebezigd. Inderdaad vond hij het in zeer langen tijd onmogelijk iets tot vlugt te ondernemen. Middelerwijl wiegde hij zijne op passers door goed gedrag in slaap, vijlt heimelijk zijne ketens bijna geheéi door, neemt een gunstig oogenblik waar, stroopt dezelve af, laat zich van eenen muur in een gat zakken, waar volk aan het werk was, werpt eene kiel, die hij er had zien liggen over zijne kleeding, stopt eene mand over het hoofd om onkenbaar te zijn en het geklink zijner schel te verdooven, en dus, voor een' werkman gehouden, ontkomt hij al weder. Een andermaal op het punt om Keulen te verlatén en door een gendarmedie hem herken de, gegrepen, kwetst hij dezen met een dolk, springt op deszelfs paard en ontvlugt er mede. Te Ments op nieuw gevat en naar Keulen terug gebragt, is hij weder ontkomen, hóe weet nog niemand, want hij js nog vrij, en heeft dus nog niet, vólgens zijne gewoonte, de wijs zijner laatste ontv'lug- ting kunnen verhalen. In de tusschentijdenwaarin hij zich op vrije voe ten bevonden heeft, zijn door hem niet alleen de stoutste en behendigste dieverijen gepleegd, waarvan de ongeloofelijkste bijzonderheden verhaald worden, maar ook trekken van stoutheid getoond, die alle verbeelding te boven gaan. Hij schiep behagen in zijne tegenwoordigheid als het ware zelf te verkondigen. Eens onder anderen plaatst hij zich sierlijk gekleedbij zekeren Restaurateur aan eene tafelwaar de President van het Appels'hof, de Commandant der stad en andere beambten het maal nemen, treedt mét gemelde heeren in gesprek, wisselt beleefdheden, groet hen bij het heen gaan en wordt door hen gegroet, en toen hij weg is vindt men onderzijn bord een kaartje met zijnen naam Heinrich Zaun. Een andermaal begeeft hij zelf zich opzettelijk in een huis, waar hij weet, dat naar hem gezocht zal worden, en brengt er, in vrouwen kleeding vermomd, eenen brief waarin hij vertelt, op welk eene wijs hij de Policie bedrogen heeft. De heer Balling, Professor in de Chimie aan het technologisch insti. tuut te Praag, heefteen nieuw soort van bier gemaakt uit aardappelenwiens smaak en hoedanigheid al de tot nogtoe bekende soorten van bier ver zou overtreffen, doch tevens zeer Zwaar zou zijn. GROOT- BRIT ANNIE. Londen den 14 Maart. Het Lager-Huls heeft zich Dibgsdag in comitté met de wet op de kerkbelasting bezig gehouden. Sir R. Peel heeft, daarbij

Leydse Courant | 1837 | | pagina 2