A'. 1837. N°. 22. LEYDSCHE WOENSDAG, COURANT. 8 MAART. NEDERLANDEN. Leyden den 7den Maart. ïtlen meldt uit 's Gravenhage van den 6den dezer het volgende: Z. K. H. de Prins van Oranje is heden morgen ten 7 ure uit deze Resi- lidentie naar Tilburg vertrokken. De afdeelingen van de Tweede Kamer der Staten-Generaalbenevens Jiare centrale sectie, hebben zich, zoo wel gisteren als heden, met de ont werpen der financiële wetten op nieuw bezig gehouden. Door Zijne Maj. zijn bij besluit van den 25 Februarij II., benoemd: Tot Vice-President der Commissie van Administratie over de gevangenissen ee 's Gravenhage, in plaats van wijlen Jonkhr. P. J. de Bije, Jonkhr. L. Quarlcs van Uff'ordlid dier Commissie. Tot lid van gezegde Commissie, Mr. ,7. H. Singendonck. Zijne Maj. heeft bepaald, dat er eene schadeloosstelling voor reiskos ten zal worden toegekend aan de officieren der landmagt, die gewapende manschappen geleiden, doch niet bestemd zijn om bij het corps of onder deel, waartoe die manschappen ingedeeld of in subsistence opgenomen wor den, over te gaan. Met den tsten dezer is, ingevolge Koninglijk besluit, aan het instruc tie-vaartuig bij het Koninglijk Instituut voor de Marine te Medemblik, Urania, eene eigene rol van 40'koppen gegeven. Sedert de laatst gedane bekendmaking, zijn door de belanghebbenden geligt de navolgende door Z. M. verleende octrooijen: Een ocirooi in dato 29 December 1836, voor den tijd van tien jaren ver leend aan den Graaf 1'Ade Fontaine Moreau en AL, Kogel, te Konden, domicilium gekozen hebbende bij van 0"cn in de Spuistraat, N°. 375, re ■*s Gravenhageop de invoering van eene verbeterde inrigting der middelen «m schepen voort te stuwen. Een octrooi in dato 12 |anuarij 1837, voor den 'Md van l'en jaren verleend aan N. .7. Muijsken, eerste Luitenant der artillerie, gecantonneerd te Prin .senhage, op de invoering van eene nieuwe soort van zadel. Een octiooi in dato 12 Jamiarij 1837, voor den tijd van tien jaren ver. jeend aan P. A. G. M. F. Gillet, te Marseille, domicilium verkozen heb- ibende bij C. C Uhlenbeckte Voorburg, op de invoering van een nieuw rfiltreertoestelgeschikt om siropen te ontkleuren, en het beenzwart, dat daartoe gediend heeft in den vorigen staat te brengen, zonder dat het noo dig zij, hetzelve uit den filrreertoesrel te nemen. Een octrooi in dato 17 Jamiarij 1837, voor den tijd van vijftien jaren ver leend aan G.Soeders, te Maarssen op de uitvinding van een metaalmeng sel door hem klein zilver genoemd. Een octroo' in dato 25 Januarii 1837, voor den tiid van 10 jaren verleend aan de weduwe .7. K. ÏViUinghuijsen en Zoon, te Amsterdam, op de uitvin, ding van een verbeterd scheeps-lichr of sein lantaarn. Een octrooi in dato 31 Januarii 1837, voor den 1 'jd van tien jaren ver leend aan ,7. Henry tKilleste Londen, domicilium gekozen hebbende bij Mr. A M. C. van HallAdvocaat te 's Gravenhage, op de invoering van eene nieuwe soort van kaapstanders, geschikt tot het opheffen van lasten. Nog wordt uit 's Gravenhage van den 7den Maart gemeld: In de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van heden heeft de een rale afdeeling haar verslag gedaan, betrekkelijk de drie aanhangige ontwerpen van financiële wetten. Het blijkt daaruit, dat, na de ontvangst jn eene zitting met gesloten deuren, van verschillende inlichtingen nooens dezelve, er nog onderscheidene bedenkingen in de afdeelingen, tegen de voordragten., gemaakt zijn. Al verder wordt het uit het verslag kennelijk, dat er eenige veranderingen in de wets-ontvverpen gebragt zijn, waarvan wel als de voornaamste is aan te merken, dat in het tweede wets-ont werp, voor de volle rentebetaling der nationale schuld, ten bedrage van ƒ8.400,000, eene schuld van 8,500,000, in plaats van 9 millioenen, 7,00 als eersr voorgedragen was, zal worden daargesteld. De beraadslagingen over deze wets-onrwerpen zijn bepaald on aanstaanden Donderdag, 's mor gens ten 10 ure. Wijders is ingekomen eene Koninglijke boodschap, waar. bij aan de Kamer mededeeling gedaan wordt van een tusschen onze Rege ling en die van Hohenzollern Sigmaringen geslotene overeenkomst, tot we- derkeerige afschaffing van het aftogts-regt (Jus detractusj Tot Donderdag aanstaande is de Kamer uiteengegaan. Men meldt uit Zandvoort van den 6 Maart: Heden in den vroegen morgen is alhier gestrand het schip, genaamd Crev Herman IKedel Jarlsberg, gevoerd door Kapitein Niels Lund, geladen met bout, komende van Drammen en gedestineerd naar Amsterdam. De equi page, bestaande uit negen personen, is door de alhier geplaatste reddings boot der Noord- en Zuid-Hollandsche Redding Maatschappij, onder direc tie van den heer Cornell's van der JKerf, gered, Men meldt uit Leeuwarden van den 2 Maar': Bii arrest van het Hof van Assises in deze provincie van 28 Februarij 11., 5s Pieter Sakes IKeynmaoud 25 jaren boerenarbeider te Wieuwerd, tot de straffe des doods veroordeeld, ter zake van vergiftiging, door middel van rottenkruid, van ziine huisvrouw Hiltje Rimmers Zylstra, oud 22 jaren, met welke hij zes maanden was gehuwd geweest, en die zich in een staat van zwangerschap bevond. GRIEKENLAND. Athene den 18 Februarii. Na eene vaart van 15 dagen zijn HH. MM. de Koning en Koningin van Griekenland den I5dtn dezer gelukkig op du hoogte van den Piraeus aangekomen. Dadelijk was de stad en men mag zeggen de geheele provincie in de vrolijkste beweging. HH. MM. werden op het schip door den Staatskanselier den Graaf von Armansperg en de Koninglijke Mi nisters begroet en nog voor hen was ook de Engelsche Gezant, de heer Lynn, aan boord van het fregat Portland aangekomen. Bij de landing van den Koning met zijne Gemalin in den Piraeus werden dezelve door het gejuich van eene ontelbare menigte, op de bondste wijze volgens de Oostersche manier gekleed, ontvangen, terwijl de donder der kanonnen van de met vlaggen prijkende schepen van alle natiën zich deed hooren. Hetzelfde ge juich van de bevolking geleidde HH. MM. naar Athene, waarde bevolking der groote stad en eene menigte landlieden uit alle oorden des Rijks, en onder deze vele herders in hunnen ouden dragt, met den even krom gebogen her- derstaf haar afwachtten en de Gemeente-Raad haar met eene aanspraak ont ving. Alle huizen waren met bloemen van de wedergekeerde lente en met myrten en olieboom-takkenwelke ook vele Grieken in de handea droegen, versierd Het: leve de Koning en Koningin! weergalmde van alle kanten en luid prees men de aanminnige gestalte der Koningin.- Nadat de stoet in het oaleis was aangekomenwerd de opwachting van de overheden en officieren der troepen aangenomen. De feesten, verlichtingen, ridderspelen enz.duren nog voort en zullen Zondag aanstaande met eene feestelijke godsdienst-oefe ning besloten worden. Tijdingen uit Griekenland over Smyrna van het laatst van Januarij, luiden niet zeer gunstig. Het gerucht, dat de Koning wederom eenenMimste» uit Duitschland had medegebragt, in plaats van den Graaf von Armansperg, welke op zijn verzoek ontslagen zou wordenhad geen gunstigen indruk gemaakt en reeds werden er onderteekemngen ingezameld op adressen aan den Koning, waarin dezelve bezworen wordt, om enkel met Grieken te regeren en alle overtollige bedieningen af te schaffen. Vooral die, welke in Patras en Napoli di Romania in omloop waren, onderscheidden zich door hevigheid van taal. In sommige dier adressen werd ook op de invoering eener constitutie aange. gedrongen het stokpaard der oppositie, die zich scheen te vleijen, dat de Mogendheden de uitgave van de derde reeks der door hen gewaarborgde geld- leening zouden weigerenzoolang er geene grondwet ingevoerd en over het gebruik der vroegere toegestane gelden geene naauwkeunge rekening ge. d'uitWCorfu daarentegen waren omtrent Griekenland de meest voldoende berigten ingekomen. SPANJE. Berigten over Parijs van den 3 Maart. Uit Bayonne van 25 Februarij wordt, overeenkomstig reeds medegedeelde tijding berigt. dat de algemeene aanval tegen de Carlisten in Navarre, ver. vallen is. Saar-field had slechts 7000 man kunnen bijeenbrengen, met welke hij het niet waagde de Carlisten te bestrijden. Evans en de helft zijner sol. daten leden aan^de griep. Men meende, dat aan Espartero het opperbevel zal worden ontnomen, omdat hij er zich niet van kwijt, ten genoege van het Ministerie. Zoo zou ook Mtndizabal op het punt staan om het Ministerie te verlaten daar er ongenoegen was in de hoofdstad over een omloopend ge rucht, dat er met Don Carlos onderhandelingen zouden aangeknoopt worden en Generaal Seoane daarom naar het leger gezonden was. Men verhaalt, dat de heer Mendizabal in de geheime zitting der Cortes van 19 Februarii zoo hevig werd aangevallen.dat hij genoodzaakt was dezelve verlaten. De heer Calatrava moet alstoen het woord opgevat en aan de leden verklaard hebben, dat Engeland groot vertrouwen in den heer Mendi zabal steldedat deszelfs Kabinet veel gewigt hechtte aan het daarzijn van diens persoon in het Ministerie; dat het Gouvernement iederen dag ontegen- zegreliike bewijzen ontving van de belangstelling welke Groot-Britannie bezielde en dat de wegzending vail den heer Mendizabal ten gevolge zoude hebbendat Spanje wierd beroofd van de ondersteuning en nieuwe hulp welke Engeland had toegezegd. Berigten over Parijs van den 4 Maart. Het Fransche Regeringsblad maakt de volgende telegraphische depêche bekendMarseille, 2 Maart, 4^ ure. De Consul van Frankrijk te Valencia schrijft dat de tweede brigade van fle divisie der centrum-armee, die de bestemming had om de vlakte buiten Valencia te dekken,heeft opgehouden te bestaan. De officier, die over deze legermagt bevel voerde, heeft zich voor het hoofd geschoten. De cava lerie is gevlngt; al het overige is in de magt van den vijand gévallen. Peze 7.00 laat door den telegraaph aangebragte,doch misschien door het Gouvernement verborgen gehouden tijding, wordt door regtstreeksche be rigten van Mad'id van den 25 Februarij bevestigd. Volgens dezelve en andere berigten, zou de door de Carlisten verslagen brigade uit 6000 man voetvolk en 200 ruiters bestaan hebbenen de nederlaag aan dezelve door de troepen van de Carlistische Opperhoofden Forcadella en Sarrador toegebragt zijn. Nadat de slag gewonnen was, zouden de Carlisten 27 gevangen genomen officieren onder welke een Colonelhebben doen doodschieten. Genoemde tijding bad te Madrid vrij wat indruk verwekt vooral omdat liet corps van de Carlistische Generaals slechts 3000 man bedroeg. Nog wordt uit Madrid van den 25sten het ontwerp van constitutie mede gedeeld,'hetgeen aan de Cortes was aangeboden, de volgende artikelen wi- ren in hetzelve merkwaardig: Art 13. De Cortes zijn zamengesteld uit twee Wetgevende Ligchamen die géliiké magt hebben: de Senaat en de Vergadering der Afgevaardigden. 14. Het getal der Senatoren zal gelijk zijn aan het 1 gedeelte der Gede- puteerden. Sena[OTen worgen g00r gen Koning benoemd op eene driedubbele voordrag', hem ingediend door dezelfde kiezers, die de Cortes-Afgevaardig. den van iedere provincie kiezen. 19 De waardigheid van Senator wordt voor levenslang begeven. 21! Iedere provincie zal, minst genomen op elke 50,000zielen bevolking, één Afgevaardigde kiezen. DUITSCHLAND. Muncjien den 26 Februarii. Men weet, dat tijdens het verblijf van Z M den Koning van Griekenland alhier, hij ons eene menigte proeven van zijne goedheid en menschenliefde gegeven heeft, maar men weet mis schien niet, dat toen hij zich te Triest inscheepte, Z. M. bedacht, dat er ook weduwen en weezen konden zijn, die slagtoffers van de cholera waren geworden, ten gevolge van de zorgen besteed aan den Adjudant Miaulis, welke aan' die hevige ziekte te Offenheim gestorven is. De Koning heeft, door tnsschenkomst van den heer Kogel, zijnen Consul, eene «rij aanzienlijke som in kapitaal doen plaatsen, en de interessen daar van zijn bestemd om te voorzien in de behoefte der weduwen en ter op voeding der kinderendaarenboven heeft Z. M. vele andere personen welke hunne zorg aan den Adjudant besteed haddengrootmoedig beloond. Het verdriet en de smart, welke de dood van dezen braven krijger aan den Koning heeft doen ondervinden, zouden zelfs bij de naaste bloedver, wanten van den overledene niet grooter kunnen zijn, Voor weinige weken zijn, in het Regerings-district Dusseldorf, twee zeer oude lieden gestorven; de een heeft den ouderdom van 104, de tweede van 107 jaren bereikt. Beiden waren van het mannelijke geslacht, en be hoorden tot de lagere klasse; beiden waren in het Dnisburgsche geboren, hadden den zevenjarigen oorlog bijgewoonden werden in hunnen laatsten, leeftijd door milddadigheid onderhouden. De naam van den eersten waa Reit, van den laatsten Hemmer.

Leydse Courant | 1837 | | pagina 1