A'. 1837. LEYDSCHE 0 U R A N Tc WOENSDAG, 9 ffy vf O t MAART. NEDERLANDEN. Leyden den a8sten Februari]. Héden is alhier de veertigste verjaardag van Z. K. H. Willem Freoemk Karel Prins der Nederlanden, piegtig gevierd, met hec uitstelten der 'vlaggen en het houden eener parade van het garnizoen. Naar wij vernomen hebben, heeft de Wel-Eerw. zeer geleerde Heer IV. StormPredikant te Leyderdorp, laatstleden Zondag morgen zijne Ge meente bekend gemaakt, dat hij de onlangs door den Breeden Kerkenraad aer Hervormde Gemeente van Delft op Zijn Eerw. uitgebragte beroeping aannam. Uit 's Gravenhage wordt van den '27 Februarij gemeld: Heden avond is er groot bal bij Z. K. H. den Prins van Oranje. Morgen, ter gelegenheid van den heugelijken verjaardag van Z. K. H. Prins FredeiikIs er groot gala-diner, van 84 couverts, ten Hove. Men verneemt, dat HH. K.K. HH. Prins en Prinses Frcderik der Ne derlanden, in het voorjaar zich voor eenigen tijd naar Berlijn zullen begeven. Laatstleden Zaturdag avond is er bij Zijne Exe. den Pruissisciien Mi nister aan betNederlandsche Hof eene luisterrijke soirée gehouden, waarop, onder anderen HH. KK. HH. de Prins en Prinses Frederik der Nederlanden tegenwoordig waren. Men verneemt, dat de Fransche Gezant aan ons Hof, Baron Mortier tegen de maand Jvilij aanstaande, in deze Residentie terng verwacht wordt. Men zegt, dat het Departement van Oorlog is gemagcigd, honderd rij- paarden ten oehoeve van het corps rijdende artillerie en honderd tachtig voor de remonte bij de onderscheiden corpsen der cavalerie te'doen aankoopen. De afdeeiingen van de Tweede Kamer der Siaten-Generaal hebben,be reids ive: ■'.•■/gen cie elf ontwerpen van wet, tot herziening van het «Crste boek de- .ve.hoeks van burgerlijke regtsvordering, en zullen zich thans be zig den met het onderzoek van de zeven wets-ontwerpen, tot wijziging der tweeden boeks van hétzelfde wetboek -- La t'tleden ViijJag Zaturdag en heden heeft voor het Hof van Assises der provo ue Holland (Znider-Kwartier) de zaak gediend van Jan Thomas C- py .Ir ie Rietbergen, Anthonie Seyn, Isaac van der MarkAndries Sin- gerling Aar Sin eer li ng en Helena van de Cosyneweduwe van Abraham Coppy a<e te Leiden woonachtig, die beschuldigd zijn gewordei/van op 5 Septem ber 1830, ter geleeenheid van de Leijderdorps'che kermis, ten huize van de laajsigemelde beklaagde, moedwillige verwondingen te hebben toegebragt aan Elias •Abrani Thomas Vermondwelke kwetsuren dien aank-ager in de uitoefening zijner gewone beroepsbezigheden, gedurende meer dan twintig dagen, immers zoo als voorgegeven werd zouden hebben bèlet. Zes en twintig getuigen, zoo wel ten bezware als ter ontlasting van fie beschul. digden, zijn in deze zaak gehoord, waaronder zich de beleedigde persoon zelf, alsmede een aantal bloedverwanten van de beschuldigden, bevonden. Over het algemeen liepen de verklaringen der getuigen zeer uiteen en waren dezelve meerendeels met elkander in strijd. Het was dan ook uit dien hoofde, dat de heeren verdedigers van de beschuldigden hec moeijelijke aantoonden, om den waren schuldige, uit de zeven beklaagden, aan te wijzen, en tevens de meening voorstonden, dat de verwonde persoon, door verregaanden dron- Itenschaap zelf de grootste aanleiding tot dit geheele voorval gegeven had. Naar aanleiding der bepalingen van het wetboek van straftegt, in verband met die der publicatie van n December 1813, is door het Openbaar Minis terie geconcludeerd geworden, dat de drie eerste en laatste beschuldigden aan de hen ten laste gelegde misdaad zonden worden schuldig verklaarden dienvolgens veroordeeld rot te pronkstelling op een schavot, benevens een confinement van vijf jaren; doch dat de vierde,vijfde en zesde beschuldigden daaraan niec schuldig zouden worden verklaard en -derhalve in vrijheid gesteld. Na een uur beraadslaagd te hebben heeft het Hof Isaac van der MarkAndries en J n Sirgrrlingen Helena van de Cosyne, weduwe van Abrani Cofpy, niet schuldig verklaard en dienvolgens hunne onmiddellijke in vrijheidstelling bevolen. De drie eerste beschuldigden, Coppy, Rietbergen en Seyn, zijn schuldig ver klaard aan moedwillige verwonding, doch daar het den Hove niet gebleken was. dat die verwording den aanklager de uitoefening zijner werkzaamheden, gedurende meer dan twintig dagen, had belet, zoo zijn Jan Thomas. Coppy, Arie Rietbergen en Anthonie Seyn veroordeeld, tot eene correctionele gevan genis. de eerste en derde van zes maanden en de tweede van vier maanden, beuevens ieder.in. eene-geldboete van acht gulden. Dit gewezen arrest heeft zoowel bij de beschuldigdenals bij hunne ter teregtzitting tegenwoordig zijnde bloedverwanten, de grootste vreugde teweeg gebragt, welke zij, bij het verlaten der audientie-zaalluide deden blijken. Als verdedigers der beschuldigden waren in dit regtsgeding opgetreden, de hee'en Mrs.: M.J. van Gigch, D. H. LevyssohnA. de Pinto en L. P. J. van de Spieges. Door den storm cusschen Donderdag en Vrijdag nacht is wederom een vijftigtal fraaije boomen in het 's Gravenhaagsche bosch omver gewaaid. Ook eenige huizen hebben schade geleden. Verder verneemt men, dat aan de Scheveningsche visschersschuiten, ofschoon de beste voorzorgen waren genomen, door dien geweldigen storm uit het west-noord-westen, schade is toegebragt, welke op verscheidene duizend guldens wordt begroot. Deze schade zal de ingezetenen dier plaats daarom vooral drukken, dewijl het herstellen dier vaartuigen nog al veel tiids vereischt, en daardoor dan ook zoo lang de visscherij zal moeten stilstaan, welke reeds gedurende een ge- ruimen tijd weinig verdiensten heef: opgeleverd, en waardoor veel armoede te Scheveningcn is ontstaan. Uit Utrecht meldt men van den 26 Februarii: Den iöden dezer is de heer Lodewyk Gerhard Visscher, Hoogleeraar in de Nederduitsche Taalkunde en de Welsprekenheid en in de Vaderlandsche Ge schiedenis, aan onze Hoogeschool, volgens eenparig besluit van den Aka- demischen Senaat, honoris causa, bevorderd tot Philosophiae theoreticae Ma gister et Litterarum humaniorum Doctor. Men meldt uit Breda van den 25 Februarij: Naar wij vernemen, heeft door den scorm van gisteren in den polder van Raamsdonk een hoogst betreurenswaardig ongeluk plaats gehad. Een getal van 14 arbeiders, welke in gezegden polder hun verblijf in een hut of loods hielden deze hunne woning in gevaar ziende van door het water te worden wegge slagen zochten zich in een schuit te bergen, en den vasten wal te bereiken. Door den hevigen wind sloeg inttisschen de schuit om, en van de 14 men- schen. die zich in dezelve bevonden, zouden er 10 hunnen dood in het wa ter hebben gevonden. Nadere bijzonderheden nopens dit roorval ontbreken. P E R S I E. uic konstantinope! meldt men van nöjanuarij: m:, De jongste berigcen nic Persie zijn herwaarts gezonden'door den nieuwe» Pe sischen Gezant, Mirza Djaferdie de reis naar herwaarts reeds aanvaard 'heelt. 7.ij gaan tot den 20 December. De Schach h»d, na van den togc naar Khorussan in de hoofdstad teruggekeerd te zijn, aan den Britschen Ge zant Mac Neil doen weten, dat hij vooreerst aldaar dacht te blijven. Men wist dat de Turkomannen het leger van den Schach overrompeld en omstreeks 2002 krijgsgevangenen in slavernij weggevoerd hadden. Desniettegenstaande scheen de Schach tegen het vcWrjaar eenen nieuwen togt te willen onderne,. men, waaromtrent zijne bevelen reeds aan de. Stadhouders der gewesten waren toegezonden. Men hoopt intusschen den Schach van dit plan te doen afzien, te meer omdat alle handel en verkeer daardoor lijdt en zich reeds allerwege bedenkelijke sporen van ontevredenheid vertoonen. ITALIË. Napels den ii Februarij. HH. MM. de Koning en Koningin hebben hunne vertrekken in het paleis, het eenige, dat door den brand verschoond gebleven is, reeds weder betrokken. De Koningin-moeder en de Prinsessen hare Dochters wonen in het paleis van den Prins van Saleino. Van Prins Leopold van Syracus zijn 60,000 ducati in banknoten verbrand. Het gerucht, dat de brand met opzet aangestookt is, schijnt zonder grond, want toen men denzelven gewaar werd,, was hij reeds zoo vreesselijk, dac men niet regc weet, waar dezelve begonnen is. Onze courant van den 5den bevat twee Koninglijke besluiten, door welke uit aanmerking van het huwelijk des Koningsvoor een groot aantal staatkundige.-en andere vergrijpen of misdaden, of geheele of gedeeltelijke kwijtschelding van straf geschonken is. Volgens den Oostenrijkschen Beobachter vermoed men te Napels, dac de brand van het kasteel in tfe garderobe van de Koningin-moeder, door onachtzaamheid van eene der Staatsdames, die een brandend licht in de nabij, heid van dezelve had laten staan, is aangekomen. DUITSCHLAND;. Weeken den 15 Februarij. Sedert vele jaren had het Gouvernement, het misbruik van landlooperij willende wegnemen, de noodzakelijkheid er kend van eene inrigting, waar men deze menigte menschen zonder woning en zonder middelen van bestaan en die bijzonder uit Italië komen, kon ver eenigen, om hen aldaar bezig te houden, aan orde te gewennen, hun een handwerk te leeren, en hun alzoo eenen geschikten weg te openen, om in hun onderhoud te kunnen voorzien. Thans is het voornemen daartoe uitge voerd. Te Szegedin in Hongarije ziet men meer dan 500 personen vereenigd, bezig met verschillende werkzaamheden, maar men ontvangt er hen niet,die om eenige misdaad veroordeeld zijn Uit Hamburg wordt van den 20 Februarij geschreven: De beroemde aardrijkskundige Henri Berghaus heeft eene berekening ge maakt, waaruit voortvloeit, dat, indien de wateren van de Élbe gedurende 24 jaren voortgaan af te nemen, in dezelfde evenredigheid, als zij dit ge durende 50 jaren gedaan hebben, deze rivier niet meer zal kunnen bevaren wordenen dat in dat geval dezelve op eenige punten bijna niet meer de bedding van haren tegenwoordigen loop zal vullen. GROOT-BRIT ANNIE. Londen den 24 Februarij. Het Ministerie heeft in de zitting van het Liger-HuiS v.an den 22sten eene zegepraal op hare tegenpartij behaald. Een voorste! namenlijk van Lord Egerton, om in de wet van de hervorming van de iersche Gemeente-besturen, een amendement te plaatsen, strekkende om dezelve in den zin van de behoudende partij te veranderen, is met de meer derheid van 80 stemmen, namenlijk 322 tegen 242 verworpen. De Ministe riele partij juicht hierover zeer. In het Huis der Gemeenten is eene petitie ter tafel gebragt, om de belasting op de levensverzekeringen af te schaffen. In datzelfde huis zal Dingsdag de, raming der kosten voor het bouwen vaa een nieuw Parlements-hnis wo;den voorgelegd. Men meent, dat de Regering weidra een stoomvaarcuig van 80stukken zal afzenden om, op het voorbeeld der Hollanders, de zeerooverij in.de In dische wateren met kracht'tegen te gaan. Volgens den Morning Herald \s te Londen eén genootschap opgerigt voor lucht-re.izendé stichters stellen zich voor eenen ballon re laten ma - ken, welke veel grooter is, dan eenige van die, welke men ooit gezien heeftdezelve zal moeten dienen tot aardrijkskundige ontdekkingen en toe ander kunstmatig onderzoek. De eerste opstijging zal in Afrika plaats hebben. F R A N K R IJ K. Pariis den 24 Februarii. Door den Minister Persil is aan den Koning een verslag ingediend, een reglement van openbaar beheer voorstellendewaarbij verboden wordt zakpistolen te maken, te verkoopen en te dragen. De Kó- ning heeft dat verslag goedgekeurd, en er is eene Koningliike ordonnantie verschenenwaarbij de straffen voor het maken en dragen van zakpistolen bepaald worden even als tegen het maken en dragen van verboden wapenen. Uit Strasburg wordt gemeld, dat, bij gelegenheid van de aankomsc des. nieuw benoemden divisie-Generaalden Luitenant-Generaal Bunehet gene groote parade is gehouden, waarop het Koninglijk bevelschrift gelezen is, bij hetwelk de Generaal Voirolbenevens 36 andere officieren der bezet, ting, op disponibiliteit, met behoud van J. van het acciviteits-tractement gesteld ziin. Des avonds werd door de militairen aan den niéuwen divisie- Generaal eene serenade gegeven, en door de burgerij om den Generaal Voirol. Den 25 Februarij. In de zitting van gisteren heeft de heer de Salvandy over de wet verslag gedaan, welke stelt, om wanneer in eenen aanslag te gen de veiligheid van den Staat militairen en burgers hetrokken zijn, deze voor de burgerlijke regtbank, genen voor eenen krijgsraad te regt te doeti staan. Het onderwerp van wet, luidt aldus: Art. t. De misdaden en misdrijven, waartegen is voorzien bij hoofdst. I van het 3de boek des lijfstraffelijken wetboeks, bij de krijgswetten en bii de wetten 'van 10 Anril en 24 Mei 1834, zullen, ingeval van deelneming of medepligiigheid van militairen en personen, behoorende tot den burgerleken staat, afzonderlijk vervolgd en gevonnisd worden. De militairen en de aan militairen geassimileerde personen rullen mar dé

Leydse Courant | 1837 | | pagina 1