var st;den en dó-pen in die omstreken geheel of ten deele verwoest, oneen groot'deel dér bevolking omgekomen. De gemeenschap met Jeruzalem Aas gestremd, en men vreesde zeer ook den ondergang van die stad te verne men. Te St. Jean d'Acre waren al de eerst onlangs door II? raki ui-P ach# aan gelegde vesting-werken vernieid. Te Seyde waren mede een groot aantal buizen omver geworpen, waarbij ook de vrouw van den Franschen Consul was omgekomen. Uit Smyrna schrijft men van 11 Januari): Wij hebben berigten uit Alexandrie tot 31 December. «SVmV/j-Effendide Gezant der Porie was uic de quarantaine omslagen, en met eenen prachtigen stoet naar Kaïro op reis gegaan, alwaar terstond de conferencier» met den onder Koning moesten beginnen. Ibrahim-Pacha had onverwacht eenen ren bode aan zijnen vader gezonden met het berigcdac hij insgelijks naar Kaïro komen en .hêc' Beyramsfeest aldaar doorbrengen zoude overeenkomstig den -^wensch des onder-Konings. Hij scheen zijne reis alleen wegens den dood vali Reschid-Pacha uitgesteld te hebben, maar door de vredelievende'maat regelen der Porte gerust gesteld te zijn. Hij begeeft zich te land naar Aegypte. De toestand yan Aegypte wordt, in brieven van reizigersomtrent het einde van December, als ailerjammerlijksc afgeschilderd. De vruchtbaarste landstreken waren woest en ontvolkten tusschen Kaïro en Alexandrie zag men niets dan bijna naakte en uitgehongerde menschen die zich, bij gemis van geschikte woningen, in holeb moesten veroergen. In Syrië zag het er, volgens deze brieven niet beter uit, en de gruwelenaldaar door de Aegyp- •tische soldaten gepleegd, gingen alle beschrijving te boven. RUSLAND. Zijne Majesteit de Keizer heeft bij eene ukaze eenige bepalingen veror. dend, op het oprigten van actie-maatschappijen, waarbij actiën aan houders verboden zijn, even als koop-contracten tusschen bijzondere personen, we gens levérancien op tijd, waarop niet alleen door de regtbanken geen regc zal gesproken worden, maar die gestraft zullen worden op dezelfde wijze als hazardspelen. Den 5 Februari] zijn te Petersburg de stoomwagens op den ijzeren spoorweg tusschen Pawlosk en Zarskoje Selo wederom gereden, en hebben dien dag daarvan wederom 1833 personen gebruik gemaakt. Wanneer men nu in aanmerking neemt, dat de spoorweg nog niet tot Petersburg gaat, en dat ieder van daar, oin tot den spoorweg te komen, voor eene slede van 15 tot 20 roebels betalen moet, dan laat zien daaruit afmeten, hoe veel gebruik men van den spoorweg verwachten kan, wanneer die in Petersburg zelve zal aanvangen. Den 17 Januari] is in Zweedsch Lapland, bij volkomen heldere lucht, en eene koude van 6 graden onder tuil, volgens Fahrenheiteen vrij sterke schok van aardbeving ondervonden, vergezeld van een sterk met den donder gelijkheid hebbend gedruisch in de lucht, dat van het N. O. naar he: Z. W, scheen te gaan. NOORWEGEN. Weinig tijd voor dat de onlangs wederom geslotene Noordweegsche Stor thing uiteen ging, beeft dezelve een adres aan de Regering opgemaakt, waarin eenige grieven worden opgegeven, dieren aanzien van Zweden be staan. I11 den aanvang van dit stuk herinnert de Storthing den Koning aan liet grondbeginsel der vereeniging van Noorwegen en Zwedente weten aan de volkomens gelijkheid van regten, die tusschen de beide Rijken be. staan moet, en daarop beklaagt zij zich, dat dit grondbeginsel geenszins in ach: wordt genomen. Ter staving hiervan wordt aangevoerd, dat de oorlogs vlam van Noorwegen, welke, volgens de grondwet, eene Unie-vlag moest \w7.en, geene andere is, dan de Zsvecdsthe vlag met toevoeging slechts van e bijzonder, teeken, hetwelk aan Noorwegen geheel vreemd is; dac insge- luks lie: Noorweegsche Rijks-wapen op eene voor dit Rijk vernederende wijz is toegevoegd op de Zweedsche munten en op de zegels der Ztveed- sche beambten. Voorst verlangt zijdat in de staatsstukkendie door Z. M. als Koning van Noorwegen, of door Noordweegsche beambten uitgevaardigd u-orden, Noorwegen vóór Zweden genoemd worde; alsmede, dat Noorwe gen bij de behandeling van diplomatieke aangelegenheden, op gelijke wijze ais Zweden vertegenwoordigd worde. in het slot van liet adres wordt gezegd, dat, hoewel aan sommigen alle deze punten van gering belang zuilen toeschijnen, er echter Noorwegen ais zelfstandigen Staat veel aan gelegen ligt, en de wegneming dier grieven die- lien zal vin den band tusschen de beide Rijken naamver toe te halen. SPANJE. Berigten ever Parijs van den 22 Februarij. Het volgend besluit van Don Carlos wordt door de Gazette van Önate medegedeeld Overtuigd, dat verscheiden militairen, die het Portugesche legioen uitma ken met geweld uit hun land gerukt en in Spanje gevoerd zijn, om het leger van de verovering te vergrootenlietwelke onder den sluijer van het voor gewende regt van mijne nicht, alleen de wreedste, de meest verwoestende regeringloosheid verdedigt, zoo geloof ik, dat het oogenblik gekomen gis 0111 aan de getrouwe Portugezen in mijn leger die gerustheid van ziel te be- looven, welke zij dien dag verloren, dat zij zich aan den opstand overga ven, en tevens hun aanstaand lot te bepalen. Daarom verleen ik aan de Op perhoofden officierensergeantencorporaalsen soldaten van genoemd Portu- geesch legioen, welke in de rangen van de dapperen welke mijne regtvaardige zaak verdedigen, overkomen, eene verhooging overeenkomstig met destrijd- niagt, welke zij medebrengen; indien zij alleen overkomen, zullen zij hunne respective rangen behouden. Gij zult de noodige dispositie» geven', oin liet tegenwoordig besluit uit te voeren, aan de Opperhoofden en Autoriteiten be velende, om aan de aangewezen vreemdelingen de dienstbetooningen te ver. ieenen, welke zij hun verschuldigd zijn, aan de Overheid der 'hurgten en steden, om hun bescherming te verieenen en de hulp, welke zij op hunnen weg zullen noodig hebben. Geteekend door de hand des Konings. Aan het Koninglijk Paleis te Andoain, 10 Februarii 1837. A. Don Manuel Maria de Medina, Ferries y Cabagnas. Men schrijft van Einani, 15 Februarij: Ai wat men zou kunnen zeggen van de geestdrift van onze soldaten zou benede» de waarheid zijn. De krijgsbenoodigheden ziin in grooten overvloed voorhanden; ieder man heeft zijnen goeden voorraad patronen. Torre-Aha en Fontarabie hebben eene volmaakt bediende artillerie. Maar de groote toevlugt van onze vrijwilligers is de bajonnet: de bajonnet is het wapen van den moed en de sterkte! Wil verkrijgen ieder oogenblik nieuwe versterking. De Christinos van Navarre zijn weer binnen t'ampeliina getrokken. Aims onderttisschen duidt eenen aanval aan, aan den kant van den Bastan maar wij zijn zoo gesteld, dat wij de 7000 man, die ons van daar aanvallen, zeer goed zullen ontvangen. Brieven van de grenzen van Spanje berigten, dat zeker persoon ge tracht had Don Carlos door een pistoolschot te dooden, doch dat hij, vóór zijne misdaad volvoerd te hebben, was in hechtenis genomen. Men schrijft uit Madrid den 13 Februarii, als volgt; Uit la Mancha wordt gemeld, djt nabij net plaatsje Granatula aan de bende van Paliilodie 7 tot 800 man aanvoerde, door eene constitutionele afdee- ling van niet meer dan 150 soldaten eene geduchte nederlaag is toegebragt, hebbende de insurgenten 90 der hunnen aan dooden verloren, benevens 6ge vangenen, die terstond werden gefusilleerd; de vlugtelingen werden vervolgd; Uit San-Sehastian is een Eugeisch gevoimagrigde aangekomen om by het Gouvernement aan te dringen op het zenden van gelden en andere he. noodigdheden aan het legioen van Evans, ten einde hen in staat te stellen te velde te kunnen trekken. Berigten over Parijs van den 23 Februarij. De Koningin heeft den loden dezer een besluit genomen, waarbij bepaald wordt, dat in de maand April aanstaande, eene buitengewone wapenschou wing zal gehouden worden van alle corpsen van het leger; en de Minister van Oorlog ten dien einde 'in iedere provincie eene Commissie benoemen zal, om die wapenschouwing te houden. De Minister van Justitie te MaCrid heeft aan de Regenten in de hoofd, stad en provinciën de volgende circulaire gezonden., De vijanden van de nationale zaak bedienen zich van de vrijheid der druk. pers, 0111 de Cortes te belasteren, aan welke het opgedragen is, om de grond wet te stemmen. Zoodanige schanddaden zullen zonder twijfel de veront waardiging van uw Geregtshof opgewekt hebben; ondertusschen is het noodzakelijk, dat gij aan de Procureurs-hscais het bevel geeft, 0111 over de dagbladen en drukpers ge waken. Zij zullen bijzonder die geschriften moe ten vervolgen, welke aansporing tot opstand bevatten, of strekking hebben, 0111 de openbaren rust te storen, met behulp van grondbeginselen en leerstel, lingen, welke ten doel hebben, om de beraadslagingen der Cortes aan te randen, het haar verschuldigd ontzag te onttrekken, en tot ongehoorzaamheid aan de bevélen van de Overheid aan te zetten. Zoodanig is de wil van H. KI. De sergeant Garcia, die vóór eenige weken den Minister Mendizabal heeft te lijf gewild, en wien men gezegd had, dat over zee zou verbannen worden, is heden losgelaten, maar hem is bevel gegeven, zich dadeljjk te verwijderen, ilij heeft eene reclamatie aan Mendizabal gezonden. De Minister van Financien heeft in eene der laatste zittingen der Cortes gezegd, dit liet Gouvernement zich het genoegzaan aantal paarden niet had kunnen aanschaffenhoewel de fondsen voorhanden waren. Er waren, zeide hij, thans 1400 man ruiterij in de stad, de inspecteur van dat wapen had de gelden voor -Jen aankoop van paarden ontvangen, en ondertusschen had men niet meer dan honderd paarden kunnen vinden. Hieruit vloeit voort, dat het Gouvernement zeer in liet «aauw zit, want hoewel het manschappen, wapenen en équipementen heeft, zoo kan bet zich echter niet, wanneer het noodig is, tegen eenen inval van Carlisten verzenen, hetgeen men zeer waar schijnlijk zicu zal, als de operatien beginnen, waarvan de spraak is. ITALIË. Milaan den 2 Februarij. Volgens sommigen onzer bladenzou de reis, welke het bekende Engelsche Parlements-lidDr. Bowring thans door Itaiiën gemaakt heeftop last zijner Regering geschied zijnen ten doel hebben gehad, de benoodigoe voorafgaande onderzoekingen te doen, tot het aan- knoopen van naauwere handels-betrekkingen tusschen Engeland en Itaiiën en het openen van een nieuw vertier, voor de voortbrengselen van eerst, gemeld Rijk. DUITSCHLAND. Z. K. H. de Kroonprins van Pruissen, die onlangs zeer ongesteld is ge. weest, is wederom volkomen hersteld en van Beriijn naar Stettin op reis gegaan. Uit de stad Unguar, in Hongarije, wordt het volgende geschreven: Een zeer groot ongeluk heeft onze stad getroffen. De rivier Ung plojse- ling zeer gezwollen en buiten hare oevers getreden zijnde, is in minder dan 2 uren hare gewone hoogte onderscheiden voeten te boven gegaanen op verscheiden deelen des namiddags ten 3 ure de stad binnengedrongen. Des nachts is het nog verschrikkelijker geworden, daar alle beneden verdiepingen onder water zijn gezet en de bewoners genoodzaakt waren op de zolders te vlugten. Omstreeks middernacht is het water gevallen. Onderscheiden schade is aangengt en drie menschen zijn omgekomen. Te Leiwen, in de landkreits Trier, werden in den nacht van den 25op 26 January, tusschen 12 en 1 ure, twee tegen eikander overstaande vuur- zui.en, aan den gezigteinder, waargenomen. Dezelve verspreiden een zoo danig licht, dat, bij de wederkaatsing tegen de gebouwen, men meende, dat deze laatsten in voile vlammen stonden; nu en dan zag men lichten uit die zuilen voortkomen, even als of het bliksemde. Deze verschijning duurde omtrent een half uur. Het is opmerkelijk, dat in denzeifden nacht op meer dan eene plaats eene aardbeving heeft plaats gehad. GROOT- BRIT ANNIE. Londen den 22 Februarij. In het Lager-Huis is Maandag het rapport der Commissie van onderzoek naar den staat van zaken in Nede-Kanada, ter tafel gebragt, en Lord Russell heeft aangekondigd, dat over 8 dagen de Mi- niscers hun gevoelen over dit gewigtig onderwerp aan het Huis zouden me- dedeelen. Dien zelfden dag en Dingsdag, zijn in dat huis de beraadslagingen over de wet op de Iersche corporatien voortgezet. De leden, die tot de Hervormde en die tot Behoudende partij behooren, hebben voor hunne onderscheidene inzigten met hevigheid het woord gevoerd. Zoo mogelijk is de geest, die in deze beraadslagingen iieerscht, naar lipt blijkt, nog bitterder dan in het vorige jaar; hetgeen daaraan moet worden toegeschreven, dac de Torys al hunne krachten inspajnen, om, zoo moge lijk, het bewind den voet te ligten, en zij weten, dat, indien zulks hqn thans niet gelukt, de kans voor hen-vooreerst wel voor goed vervlogen is. Dac tevens de eensgezindheid tusschen de zuscer-eilanden langs dezen weg weinig bevorderd wordt, is wel aan geen twijfel onderhevig, ja het minis- terieele avondblad komt er voor uit, dac het aldus aan het behoud van de Unie begint te wanhopen. Men is zeer benieuwd naar den uitslag der stemming, daar de Minister Lord Russeil openlijk verklaard heeft, dat daarvan het al of niet staande blij ven van het tegenwoordig Kabinet afhangt. Ook worde hier veel van eene op handen zijnde ontbinding van het Parlement gesproken. Tocde onderwerpen, welke de algemeene aandacht insgelijks in groote mate bezig honden, behoort de voortgezette strijd over de belasting ten behoeve der gevestigde kerk. Terwijl van alle zijden petitiën tegen de voortduring daarvan, althans op den bestaanden voet, inkomen, worden er in beide Hui zen niet minder ingediend om op het behoud er van aan te dringert, en laatst leden Zaturdag is in de groote zaal der Vrijmetselaars-loge in deze boofdstat}, eene vergadering van ongeveer twaalf honderd zeer deftige lieden, onder voorzitting van Loid Ashley, gehouden, ien einde,'door het opstellen van een zoodanig verzoekschrift, zoo mogelijk, de nadeeien te voorkomen, welke de heerschende Kerk door het gehoor geven aan de pogingen tot af schaffing dier belasting lijden zou. Het water van de Theems is den 20sten zeer hoog gezwollen, zoodac eene aanzienlijke uitgestrektheid van de stad overstroomd is, en veel eigendom verloren raakte. Drie uren lang hield" die overstrooming aan, toen begon hec water te vallen. - Het Britsche schip de Jane and Margaretden óden dezer van Liver, pool naar New-York vertrokkenmoet volgens ingekomen stellige rapporten tusschen gemeld tijdstip en den i4den, schipbreuk geleden, en behalve h^c scheepsvolk, moeten daarbij ongeveer 200 passagiers hun graf in de golven gevonden hebben. F R A N K R IJ K. Parijs den 21 Februarij. De Mcniteur van heden deelt omtrent den voor genomen aanslag op des Konings leven door Chamfion, nog het volgei.de mede:

Leydse Courant | 1837 | | pagina 2