dicjplan in Ierland na te gaan. De Bisschop van Exeter heeft bij die gele. genheid hevige klagten tegen dat plan aangeheven en is vooral tegen O'Con- nell en anderen van zijne partij hevig uitgevaren en heeft hen landverraders en eedbrekers genoemd. In de herberg de Kroon en het Anker is gisteren eene vergadering van niet minder dan twee duizend personen nit de arbeidende klassen gehouden, om te beraadslagen over her indienen van petitiën aan het Parlement, ten einde het algemeene stemregt, de stemming bij ballotage, eenjarige Parle menten en andere nieuwigheden in den geest der radicale partij te verlangen. De heer Roebuck is benoemd tot het ter tafel leggen van djt verzoekschrift in het Huis der Gemeenten, dat ook door den heer Hume ondersteund moet worden. De Regering zou, zégt men, van voornemen zijn, het pressen van matrozen af te schaffen. De heer.J. L. Goldsmid heeft bekend gemaakt, dat hij, te beginnen met Donderdag 2 Maart, de Ardoins coupons, vervallen geweest op 1 No vember jl.zal inwisselen tegen Spaansche schatkist-biljetten, die thans tot de uitgifte gereed zijn. Als een blijk van een regtschapen gedrag teekent de Times van beden op, dat Mr. C. Jones, die in 1822 zijne betalingen geschorst en alstoen me' zijne schuldeischers voorsopCt. geaccordeerd heeftthans, nu deszelfs financiën, als deelhebber van het handelhuis van Mareinez, Jones, Qussiot en Comp. in beteren toestand zijn, aan zijne vorige crediteuren, uit eigen beweging, ook de andere 50 pCt., ten bedrage van 15,000 betaald heeft. F R A N K R IJ K. Parys den 28 Februarij. De Moniteur deelt eene Koningrijke ordonnantie mede, volgens dewelke eenige verandering in de sterkte en wapening van de Fransche zeemagt gemaakt Wordt. Volgens dit stuk zal die zeemagt voortaan, op den voet van vrede, uit 310 bodems bestaan, namelijk 40 linie-schepen, 50 fregatten, en 220 oorlogsvaartuigen van mindere grootte, ■fan de linieschepen zullen er 10 zijn van 120 stukken, 10 van 100, 15 van 90 en 5 van 80. Van de fregatten zullen 17 60 stukken voeren, 17 van 50 en de 16 overige van 40 stukken zijn. De nelft dezer linieschepen en fre. gatten moet steeds in staat zijn, om zee te bouwen, terwijl de overigen, voor 22/24 voltooid, op de werven zullen blijven. Daarenboven zal er steeds eeng reserve van 13 linieschepen en 16 fregatten opde werven worden onder, houden, die onder het bovenvermelde aantal van 310 bodems niet begrepen is. Het aantal dezer beide soorten van oorlogschepen was reeds sedert 1824 op denzelfden voet bepaald, en alleen in derzelver wapening is thans veran dering gekomen. Daarentegen heeft het aantal der kleinere oorlogsvaartuigen, volgens de thans gemaakte bepalingen, eene vermeerdering ondergaan. Onder andere zullen bij de Fransche zeemagt steeds 40 stoombooien, elk van meer dan 150 paardenkracht, worden onderhouden, die in den regel met 5 stukken, waaronder 3 80 ponders, gewapend zijn. I11 de Kamer van Afgevaardigde werd over de dns genoemde disjunc tie wei beraadslaagd. De heer Du-pin, Voorzitter der Kamer, heeft zich het eerst doen hooren en wel om de wet af te raJen. Hij zeide, dat hij deze wet, waardoor het wezen der bestaande instellingen werd aangerand, geens zins gelijk stelde met geheel tijdelijke wetten die maatregelen omtrent de geldmiddelen, omtrent het politie-wezen of dergelijke onderwerpen betrof fen. Hij beweerde voortsdat ten allen tijde en iri alle landen de doorgroote misdrijven verwekte afschuw bepalingen in de wetgeving had doen sluipen, die tegen de eeuwige beginselen der geregtigheid aandruischten. Zoo was men in het oude Rome, nadat een Keizer eenig gevaar geloopen had, be gonnen met de slaven, die van eenig staatsmisdrijf verdacht werden geliou. den, te pijningen, en was daardoor het heillooze misbruik der pijnbank ont staan, hetwelk eerst sedert weinige jaren ten gevolge der toenemende be schaving was afgeschaft. De heer Dupin trad verder in een geleerd betoog, dat het beginsel der ondeelbaarheid van regtsgedingen ten alle tijde door groette regtsgeleerden was omhelsd; dat hetzelve aan de Napoleontische wetboeken ten grondslag strekte, en dat men door thans de splitsing der regtsgedingen in bepaalde gevallen voor wettig te verklaren, alle gezonde begrippen omtrent de bedeeling des regts aanrandde. Toen de post afreed, was de Voorzitter nog aan het woord. Men maakt eene berekening, dar, in 1829, onder Karei X, de open- bare schuld 4260 millioen groot was; in Junij 1832, onder Lodewyk Philips, bedroeg dezelve 5567 millioen 595,017 franken, hetgeen dus, in drie jaren, eene vermeerdering van schuld geeft van niet minder dan 1307 millioen 595,017 franken. Den isten Maart. In het siot van de rede, weike gisteren door den heer Dupin uitgesproken was, heeft Itjj betoogd, dat militairen aan het ge. hoorzamen gewoon en afkeer hebbende van alle vergrijpen tegen de krijgs tucht, geene geschikte Regters konden zijn; dat zij niet zelden door eenen onbeschrijfelijken angst bevangen worden, wanneer zij zich tegenóver wet- ren bevinden, welke zij den tijd niet hadden te beoefenen; dat hij zelf mili tairen van den hoogsten rang in de gevangenis zich geheel aan besluiteloos heid, welke het gevolg dezer gemoedsgesteldheid was, heeft zien overge ven. Met dit laatste bedoelde de heer Dupin den Maarschalk Ney, dien hij voor het Hof der Pairs in der tijd had verdedigd. Een neef v^n dien Maarschalk, PEspée, meende in die uitdrukking eene beleediging voor Ney te zien, en sprak daar over tegen Dupin, welke hem ophelderingen gaf. Doch in de zitting van heden, 1 Maart, heeft de heer PEspte wederom zich tegen den heer Dupin uitgelatenwelke zijne verwon dering te kennen gaf, dat men hem wegens eene zoogenaamde beleedi ging, «an de nagedachtenis van den Maarschalk aangedaan, aanviel, ter wijl hij toch door de weduwe en de kinderen des Maarschalks als een vriend geëerd en geacht wordt; en nimmer eene gelegenheid heeft laten ontsnappen om de nagedachtenis van hem, wiens verdediging hem in 1815 de goedkeu, ring van gansch Frankrijk had verschaftin haren gansclien luister te herstellen. Na dit voorval, dat geene verdere gevolgen had, worden de gisteren be gonnen raadslagingen over de disjunctie-wet voortgezet. Eenige sprekers laten zich zoo voor als tegen het ontwerp hooren, en ren 4J ure, bij het vertrek van den post, duurde de zitting nog voort. Men hield het aannemen der wet te Parijs geenzins voor twijfelachtig. Den 2 Maart. In de Kamer der Afgevaardigden zijn de beraadslagin gen over de disjunctie-wet voortgezet. Onderscheiden sprekers hebben voor andere tegen dezelve het woord gevoerd. Ook de heer La Martine heeft gesproken. Hii poogde te bewijzen, dat de gewone wet niet toepasselijk was op Lodewyk Buonapartewant, zeide hij, zoo men wil, dat deze onge lukkige jongman met anderen gelijk sta voor de strafwet, dan behoorde hij len minste met anderen ook gelijk te staan voor de staatswet. Volgens den spreker heeft het Gouvernement zeer wel gedaan, in dèn persoon van Lode- wyk Napoleon, den hoogen maatschappelijken rang te doen eerbiedigen, voor welljen de tegenwoordige eeuw zich »1 te geneigd toont, den eerbied uit het oog te verliezen. Hij is daarom verontwaardigd over de revolutie van La Granjawaar vier beschonken solijaten de Koningin uit haar bed zijn ko men rukken en haar eene constitutie opgedrongen hebben welke zjj welligc niet eens konden lezen. MENGELINGEN. ZELDZAME SPECULATIE in NIEUW-ZuiD-WALLT3, Zie bier een merkwaardig voorbeeld der vreemde speculatienwaaraan dé EngelSche handel zich in den laatsten tijd heeft overgegeven. Men schrijft het volgende uit de stad Sidney, in Australië: Voor eenigen tijd heeft men uit Engeland naar deze kolonie eene bezen ding van purgerend-zout van Epsom gedaan, in genoegzame hoeveelheid, om er twee millioen poeders van te bereiden, zoo als dezelve gewoonlijk in de apotheken worden verkocht. Er is door dezen voorraad, voor den tijd van vijftig jaren in de behoefte der kolonie dienaangaande voorzien; gesteld dat uien aan elke persoon ééne poeder per week toediende. De man nen en vrouwen, voegt'de brief hierbij, zijn het meest gezochte artikel in deze kolonie. Maar vooral de jonge vrouwen, hoewel men de oude niet weigert; want, zelfs op hun zestigste jaar, worden .deze vrouwen moeders in Niemv-Zuid-Wallrs'. GODSDIENSTIGE SEKTEN van RUSLAND. In 1821 vertrok Doctor Henderson van Petersburg naar Moskouverge zeld door den heer 'Paterson. De stad Novogorod naderende, maakten haar indrukwekkende, aanblik, en het gezigt van hare kerken en torens, welke men op meer dan zestig mijlen (twintig uren) afstand onderscheidt, de ver wondering onzer reizigers gaande zij zagen met het levendigste genoegen, dat de schitterende beschrijvingen, welke men van deze aloude hoofdstad der Slavoniërs gemaakt heeftniet overdreven zijn. „Deze stad," zegt onze schrijver, „verkreeg, voorheen eenen zoo gevreesden naamdat men als spreekwoord zeide: Wie kan weerstand bieden aan God en aan het groote Novogorod?" Deszelfs staatkundige invloed in de zaken van Moskovië werd in 1578 vernietigd, toen de ijzeren schepter van Iwan Waiilewitch het bijna geheel vernietigde. Novogorod, zegt men, bevatte toen nabij vier maal honderd duizend zielen; deszelfs tegenwoordige bevolking, het garni, zoen daaronder begrepen, zal geen vijftien duizend zielen te boven gaan. De oude hoofdkerk van St. Sophia bestaat nog; men bewaart er verschei dene zeer zeldzame oudhedenwaaronder eenige werkenwelke tot de Grieksehe kunst behooren. De bibliotheek bevat een zekertaantal Grieksche handschriftenmeestal over godsdienstige onderwerpen handelende, en twee Slavische handschriften van de dertiende en veertiende eeuw welke de vier Evangeliën bevatten. Er zijn te Novogorod drie opvoedings-gestichten voor de jeugd, eene theologische Akademie, eene openbare school voor de inwoners in het algemeen, eene voor de militairen. Men telt negen honderd leerlingen op de bijzondere scholenwelke allen eene liberale opvoeding ontvangen. In het klooster van St. Autoniusop den regter oever van de Volkofis eene Akademie van drie honderd studentenwaaronder honderd zestig gratis worden gevoed en onderwezen; de overige betalen .circa 36 per jaar. Zij, zijn in drie klassen verdeeld; te weten: de Letterkunde, de Wijsbegeerte en de Godgeleerdheid. Doctor Henderson vernam daar eene vrij merkwaardige daadzaak. Men had kortelings geleden, ten gevolge van op delving nabij de oevers van het meer Ladoga, een zeker aantal medailles ge vonden, met opschriften in cuficschc letters (1) en onder deze was er een Latijnsch opschrift: „Ethcired rex Anglorumhij denkt dat dezelve waar schijnlijk een gedeelte van de schatting uitmaakte, welke de Denen aan de Saksers oplegden toen zij in Engeland heerschten en dat zij door middel van den handel in die verre landstreken is gekomen. Nabij het klooster van St. Antonius, in een posthuis dat door eenen boer wordt gehouden, was de hospes zoo voldaan over het Nieuwe Testament iu tie Slavische taal, dat Doctor Henderson hem gaf, dat hij de geheeie nacht dooriiragt met het luid te lezen hoewel hij den slaap der reizigers stoorde was het voor hen een waar genoegen de graagte te zien, waarmede de Rus sische boeren over het algemeen de Heilige Schrift lezen. De vreugde, welke de postmeester wegens deze bezitting aan den dag legde, was onbe grijpelijk; en zijne dankbaarheid zoodanig, dat hij, niet dan met groote moeite eenige zeer geringe vergoeding wilde aannemen voor de moeite en kosten iveike hij met zijne gasten had gehad. Wij zullen aan het gedrag van dezen man tegeuover stellen het volgende onthaal, dat onze reizigers, te Krastzi ter huize van een dier afgescheidenen der algemeene kerkStarovertzi ge naamd, te wachten stond. Deze sektarissen hebben denzelfden afkeer voor de leden der Grieksche kerk en andere Christelijke gezindheden, als de oude Joden voor de Samari. tanen. Daar een der reizigers metalen knoopen aan zijnen reisjashad, en een ander eene pijp in de hand hield, was de vrouw des huizes hierover zoodanig vertoond, dat alle dwangredenen haar niet konden doen besluiten iets voor hun middagmaal gereed te maken. Echter hebben zij daarvoor een afzonderlijk stel keukengereedschap voorhanden daar hec hunne door dit gebruik als besmet zoude worden beschouwd. Hun haat tegen de tabak is zoo groot, dat zoo men eene tabaksdoos op eene hunner tafels plaatst, de plek waarop dezelve gestaan heeft afgeschaafd wordt, alvorens er gebruik van wordt gemaakt. Zij leven geheel afgescheiden van de kerk, alleen kun nen zij niet trouwen zonder eene autorisatie van den Priester, en om die te bekomen zijn zij dikwijls genoodzaakt eene aanzienlijke som te betalen, De doop wordt hun eerst op den oogenblik des doods toegediend, en zulks ingevolge de aangenomens leer dat eene nieuwe fout na deze godsdienstige plegtigheid begaandengenen die er zich aan schuldig maakt alle hoop op zaligheid ontneemt. Te Vodova vonden onze reizigers eene andere Godsdienstige sekte, ge- naamd Bezpopontchini of de Zonder-Priesters. Hun dorp was onlangs door den bliksem verteerd geworden, of, zoo als zij zeiden door den wil Gods verbrand. Zij hebben het bijgeloovig denkbeeld, dat men ook bij sommige volken van Duitschland vindtdat de melk alleen het vuur kan blnsschen hetwelk doorliet onweder is aangestoken, en dien ten gevolge kan men wel veronderstellen, dat hierdoor somwijlen geheeie dorpen in de aseh zijn gelegd. Men veronderstelt, dat de bevolking van Toer twintigduizend zielen be draagt. Dezelve wordt als eene der schoonste steden van het Rijk be schouwd. Zij heeft eene hoofdkerk in Gotthischen stijl; acht en twintig kerken, drie kloosters, een prachtig paleis en andere openbare gebouwen, welke aan de stad een aangenaam en indrukwekkend gezigt geven. De scholen voor de opvoeding der jeugd daargesteld zijn aan de rijkdom en uitgestrektheid der stad geëvenredigd. Te Orel vernamen zij van den Bisschop, dat het getal der kerken van zijn stift nabij negen honderd beliep; maar dat de Priesters in eene zooda nige armoede gedompeld waren, dat weinige onder hen zich een exemplaar van den Bijbel kunnen verschaffen. Eenige zelfs waren zoo arm dat zij in geheel hun leven te gelijk niet meer dan 6 roubels 3), hadden bezeren; in weerwil daarvan vond de heer Henderson in elke stad van dat district, welke hij bezocht honderde jonge lieden, welke men voor de kerk opvoedde. Te Bielgorod of de Wicte-Scad zagen onze reizigers eene belangrijke feestviering. Reeds zeer vroeg in den morgen begoii het volk, dat uit alle O) Dit is de naam, welke men aan de Arabische letters, die in de eerste tijden der Hégira gebruikt werden, geeft. Deze letters worden in het hedendaagsche Ara bische alphabet niet dan zeer verbasterd gevonden.

Leydse Courant | 1837 | | pagina 3