ChamUdon had de misdaad., tot welk ei* valveeriug hij zich voorbereidde ni*t alleen uitgedacht. Verscheidene personen zijn gevat, als verdacht van medepligiighejd aan zijne verfoeijelijke ontwerpen. De papieren, die bijeen hunner en bij Champion in beslag zijn genomen bewijzen, dat beiden met de geheime genootschappen in verband stonden. De dood van dezen misdadi ger zal dus de voortzetting van liet begonnen regterlijk onderzoek niet verhinderen.. De eerste aanwijzingen, die, thans bijna veertien dagen geleden, aan de Overheid gegeven zijn, waren vervac'in eenen ongeteekenden brief, die het smeden van eenen aanslag tegen hec leven des Konings aankondigde, doch zonder de personen, die zich daarmede bezig hielden, te noemen, of eenige andere aanwijzing te geven. Slechts met zeer groote moeite en na veelvul dige naspeuringen, is het der Poiicie gelukcom de bron te ontdekken waaruit deze eerste waarschuwing voortkwam. Deze ontdekking heefc toe nog meer gewigtige geleid, en de aangeklaagden bevonden zich in handen van het geregt, voor zij nog konden vermoeden, dat hunne gangen bespied •werden. Men kan den ijver en de voorzigtigheiddie het Bestuur bij deze geheele zaak aan den dag heeft gelegd, niet genoeg roemen. Omtrent den zelfmoord van Champion -kunnen wij nog het volgende me. dedeelen: Nadat hij in den ochtend van den ipden gevat en naar het gebouw der Prefectuur van Poiicie gebragt waswerd hij daar in een afzonderlijk gevangenishok geplaatst, en aan het toezigt van eenen bepaalden bewaker toeveicrouwd. Gedurende den gcheelen ochtend liet hij de grootsce gemoeds. ontroering blijken, én betuigde met luider stemme en bij herhaling zijn leed- wezen, dat hij in zijn voornemen niet had kunnen slagen. Zijn bewaker,die gedurig in zijn hok binnentrad, en zijne bewegingen daarenboven bestendig door het tralievenster in de deur bespiedde, trachtte zijn verbittering te doen bedaren maar Champion riep uit: „Laat mij met vrede! ik zal naar het plein Saint Jacques (de geregcsplaats) gaan; maar had men mij niet gevat, ik zou ten minste mijn schot niet gemist hebben. Ik zou mijne zaak beter overlegd hebben, dan Fieschien ik, ik zou geslaagd zijn!" Het was toen omstreeks zes ure nadenmiddag geworden. De bewaker verwijderde zich doch, toen hij na eenige minuten terugkeerde, bevond hij, dat Champion zich, met hulp van zijnen halsdoek, aan een der ijzeren bouten van hec venster opgehangen had. Om den zélfmoord te volvoeren, was hij op zijne legerstede geklommen, die hij vervolgens met zijne voeten had weggeschopt, zoodat de strop het geheele gewigt van zijn ligchaam dragen moest, en hij dus onmiddellijk verwurgd was. De bewaker haastte zich om hem los te SDijden, en riep den bestuurder en de overige beambten der gevangenis ie hulp. In weerwil van hunne pogingen en van de medewerking eens genees- lieers, vvien men dadelijk was gaan halen, was het niet meer mogelijk, o:n Champion in het leven terug te roepen." Champion wordt in de verschillende berigten afgeschilderd als een hoogst onzedelijk mensch, die reeds sedert de omwenteling van 1830 bij de Parijs- sclie Poiicie als zeer revolutionnair gestemd bekend stond. Onder anderen had hij op het einde van dat jaar tot degenen behoord', die het Parijssche volk tot den moord van de gewezene Ministers van Karei X wilden opruijen. De Poiicie had hem destijds naauw doen gadeslaan, ciuch hem sedert 1832 uit het oog 'verlorenals wanneer hij zich voor de dienst van Don Pedro heefc doen aanwerven. Men zegtdat onder zijne papieren een brief gevon den is van Mercierdie onlangs Prins Ferdinandden gemaal der jonge Ko ningin van Portugal om het leven heefc willen brengen. Den haat van Cham pion tegen Koning Lodewyk Philips heefc hij nimmer ontveinsd. Als hij, hetgeen dikwijls gebeurde, te veel wijn gedronken had, hoorde men hem de grofste beieedigingen cegen dien Vorst uitslaan. Hij moet deswege in de laatste maanden zelfs eenmaal in heclirepis genomen zijn. Overigens had men hem in den laatsten tijd verscheidene malen hooren zeggen, dat hij op het plein van Saint Jacques zijn einde zou vinden. In de zitting van de Kamer van Afgevaardigden van den aostenheefc de Maarschalk Clausel gezegd, dat hij zich zou verantwoorden, tegen de petitie uit Afrika ingeleverd. Hij zeide, dat dezelve uit Parijs afkomstig was en dc klagers omgekocht waren. De Bon Sens zege: De ontbinding der Kamer is naar het schijnt be slist. De berigten wegens de verkiezingen schijnen voor het Ministerie gunstig te luiden. De wedervereenigde legitimisten hebben zeer gerust stellende beloften gegeven. In allen gevalle zal de goedstemming der wet van de 60 millioen voor de publieke werken worden afgewachc. Men hoopc dezelve tot eenen krachtigcn hefboom te maken. Den 22 Februarij. Uit Bona meldt men van den 2den Februarij: De verwoescing der Casbah is eene hoogst rampspoedige gebeurtenis. Vooreerst heefc zij ons van een groot aancal dappere soldaten beroofd, want zonder overdrijving hebben er 150 op het appel gemankeerd, en een gelijk getal zal voortaan tot de dienst onbekwaam blijven; wijders hebben wij eene groote hoeveelheid amunitien, appróyisionnementen en goederen verloren; en, wat nog hec smartelijkst van alles valt, ziin de gebouwen vernield, die kortelings waren opgerigt, en die zoo nuttig waren tot huisvesting der troe pen in eene stad, die van soortgelijke hulpmiddelen zoo zeer is oncbloot. Het schouwspel, hetwelk den 30 Januarij de Casbah opleverde, was ont zettend: allervvege zag men draagbaren op welke gekwetste militairen door hunne kameraden naar de hospitalen gebragt werdende manschap der be zetting was bezigde puinboopen op te ruimen, van onder welke 1111 en dan verminkte en onkenbare lijken opgedolven werden. Gedurende de volgende dagen hebben de soldaten en de inwoners met ijver vöorcgearbeid. Ware de ramp des nachts gebeurd, zouden cr meer dan 600 menschen bij hebben moeten omkomen. Voor de eerste kamer van de regtbank der Seine heefc gisteren eene zaak gediénd van de heeren Robaglia en Jourdan de Pontillactegen Paus Gregorius XVI. Deze heeren zeggen, dat in 1833 den Paus hun het regc heefc verleend om te Rome eene nieuwe bank van leening op te rigten, op den voet van eene nationale bank. Daarop steunende, hadden zij eene maat schappij gevormd met de bankiers Verbist en Dehaes te Brussel, en zich daarenboven verbonden om aan den beer Lecharpentiertoenmalig wissel agent te Parijseen belangrijk getal obligatiendoor de maatschappij uit te geven, ter hand te stellen, tegen een bepaalden prijs en binnen den tijd van veertien dagen na hare uitgifte. Dit geschiedde in 1833 en tot nog toe heeft de heer Lecharpentier die obligatien niet ontvangenweshalve hij de heeren Robaglia en Jourdan de Pontillac oproept om hunne verpligtingen ge stand te doen, of hem eene beduidende schadevergoeding uit te keeren. Deze antwoorden, dat het niet hunne schuld is, zoo zij hunne belofce niet heb- heb nagekomen, maar dat dit het gevolg is van eene persoonlijke daad van den Paus, en van het intrekken der door hem vroeger verleende autorisatie. Zij hebben derhalve op hunne beurt tegen den Paus eene actie begonnen,en daar hij geen avoué gesteld heefc, is tegen hem default verleend. Zonder twijfel zal men hiercegen van den kant van den Paus in oppositie komen. Den 23 Februarij. De Moniteur bevat het volgende: Drie personen zijn eergisteren, den jaardag der aan FieschiMorey en Pépin voltrokken doodstraf, gevangen genomen op hec oogenblik, dat zij bloem kransen nederlegden op de grafstede van laatstgenoemden veroordeelde in het kerkhof Mont-Pernasse. Deze personen zijn terstond ter beschikking van de Justitie gesteld. Deze manifestatie verkrijgt misschien eene nieuwe mate van gewigtwan neer men daarmede in verband brengt, hetgeen daags te vorer. had plaats gehad. In de Fransche kerk van den abc Auzou was ter eere van Pépin tegen dien zelfden verjaardag eene lijkdienst aangevraagd. De convocatie- brievCR*, die, gelijk de tekst zulks voldingend doet zien, waren ge rig t asi de broeders en vrienden in de hoofdstad, luiden aldus: „Gij worde verzocht de lijkdienst bij te wonen van den burger Pépin\ 'die in liet jaar 44 der republiek door de thermidoristen is onthoofde Neil en Broederschap Zoo als bekend is, is eene zekere dienstmaagd Sagets welke bij den uitdrager diende, die den naamloozen brief aan den Koning geschreven heeK, en met Champion eenen minnehandel had, gevangen genomen, de Gazette des Tribunaux meldt thansdat deze onderscheiden personen aangewezen heefc, met welke Champion in betrekking stond, onder anderen zekeren Janvier. De benoeming van den Hertog van Orleanstot Opperbevelhebber over de expeditie tegen Constantine, wordt thans algemeen bekend gemaakc. Den 15 Maart zou hij zich met eenen talrijken staf inschepen. De Gén era ai Schramm zal Chef van 'den staf zijn. Gelijktijdig met den togc cegen Constantine zal de Generaal Bugeaud naar TIemecen moeten vertrekken, om de beweging van de troepen van Marokko gade te slaan en Abdel-Kader te beletten den cogc cegen Constantine ce ver ontrusten. Deze afdeeling zal die 8,000 man bestaan. MENGELINGEN. SANDWI CHS -'EILANDEN. 'Vervolg en slot. In de tongvallen van Hanotiaiï en Taici eindigt elke lettergrèepen dus ook elk woord met eene klinkletter; hec zoude eenen bewoner dier eilan den onmogelijk zijn een woord uit te spreken, dac met eene medeklinker eindigt; hij voegt er onwillekeurig eene klinker bij. Op deze wijze zijn de namen van de zendelingen Nott en EllisNotti en Elikc geworden: in dézen laatsten naam vervult de k de plaats van de s, welke aan de taal ontbreekten door cle inboorlingen niet kan worden uitgesproken. De Polynesische taal verschilt veel van alle bekende calenniet alleen door de woorden, maar nog door verschillende merkwaardige trekken. Geene andere taal is erwelke over eene zoo groote uitgestrektheid verspreid is en waarvan de dialekten zoo weinig van elkander verschillen, in weerwil der afscauden en het getal van de verschillende volken, die dezelve spreken. De vertaling van het Nieuwe Testament, waarmede de Zendelingen zich hebben bezig gehouden, heeft veel moeite gekost, daar vele woorden geene beceekenis in die nieuwe taal hebben, zoo als b. v. de woorden geloofhei ligheid troonengelduivel. Om eenen engel aan te duiden, gebruiken zij het woord akuaGod of godheid, of kanakalelevliegende man. De ver talingen naziende, welke wij in handen hebben, hebben wij opgemerkt, dat het woord God overgebragt is door Akua, dat in die taal eene andere becee kenis heeft, en in het algemeen een' kwaaddoendengevreesden geest schijnt aan te duiden. Hoe kan nu dit zelfde woord de Voorzienigheid beteekenen? Is het niet te vreezen, dat deze en andere onjuiste uitdrukkingen, bij deze nieuwe Christenen denkbeelden zouden herinneren, welke men veranderen moet. Bij de vertaling der Heilige Schrift den naam der afgoden in plaats van die des waren Gods te stellen, is niet vertalen: het zoude beter zijn een nieuw woord in te voeren, daar men een nieuw denkbeeld had uit te drukken. Den vermaarden Elliot kunnen wij tot bevestiging van dit ons ge voelen aanhalen. Deze heeft zijne Indische vertaling van den Bijbel, beti teld: up Biblum God. Hij heefc den Engeischen naam van de Godheid be houden, liever dan eenig woord van de taal des lands te gebruiken, en in liet geheele werk gebeurt hec hem niet, eene uitdrukking te bezigen, welke aan bijgeloof zoude kunnen doen denken. Door die een en ander is de dwaling der aardrijkskundigen en anderen welke de Polynesische taal als een tongval van het Maleisch aanzagen, her steld. Hec is dus niet bewezen, dac Polynesie door Azië is bevolkt gewor den: mee even weinig grond zoude men kunnen zeggen dac Polynesische koloniën zich op het vaste land van Azië zouden hebben gevestigd. Het onderwijs maakt er groote vorderingen, en is er zeer doelmatig inge- rigt. Er zijn scholen in alle dorpen, en de leermeesters zijn inboorlingen. De oorlogen hebben opgehouden, de barbaarschbeid vermindert; hec Gou vernement, hoeveel despotisch, begint ingevolge vaste wetten te handelen, en weldra zal hetzelve rijp zijn voor eene regelmatige en vo.iedige wetge ving. Het grondgebied, dat in arrondissementen verdeeld is, heefc admini strateuren ontvangen, die door den Koning en zijn bestuur worden bewaakt, en het bestuur is zeer matig. Dé kunsten worden oeoefend, en de bescha ving maakc snelle vórderingen, terwijl de godsdienst, op vele plaatsen regel matig gehouden wordende, aankondigt, dac dit land eene nieuwe vordering van het Christendom is. Ziedaar voorzeker schoone resultaten, eene edele belooning voor de werkzaamheden en ontberingen der zendelingen, voor de volharding, welke hun alle hinderpalen heefc doen te boven komen. Op de Sandwichs-eilanden worden de Anierikaansche zendelingen door de opperhoofden aangemoedigd. Meer dan duizend kinderen ontvangen onder wijs in de scholen. Wel is waar, heefede dood van Riho-Rihode zende lingen van eenen beschermer en eenen vriend beroofd, wiens hulp magtig toebragt tot de algemeene hervorming, welke zij ondernomen hebben; maar het schijnt dat dit verlies geenen groocen invloed op hunnen toescand heefc uitgeoefend, en hunne zaken, hebben geenen achteruitgang ondergaan. Ka- raimokonopperhoofd van den raad, een zeer kundig man, en welken de Engeischen gewoonlijk Billy Pitt noemen, heefc niec opgehouden hunne zendingen te begunstigen. Hij worde nagevolgd door den Gouverneur Kua~ kinibeiden kunnen lezen en schrijven in hunne taal, hetgeen gemakkelijker en aanlokkender voor hen was dan eene vreemde taal. De voortgangen der kunsten hebben die van het onderwijs gevolgdthans vervaardigen de inboor lingen geene kano's, maar schepen en weten dezelve te bevaren als Europe- sche matrozen. Eene regelmatige gemeenschap is tusschen alle eilanden van dezen Archipel daargesteld, en de schepen, Welke daarmede belasc zijn brengen ook bijna altoos eenige brieven, over. De voordeden van den handel worden op de Sandwichs-Eilanden gewaar deerd, en de ondernemingen worden van dag tot dag talrijker en belangrijker, Tamchamcha was de eersce, die trachtte eene lading Sandal-houc naar China te zenden; hij trok er geen voordeel van, en wilde geene tweede proef ne men. Riho-Riho had een schip met zout geladen, naar Kamschatka gezon den; hij was over deze speculatie zeer te vreden. Eindelijk heeft Karai- viakouin gezelschap met de dochters des overledenen Konings, een brik uitgerust, welke bij de terugkomst eene winst vin 12,000 dollars opleverde. De gelukkige ligging van dezen Archipel verzekert hem een aandeel in de vorderingen van den handel tusschen de tegenover elkander gelegene kusten van Amerika en Azië, buiten hetgeen de inwoners met hunne eigene krach ten zullen ondernemen, naar mate de nijverheid en de ontginningen er meer dere uitgebreidheid zullen hebben. Hoewel de Sandwichs-Eilanden op verre na niet de grootste van Polynesie zijn, zullen zij er lang de hoofdplaats of ten minste het middenpunt der handelsbetrekkingen van wezen. Gemakkelijke havens, ruime baaijen met veilige ankerplaatsen, zijn voordeden, welke zij niet kunnen verliezen, en die de zeevarenden ten allen tijde zullen erkennen. Een gevulkaniseerde grond kan niec vruchtbaar zijn dan op de plaatsen alwaar de lava ontbonden is; dus is om deze reden alleen, een groot ge deelte van Hanonaii' tot eene onvruchtbaarheid van verscheidene eeuwen gedoemd. Het overige gedeelte van het eiland, door hooge met sneeuw beiadene bergen overdekt, laat slechts weinige pleinen tot bebouwing over.

Leydse Courant | 1837 | | pagina 3